Wypłata gotówki z bankomatów za granicą, prowizje, opłaty.

Bankomaty za granicą – suvavire!

Poniższy wpis chcielibyśmy poświęcić kwestii wypłaty pieniędzy podczas zagranicznych podróży. Porady zawarte we wpisie pozwolą oszczędzić nawet kilkaset złotych przy okazji wymiany walut. Przeanalizujemy nie tylko prowizje i opłaty naliczane przez najpopularniejsze banki, ale powiemy rownież na co uważać. Opiszemy kwestie opłaty Surcharge (dodatkowej prowizji) oraz DCC (automatycznego przewalutowania po stronie bankomatu lub terminalu płatniczego). Jednocześnie doradzimy, kiedy należy szukać tańszych alternatyw przy wymianie pieniędzy.
bankomaty za granicą

Uwaga na Surcharge i DCC

To dwie kwestie, na które powinniśmy uważać wypłacając gotówkę za granicą. Koszt tych opłat może być znaczący. Surcharge jest prowizją występującą po stronie operatora danego bankomatu i nie ma nić wspólnego z prowizją za wypłatę gotówki pobieraną przez nasz bank. Prowizja ta może wystąpić w przypadku korzystania z bankomatów zagranicznych. W najgorszym wypadku zapłacimy aż 3 prowizje (surcharge, prowizję za wypłatę z bankomatu oraz opłatę za przewalutowanie). Całe szczęście zazwyczaj tylko część zagranicznych bankomatów pobieraja tego typu opłatę. W przypadku jej wystąpienia, w  większości przypadków, urządzenie poinformuje nas o dodatkowej prowizji i będziemy mieć możliwość odstąpienia od transakcji. Tym samym, nie zostaniemy obciążeni opłatą i będziemy mogli poszukać innego, darmowego urządzenia. Przykładowy komunikat na bankomacie będzie wyglądał w następujący sposób:

 • Prowizja bankomat Revolut
 • Prowizja bankomat Revolut

Mamy dobrą informacje, stworzyliśmy listę bankomatów w danych krajach, które nie pobierają surcharge dla kart Revolut. W praktyce inne karty też powinny działać bez prowizji przy urządzeniach z tej listy. Gorąco polecamy do zapoznania się z informacjami.

Jednocześnie przebywając za granicą należy uważać na tzw. DCC, czyli usługę automatycznego przewalutowania. Cześć terminali płatniczych czy bankomatów, może proponować automatyczne przewalutowanie, które zazwyczaj jest mało korzystne. W przypadku tej “świetnej” usługi mamy możliwość rezygnacji, poprzeż nie wyrażenie zgody na automatyczne przewalutowanie. W przypadku odmowy nasz karta zostanie obciążona w lokalnej walucie i to bank dokona przewalutowania. Komunikaty w przypadku tej usługi wyglądają w następujący sposób:

 • Revolut wymiana walut
 • revolut Bankomaty
 • Revolut Bankomaty
 • revolut bankomaty

Ile tak naprawdę kosztuje wypłata gotówki za granicą?

Przykładem, który będziemy analizować jest wypłata waluty obcej z naszego konta prowadzonego w PLN. Nasz bank może naliczyć opłatę za wypłatę z bankomatu oraz prowizję za przewalutowanie transakcji.  Zamiana w zależności od banku może zostać przeliczona na złotówki przy użyciu tabeli kursowej banku. Co więcej, operator bankomatu może naliczyć tzw. opłatę Surcharge.  W skrajnym przypadku za wypłatę 50 euro zapłacimy 15 zł opłaty za wypłatę, ok. 6,5 zł prowizji za przewalutowanie i nawet 5 euro opłaty surcharge! Razem koszt tak prostej operacji może wynieść nawet 43 zł! Warto zaznaczyć, iż karty Mastercard mają nieznacznie lepsze kursy przewalutowania transakcji, niż VISA. Przy dużych kwotach, ta niewielka różnica może być znacząca.

Przed przedstawieniem prowizji w konkretnych bankach, chciałbym pokazać jak wygląda cały proces wypłaty gotówki po stronie banku i w którym momencie naliczane są poszczególne prowizje:

(1) Zlecenie wypłaty w Bankomacie za granicą -> (2) Przeliczenie transakcji przez operatora karty (VISA/Mastercard)->(3) Obciążenie naszego rachunku ->(4) Naliczenie prowizji przez nasz bank

 1. W pierwszym kroku może zostać naliczona opłata surcharge, które w zależności od operatora i kraju wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych. Oczywiście w części urządzeń jej w ogóle nie ma.
 2. Kwota wypłaty + ewentualna opłata surcharge jest przeliczana na złotówki lub euro w zależności od banku i karty (VISA/Mastercard). Kursy przeliczenia na dany dzień możemy sprawdzić na stronach VISA/Mastercard. Opłata za to przewalutowanie jest praktycznie nieodczuwalna.
 3. Operator karty informuje nasz bank o obciążeniu.
 4. Nasz bank nalicza opłaty zgodnie z tabelą opłat i prowizji (opłata za wypłatę z bankomatu + prowizja za przewalutowanie). Dodatkowo, jeśli walutą rozliczeniową jest EURO, transakcja zostanie przeliczona po niekorzystnym kursie z tabeli kursowej (w praktyce koszt ok. 2,5-4%).

Waluta rozliczeniowa karty PLN czy EURO

To kolejna “pułapka” w którą możemy wpaść podczas dokonywania płatności w walutach obcych. Walutą rozliczeniową naszej karty może być EURO lub PLN. Co to dla nas oznacza w praktyce? Jeśli walutą rozliczeniową jest PLN to wszystkie płatności w walutach obcych są przeliczane po kursie VISA/Mastercard od razu na złotówki. W takim przypadku zwykle bank nalicza dodatkową prowizję za przewalutowanie.

Sprawa się komplikuje jeśli walutą rozliczeniową jest EURO. W tym przypadku wszystkie płatności dokonane w walutach innych niż PLN/EURO są przeliczane przez VISA/Mastarcard na EURO. W kolejnym etapie nasz bank dokonuje kolejnego przewalutowania z EURO na PLN po niekorzystnym kursie tabeli kursowej. Większość banków w tym przypadku nie nalicza dodatkowej prowizji za przewalutowanie, ponieważ zarabiają już na bardzo kiepskim kursie wymiany z tabeli kursowej banku. Jednak np. Santander, mBank, Getin czy Idea w takim przypadku naliczają prowizję za przewalutowanie; w wyniku tych operacji koszt wypłaty z bankomatu np. dolarów amerykańskich  może wynieść nawet 8%!

Koszt operacji podaliśmy w procentach. Przykładowo, jeśli Euro na rynku miedzybankowym kosztuje ok. 4,30 PLN, to w przypadku prowizji na poziomie 6% zapłacimy za nie 4,56 PLN (4,30 PLN za każde euro + 0,26 PLN prowizji dla banku (6%)) .

Skoro już wiemy o dodatkowych opłatach, które mogą wystąpić, sprawdźmy ile nasz bank pobierze za powyższą operacje:

ING Bank Śląski (karty Visa dla kont Mobi/Direct)– prowizja za wypłatę gotówki za granicą 3 %, możliwość wykupienia pakietu darmowych wypłat w cenie 15 zł za 30 dni. Opłacalne w przypadku podjęcia równowartości min. 500 zł w danym okresie. Dodatkowo 3 % prowizji za przewalutowanie transakcji w przypadku Kart VISA. Transakcje dokonane plastikiem Mastercard rozliczane są w EURO po kursie tabeli bankowej (w praktyce koszt 3-3,5%).  Warto skorzystać z usługi karty wielowalutowej (jedna karta, wiele rachunków, automatyczne wykrywanie waluty płatności). Zapewniając środki na koncie walutowym unikniemy prowizji za przewalutowanie transakcji. Podsumowując prowizja za wypłatę gotówki za granicą może wynieść od 3-6,5% plus ewentualna opłata Surcharge.

Nest Bank – Opłata za podjęcie gotówki za granicą to 5 zł, natomiast prowizja za przewalutowanie transakcji wynosi 3%. Z drugiej strony Nest Bank oferuję w pełni darmowe karty walutowe, gdzie prowizja za wypłatę z bankomatów za granicą wynosi 0 zł. Jest to najlepszy sposób na wybieranie gotówki; w takim przypadku nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat. Co więcej, bank posiada własny kantor walutowy, co umożliwia wymianę pieniędzy po korzystnych kursach. Całkowity koszt transakcji po stronie banku wyniesie 3-3,5% plus 5 zł prowizji. 

mBank eKonto standard/możliwości – standardowa prowizja za wypłatę wynosi 10 zł i nie bardzo da się jej uniknąć. Za to mBank posiada bardzo ciekawą i do tego darmową “usługę wielowalutową”. Korzystając z niej otrzymujemy znacznie niższe prowizje za przewalutowanie, w przypadku kart Mastercard stawka spada z 2% do 0,5%, dla kart VISA z 5,9% do 3,5%. Niestety, walutą rozliczeniową plastiku Mastercard jest EURO, co w praktyce oznacza dodatkowy koszt ok 3-3,5%. W celu uniknięcia prowizji zalecamy korzystanie z Karty wielowalutowej (aż 11 walut). W mBanku działa ona jak każda inna; system wykrywa walutę płatności i obciąża odpowiedni rachunek, o ile są na nim środki. Jeśli nie mamy wystarczających pieniędzy, system obciąży nasz rachunek złotówkowy i naliczy prowizję za przewalutowanie. Realny koszt przewalutowania wyniesie od 3,5% do 5,9 % plus koszt prowizji za wypłatę, czyli 10 zł. 

Credit Agricole Konto dla Ciebie – standardowa prowizja za wypłatę wynosi 10 zł. Co ciekawe, za 7 zł możemy wykupić miesięczny pakiet darmowych wypłat z bankomatów za granicą! Przed wyjazdem zalecamy aktywacje tego pakietu. Prowizja za przewalutowanie wynosi 4 % dla kart VISA. W przypadku Kart Mastercard przeliczenie następuje przez walutę EURO po kursie z Tabeli Banku (w praktyce koszt ok. 2,5-3%). Rozwiązaniem jest usługa bezpłatnej karty wielowalutowej, jeśli chcemy wypłacić Euro, wystarczy zapewnić środki na rachunku walutowym oraz aktywować ofertę. W Credit Agricole możemy korzystać z rachunków prowadzonych w walutach EUR, USD i GBP. Podsumowując: przed wyjazdem powinniśmy aktywować pakiet darmowych wypłat za granicą w cenie 7 zł/m-c oraz aktywować usługę karty wielowalutowej. Jednocześnie, musimy pamiętać o zapewnieniu środków na odpowiednich kontach. W innym przypadku należy liczyć się z kosztem 10 zł plus 2,5-4% za przewalutowanie. 

Millennium Bank konto 360 – prowizja za wypłatę gotówki za granicą wynosi 0 zł, jeśli w miesiącu poprzedzającym wypłatę spełniliśmy warunek aktywności na koncie (transakcja kartą oraz wpływ). Walutą rozliczeniową kart jest EUR i wszystkie płatności będą rozliczane w EUR stosując kursy VISA/Mastercard. Następnie bank przelicza transakcje na PLN z zastosowaniem Tabeli Kursowej (koszt ok. 3%). W przypadku walut innych niż euro należy doliczyć dodatkowe 2% za przewalutowanie. Niestety, Millennium bank nie oferuje karty wielowalutowej,  możemy jedynie wnioskować o rachunek walutowy wraz z kartą. Podsumowując, jeśli aktywnie korzystamy i wypłacamy EURO to koszt wyniesie ok. 3%, dla innych walut będzie to więcej ok. 5%. W praktyce opłaty wyniosą ok. 13 zł za wypłatę każdych 100 Euro.

Santander Bank Konto Jakie Chcę – Osoby w wieku do 26 lat nie zapłacą nic za wypłatę gotówki za granicą, pozostali muszą się liczyć z prowizją w wysokości 10 zł. Jednocześnie “starsi” mają możliwość wykupienia miesięcznego “pakietu walutowego” za 9 zł/m-c (uprawnia on m.in do darmowych wypłat), co jest bardziej opłacalne od prowizji 10 zł za każda wypłatę. Prowizja za przewalutowanie transakcji jest taka sama dla wszystkich i wynosi 2,8 % dla walut innych niż EURO. Dodatkowo, bank przelicza transakcje przez EURO po kursie ze swojej tabeli kursowej, co podbija koszt o kolejne 3,5-4%.  Z drugiej strony Santander Bank posiada tzw. “pakiet walutowy’, czyli w sumie kartę wielowalutową. Aktywując tę usługę nasza karta zostaję połączona z kontami walutowymi, tym samym bank sam wykryje walutę płatności i obciąży odpowiedni rachunek, o ile będą na nim środki. Jest to najlepszy sposób na unikniecie prowizji za przewalutowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z ”pakietu walutowego” zapewniając jednocześnie środki na odpowiednich rachunkach. W innym przypadku koszt wypłaty gotówki z bankomatu to 5,3-6,8% plus 10 zł. Prowizja dla osób powyżej 26 lat w wysokości 9 zł wydaje się być akceptowalna. Osoby młode (poniżej 26 lat) mogą aktywować usługę za darmo.

BNP Paribas – W przypadku bankomatów BNP Paribas i Global Alliance prowizja za wypłatę wynosi 0 zł, dla pozostałych urządzeń koszt to 10 zł. Jeżeli chodzi o przewalutowanie, to walutą rozliczeniową karty jest EURO. W praktyce nasze transakcje dokonane w EURO zostaną przewalutowanie po kursie z tabeli banku (koszt ok. 4,5%). W przypadku pozostałych walut płatność zostanie przeliczona na EURO zgodnie z kursem Mastercard, w kolejnym kroku bank przeliczy ją na PLN po tabeli (oznacza to dodatkowy koszt 0,5%). W praktyce koszt wypłaty wyniesie 4,5-5% plus ewentualnie 10 zł prowizji za wypłatę. 

Alior Bank – w tej instytucji prowizja za skorzystanie z bankomatu za granicą wynosi 5 zł. W przypadku konta Jakże Osobistego możemy skorzystać z pakietu korzyści i włączyć usługę darmowych bankomatów. Prowizja za przewalutowanie pobierana jest dla kart VISA i wynosi 2%(Konto internetowe). W przypadku konta Jakże Osobiste i Karty Mastercard nie ma tej opłaty, ale transakcja zostanie wykonana po tabeli bankowej (w praktyce koszt wyniesie ok, 4,5%). Są to jedne z najniższych prowizji, gdzie finalny koszt transakcji wyniesie 5 zł + 2,3-4,5%. Dobrym rozwiązaniem jest usługa wielowalutowa, gdzie do jednej karty możemy podpiąć 4 rachunki i bank automatycznie obciąży odpowiedni . Waluty możemy kupić w internetowym kantorze Alior Bank, kursy wymiany są całkiem atrakcyjne (przy kwotach do 1000EUR/1000USD nie ma potrzeby szukać alternatywy).

PKO BP -za korzystanie z bankomatów za granicą dla większości standardowych ROR bank pobiera prowizję 3%(min. 10 zł). Dla kart Visa opłata za przewalutowanie to 3,5%. W przypadku plastiku Mastercard walutą rozliczeniową jest EURO, co w praktyce oznacza dodatkowy koszt w wysokości ok, 2,6-3% (w zależności od waluty transakcji). Podsumowując dla większości kart prowizja jaką pobierze bank wyniesie ok 5,5-6,5%. Rozwiązaniem, które nam pomoże w obniżeniu kosztu jest skorzystanie z oferty karty wielowalutowej. Usługa ta jest dostępna dla wszystkich kart płatniczych PKO Ekspres i jest darmowa. Jedyne co musimy zrobić to zapewnić środki w danej walucie na koncie walutowym przed dokonaniem płatności. W przypadku braku wymaganej ilości dewiz, system obciąży rachunek w złotówce i dokona przewalutowania po tabeli bankowej.

PEKAO SA (konto przekorzystne) – standardowa prowizja za wypłatę z bankomatów za granicą wynosi 2% (min. 5zł), ale opłata ta nie jest pobierana dla osób poniżej 26 roku życia lub w przypadku spełnienia warunku aktywności (wpływ wynagrodzenia min. 500 zł oraz 1 transakcja kartą). Bank nie nalicza prowizji za przewalutowanie, ale kurs po jakim jest przeliczana transakcja to w praktyce tabela bankowa. Oznacza to dodatkowy koszt w wysokości ok. 3,5-4%. Sposobem na uniknięcie prowizji jest skorzystanie z karty wielowalutowej i dedykowanych rachunków walutowych. Po włączeniu usługi, w przypadku płatności bank automatycznie wykryje walutę i dokona obciążenia odpowiedniego rachunku, o ile będą na nim środki. Jednym słowem przed dokonaniem wypłaty musimy zapewnić odpowiednią ilość dewiz na danym rachunku. Finalny koszt wypłaty gotówki wyniesie od 3,5% do 6%. 

Idea bank – skorzystanie z bankomatu za granicą wiąże się z prowizją 2% (min. 10 zł). Dodatkowo, bank przewalutowuje nam transakcje po kursie z tabeli, co wiąże się z kosztem ok. 4,5 %. Suma kosztów wyniesie ok, 6,5 %.

Getin Bank – niestety prowizja za wypłatę gotówki za granicą jest rekordowa i wynosi 4,5% (min. 10 zł). W przypadku kart Visa przewalutowanie następuje po kursie ze strony Visa. Gorzej sprawa wygląda w przypadku karty Mastercard, gdzie walutą rozliczeniową jest EURO. Nie będę tu wchodził w szczegóły, ale w praktyce koszt przewalutowania wyniesie dodatkowe 2,5-3% (w zależności od waluty). Koszt wypłaty w przypadku kart Mastercard wyniesie aż 7-7,5%! Tu również polecamy skorzystanie z usług Revoluta, kantoru Alior Banku lub innego banku.

Citi Bank – Prowizja za wypłatę z bankomatów Citi Banku wynosi 0 zł, dla pozostałych urządzeń to 2% min 10 zł. Dodatkowo, bank nalicza prowizję w wysokości 5,8%. W najgorszym wypadku zapłacimy aż 7,8% za wybranie dewiz z bankomatu obcego za granicą.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Chcesz być na bieżąco informowany o najnowszych ofertach i promocjach? Zapisz się!

Chętnie wysłuchamy twoich myśli

   Dodaj swoją opinie

   Finhack
   Login/Register access is temporary disabled
   Porównaj wybrane konta
   • Total (0)
   Porównaj
   0

   Zapisz się do naszego Newslettera!

   Chcesz być na bieżąco informowany o najnowszych ofertach i promocjach? Zapisz się!

   FreshMail.pl