Bank Pekao SA w polskim sektorze bankowym funkcjonuje już od blisko stu lat. Kojarzony jest z bezpieczeństwem i tradycją. Nie oznacza to jednak, że pozostaje w tyle. Wręcz przeciwnie. Nie tylko doskonale podąża za najnowszymi trendami w bankowości, ale także je kreuje. Przedstawiamy krótki rys historyczny i sprawdzamy, co oferuje jeden z najbardziej rozpoznawalnych banków w Polsce.

0

Bank Pekao SA

Bank Pekao SA, znany też jako bank z żubrem jest drugim, uwzględniając wielkość aktywów bankiem komercyjnym w Polsce. Wysokość kapitału zakładowego to 262 470 034 zł. Bank zatrudnia ok. 13 tys. pracowników. Prezesem zarządu jest obecnie Leszek Skiba.

Historia instytucji

Wszystko zaczęło się w 1929 roku, kiedy to opierając się na decyzji Ministerstwa Skarbu,powołano do życia Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna. Głównym czynnikiem, który wpłynął na taki ruch, była chęć świadczenia usług finansowych Polakom żyjącym poza ojczyzną.

Już po roku istnienia bank miał swój oddział w Paryżu, a w kolejnych latach działał także w Buenos Aires (1931 r.), Tel-Awiwie (1933 r.) i w Nowym Jorku (1939 r.). Wojna uniemożliwiła jego dalszy rozwój, a centrala została przeniesiona do Francji.

Budynek, w którym mieściła się polska siedziba, został zniszczony. W 1945 roku pracownicy próbowali go odbudować i wznowić dawną działalność banku, jednak w latach 50. XX w. funkcjonował on na nieco innych zasadach.

W 1969 roku głównym akcjonariuszem banku stał się Skarb Państwa, a mniejsza część akcji przypadła Powszechnej Kasie Oszczędności. Dopiero po 1989 roku Bank Pekao SA zaczął prowadzić działalność jako bank uniwersalny, a w jego logo pojawił się żubr.

W sierpniu 1999 roku bank dołączył do Grupy UniCredit, a w 2007 roku doszło do fuzji Pekao SA i Banku BPH SA.

Rok 2012 to czas rebrandingu (żubr znika z logo)i wspierania jako sponsor UEFA EURO 2012. Rok później Bank Pekao SA wprowadza system płatności mobilnych PeoPay.

W 2017 roku akcje banku trafiły do PZU SA i Polskiego Funduszu Rozwoju. Doszło także do kolejnej zmiany logo na to, które znamy obecnie (powrót żubra).

Bank Pekao SA i giełda

Bank Pekao SA zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawiew czerwcu 1998 roku i nadal funkcjonuje jako spółka publiczna.

Głównym akcjonariuszem jest PZU SA (ok. 20%). Akcje banku należą także do:

  • Polskiego Funduszu Rozwoju SA (ok. 13%);
  • Aviva Powszechnego Towarzystwa EmerytalnegoAviva Santander SA (ok. 5%);
  • NATIONALE-NEDERLANDEN Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego S.A. (ok. 6%);
  • BlackRock Inc. (ok. 5%).

Co można znaleźć w ofercie Banku?

Bank Pekao SA jest uniwersalnym bankiem komercyjnym. Oznacza to, że z jego usług mogą skorzystać klienci indywidualni, firmowi, premium oraz korporacje.

Bank udostępnia produkty do inwestowania i zarządzania gotówką. Oferta obejmuje także kredyty, karty płatnicze, ubezpieczenia i usługi maklerskie. Firmy mogą korzystać z szeregu narzędzi przydatnych przy prowadzeniu działalności. Pekao SA zajmuje się również finansowaniem handlu oraz bankowością międzynarodową.

Bank Pekao SA – oferta dla klientów detalicznych

Oferta dla klientów indywidualnych to przede wszystkim rachunki bankowe i dedykowane do nich karty płatnicze. Standardowe konto osobiste to darmowe bankomaty, bezpłatne prowadzenie konta i karta płatnicza za 0 zł. Warunkiem jest zapewnienie wpływów w wysokości co najmniej 500 zł/miesiąc i jedna płatność kartą lub aplikacją. Do konta można włączyć specjalny pakiet, który umożliwia tańsze przelewy natychmiastowe i ochronę ubezpieczeniową.

Klienci detaliczni mają do dyspozycji także:

  • konto walutowe z możliwością otrzymania karty wielowalutowej;
  • ciekawe produkty kredytowe i ubezpieczeniowe;
  • konto Premium dla wymagających;
  • konto Private Banking dla osób z zasobniejszym portfelem;
  • kantor.

Flagowy rachunek osobisty PEKAO znajduję się w naszym rankingu kont osobistych. Dla planujących oszczędzanie znajdą się konta oszczędnościowe, lokaty i konta emerytalne.

Jest jeden produkt, który szczególnie polecamy – to karta kredytowa PEAKO w programie Miles & More. Sam produkt w wersji platynowej oferuje szereg korzyści – cash back (bezcenne chwile), ubezpieczenie zakupów i podróży, saloniki lounge czy fast track na Okęciu (przy lotach Lotem).

Osobom, które zamierzają spróbować swoich sił w inwestowaniu, Bank Pekao SA oferuje, m.in.: fundusze inwestycyjne z gotowymi strategiami, czy usługi maklerskie.

Rodzice, chcący już od najmłodszych lat zaznajamiać swoje pociechy ze światem finansów, mają do dyspozycji:

  • konto dla dziecka 0-6 lat;
  • konto dla dziecka 6-12 lat;
  • konto dla nastolatka 13-17 lat.

Osoby, które nie ukończyły 26 lat, mogą korzystać ze specjalnych udogodnień konta dla młodych. Studenci, potrzebujący wsparcia w finansowaniu nauki mają szansę uzyskać kredyt studencki lub kredyt na studia medyczne.

W Banku Pekao SA dostępne jest także specjalne konto oszczędnościowe przeznaczone dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, a także konto walutowe, które można złożyć dziecku.

Bank Pekao – oferta dla firm

Oferta biznesowa w Pekao SA dostosowana jest do wielkości firmy i jej potrzeb.Bank kieruje swoje produkty do mikro firm, małych i średnich firm oraz korporacji.

Oprócz konta firmowego PEKAO i dopasowanych do niego kart, przedsiębiorcy mogą skorzystać z pakietów medycznych,leasingu, faktoringu, księgowości oraz produktów kredytowych i gwarancji BGK.

Bank oferuje także terminale płatnicze wraz z ich instalacją, szkoleniem pracowników i zapewnieniem serwisu.

Dodatkowo klienci MSP i korporacje mogą liczyć na wyjątkowe wsparcie banku w zakresie bieżącej obsługi. Do dyspozycji mają specjalne rachunki (np.pomocnicze, powiernicze, zastrzeżone, płacowe) lub pakiety usług. Pekao SA oferuje również usługi z zakresu finansowania działalności i handlu oraz produkty skarbowe i depozyty.

Flagowy rachunek dla JDG porównacie w rankingu kont firmowych. Niestety propozycja dla większych firm i spółek z o.o. należy do droższych i jej krótki opis do znalezienia w rankingu kont dla spółek z o.o.

Dodatkowe funkcjonalności w Banku Pekao

Serwis Pekao24 oraz aplikacja mobilna PeoPay to nie tylko intuicyjne narzędzia do zarządzania wydatkami. To także szereg rozwiązań przydatnych w codziennym użytkowaniu, dostęp do kantora internetowego, czy możliwość wzięcia szybkiej pożyczki. Dodatkowo w bankowości elektronicznej załatwimy sprawy urzędowe, a w aplikacji PeoPay sprawdzimy aktualne notowania giełdowe.

Klienci mają do dyspozycji różne formy płatności mobilnych: Fitbit Pay, Garmin Pay, Google Pay, Apple Pay, BLIK.

Na uwagę zasługuje również aplikacja PeoPay KIDS, zapewniająca edukację finansową i  umożliwiająca, m.in.:oszczędzanie w wirtualnej skarbonce, czy zgłoszenie prośby o kieszonkowe.

Klienci mogą skorzystać także z czasowych promocji na wybrane produkty i programu poleceń.

czym się wyróżnia bank?

Bank Pekao wprowadził na polski rynek finansowy sporo innowacji, m.in.:

  • uruchomił pierwszy bankomat;
  • wydał pierwszą kartę kredytową;
  • otworzył pierwsze biuro maklerskie
  • jako pierwszy umożliwił założenie konta za pomocą biometrii.

Pekao SA uruchomił nawet Laboratorium Innowacji, które ma na celu projektowanie, testowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań.

Bank nagradzano wielokrotnie zarówno w krajowych, jak i zagranicznych konkursach.Był doceniony, m.in.: w plebiscycie „Złoty Bankier” za najlepsze konto osobiste, najlepszy kredyt hipoteczny, czy najlepszy spot reklamowy.

Bank Pekao SA wyróżniały międzynarodowe magazyny, m.in.: Global Finance, Global Banking and Finance Review, Euromoney, The Banker.

W 2018 roku aplikacja PeoPay została zauważona na arenie międzynarodowej i uznana za światową innowację.

Bank Pekao – opinia o banku

Oferta banku jest ciekawa i konkurencyjna. Produkty oferowane przez bank mogą w szczególności zainteresować podróżników czy klientów dokonujących operacje w walutach obcych. Tu zarówno mówimy o propozycji dla klientów indywidualnych jak i małych firm (JDG). Konto Przekorzystne jest realną konkurencja dla Revoluta – korzystne przewalutowania oraz nielimitowane darmowe bankomaty za granicą! Sam bank polecamy m.in. własnie podróżnikom.

Zweryfikowaliśmy to co sądzą klienci o banki PEKAO. Standardowo można znaleźć narzekanie na obsługę klienta i sposób adresowania konkretnych problemów. W tym przypadku klienci wskazywali słabą komunikacje wewnętrzna w banku. W efekcie załatwienie prostej sprawy może wymagać nawet kilkukrotnego kontaktu z PEKAO, co więcej przy każdym kontakcie będziemy musieli od nowa wyjaśniać nasz problem.

Od strony prowizji i opłat, cześć klientów narzekała na płatne token SMS czy prowizję za usługę BLIK. Tu zapewne bank odbiją sobie domowość innych usług – prowadzenie konta walutowych, darmowe wypłaty z bankomatów za granicą czy brak prowizji za przewalutowanie.

To co pozytywnie było odbierane przez klientów to darmowe prowadzenie rachunku osobistego, karta wielowalutowa czy płynnie działająca aplikacja mobilna. Biorąc pod uwagę powyższe, warto rozważyć zarówno rachunek osobisty, jak i konto firmowe dla JDG w banku PEKAO. To czego nie polecamy, to konto firmowe dla spółek, w tym z o.o. Produkt ten jest zwyczajnie bardzo drogi i konkurencyjne banki posiadają znacznie korzystniejszą ofertę. Dodatkowo bankowość online dla „spółek” ma design z ubiegłego wieku.

Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Mamy nadzieję, że recencja banku była dla Ciebie pomocna :)
3/5 (Ilość ocen: 2)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *