Czym jest karta wirtualna i jak ją założyć?

1

W dzisiejszych czasach liczy się mobilność, dlatego wirtualne karty zyskują popularność. Przez klientów, są głownie wykorzystywane w przypadku płatności online, szczególnie do opłacania różnego rodzaju abonamentów. Chociaż istnieje możliwość wykorzystania ich również do płatności offline – przy użyciu np. Google pay czy Apple pay. Karta wirtualna to bardzo dobry dodatek do naszego portfela. Pomaga zwiększyć nasze bezpieczeństwo i kontrole wydatków. Sprawdzamy, gdzie najlepiej założyć tego typu produkt i ile to ewentualnie kosztuje.

Czym jest karta wirtualna?

Karta wirtualna jest rodzajem karty płatniczej, która nie nie ma postaci fizycznej. Dzięki czemu zgubienie jej czy fizyczna kradzież nie jest możliwa. Sama karta ma postać zapisu elektronicznego z własnym numerem, datą ważności i kodem CVV. Te właściwości sprawiają, że pod pewnymi względami korzystanie z niej jest bezpieczniejsze. Niektórymi kartami wirtualnymi można płacić również w tradycyjnych sklepach.

Obecnie zwykłe karty debetowe, karty kredytowe czy przedpłacone są jednym z najczęściej używanych środków płatniczych. Prawdopodobnie już w niedalekiej przyszłości mogą zostać zastąpione kartami wirtualnymi. Użytkownicy coraz częściej korzystają z takich systemów jak Google Pay czy Apple Pay, a te w łatwy sposób połączymy z wirtualnymi kartami. Dlatego powszechne korzystanie z tego typu kart to kwestia niedalekiej przyszłości.

Rodzaje kart wirtualnych

Karty wirtualne mogą być oferowane w różnych formach rozliczeniowych. Wydawane są przez banki oraz fintechy (Revolut, Curve, Twisto). Poniżej prezentujemy kilka przykładów takich kart.

 1. Karty debetowe– powiązane z danym kontem. Są odpowiednikiem kart tradycyjnych i pozwalają korzystać ze środków dostępnych na koncie
 2. karty kredytowe – funkcjonują na zasadzie pożyczki. Płacąc za transakcje użytkownik obciąża nie swoje konto, ale przyznany przez bank limit kredytowy, którego wykorzystaną część musi spłacić
 3. jednorazowa karta wirtualna – przeznaczone tylko dla jednej, konkretnej płatności. Taka usługę posiada np. Revolut
 4. wielorazowa karta wirtualan – możliwość korzystania wielokrotnie aż do momentu upływu terminu ważności
 5. Wirtualny prepaid – wymagają zasilenia określoną kwotą lub powiązane są z konkretnym subkontem

Oczywiście wszystkie powyższe karty mogą być wielowalutowe lub jednowalutowe. Dodatkowe funkcjonalności zależą od wybranej usługi.

Sposób korzystania z karty wirtualnej

Każda karta wirtualna jest bardzo podobna do normalnej karty debetowej. Zawiera przynajmniej takie same informacje:

 1. dane właściciela
 2. nazwę wystawcy
 3. nazwę organizacji płatniczej
 4. numer karty
 5. kod CVC2/CVV2
 6. data ważności.

Płatność kartą wymaga dokonania kilku czynności. Użytkownik musi we wskazanym miejscu wprowadzić informacje wyświetlone na ekranie, a następnie zatwierdzić transakcję.

Karta wirtualna – płatność w sklepach stacjonarnych

Instytucje finansowe wprowadziły szereg rozwiązań umożliwiających płatności offline przy wykorzystaniu kart wirtualnych. Część banków oraz fintech’ów posiada już taką możliwość. Aby móc zapłacić kartą wirtualną w tradycyjnym sklepie trzeba być właścicielem smartfona wyposażonego w funkcję NFC. Sama karta musi zostać dodana do portfela elektronicznego, alternatywnie można skorzystać z aplikacji mobilnej wybranej instytucji.

Inna opcją jest dodanie karty wirtualnej do Google Pay lub Apple Pay. Ta opcja również pozwoli na dokonywanie płatności karta wirtualną w sklepach stacjonarnych.

Karta wirtualna – gdzie założyć

Opcji założenia karty wirtualnej jest przynajmniej kilka. Pierwszym kierunkiem mogą być fintechy, które oferują karty w wersji zarówno wirtualnej jak i fizycznej. Poniżej prezentujemy kilka popularnych opcji:

Fintechy

 1. Revolut – za darmo możemy założyć nawet 3 karty wirtualne. Każda kolejna to koszt kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Dodatkowo możemy korzystać z jednorazowych kart wirtualnych.
 2. Aion Bank – do konta możemy założyć wirtualna kartę debetową
 3. Wise – Wielowalutowa karta wirtualna oraz zagraniczne konta bankowe (IBAN z USA czy Krajów EU). Bardzo ciekawe rozwiązanie, szczególnie dla zagranicznych płatności online.

Wirtualna karta kredytowa

Twisto – Ten fintech również dopuszcza założenie karty wirtualnej. W tym przypadku to pewnego rodzaju wirtualna karta kredytowa. Ponieważ wraz z kartą otrzymujemy rachunek z limitem kredytowym. Płatności możemy dokonywać w ciężar dostępnego limitu.

Co ciekawe usług „tradycyjnej” wirtualnej karty kredytowej posiada Santander Bank Polska. Produkt możemy zamówić w aplikacji banku lub w bankowości internetowej. To ciekawa alternatywa, jeśli ktoś potrzebuje produktu na już. Więcej informacji na stronie banku

Karty wirtualne w mBanku

Wśród banków dostępnych w naszym rankingu kont osobistych, najlepszą ofertę wydaję się mieć mBank. Tu zarówno możemy założyć karty wirtualne do rachunku bankowego, jak również karty typu prepaid do rozliczeń transakcji w EURO czy USD. Testowaliśmy to rozwiązanie i przy aktywnym korzystaniu z rachunku bank nie pobrał/pobiera żadnych opłat. Kartę możemy założyć w łatwy sposób z poziomu aplikacji. Po zalogowaniu wybieramy „finanse” –> „karty” następnie klikamy „potrzebujesz nowej karty?”. W kolejnym kroku wybieramy rachunek do którego chcemy założyć kartę i w kolejnym kroku wybieramy jej rodzaj („do płacenia w Internecie”).

Co ciekawe karty pre-paid Euro i USD doładowujemy złotówkami, same transakcje w PLN’ach rozliczane są bez przewalutowania. Tym samym z kart możemy korzystać jak ze zwykłych kart złotówkowych.

Karta wirtualna millennium

Kolejnym bankiem oferującym tego typu usługę jest Millennium Bank. Wirtualna kartą oferowana jest w formie prepaid, tym samym przed dokonaniem płatności niezbędne będzie jej doładowanie. Sam wniosek o produkt złożymy w bankowości internetowej po wybraniu zakładki „moje finanse” –> „karty”, następnie na dole listy wybieramy „karty przedpłacone”

W przypadku Millennium produkt jest darmowy o ile raz w miesiącu dokonamy nim płatności.

Karty wirtualne w pozostałych bankach.

W ING Banku Śląskim, również jest dostępna usługa kart wirtualnych. W tym przypadku możemy założyć plastik Visa, którego wydanie kosztuje 20 zł, natomiast miesięczna opłata to 0 zł.

Kolejną instytucją z ciekawą usługą tego typu jest Alior bank. Oferuje on wirtualne karty do płatności, aż w 23 walutach. O usłudze przeczytacie na stronie Alior’a.

Wirtualna karta płatnicza – podsumowanie

Tego typu produkt to bardzo ciekawe uzupełnienie dla naszego portfela. Pomimo, że karta ma formę wirtualna to dalej jesteśmy chronieni w przypadku problemów – możemy korzystać z procedury chargeback lub w przypadku banków z reklamacji bankowej. W wielu przypadkach tego typu produkt oferowany jest za darmo. Ewentualne sposoby zastosowania są naprawdę szerokie – od płatności abonamentów za usługi VOD po transakcje online w walutach obcych na zagranicznych platformach sprzedażowych. Co ciekawe kartą wirtualną możemy doładowywać portfele internetowe typu Revolut, Paypal, Curve czy Aion Bank.

Karta wirtualna – zalety

Krata wirtualna ma wiele zalet, zalicza się do nich:

 • bezpieczeństwo– taka kartę możemy stworzyć tylko dla celów płatności online. Na rachunku powiązanym z kartą możemy wprowadzić konkretny limit transakcji. Dzięki tego typu zabiegom, w przypadku ewentualnej kradzieży danych jesteśmy dużo lepiej chronieni.
 • szybki dostęp – karta wirtualna dostępna jest praktycznie natychmiast po utworzeniu. Wystarczy kilka kliknięć i można nią płacić.
 • wygodne zakupy – karty wirtualne świetnie sprawdzają się w przypadku płatności online. W razie potrzeby możemy w łatwy sposób, stara kartę zlikwidować, a na jej miejsce utworzyć nową Karty wirtualne świetnie sprawdzają się w przypadku wykonywania cyklicznych płatności np. na platformie VOD, NETLIX itp
 • możliwość kontroli wydatków – możliwość łatwiejszego planowania budżetu w przypadku kart pre-paid. Na subkonto karty wpłacamy tylko z góry okreslony budżet.

Karta wirtualna – wady

 • konieczność doładowania konta przed dokonaniem płatności
 • opłaty za kartę w zależności od banku
 • konieczność posiadania smartfona w przypadku chęci wykonywania płatności offline (płatności zbliżeniowe).

FAQ

W jakim banku wyrobimy kartę wirtualną?

Obecnie usługa dostępna jest przynajmniej w kilku bankach m.in. mBanku, Millennium, Pekao czy Alior Banku. Co ciekawe Santander Bank polska ma w swojej ofercie wirtualna kartę kredytową!

Ile kosztuję wirtualna karta płatnicza?

W zależności od banku czy instytucji finansowych oferta może być darmowe, warunkowo darmowe lub płatna. W większości przypadku wyrobienie i korzystanie z karty jest darmowe lub warunkwo darmowe.

Jak wypłacić pieniądze z wirtualnej karty?

W tym przypadku możemy to zrobić pośrednio – np. w pierwszym kroku doładować portfel internatowy typu Revolut, Aion Bank itp. Następnie możemy dokonać przelewu na konto lub wypłacić środku w bankomacie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 3)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze
1 komentarz on “Czym jest karta wirtualna i jak ją założyć?”
 1. Przemysław Bunza

  Nie wiem jak a

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *