ING Bank Śląski

ING Bank Śląski to bank komercyjny, który obsługuje prawie 4,5 mln klientów detalicznych i ponad 500 tys. klientów korporacyjnych. Posiada niespełna 250 placówek w całym kraju oraz ok. 4 tys. bankomatów (dane na II kwartał 2022 r.). Kapitał zakładowy wynosi 130,1 mln zł. Obecnie prezesem zarządu jest Brunon Bartkiewicz.

0

Kiedy myślimy o ING Banku Śląskim, od razu przed oczami mamy pomarańczowe barwy i postać lwa. Często kojarzony jest także z polskim aktorem – Markiem Kondratem, który od wielu lat jest twarzą kampanii reklamowych banku. Obecnie ING Bank Śląski zajmuje czwarte miejsce w Polsce pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy, co oferuje on swoim klientom i czym wyróżnia się na tle innych instytucji finansowych.

Jak powstał ING Bank Śląski?

Początki ING Banku Śląskiego to 1988 rok. Wówczas Rada Ministrów wydała decyzję, na mocy której powstał Bank Śląski w Katowicach. W 1989 roku bank rozpoczyna swoją działalność, a dwa lata później z banku państwowego zmienia się w spółkę akcyjną. W 1994 roku ING Bank N.V. wchodzi w posiadanie 25,9% akcji Banku Śląskiego, a w 1998 roku jest już większościowym udziałowcem (54,98%, a w 2001 r. – 87,77%).

Od 2001 roku Bank Śląski funkcjonuje pod nową nazwą – ING Bank Śląski S.A. W 2011 roku na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Katowicach ING Bank Śląski S.A. łączy się z ING Bankiem Hipotecznym S.A.

W 2016 roku Dom Maklerski ING Securities S.A. zostaje włączony w struktury ING Banku Śląskiego S.A, a w 2017 roku bank przejmuje Bieszczadzką SKOK w Sanoku.

ING Bank Śląski – obecność na giełdzie

ING Bank Śląski S.A. funkcjonuje jako spółka publiczna od stycznia 1994 roku. Akcje wówczas jeszcze Banku Śląskiego S.A. osiągnęły na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie cenę 675 zł.

Obecnie głównymi akcjonariuszami są:

 • ING Bank N.V. (75%);
 • AVIVA Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva Santander SA (ok. 9%).

ING Bank Śląski – przegląd oferty

ING Bank Śląski to uniwersalny bank komercyjny. Swoją ofertę kieruje zarówno do klientów detalicznych, jak i firmowych. Bank udostępnia produkty wspierające zarządzanie finansami, oszczędzanie i inwestowanie. W zakres usług ING Banku Śląskiego wchodzi także działalność ubezpieczeniowa, faktoringowa i leasingowa.

Oferta dla klientów detalicznych w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski oferuje klientom indywidualnym różne konta, np.:

 • podstawowe konto osobiste dla osób powyżej 26 lat;
 • konto dla młodych 18-26 lat;
 • konto dla młodych 13-17 lat;
 • konto dla aktywnych z darmowymi wypłatami z bankomatów w Polsce i za granicą;
 • konto walutowe w GBP, USD lub EUR;
 • konto Premium.

Podstawowa oferta obejmuje także:

 • pożyczki i kredyty;
 • ubezpieczenia;
 • produkty inwestycyjne, np. fundusze inwestycyjne, obligacje, konto maklerskie, IKE, IKZE;
 • narzędzia do oszczędzania, np. lokaty, konta oszczędnościowe, usługa „Cele oszczędnościowe”, funkcja Smart Saver.

Oferta Private Banking w ING Banku Śląskim skierowana jest do osób, które zgromadzą w banku ponad 1 mln zł lub zainwestują min. 500 tys. zł. Tacy klienci mogą liczyć na indywidualne podejście i produkty, odpowiadające ich potrzebom, np. karty kredytowe z dostępem do saloników VIP na lotniskach i pakietem usług Concierge, czy doradztwo inwestycyjne.

Oferta flagowego konta z Lwem można znaleźć w rankingu kont osobistych.

Oferta dla klientów firmowych w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski kieruje swoją ofertę biznesową do jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek i korporacji. Dla każdej z grup przewidział inne produkty i usługi.

Propozycja dla JDG to przede wszystkim konto firmowe oraz karta płatnicza za 0 zł (o ile jest się aktywnym użytkownikiem). Idąc za potrzebami klientów biznesowych, bank oferuje również takie usługi jak: leasing, finansowanie faktur (także w EUR), terminale, konsultacje księgowe, fakturowanie.

Przedsiębiorcy, którzy potrzebują dodatkowych środków, mogą skorzystać z ciekawych produktów kredytowych, np. z pożyczki lub linii kredytowej z gwarancją BGK. Ci, którzy myślą o oszczędzaniu i inwestowaniu (tak jak klienci detaliczni) mają do dyspozycji, m.in.: lokaty, konta oszczędnościowe i fundusze inwestycyjne.

Konto dla spółek to 3 pakiety. Każdy, oprócz rachunku bieżącego, zawiera w zmiennych proporcjach propozycje usług i produktów niezbędnych do prowadzenia spółki. Koszt pakietu zależy od jego zawartości. Poza tym bank wspiera spółki w finansowaniu, inwestowaniu i obsłudze gotówkowej.

Co ciekawe, ING Bank Śląski przygotował specjalną ofertę stworzoną z myślą o potrzebach wspólnot mieszkaniowych.

Korporacje mogą liczyć na pomoc w zarządzaniu ryzykiem finansowym, obsłudze handlu, czy finansowaniu działalności. Bank oferuje także usługi powiernicze.

Dodatkowe funkcjonalności w ING Banku Śląskim

Aplikacja mobilna ING Banku Śląskiego zwyciężyła w kategorii „Najlepsza aplikacja mobilna” w konkursie „Instytucja Roku 2022”. Nie bez powodu – jest bardzo rozbudowana i intuicyjna. Umożliwia logowanie za pomocą danych biometrycznych, np. odcisku palca lub skanu twarzy. Co ciekawe, by sprawdzić stan konta, nie trzeba się logować.

W Moje ING mobile możemy, np. dodać zdjęcie paragonu i przechowywać je w Moich dokumentach. Dostępna jest także funkcja „Zapłać rachunek ze zdjęcia lub pliku”. Aplikacja sczytuje dane i uzupełnia nimi niezbędne pola. To duża oszczędność czasu.

Poza tym za pomocą Moje ING mobile skorzystamy z różnych form płatności mobilnych: Garmin Pay, BLIK, Apple Pay, Google Pay, Visa mobile.

Serwis transakcyjny Moje ING pozwala na wygodne zarządzanie finansami. W bankowości internetowej szybko wykonamy przelew, sprawdzimy dostępne saldo, założymy profil zaufany i załatwimy sprawy urzędowe. To tylko niektóre z wielu dostępnych funkcji.

Zarówno w bankowości elektronicznej, jak i aplikacji mobilnej możemy korzystać z kodów rabatowych i zniżek do różnych sklepów.

Użytkownicy mają do dyspozycji także kantor, wsparcie robota inwestycyjnego i trenera finansowego oraz funkcję Smart Saver, która ułatwia oszczędzanie.

ING Bank Śląski – co go wyróżnia?

ING Bank Śląski od początku swojego istnienia co roku jest doceniany przez organizatorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych konkursów. Tylko w 2022 roku, m.in.:

 • zajął pierwsze miejsce w rankingu „Gwiazdy Bankowości 2022” (siódmy raz z rzędu);
 • wygrał w kategoriach „Karta płatnicza – najlepszy design” oraz „Social media” w rankingu „Złoty Bankier 2022”;
 • piąty raz został uznany przez globalny magazyn Euromoney za Najlepszy Bank w Polsce (konkurs Awards for Excellence).

ING Bank Śląski jest wyróżniany także jako pracodawca, zdobywając, m.in.: tytuły Poland’s Best Employers 2021 i 2022 w swojej kategorii.

Warto dodać, że ING Bank Śląski oferuje karty przedpłacone, co obecnie na rynku polskim jest rzadkością.

Opinia o ING Banku Śląskim

Jak widać z powyższego opisy oferta jest szeroka i rozbudowana, co w naszej opinii świadczy dobrze o instytucji. Korzystając z aplikacji mobilnej czy bankowości internetowej widać, że bank przeznacza wystarczające środki na inwestycję w te rozwiązania. Całkiem ciekawą opcją są bankomaty z możliwością wypłaty EURO, obok Citi Handlowego to jedyny bank oferujący tego typu rozwiązanie. Przy czym ING ma znacznie więcej urządzeń, placówek itp. Naszym zdaniem oferta banku jest jak najbardziej konkurencyjna i warto ją wziąć pod uwagę.

Zweryfikowaliśmy opinie klientów o ING Banku Śląskim. Oprócz standardowego dla wszystkich banków narzekania na obsługę klienta, są pewne rzeczy o których warto wiedzieć. Wśród opinii można zauważyć informacje o blokadach rachunków podyktowanych procesem KYC, gdzie ewentualne wyjaśnienie wymaga wizyty w oddziale. Tego typu działanie może w znaczący sposób utrudnić dostęp do własnych środków. Co więcej miały miejsce sytuacje, gdzie bank po prostu wypowiadał klientowi umowę prowadzenia rachunku.

Od strony prowizji i opłat, cześć klientów narzekała na naliczenie prowizji pomimo wcześniejszej informacji o jej braku. Ciężko stwierdzić z czego wynika ten problem.

Na naszej stronie znajdą państwo zarówno rachunek osobisty, jak i konto firmowe dla JDG od Banku ING. Zweryfikowaliśmy również konto firmowe dla spółek, w tym z o.o, które też można rozważyć

Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Mamy nadzieję, że recencja banku była dla Ciebie pomocna :)
3/5 (Ilość ocen: 2)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *