TransferWise – jak działa, opłaty, funkcjonalności i opinie

0

Jak działa (Transfer)Wise (wysyłanie pieniedzy za granice)

Przelewanie pieniędzy za granicę może sporo kosztować. W bankach obowiązują różnorodne opłaty naliczane w sposób nie do końca jasny dla klientów. Dlatego wiele osób szuka tańszych i bardziej zrozumiałych rozwiązań, do których należy między innymi Wise, a kiedyś TransferWise. Czym dokładnie jest Wise i Ile kosztuje korzystanie z niego? Te i wiele więcej informacji prezentujemy w tym artykule. Warto zaznaczyć, iż Wise może być ciekawa alternatywa dla rachunków z rankingu kont osobistych.

Czym jest Wise (TransferWise)?

Transferwise, dziś mające skróconą nazwę Wise, to szybki i tani system dokonywania przelewów za granicę. Jego twórcy sądzą, że światowy system bankowy nie jest stworzony do współczesnego ciągłego przemieszczania się ludzi i pieniędzy. Postanowili więc stworzyć własny system przelewów zagranicznych – przejrzysty, prosty, tani, w którym przelew gotówki za granicę jest podobny do przelania jej osobie z sąsiedztwa. Firma została założona przez dwóch Estończyków. Jeden z nich, Taavet, pracował w Londynie dla Skype i zarabiał w euro, a mieszkając w angielskiej stolicy potrzebował funtów, by uiszczać wszystkie opłaty.

Drugi zaś, Kristo, także mieszkał w Londynie, ale w Estonii spłacał kredyt w euro. Wpadli więc na pomysł, by sprawdzać kursy walut w Reuters, a następnie najpierw Taavat przelewał swoje euro na estońskie konto Kristo, po czym ten drugi wysyłał mu funty. Mieli więc potrzebne im waluty, nie ponosząc niepotrzebnych kosztów.

Stwierdzili w końcu, że w takiej sytuacji jest zapewne mnóstwo ludzi na świecie i postanowili stworzyć TransferWise, firmę, która od 2021 roku ma skróconą nazwę Wise i zatrudnia ponad 2 tys. pracowników w kilkunastu biurach na całym świecie obsługując 10 milionów klientów.

Transferwise opłaty i oferta

Wise umożliwia przechowywanie pieniędzy w ponad 50 walutach, w których można dokonywać transakcji. Należy jednak pamiętać, że w przypadku niektórych walut możliwe są jedynie przelewy wychodzące. Założenie i prowadzenia konta w Wise jest całkowicie darmowe. Nic nie kosztuje także przechowywanie środków, jak również przelewy między wirtualnymi portfelami klientów (o ile nie zachodzi przewalutowanie). Za przewalutowanie naliczana jest opłata, która zależy od wymienianej waluty. Za wysłanie pieniędzy zaś jest pobierana stała prowizja.

Same opłaty i prowizje są na bardzo konkurencyjnym poziomie, prowizja za przewalutowanie i wysłanie pieniędzy na poziomie do 0,5%. Jeżeli chcemy wypłacić np. saldo przelewem, to prowizja jest zależna od waluty, dla PLN to mniej więcej 2 PLN, przy euro to porównywalna opłata. Droższe są przelewy SWIFT (USD), tu prowizje to kilka/kilkanaście złotych.

Wise Cennik/opłat

Poniżej prezentujemy skrótowe informację co do opłat pobieranych przez Wise:

Założenie i prowadzenie rachunków0 zł
Wydanie karty wielowalutowej41 zł fizyczna / 0 zł wirtualna
Prowadzenie karty wielowalutowej0 zł
Wypłaty z bankomatów0 zł (do limitu 800 zł/m-c lub/i 2 wypłat). Powyżej limitu 1,75% + 0,5 GBP za każda operację.
Przewalutowania od 0,43%
Przelew środków od 0,43%

Ile kosztuję karta Wise?

Niestety wcześniej wydanie karty było darmowe, obecnie prowizja wynosi 41 PLN. Biorąc pod uwagę szeroki wachlarz możliwości, to i tak warto. Co ciekawe karta jest wielowalutowa, wiec wystarczy zamówić jeden plastik i możemy korzystać ze wszystkich rachunków walutowych. W pakiecie z kartą otrzymujemy darmowe wypłaty z bankomatów dla kwoty do 200 GBP/m-c. Czyli bardzo podobnie do popularnego Revoluta.

Co ciekawe, za darmo możemy stworzyć wirtualną kartę Wisę, którą bez problemu dodany do portfela Apple Pay czy Google Pay. Niektóre bankomaty zbliżeniowe pozwolą na wypłatę pieniędzy bez posiadania fizycznej karty. Również wirtualna karta pozwoli na doładowanie np. portfela Revolut.

Ile czasu trwa transfer środków?

Szacunkowy czas trwania transakcji można zobaczyć w kalkulatorze płatności po uprzednim wpisaniu waluty i kwoty. Podając niezbędne do dokonania transakcji dane można uzyskać także dokładniejsze informacje. Im więcej informacji ma Wise o danej płatności, tym łatwiej jest oszacować czas jej trwania.

Duże znaczenie mają również kraje, między którymi odbywa się transakcja. Istotny jest także sposób opłacenia prowizji oraz rzecz jasna moment dokonania operacji. Wszystkie transakcje przetwarzane są w godzinach pracy banków. Niekiedy okazuje się konieczna weryfikacja tożsamości osoby zlecającej przelew czy źródła pochodzenia przelewanych pieniędzy.

Z doświadczenia wiemy, że przelewy złotówkowe zwykle idą do 24 h, podobnie jest z płatnościami EUR. Przy USD wszystko zależy od trybu realizacji (dla SWIFT będzie to standardowe 1-3 dni), przy ACH (otrzymywane przelewy) pieniądze dochodziły następnego dnia.

Karta debetowa Wise – kto może ją otrzymać i ile kosztuje wypłata z bankomatu?

Nie ma specjalnych ograniczeń co do możliwości otrzymania i korzystania z karty debetowej Wise. Jednak mogą ją otrzymać jedynie osoby posiadające tak zwany wirtualny portfel. Możliwe jest też, że konieczne będzie wykonanie przelewu weryfikującego na konto lub uiszczenie niewielkiej opłaty. Chcąc otrzymać kartę debetową należy na stronie internetowej Wise wybrać dotyczącą jej zakładkę. Osoby korzystające z aplikacji wybierają w niej zaś zakładkę „Konto”. Po otrzymaniu karty konieczna jest jej aktywacja, która polega na wprowadzeniu na swoim koncie w Wise sześciocyfrowego kodu z tej karty.

Jeżeli nie chcemy fizycznej karty, możemy założyć kartę cyfrową. Pozwoli ona na dokonywanie płatności online, dodatkowo możemy ją dodać Google/Apple Pay.

  • Obecny koszt wydania karty fizycznej to 41 PLN (karta wielowalutowa – jeden plastik do wszystkich rachunków)
  • Kartę cyfrową/wirtualną założyliśmy w aplikacji za 0 PLN.

Po aktywacji można płacić kartą wszędzie, gdzie przyjmowane są płatności Mastercard. Transakcje kartą w walucie posiadanej na koncie Wise są darmowe. Jeśli zaś trzeba dokonać transakcji w walucie, której na koncie nie ma lub jest jej za mało, trzeba niestety liczyć się z prowizją, która wynosi od 0,24 do 3,69% kwoty płatności. Dla popularnych walut (USD/EUR/GBP), koszt przewalutowania zwykle zamyka się w 0,5%. 

Darmowe wypłaty z bankomatu

Kartę można także używać do wypłaty środków z bankomatów. Istnieją jednak limity miesięczne dla poszczególnych walut, do których wypłaty z bankomatów są darmowe. Po ich przekroczeniu zaś pobierana jest prowizja, która wynosi 1,75% wypłacanej kwoty. Kwoty limitów oraz ich zużycie można łatwo sprawdzić w aplikacji Wise. W standardzie możemy wypłacić do 200 GBP/m-c i/lub 2 wypłat/m-c za darmo. 

Instrukcja działania Wise – logowanie

Zanim zacznie się korzystać z Wise, warto dowiedzieć się, jak to działa i co trzeba zrobić, aby móc korzystać z systemu. Przede wszystkim najpierw należy założyć konto w Wise. W tym celu trzeba zarejestrować się na stronie internetowej Wise, do czego wystarczy adres e-mail oraz konto w Apple, Google bądź na Facebooku. Jednak z pełnej oferty Wise można korzystać dopiero po założeniu wirtualnego portfela. Aby to zrobić, niezbędna jest weryfikacja tożsamości. Zwykle weryfikacja trwa do dwóch dni roboczych i niezbędny do tego jest dowód osobisty, a także potwierdzenie adresu zamieszkania, gdyż, jak wiadomo, w nowych dowodach adresu już nie ma. Adres zamieszkania można potwierdzić okazując inny dokument, na którym jest podany. Może to być na przykład rachunek za prąd albo telefon.

Po weryfikacji tożsamości można w końcu założyć wirtualny portfel. Umożliwia on nie tylko przechowywanie pieniędzy w ponad 50 walutach, ale także dokonywanie za niewielkimi opłatami ich błyskawicznej wymiany, skonfigurowanie polecenia zapłaty w funtach (GBP) czy Euro oraz oczywiście zamówienie karty debetowej. Otrzymuje się również dane bankowe pozwalające na otrzymywanie bez opłat przelewów w funtach brytyjskich, dolarach amerykańskich, australijskich i nowozelandzkich, złotówkach oraz euro. Dane te można podać znajomym, firmom czy swoim klientom na całym świecie, aby otrzymywać przelewy tak samo jak na konto w banku. Jednak zawsze należy przekazywać dane dotyczące konkretnej waluty. W przypadku przekazania komuś danych dotyczących przelewu w euro i dokonania przez niego na te dane płatności w innej walucie, przelew zostanie odrzucony.

Przelewy Transferwise

Realizacja przelewu w Wise jest bardzo prosta. Wystarczy zalogować się na stronie lub w aplikacji Wise, a następnie wybrać zakładkę „Aktywność” i „Wyślij pieniądze” lub „Wyślij w aplikacji” jeśli dokonujemy transakcji właśnie w aplikacji. Później należy podać kwotę przelewu albo kwotę, którą ma otrzymać odbiorca. Wtedy pojawia się informacja dotycząca opłaty za przelew i czasu jego trwania. Jeśli proponowane warunki nam odpowiadają, pozostaje już tylko podanie danych odbiorcy – jego numeru konta lub adresu e-mail. Trzeba tylko pamiętać, że niekiedy system może poprosić o okazanie dowodu tożsamości. Może tak się zdarzyć w przypadku niektórych walut, a także wysokich kwot przelewów. Ostatni krok to zapłata za transakcję, która jest warunkiem jej realizacji.

Oczywiście z Wise możemy realizować standardowe typy przelewów, o których przeczytacie w naszych poradnikach:

Jak zapłacić za przelew w Wise?

Opłatę za przelew w Wise można uiścić na kilka sposobów. Do wyboru jest przelew bankowy, karta albo inne metody płatności typu Apple Pay czy Google Play. Wybierając przelew bankowy należy zapisać sobie dane do przelewu, opuścić stronę Wise i zalogować się do swojej bankowości elektronicznej. Jest to najtańsze rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, aby nazwisko właściciela konta bankowego było identyczne z nazwiskiem właściciela konta w Wise. Dlatego rejestrując się w Wise pamiętajmy o podaniu takiego samego nazwiska, na jakie mamy założone konto bankowe.

Jeśli na koncie bankowym mamy podane pełne nazwisko, z dwoma imionami, tak samo musimy podać w Wise. Podany musi zostać także prawidłowy numer członkowski Wise i dokładna kwota podana przez system. Podobne są wymagania przy płatności kartą. Po wprowadzeniu jej danych system przenosi na stronę, gdzie trzeba jeszcze podać kod 3D Secure jeśli wymaga tego waluta, w której robimy opłatę. Po otrzymaniu opłaty system przesyła informację o jej otrzymaniu, przewalutowuje transakcję i wysyła przelew do odbiorcy. Transakcję można śledzić po zalogowaniu się na konto użytkownika. Adresat zaś zostaje poinformowany o wysłaniu środków.

Transferwise opinie

Z tego serwisu korzystamy już dobre 5 lata. Naszym zdaniem wypada on bardzo dobrze, największym plusem jest możliwość założenia unikatowych rachunków walutowych. To funkcja, której nie ma w innych serwisach tego typu. Przykładowo nasz rachunek USD jest prowadzony w Amerykańskim banku, rachunek GBP w Wielkiej Brytanii, natomiast EUR w Belgii. Pozwala to na otrzymywanie lokalny płatności i znacznie obniża koszt transferu pieniędzy. Dzięki rachunkowi USD możemy otrzymywać i wysyłać płatności typu ACH. Daje to nam naprawdę szerokie możliwości np. możliwość uniknięcia przewalutowań Paypal, czy otrzymywanie płatności w USD z usługi Hyperwallet. W naszej opinii to ogromna zaleta tego serwisu.

Jeżeli chodzi o samo korzystanie z serwisu, poziom opłat i prowizji jest na uczciwym poziomie. Szczególnie biorąc pod uwagę zakres i jakość świadczonych usług. Prowadzenie i otwarcie rachunków jest darmowe (jedyna uczciwa cena), płacimy tylko za bieżące korzystanie (przelewy/przewalutowania). Na plus przejrzystość opłat.

Pod kilkoma względami Wise jest znacznie lepszy od Revoluta. Do pewnego stopnia są to serwisy komplementarne. Przykładowo Revolut potrafi zablokować konto użytkownika, jeżeli stwierdzi, iż na zwykłym koncie osobistym prowadzona jest działalność gospodarcza. Co wiecej cześć użytkowników nie otrzymuje nawet informacji za co została zablokowana, niestety sama blokada konta może trwać bardzo długo. W przypadku Wise nie ma tego problemu i serwis działa dużo lepiej. Więc do przyjmowania płatności walutowych to dużo lepsza i bezpieczniejsza opcja.

Ciężko się do czegokolwiek przyczepić, co potwierdzają opinie użytkowników w serwisie Trustypilot ( 131 tyś opinii i średnia ocena 4,65/5). Jednak tak jak w przypadku Revoluta, nie zalecamy trzymania oszczędności na Wise. Serwis polecamy traktować jako narzędzie, zgodnie z założeniem jakie mu przyświeca.

Wise dla firm

Z Wise mogą korzystać również firmy, dla których jest to po prostu konto wielowalutowe, dzięki któremu firmy mogą dokonywać przelewów, otrzymywać je i wydawać pieniądze w każdym miejscu na świecie. Nie ma przeszkód do wykorzystywania Wise do opłacania zagranicznych faktur czy kupowania towarów lub usług w ponad 70 krajach świata. Publiczne API umożliwia całkowitą automatyzację czynności. Podobnie jak w przypadku konta indywidualnego, utworzenie konta firmowego także jest darmowe, a Wise pobiera tylko niewielką opłatę za udostępnienie danych bankowych, a także prowizje za przewalutowania transakcji oraz operacje kartą debetową w walucie, której nie ma na koncie lub jest jej za mało.

Podczas rejestracji należy podać informacje o firmie, takie jak branża, dane rejestrowe, strona internetowa czy profile w mediach społecznościowych, a także nazwiska, daty urodzenia i kraj zamieszkania właścicieli oraz dyrektorów firmy. Administratorem konta firmowego w Wise może być inna osoba niż właściciel czy dyrektor, ale w takim przypadku musi ona podać wszystkie swoje dane. Może też zostać poproszony o podanie innych, dodatkowych informacji. Aby otrzymać dane bankowe należy przelać pieniądze z konta bankowego firmy na firmowe konto Wise. Ewentualna weryfikacja firmy powinna potrwać nie więcej niż 2-3 dni robocze. Zakończenie weryfikacji zostanie potwierdzone e-mailem z informacją. Przy rejestracji konta prywatnego i firmowego można wykorzystać ten sam adres e-mail, co sprawi, że będzie można swobodnie przełączać się między kontami po zalogowaniu do Wise.

Bezpieczeństwo korzystania z Wise

Większość ludzi odczuwa obawy przed powierzeniem komuś swoich pieniędzy. Jednak korzystanie z Wise jest całkowicie bezpieczne. Ten fintech ma swoje tak zwane spółki – córki w różnych krajach i podlega regulatorom rynku finansowego w tych krajach. Są to odpowiedniki polskiej KNF. Wise korzysta z szyfrowania HTTPS oraz dwuetapowego logowania w celu ochrony płatności w systemie.

Firma zapewnia, że nie nadużywa zaufania użytkowników i nigdzie nie sprzedaje ich danych. Wise ma bardzo dobre opinie na całym świecie i cieszy się ogromnym zaufaniem klientów. Firma udostępnia na swojej stronie internetowej bardzo szczegółowe informacje dotyczące realizacji swoich usług, włącznie z przejrzyście podanymi kosztami przelewów czy czasem ich realizacji. Jest to system, któremu można w pełni zaufać.

Jednak należy pamiętać, iż w przypadku tego fintechu nie ma gwarancji typu BFG, wiec co do zasady nie trzymamy tam dużych oszczędności, tylko kwoty niezbędne do korzystania zgodnie z naszymi potrzebami.

Podsumowanie (Transfer)Wise

Dla osób aktywnie korzystających z płatności zagranicznych i rożnych serwisów, to pozycja obowiązkowa. Transferwise ma funkcjonalności, gdzie indziej nie dostępne np. możliwość założenia rachunku bankowego w amerykańskim banku. Daje to szerokie możliwości jeżeli chodzi o przesyłanie i otrzymywanie płatności w USD przy użyciu transfer ACH. Prowadzenie i założenie rachunku jest darmowe, co tym bardziej powinno nas skłonić do założenia konta.

FAQ

Jak działa Wise?

Usługa działa jak typowy portfel internetowy typu Paypal czy Skrill. Z tą różnicą, iż w przypadku Wise otrzymujemy dedykowane rachunki walutowe z lokalnym numerem konta (np. konto USD w amerykańskim banku). Z rachunków możemy korzystać jak w przypadku normalnego banku – dokonywać przelewów, wymieniać waluty itp. Do kont możemy założyć kartę wielowalutową i korzystać z bankomatów. Tym samym produkt zbliżony jest do klasycznego konta bankowego.

Czy Wise jest bezpieczny?

Generalnie tak, to instytucja o ugruntowanej pozycji. Firma została założona w 2011 roku i od tego momentu rozwija się dynamicznie. Sam model biznesowy jest sensowny i nie ma miejsca na spekulację czy ryzykowne zagrania. Jednak nie zalecamy przechowywania większej ilości oszczędności, ponieważ Wise nie jest bankiem i nie otrzymujemy gwarancji depozytu. Najlepiej używać produktu zgodnie z przeznaczeniem – do przelewania pieniędzy czy trzymania niewielkiej ilości oszczędności.

Wise jakie opłaty za konto?

Założenie i prowadzenie rachunków walutowych jest darmowe. Co ciekawe otrzymujemy dedykowane rachunki walutowe prowadzone przez lokalne banki (rachunek w EUR prowadzony przez Belgijski banki, kont USD prowadzone w amerykańskim banku etc.).

Czy Wise jest bankiem?

Nie, Wise nie jest bankiem. Podobnie jak Paypal czy Skrill to pozabankowy operator płatności internetowych.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 17)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *