Google Pay – jak ustawić i jak działa?

0

Obecnie nowoczesne technologie znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia, również w bankowości. Jedną z nowoczesnych usług, która wywołała sporo zamieszania na rynku finansowym, a przede wszystkim w płatnościach bezgotówkowych jest Google Pay (G Pay).

O jej popularności może świadczyć fakt, że w drugim kwartale 2021 roku z usługi skorzystało aż 9 milionów użytkowników banków.

Czym jest Google Pay?

Google Pay, w skrócie G Payjest prostą, szybką i wygodną metodą płatności za zakupy internetowe lub stacjonarne akceptujące płatności Google za pomocą urządzenia mobilnego. W Polsce usługa dostępna jest od 16 listopada 2016 rokui początkowo znana była jako Android Pay. Nazwa Google Pay obowiązuje od 8 stycznia 2018 roku. Początkowo mogliz niej korzystać jedynie posiadacze kont osobistych ówczesnego banku BZ WBK (teraz Santander Bank Polska). Obecnie Google Pay oferuje prawie każdy bank. Użytkownicy telefonów i zegarków z systemem Wear OS mogą płacić za zakupy w każdym punkcie handlowym lub usługowym z terminalem akceptującym płatności zbliżeniowe oraz w sklepach internetowych obsługujących płatności przez serwisy: Przelewy24, Tpay.com i PayU czy aplikację iTaxi. Użytkownik nie musi mieć przy sobie gotówki ani posiadać fizycznej karty płatniczej. Płatności może dokonać za pomocą smartfona lub smart watcha, do których została podpięta karta. Wystarczy, że zbliży dane urządzenie do terminala płatniczego.

Google Pay to aplikacja łącząca w sobie funkcje Androida Pay oraz Google Wallet, do której można dopiąć nie tylko zwykłą kartę płatniczą, ale również kartę kredytową lub lojalnościową. Jedynym warunkiem jest posiadanie urządzenia wyposażonego w system Android i obsługującego komunikację NFC. Działanie całego systemu oparte jest na technologii HCE, która pozwala rozpoznać płatności zbliżeniowe wykonywane telefonem jak transakcje dokonywane za pomocą karty.

sposób działania na telefonie i smart watchu

Pod Google Pay można podpiąć karty debetowe i kredytowe. Aplikacja zainstalowana na telefonie jest wygodnym rozwiązaniem, które pozwala w szybki sposób zapłacić za zakupy nawet przy zablokowanym urządzeniu. Wybudzony telefon wystarczy zbliżyć do terminala. W momencie, kiedy płatność zostanie zaakceptowana, to na ekranie telefonu pojawia się potwierdzenie wykonanej transakcji. Obecnie płatność telefonem możliwa jest w zasadzie wszędzie, nawet podczas zakupów w osiedlowym sklepie, czy przy płatności kurierowi podczas odbioru paczki. Jedynym warunkiem jest posiadanie terminala płatniczego przez dany punkt handlowy.

Płatność z użyciem smart watcha jest jeszcze bardziej prostsza i wygodniejsza niż płatność za pomocą smartfona. Różnica polega na czynnościach, które trzeba wykonać. Zegarkiem można płacić w tych samych miejscach co telefonem.

Jak skonfigurować Google pay?

W pierwszej kolejności należy ściągnąć aplikacje Google Pay z Google store. Po jej instalacji, wystarczy wejść i dodać kartę debetową, kartę wirtualną bądź kartę kredytową. W ostatnim kroku włączamy w ustawieniach usługę NFC, jeśli to konieczne.

Tak jak pisaliśmy wcześniej, po skonfigurowaniu wystarczy odblokowany telefon zbliżyć do terminala. Jeśli usługa nie zadziała warto sprawdzić ustawienia NFC z telefonie. Alternatywnie możemy ręcznie uruchomić aplikacje na naszym telefonie i spróbować zapłacić. Forma działania jest delikatnie inna niż w przypadku Apple Pay, gdzie musimy ręcznie wywołać płatność.

Które banki udostępniają usługę

Z naszego rankingu kont osobistych, banki wspierające tą metodę płatności to: Alior bank, Millennim Bank, PEKAO, BNP Paribas, Santander, Citi Handlowy, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank i Credit Agricole

Google Pay – płatności za pośrednictwem banków, liczba kart, które można podpiąć

Obecnie aplikacja Google Pay dostępna jest dla klientów wielu banków, którzy mogą podłączyć do niej karty debetowe i kredytowe Mastercard lub Visa oraz karty lojalnościowe i podarunkowe. Z Google Pay można korzystać za pomocą przeglądarki internetowej Chrome. Istnieje możliwość zapisania w niej danych karty płatniczej, dzięki czemu nie trzeba ich wpisywać każdorazowo przy dokonywanych zakupach online.

Do aplikacji można podpiąćnie ograniczoną liczbę kart płatniczych. Muszą to być jednak karty wydane przez banki biorące udział w programie i obsługujące płatności zbliżeniowe. Dla własnej wygody warto ustawić jedną kartę używaną najczęściej jako domyślną. Jeżeli zajdzie taka potrzeba,np. w przypadku, kiedy karta jest już nieaktualna, to można ją usunąć.W tym celu należy otworzyć aplikację i po wybraniu zakładki „Formy płatności” zaznaczyć produkt, który ma być usunięty.

Płatności za pomocą Google Pay

Google Pay dostępne jest dla posiadaczy urządzeń z systemem Android w wersji 4.4 lub wyższej posiadających technologię NFC. Obecnie takie wymagania spełnia większość urządzeń działających na rynku. Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne. Jedyną płatnością mogą być opłaty naliczane za korzystanie z danej karty płatniczej.

płatności zbliżeniowe, internetowe i wypłaty z bankomatów

W Google Pay płatności mobilne obsługiwane są bardzo prosto. Aplikacja nie musi być włączona podczas płacenia. Jedynie trzeba pamiętać o włączeniu systemu NFC. W przypadku sumy zakupów przekraczającej 100 zł należy wprowadzić kod PIN karty. Tylko w przypadku niektórych starszych terminali, PIN będzie wymagany przy każdej transakcji, nawet na kwotę transakcji niższej niż 100 zł.

Aplikacja umożliwia dokonywaniepłatności za zakupy na stronach i aplikacjach internetowych, jak np. Uber, Flixbus, Google Play i inne. Aby zapłacić za usługę nie trzeba podawać żadnych danych karty ani logować się do aplikacji mobilnej i elektronicznej.

Google Pay umożliwia również wypłaty z bankomatu z funkcją płatności zbliżeniowych. Wypłata gotówki możliwa jest dzięki NFC i potwierdzenia czynności kodem PIN.

Google Pay – inne funkcjonalności

  1. dostęp do historii płatności – użytkownik może wyświetlić i pobrać historię
  2. możliwość zarządzania powiadomieniami o transakcjach
  3. możliwość podpięcia do aplikacji kart podarunkowych
  4. możliwość wykonania przelewu pod warunkiem posiadania dodatniego salda.

Usługę można wyłączyć w każdym momencie korzystając z zakładki Ustawienia.

Google Pay – bezpieczeństwo

W przypadku zagubienia telefonu lub zegarka, użytkownik nie musi obawiać się o bezpieczeństwo danych. Usługa Google Pay jest dobrze zabezpieczona. Możliwość wykorzystania telefonu przez nieuprawnione osoby jest utrudniona poprzez zastosowanie zabezpieczeń związanych z blokadą ekranu, jak np. kod PIN, odcisk palca, specjalny wzór.  Przechowywane karty płatnicze podpięte pod aplikację również są bezpieczne. Karty są szyfrowane i przechowywane na zabezpieczonych serwerach. Dodatkowo podczas wykonywania transakcji nie ma możliwości komunikowania się i wymieniania informacji o karcie płatniczej pomiędzy terminalem, a smartfonem. Do transakcji wykorzystywany jest token, który generuje się tylko na potrzeby danej płatności mobilnej. W tej sytuacji nie ma możliwości przechwycenia ważnych danych. Nad bezpieczeństwem kart czuwa proces tzw. tokenizacji polegający na zamianie numeru widniejącego na karcie płatniczej na ciąg cyfr, tzw. token płatniczy. W momencie dodania do Google Pay karty płatniczej, do banku, który ją wydał wysyłane jest żądanie wygenerowania tokena.

Zainstalowanie aplikacji Google Pay wymusza na użytkownikach blokadę ekranu. Ekran może być odblokowany w zależności od wybranego sposobu za pomocą numeru PIN, wzoru, hasła, odcisku palca lub skanu twarzy (smartfony), wzoru lub PIN-u (smartwatch).

Google Pay – zalety

  1. Bezpieczeństwo

Usługa jest w pełni bezpieczna. Jeżeli zegarek lub telefon trafią w ręce nieuprawnionej osoby, to i tak nie znając numeru PIN złodziej nie będzie mógł dokonać płatności. Podczas transakcji nie jest wykorzystywany rzeczywisty numer karty.

  • Wygoda i szybkość zapłaty

Dzięki Google Pay za zakupy można zapłacić szybko, a co najważniejsze w wygodny sposób bez konieczności wyjmowania karty płatniczej z portfela, czy nawet jej noszenia przy sobie. Cyfrowy portfel może zawierać dowolną ilość kart, co niewątpliwie wpływa na komfort płacenia.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.