Czym jest karta wirtualna i jak ją założyć?

0

W dzisiejszych czasach liczy się mobilność, dlatego wirtualne karty zyskują popularność. Przez klientów, są głownie wykorzystywane w przypadku płatności online. Chociaż istnieje możliwość wykorzystania ich do płatności offline – przy wykorzystania Google/Apple pay. Karta wirtualna to bardzo dobry dodatek do naszego portfela. Pomaga zwiększyć nasze bezpieczeństwo i kontrole wydatków. Możemy jej użyć np. do opłacania abonamentu za usługi typu Netflix czy HBO Max.

Czym jest karta wirtualna?

Karta wirtualna jest rodzajem karty płatniczej, która nie nie ma postaci fizycznej. Dzięki czemu zgubienie jej czy fizyczna kradzież nie jest możliwa. Sama karta ma postać zapisu elektronicznego z własnym numerem, datą ważności i kodem CVV. Te właściwości sprawiają, że pod pewnymi względami korzystanie z niej jest bezpieczniejsze. Niektórymi kartami wirtualnymi można płacić również w tradycyjnych sklepach.

Obecnie zwykłe karty debetowe, karty kredytowe czy przedpłacone są jednym z najczęściej używanych środków płatniczych. Prawdopodobnie już w niedalekiej przyszłości mogą zostać zastąpione kartami wirtualnymi. Użytkownicy coraz częściej korzystają z takich systemów jak Google Pay czy Apple Pay, a te w łatwy sposób połączymy z wirtualnymi kartami. Dlatego powszechne korzystanie z tego typu kart to kwestia niedalekiej przyszłości.

Rodzaje kart wirtualnych

Karty wirtualne mogą być oferowane w różnych rozliczeniowych. Wydawane są przez banki oraz fintechy (Revolut, Curve, Twisto). Karty wirtualne mogą być oferowane w następujących formach:

 1. Karty debetowe– powiązane z danym kontem. Są odpowiednikiem kart tradycyjnych i pozwalają korzystać ze środków dostępnych na koncie
 2. karty kredytowe – funkcjonują na zasadzie pożyczki. Płacąc za transakcje użytkownik obciąża nie swoje konto, ale przyznany przez bank limit kredytowy, którego wykorzystaną część musi spłacić
 3. jednorazowe – przeznaczone tylko dla jednej, konkretnej płatności
 4. wielorazowa – możliwość korzystania wielokrotnie aż do momentu upływu terminu ważności
 5. prepaid – wymagają zasilenia określoną kwotą lub powiązane są z konkretnym subkontem
 6. wielowalutowe lub prowadzone w jednej walucie, np. polskiej.

Sposób korzystania z karty wirtualnej

Każda karta wirtualna jest bardzo podobna do normalnej karty debetowej. Zawiera przynajmniej takie same informacje:

 1. dane właściciela
 2. nazwę wystawcy
 3. nazwę organizacji płatniczej
 4. numer karty
 5. kod CVC2/CVV2
 6. data ważności.

Płatność kartą wymaga dokonania kilku czynności. Użytkownik musi we wskazanym miejscu wprowadzić informacje wyświetlone na ekranie, a następnie zatwierdzić transakcję.

Karta wirtualna – zalety

Krata wirtualna ma wiele zalet i funkcjonalności. Zalicza się do nich:

 • bezpieczeństwo– w ostatnim okresie przestępcy dokonują kradzieży danych z karty płatniczej i tym samym uzyskują dostęp do środków pieniężnych lub danych wrażliwych. W tej sytuacji karta wirtualna może być bezpieczną alternatywą dla tradycyjnej karty. Regulowanie należności za pomocą karty wirtualnej jest mniej ryzykownym sposobem płacenia.
 • szybki dostęp – karta wirtualna dostępna jest praktycznie natychmiast po utworzeniu. Wystarczy kilka kliknięć i można nią płacić. Z drugiej strony wystawienie i wysłanie tradycyjnej karty płatniczej może zając nawet kilka dni.
 • wygodne zakupy – karty wirtualne świetnie sprawdzają się w przypadku płatności online. W razie potrzeby możemy w łatwy sposób stara kartę zlikwidować, a na jej miejsce utworzyć nową Karty wirtualne świetnie sprawdzają się w przypadku wykonywania cyklicznych płatności np. na platformie VOD, NETLIX itp
 • możliwość kontroli wydatków – możliwość łatwiejszego planowania budżetu w przypadku kart pre-paid. Na subkonto karty wpłacamy tylko z góry okreslony budzet.

Karta wirtualna – wady

 • konieczność doładowania konta przed dokonaniem płatności
 • opłaty za kartę w zależności od banku
 • konieczność posiadania smartfona w przypadku chęci wykonywania płatności offline (płatności zbliżeniowe).

Karta wirtualna – płatność w sklepach stacjonarnych

Instytucje finansowe wprowadziły szereg rozwiązań umożliwiających płatności offline przy wykorzystaniu kart wirtualnych. Część banków oraz fintech’ów posiada już taką możliwość. Aby móc zapłacić kartą wirtualną w tradycyjnym sklepie trzeba być właścicielem smartfona wyposażonego w funkcję NFC. Sama karta musi zostać dodana do portfela elektronicznego, alternatywnie można skorzystać z aplikacji mobilnej wybranej instytucji.

Inna opcją jest dodanie karty wirtualnej do Google Pay lub Apple Pay. Ta opcja również pozwoli na dokonywanie płatności karta wirtualną w sklepach stacjonarnych.

Karta wirtualna – gdzie założyć

Opcji założenia karty wirtualnej jest przynajmniej kilka. Pierwszym kierunkiem mogą być fintechy, które oferują karty w wersji zarówno wirtualnej jak i fizycznej. Poniżej prezentujemy kilka popularnych opcji:

Fintechy

 1. Revolut – za darmo możemy założyć nawet 3 karty wirtualne. Każda kolejna to koszt kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Dodatkowo możemy korzystać z jednorazowych kart wirtualnych.
 2. Aion Bank – do konta możemy założyć wirtualna kartę debetową
 3. Twisto – Ten fintech również dopuszcza założenie karty wirtualnej.

Karty wirtualne w mBanku

Wśród banków dostępnych w naszym rankingu kont osobistych, najlepszą ofertę wydaję się mieć mBank. Tu zarówno możemy założyć karty wirtualne do rachunku bankowego, jak również karty typu prepaid do rozliczeń transakcji w EURO czy USD. Testowaliśmy to rozwiązanie i przy aktywnym korzystaniu z rachunku bank nie pobrał/pobiera żadnych opłat. Kartę możemy założyć w łatwy sposób z poziomu aplikacji. Po zalogowaniu wybieramy „finanse” –> „karty” następnie klikamy „potrzebujesz nowej karty?”. W kolejnym kroku wybieramy rachunek do którego chcemy założyć kartę i w kolejnym kroku wybieramy jej rodzaj („do płacenia w Internecie”).

Co ciekawe karty pre-paid Euro i USD doładowujemy złotówkami, same transakcje w PLN’ach rozliczane są bez przewalutowania. Tym samym z kart możemy korzystać jak ze zwykłych kart złotówkowych.

Karty wirtualne w pozostałych bankach

Z banków prezentowanych w naszym rankingu kont osobistych, takie karty oferuje jeszcze bank Millennium (zarówno karta typu prepaid jak i wirtualna). Więcej o usłudze na stronie banku.

W ING Banku Śląskim, również jest dostępna usługa kart wirtualnych. W tym przypadku możemy założyć plastik Visa, którego wydanie kosztuje 20 zł, natomiast miesięczna opłata to 0 zł.

Kolejną instytucją z ciekawą usługą tego typu jest Alior bank. Oferuje on wirtualne karty do płatności, aż w 23 walutach. O usłudze przeczytacie na stronie Alior’a.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.