Obecnie nowoczesne technologie znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia, również w bankowości. Jedną z nowoczesnych usług, która wywołała sporo zamieszania na rynku finansowym, a przede wszystkim w płatnościach bezgotówkowych jest Google Pay (G Pay). O jej popularności może świadczyć fakt, że w drugim kwartale 2021 roku z usługi skorzystało aż 9 milionów użytkowników banków.
Google Pay, w skrócie G Pay jest prostą i wygodną metodą płatności za zakupy internetowe lub stacjonarne. Akceptacja tej metody płatności jest bardzo szeroka, obejmuje praktycznie wszystkie punkty stacjonarne przyjmujące płatności kartą. W Polsce usługa dostępna jest od 16 listopada 2016 roku i początkowo znana była jako Android Pay. Nazwa Google Pay obowiązuje od 8 stycznia 2018 roku. Początkowo mogli z niej korzystać jedynie posiadacze kont osobistych ówczesnego banku BZ WBK (teraz Santander Bank Polska). Aktualnie Google Pay jest wspierany praktycznie przez wszystkie banki z naszego rankingu kont osobistych. Użytkownicy telefonów i zegarków z systemem Wear OS mogą płacić za zakupy w każdym punkcie handlowym lub usługowym z terminalem akceptującym płatności zbliżeniowe. Dodatkowo ta forma płatności jest akceptowana w sklepach internetowych obsługujących płatności przez bramki: Przelewy24, Tpay.com i PayU. Celem dokonania płatności użytkownik nie musi mieć przy sobie gotówki ani posiadać fizycznej karty płatniczej. Płatności może dokonać za pomocą smartfona lub smart watcha, po uprzedniej konfiguracji usługi. Celem dokonania samej transkacji, wystarczy że użytkownik zbliży dane urządzenie do terminala płatniczego.
Google Pay to aplikacja łącząca w sobie funkcje Androida Pay oraz Google Wallet, do której można podpiąć, nie tylko zwykłą kartę debetową, ale również kartę kredytową, lojalnościową lub wirtualną. Jedynym warunkiem jest posiadanie urządzenia wyposażonego w system Android 4.4 i obsługującego komunikację NFC. Działanie całego systemu oparte jest na technologii HCE, która pozwala rozpoznać płatności zbliżeniowe wykonywane telefonem jak transakcje dokonywaną za pomocą karty.
Pierwszym korkiem jest konfiguracja usługi na telefonie. Sama Aplikacja jest wygodnym rozwiązaniem, które pozwala w szybki sposób zapłacić za zakupy, nawet przy zablokowanym urządzeniu. Wybudzony telefon wystarczy zbliżyć do terminala. W momencie akceptacji transakcji, pojawia się potwierdzenie na naszym ekranie. Obecnie płatność telefonem możliwa jest w zasadzie wszędzie, nawet podczas zakupów w osiedlowym sklepie, czy podczas płatności kurierowi za paczkę. Jedynym warunkiem jest posiadanie terminala płatniczego przez dany punkt handlowy.
Płatność z użyciem smart watcha jest jeszcze prostsza i wygodniejsza. Różnica polega na czynnościach, które trzeba wykonać. Zegarkiem można płacić w tych samych miejscach co telefonem. W tym przypadku po uprzedniej konfiguracji zbliżamy zegarek do terminala płatniczego.
W pierwszej kolejności należy ściągnąć aplikacje Google Pay z Google store. Po jej instalacji, wystarczy wejść i dodać kartę debetową, kartę wirtualną bądź kartę kredytową. W ostatnim kroku włączamy w ustawieniach usługę NFC, jeśli to konieczne.
Tak jak pisaliśmy wcześniej, po skonfigurowaniu wystarczy telefon zbliżyć do terminala. Jeśli usługa nie zadziała warto sprawdzić ustawienia NFC w telefonie. Alternatywnie możemy ręcznie uruchomić aplikacje na naszym urządzeniu i spróbować zapłacić. Forma działania jest delikatnie inna niż w przypadku Apple Pay, gdzie musimy ręcznie wywołać płatność.
Z naszego rankingu kont osobistych, banki wspierające tą metodę płatności to: Alior bank, Millennim Bank, PEKAO, BNP Paribas, Santander, Citi Handlowy, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank i Credit Agricole
Obecnie aplikacja Google Pay dostępna jest dla klientów większości banków, umożliwia podłączenie zarówno karty debetowe czy kredytowej wydanej przez Mastercard lub Visa. Podobnie jak w przypadku Apple Pay mamy możliwość dodania do usługi karty lojalnościowe i podarunkowe. Z Google Pay można również korzystać za pomocą przeglądarki internetowej Chrome. Istnieje możliwość zapisania w niej danych karty płatniczej, dzięki czemu nie trzeba ich wpisywać każdorazowo przy dokonywanych zakupach online.
Do aplikacji można podpiąć praktycznie nieograniczoną liczbę kart płatniczych. Istnieje pewne ograniczenie, muszą to być karty wydane przez banki biorące udział w programie i obsługujące płatności zbliżeniowe. Ciekawym rozwiązaniem jest ustawienie domyślnej karty, co usprawnia proces płacenia. Zmiany w naszym portfelu Google Pay są równie proste. Przykładowo, gdy nasza karta straci ważność lub po prostu nie chcemy z niej dalej korzystać, to usunięcie zajmie nam dosłownie kilka chwil. W tym celu należy otworzyć aplikację i po wybraniu zakładki „Formy płatności” zaznaczamy produkt, który ma być usunięty.
Google Pay dostępne jest dla posiadaczy urządzeń z systemem Android w wersji 4.4 lub wyższej posiadających technologię NFC. Obecnie takie wymagania spełnia większość urządzeń działających na rynku. Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne. Jedyne ewentualne prowizje mogą być naliczane za miesięczną obsługę samej karty lub w przypadku przewalutowania płatności w walutach obcych.
W Google Pay płatności mobilne są bardzo wygodne. Aplikacja nie musi być włączona podczas płacenia, jedynie trzeba pamiętać o włączeniu systemu NFC. W przypadku sumy zakupów przekraczającej 100 zł należy wprowadzić kod PIN karty. Tylko w przypadku niektórych starszych terminali, PIN będzie wymagany przy każdej transakcji (dla kwot poniżej 100 zł)
Aplikacja umożliwia dokonywanie płatności online oraz w aplikacjach mobilnych, jak np. Uber, Flixbus, Google Play i itp. Aby zapłacić za usługę nie trzeba podawać żadnych danych karty ani logować się do naszego banku. Podczas płacenia wybieramy płatność Google Pay i postępujemy zgodnie z instrukcją. Jeśli mamy skonfigurowaną usługę, pojawi nam się portfel z dodanymi kartami. Wybieramy odpowiednią z nich i przechodzimy do płatności.
Google Pay umożliwia również wypłaty z bankomatu z funkcją płatności zbliżeniowych. Wypłata gotówki możliwa jest dzięki NFC, samą czynność potwierdzamy kodem PIN. Może to nam uratować życie w przypadku kryzysowych sytuacji (zgubienie czy zablokowanie fizycznej karty)
Usługę można wyłączyć w każdym momencie korzystając z zakładki Ustawienia.
W przypadku zagubienia telefonu lub zegarka, użytkownik nie musi obawiać się o bezpieczeństwo danych. Usługa Google Pay jest dobrze zabezpieczona. Możliwość wykorzystania telefonu przez nieuprawnione osoby jest utrudniona, ze względu na funkcje blokady ekranu i konieczność jego odblokowania za pomocą kodu pin, skanu lini papilarnych czy face id. Tym samym przechowywane karty płatnicze podpięte pod aplikację Google Pay również są bezpieczne. Sama aplikacja szyfruje dane naszych kart, przed zapisaniem ich na serwerze. Podczas wykonywania transakcji nie ma wymiany informacji o danych o karcie płatniczej pomiędzy terminalem a urządzeniem, którym dokonujemy płatność. Do transakcji wykorzystywany jest token, który generuje się tylko na potrzeby danej płatności mobilnej. W tej sytuacji nie ma możliwości przechwycenia ważnych danych. Nad bezpieczeństwem kart czuwa proces tzw. tokenizacji polegający na zamianie numeru widniejącego na karcie płatniczej na ciąg cyfr, tzw. token płatniczy. W momencie dodania do Google Pay karty płatniczej, do banku, który ją wydał wysyłane jest żądanie wygenerowania tokena.
Warunkiem korzystania z aplikacji Google Pay jest ustawienie blokady ekranu, jako formy zabezpieczenia. Ekran może być odblokowany w zależności od wybranego sposobu za pomocą numeru PIN, wzoru, hasła, odcisku palca lub skanu twarzy (smartfony).
Usługa jest w pełni bezpieczna. Jeżeli zegarek lub telefon trafią w ręce nieuprawnionej osoby, to nasze dane są bezpieczne. Nie ma możliwości dokonania transakcji bez złamania zabezpieczeń telefonu. Co więcej, podczas wykonywania transakcji nie jest wykorzystywany rzeczywisty numer karty.
Dzięki Google Pay za zakupy można zapłacić szybko, a co najważniejsze w wygodny sposób. Sama forma płatności może być ratunkiem w przypadku zgubienia lub kradzieży naszego portfela. Sam cyfrowy portfel może zawierać dowolną ilość kart, co niewątpliwie wpływa na komfort płacenia.