Jak zamknąć konto/konto firmowe w ING Banku Śląskim?

0

Czasami zdarza się, że konto w banku trzeba zamknąć. Na przykład, gdy mamy ich kilka i jedno staje się nam niepotrzebne albo, gdy w innym banku znajdziemy lepszą ofertę. Każdy bank ma swoje zasady, co do zamknięcia konta. Stawia swoje warunki i wyznacza sposoby, w jakie można to zrobić. Jak zamknąć konto w ING? Oto, kilka pewnych sposobów:

jak zamknąć konto ING?

ING Bank Śląski jest jednym z najpopularniejszych banków w Polsce, oferującym wiele różnych produktów finansowych. Można tu założyć nie tylko konto osobiste, ale także Otwarte Konto Oszczędnościowe (OKO) czy konto walutowe. Otwarcie nowego produkty zazwyczaj jest proste i szybkie. Ale Rzadko kiedy szukamy informacji o tym, jak takie konto zamknąć, a to przecież także jest ważne. Jak więc można zamknąć konto w ING?

Znając bankowość elektroniczną czy aplikację mobilną ING Banku Śląskiego wydaje się, że zamknięcie konta, tak jak i otwarcie nowego nie powinno być niczym skomplikowanym. Z jednej strony tak jest, ale wszystko zależy od okoliczności, na przykład od tego, czy dla tego konta mamy zaciągnięty jakiś kredyt, który spłacamy albo używamy kart kredytowych. Konto można zamknąć zarówno przez internet bądź aplikację, jak i w tradycyjne sposoby w postaci papierowego listu lub wizyty w oddziale banku.

Jak zamknąć konto w ING przez internet?

Przez internet można zamknąć konto oczywiście po uprzednim zalogowaniu się do bankowości elektronicznej Moje ING. Na dole podstrony ze szczegółami konta znajduje się kafelek „zamknij konto”. Po wybraniu tej opcji wyskoczy najpierw taki komunikat:

„Jeśli Twoje konto jest powiązane z kredytem lub pożyczką hipoteczną, pożyczką odnawialną, masz na nim zajęcie egzekucyjne w trakcie realizacji lub jesteś współkredytobiorcą (pożyczki lub limitu zadłużenia), niestety nie zamkniesz konta w Moim ING. Konto zamkniesz tylko w oddziale banku.”

Bank oczywiście w trakcie całego procesu ING, będzie starał się nas nakłonić do pozostania w gronie klientów. Ostrzega również, że zamknięcie konta będzie oznaczało, że klient straci dostęp do historii konta w Moim ING, zamknięte zostaną wszystkie karty wydane do konta oraz konieczne będzie spłacenie wykorzystanego debetu. Jeśli z zamykanego konta zaś spłaca się kredyt, niezbędna będzie zmiana sposobu dalszego opłacania rat. Przez internet możliwe jest również zamknięcie Otwartego Konta Oszczędnościwego, ale jest jeden warunek. W banku ING trzeba posiadać inne konto (osobiste) i wskaże się je jako miejsce, na które mają zostać przelane środki z zamykanego OKO.

jak zamknąć konto w ING przez aplikację?

W aplikacji bardzo łatwo znaleźć właściwe miejsce do zamknięcia konta. Wystarczy po zalogowaniu kliknąć w ikonę wybranego konta i przejść na sam dół ekranu ze szczegółami rachunku. Tam znajduje się ikona kosza oraz opcja „zamknij konto”. Po kliknięciu w nią ukaże się identyczny komunikat, jak w bankowości elektronicznej, a także zapytanie, czy na pewno chce się zamknąć konto w ING. W tym momencie jeszcze można zrezygnować z zamykania konta. Po potwierdzeniu będzie już za późno.

Zamknięcie konta ING poprzez list z wypowiedzeniem

Brak możliwości skorzystania z bankowości elektronicznej czy aplikacji mobilnej nie sprawia, że jedyną opcją pozostaje wizyta w oddziale banku, która może nie być dogodnym rozwiązaniem. Na szczęście ING Bank Śląski umożliwia również zamknięcie konta poprzez przesłanie tradycyjną pocztą wypowiedzenia na papierze. Nie istnieje jednak żaden wzór takiego wypowiedzenia ani specjalnego formularza, który należałoby wydrukować i wypełnić. Bank wskazuje jednak, jakie informacje muszą znaleźć się w wypowiedzeniu, aby zamknięcie konta było możliwe.

Decydując się na tę opcję zamknięcia konta trzeba mieć na uwadze, że bank nie domyśli się, o którego klienta i jakie konto chodzi, jeśli się tego nie napisze w wypowiedzeniu. Dlatego w piśmie trzeba podać następujące informacje:

  • swoje dane osobowe;
  • adres zamieszkania taki sam, jaki figuruje w systemie bankowym;
  • serię oraz numer dowodu osobistego i datę jego ważności – niezbędne w celu weryfikacji danych osobowych;
  • numer zamykanego konta;
  • wskazanie innego konta do wypłaty środków posiadanych na tym, które chce się zamknąć – numer oraz nazwę banku. W przypadku zamykania OKO konto do wypłat trzeba mieć w banku ING;
  • własnoręczny podpis – do niedawna trzeba było nawet potwierdzać go u notariusza, ale na szczęście bank poszedł po rozum do głowy i z tego zrezygnował;

List z wypowiedzeniem należy wysłać do ING Banku Śląskiego z siedzibą w Katowicach, przy ul. Sokolskiej 34 (kod pocztowy 40-086). Najlepiej aby była to przesyła polecona z potwierdzeniem odbioru. Dyspozycja zamknięcia konta jest wprowadzana do systemu banku od razu po otrzymaniu przez bank pisma. Nie ma żadnego okresu wypowiedzenia. W razie niejasności konsultant banku może skontaktować się jeszcze z klientem telefonicznie.

Automatycznie likwidowane są wszystkie zlecenia stałe oraz polecenia zapłaty. Zamknięta zostaje również karta debetowa i zablokowany dostęp do bankowości elektronicznej. Oczywiście pod warunkiem, że na koncie znajdują się środki wystarczające na pokrycie należności wobec banku i nie ma się w ING Banku innych produktów. W przypadku posiadania kredytu czy karty kredytowej, bankowość elektroniczna nie zostanie zamknięta. Niestety bank nie ma w zwyczaju informować o dokonaniu zamknięcia konta. Dlatego właśnie warto nadać przesyłkę z potwierdzeniem odbioru, bo gdy je otrzymamy, możemy podjąć próbę zalogowania się do e-bankowości. Jeśli się nie powiedzie, to znaczy, że konto jest zamknięte.

Zamknięcie konta ING w oddziale banku

Oddział banku jest znacznie szybszą, ale mniej wygodną opcją od korespondencyjnej. Trzeba pojawić się w oddziale banku z dowodem osobistym, by możliwe było dopełnienie wszystkich formalności. Warto pamiętać, że są sytuacje, w których zamknięcie konta w oddziale jest jedynym wyjściem. Na przykład, gdy mamy kredyt zaciągnięty w Moim ING. Tak samo w przypadku osób niepełnoletnich, zamknąć konto można tylko w oddziale i wraz z opiekunem.

Jeśli w oddziale jest obsługa gotówkowa to niezbędne opłaty czy zaległości można opłacić w kasie oraz wypłacić środki z zamykanego konta w postaci gotówki do ręki. Pamiętać należy jednak, że bez wcześniejszego zawiadomienia można pobrać w ten sposób tylko 20 tys. zł. Wpłata i wypłata na Konto Direct jest płatna, ale można tego uniknąć wypłacając środki na OKO, jeśli się je posiada. Po wyzerowaniu konta konsultant drukuje i daje do podpisu dyspozycję zamknięcia konta i dostępu do Moje ING, co kończy procedurę trwającą kilkanaście minut.

Pamiętajmy jednak, że rezygnacja z Moje ING jest możliwa wyłącznie po zamknięciu wszystkich umów. Likwidacja konta to często tylko pierwszy etap rozstania z bankiem.

Lista oddziałów dostępna na dedykowanej stronie banku.

Zamknięcie konta walutowego ING Banku Śląskiego

Zamknięcie konta walutowego jest trudniejsze niż osobistego czy OKO. Jest możliwe bowiem tylko korespondencyjnie lub w oddziale banku. Przy pierwszej opcji należy napisać wypowiedzenie z takimi samymi danymi, jak wymienione wyżej.

Rezygnacja z usługi Moje ING

Nie można zamknąć Mojego ING, mając rozpoczęte wnioski kredytowe. Trzeba najpierw je anulować lub zakończyć. Ponadto mając samo konto firmowe, Moje ING można zamknąć tylko w oddziale banku. Jest jednak pewien sposób na zamknięcie Moje ING bez wizyty w oddziale. Wystarczy zmienić typ rachunku na Komfort.

Jak zamknąć kartę w ING?

Kartę można zamknąć samemu wybierając opcję zamknięcia w szczegółach karty w Moim ING. Pamiętajmy jednak, że to nie to samo, co zastrzeżenie. Zamykając kartę trzeba uiścić pełną opłatę za dany okres lub spełnić warunki zwolnienia z opłaty. Jeśli definitywnie chcemy rozstać się z bankiem, pamiętajmy o anulowaniu wszystkich zgód marketingowych, dzięki czemu bank nie będzie nas nękał ofertami i promocjami. Same zgody można też wyłączyć w Moim ING, wybierając w menu opcję Moje dane – zgody i oświadczenia.

Jak zamknąć konto firmowe w ING?

A co z kontem firmowym? Konto firmowe można zamknąć osobiście w oddziale lub korespondencyjnie. W oddziale zostanie to załatwione od ręki. W przypadku drugiej opcji trzeba sporządzić pismo, tak samo, jak dla konta osobistego. Z tą różnica że podajemy dane firmy, a nie osobiste. Konto nie zostanie jednak od razu zamknięte, jeśli na rachunku VAT będą środki. Bank dokończy procedurę po uzyskaniu od urzędu skarbowego zgody na przekazanie środków na inne konto. Lepiej przed zamknięciem konta utworzyć nowe w innym banku i przelać samemu środki z konta VAT na konto VAT w innym banku.

Jak nie ING Bank Śląski to co?

Skoro jesteśmy zdeterminowani do rezygnacji z tego rachunku, warto sprawdzić jakie są alternatywy. W tym przypadku, zalecamy sprawdzenie naszego rankingu kont osobistych. W którym porównanym najpopularniejsze opcje w komercyjnych bankach. Jednocześnie zachęcamy do sprawdzenia, ewentualnych sposobów na otwarcie konta bakowego.

FAQ

Jak zamknąć konto w Ing?

W tym przypadku mamy kilka opcji; Online (bankowość internetowa/aplikacja mobilna), Osobiście w oddziale lub korespondencyjnie. Jak to zrobić podpowiadamy w naszym artykule.

Ile trwa zamkniecie konta w ING?

Co ciekawe, ING to jedyny bank, który nie ma okresu wypowiedzenia. Tym samym konto zostanie zlikwidowane od razu, w momencie złożenia wypowiedzenia.

Jak zamknąć konto firmowe w ING?

Tu do wyboru mamy tylko 2 opcje (w oddziale lub korespondencyjnie). Sama procedura wygląda tak samo jak dla zamykania konta osobistego.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 8)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *