Czym jest karta wirtualna i jak ją założyć?

0

Obecnie coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się wirtualne karty płatnicze wykorzystywane do płatności za dokonywane zakupy w sklepach internetowych. Karta wirtualna to bardzo dobry dodatek do naszego portfela. Pomaga zwiększyć nasze bezpieczeństwo i kontrole wydatków. Możemy jej użyć np. do opłacania abonamentu za usługi typu Netflix czy HBO Max.

Czym jest karta wirtualna?

Karta wirtualna jest rodzajem karty płatniczej, która nie występuje w postaci fizycznej, co z jednej strony wydaje się być bardzo wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Karty wirtualnej nie można zgubić ani jej ukraść, z wyjątkiem kradzieży w Internecie. Ma postać zapisu elektronicznego z własnym numerem i datą ważności (kod). Jest bardziej bezpieczna w porównaniu z tradycyjną kartą bankomatową w formie plastikowej. Niektórymi kartami wirtualnymi można płacić również w tradycyjnych sklepach.

Obecnie zwykłe karty debetowe, karty kredytowe czy przedpłacone są jednym z najczęściej używanych środków płatniczych. Prawdopodobnie już w niedalekiej przyszłości mogą zostać zastąpione kartami wirtualnymi. Użytkownicy coraz częściej korzystają z takich systemów jak Google Pay, czy Apple Pay. Płatności za pomocą smartfonów z wykorzystaniem NFC są coraz częściej stosowane, podobnie jak regulowanie płatności z wykorzystaniem smartwatcha, dlatego powszechne korzystanie z kart wirtualnych to kwestia niedalekiej przyszłości.

Rodzaje kart wirtualnych

Karty wirtualne mogą oferować różne modele pozwalające na korzystanie z dostępnych środków. Wydawane są przez banki, a także fintechy (Revolut, Curve, Twisto). Karty wirtualne mogąbyć:

 1. Karty debetowe– powiązane z danym kontem. Są odpowiednikiem kart tradycyjnych i pozwalają korzystać ze środków dostępnych na koncie
 2. karty kredytowe – funkcjonują na zasadzie pożyczki. Płacąc za transakcje użytkownik obciąża nie swoje konto, ale przyznany przez bank limit kredytowy, którego wykorzystaną część musi spłacić
 3. jednorazowe – przeznaczone tylko dla jednej, konkretnej płatności
 4. wielokrotne – możliwość korzystania wielokrotnie aż do momentu upływu terminu ważności
 5. prepaid – wymagają zasilenia określoną kwotą lub powiązane są z kontem głównym
 6. wielowalutowe lub prowadzone w jednej walucie, np. polskiej.

Sposób korzystania z karty wirtualnej

Każda karta wirtualna jest całkowicie funkcjonalna. Zawiera takie same informacje, które można znaleźć na tradycyjnych kartach plastikowych, jak:

 1. numer karty
 2. kod CVC2/CVV2
 3. data ważności.

Płatność kartą wymaga dokonania kilku czynności. Użytkownik musi we wskazanym miejscu wprowadzić informacje wyświetlone na ekranie, a następnie zatwierdzić transakcję.

Karta wirtualna – zalety

Krata wirtualna ma wiele zalet i funkcjonalności.Zalicza się do nich:

 • bezpieczeństwo– w ostatnim okresie przestępcy dokonują kradzieży danych z karty płatniczej i tym samym uzyskują dostęp do środków pieniężnych lub danych wrażliwych. W tej sytuacji karta wirtualna może być bezpieczną alternatywą dla tradycyjnej karty. Regulowanie należności za pomocą karty wirtualnej jest mniej ryzykownym sposobem płacenia
 • szybki dostęp – karta wirtualna dostępna jest prawie natychmiast. Wystarczy kilka kliknięć i można z niej korzystać. Tradycyjna karta płatnicza może trafić do użytkownika dopiero po kilku dniach, ponieważ tyle może trwać proces jej wyrobienia i przeslania do klienta
 • wygodne zakupy – karty wirtualne są dobrze dopasowane do robienia zakupów w Internecie. Można korzystać z nich w różny, dowolny sposób. Łatwo jest też taką kartę zlikwidować i założyć nową. Dzięki tym czynnościom można uniknąć płatności, której klient nie chciał wykonać. Karty wirtualne można wykorzystać do wykonywania cyklicznych płatności stosowanych przy odnawianiu usług, takich jak np. na platformie VOD, NETLIX itp
 • możliwość kontroli wydatków
 • płatności za granicą bez ponoszenia opłat za przewalutowanie (jeżeli rachunek prowadzony jest w walutach obcych).

Karta wirtualna – wady

 • konieczność doładowania konta przed dokonaniem płatności
 • opłaty za kartę w zależności od banku
 • konieczność posiadania smartfona (płatności zbliżeniowe).

Karta wirtualna – płatność w sklepach stacjonarnych

Coraz częściej kart wirtualnych można używać płacąc za zakupy w sklepach stacjonarnych. Część banków oraz fintechów posiada już taką możliwość. Aby móc zapłacić kartą wirtualną w tradycyjnym sklepie trzeba być właścicielem smartfona wyposażonego w funkcję NFC. Karta musi zostać dodana do portfela elektronicznego. Inną opcją jest skorzystanie z aplikacji danej instytucji. Podane rozwiązania pozwalają korzystać i posługiwać się kartą wirtualną oraz bez problemu dokonywać płatności zbliżeniowych.

Inna opcją jest dodanie karty wirtualnej do Google Pay lub Apple Pay. Ta opcja również pozwoli na dokonywanie płatności karta wirtualną w sklepach stacjonarnych.

Karta wirtualna – gdzie założyć

Opcji założenia karty wirtualnej jest kilka. Pierwszym kierunkiem mogą być fintechy, które oferują karty w wersji zarówno wirtualnej jak i fizycznej. Poniżej prezentujemy kilka popularnych opcji:

 1. Revolut – za darmo możemy założyć nawet 3 karty wirtualne. Każda kolejna to koszt kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Dodatkowo możemy korzystać z jednorazowych kart wirtualnych.
 2. Aion Bank – do konta możemy założyć wirtualna kartę debetową
 3. Twisto – Ten fintech również dopuszcza założenie karty wirtualnej.

Karty wirtualne w mBanku

Wśród banków dostępnych w naszym rankingu kont osobistych, najlepszą ofertę wydaję się mieć mBank. Tu zarówno możemy założyć karty wirtualne do rachunku bankowego, jak również karty typu prepaid do rozliczeń transakcji w EURO czy USD. Testowaliśmy to rozwiązanie i przy aktywnym korzystaniu z rachunku bank nie pobrał/pobiera żadnych opłat. Kartę możemy w łatwy sposób z poziomu aplikacji. Po zalogowaniu wybieramy „finanse” –> „karty” następnie klikamy „potrzebujesz nowej karty?”. W kolejnym kroku wybieramy rachunek do którego chcemy założyć kartę i w kolejnym kroku wybieramy jej rodzaj („do płacenia w internecie”).

Karty wirtualne w pozostałych bankach

Z banków prezentowanych w naszym rankingu kont osobistych, takie karty oferuje jeszcze bank Millennium (zarówno karta typu prepaid jak i wirtualna). Więcej o usłudze na stronie banku.

W ING Banku Śląskim, również jest dostępna usługa kart wirtualnych. W tym przypadku możemy założyć plastik Visa, którego wydanie kosztuje 20 zł, natomiast miesięczna opłata to 0 zł.

Kolejną instytucją z ciekawą usługą tego typu jest Alior bank. Oferuje on wirtualne karty do płatności, aż w 23 walutach. O usłudze przeczytacie na stronie Alior’a.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.