Alior Bank przewalutowanie i wypłata z bankomatu za granicą

0

Alior Bank posiada całkiem ciekawe rozwiązania dotyczące szeroko pojętej wymiany walut, oprócz standardowej oferty dla klientów indywidualnych. Alior posiada usługę dedykowanego kantoru internetowego, z której mogą skorzystać klienci wszystkich instytucji finansowych. Bank posiada najszerszą ofertę dotyczącą rachunków walutowych – możemy założyć konta walutowe, aż dla 23 różnych walut! W naszym artykule sprawdzimy jak wygląda kwestia wypłaty z bankomatu za granicą i ewentualnej prowizji za przewalutowanie. Warto zaznaczyć, iż prowizje po stronie banku to nie jedyne opłaty, które mogą zostać naliczone podczas zagranicznej podróży. Warto wiedzieć czym jest DCC (dynamiczna wymiana walut) oraz opłata surcharge (naliczana przez operatora bnakomatu).

Alior Bank prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą

Ten akapit podzieliliśmy na 2 części, jedna dotyczy oferty dla klientów indywidualnych Alior Banku, druga dedykowanej usługi kantoru internetowego. Prowizję dla kont będących w ofercie Aliora wyglądają jak poniżej:

Rodzaj kontaKonto Jakże OsobisteKonto walutoweKonto InternetoweKonto Elitarne Konto dla młodych (<26 lat)
Wypłata EURO2,5 zł*5 zł0zł0zł2,5 zł*
Wypłata innych walut5 zł*5 zł0 zł0zł2,5 zł*
*opłata standardowa. Możliwość wybrania korzyści do konta w postaci darmowych wypłat z bankomatów za granicą. Źródło: TOIP Alior Banku – konta osobiste

Konto Jakże Osobiste oraz Konto dla młodych ma możliwość personalizacji (dobór 2 darmowych korzyści). Jedną z 11 opcji, jest pakiet darmowych wypłat z bankomatów za granicą. Po włączeniu tej usługi, za pobranie pieniędzy z bankomatów za granicą, nie zostanie naliczona prowizja. Ewentualne opłaty są na konkurencyjnym poziomie, maksymalna prowizja dla rachunków osobistych będących w ofercie banku to raptem 5 zł. Biorąc pod uwagę fakt, iż niektóre banki z rankingu kont osobistych pobierają prowizję nawet na poziomie 2-3% min. 10 zł, jest to uczciwa propozycja.

Alior Kantor wypłata walut np. EURO/USD z bankomatu za granicą

W Alior Kantorze możemy wyrobić kartę wielowalutową, która współpracuje ze wszystkimi 23 rachunkami walutowymi. W pakiecie otrzymujemy 1 darmową wypłatę w miesiącu, każda kolejna to koszt 9 zł.

Rodzaj kontaKarta wielowalutowa
Wypłata EURO0/9 zł*
Wypłata innych walut0/9 zł*
*0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu. Każda kolejna wypłata to koszt 9 zł

Alior Bank prowizja za przewalutowanie transakcji w walutach obcych

Na dobrą sprawę w Aliorze prowizja zależy od rodzaju posiadanej karty, a nie posiadanego konta. W skrócie dla Kart Visa mamy 2% prowizji za przewalutowanie oraz wymianę po kursach VISA (~0,45% prowizji). W przypadku Mastercard mamy brak prowizji za przewalutowanie i wymianę po kursach tabeli (dla EURO/USD/GBP). W przypadku pozostały walut mamy wymianę po kursach Mastercard do USD, następnie po tabeli banku z USD na PLN. Poniższe prowizję dotyczą również karty wielowalutowej wydawanej przez Alior Kantor (dla transakcji, gdzie zachodzi przewalutowanie).

Rodzaj kartyKarty VISAMastercard (EURO/USD/GBP)Mastercard pozostałe waluty
Prowizja za przewalutowanie2% 0% 0%
Zastosowane kursy wymianyKursy Visa (~0,45%)Tabela Bankowa (~7,5%)Tabela Bankowa (~7,5%) + Kursy Mastercard (~0,5%)
Finalny koszt przewalutowania~2,5%~7,5%~8%
*Źródło TOIP i Regulamin kart płatniczych Alior Bank

Jak widać powyżej, jeśli mamy możliwość, warto wybrać kartę ze znaczkiem VISA. Niestety nie jest ona dostępna dla wszystkich typów rachunków. Konto Jakże osobisty założymy jedynie z kartą Mastercard. Tak wysoka prowizja za wymianę wynika z niekorzystnych kursów tabeli bankowej Aliora – Spread dla popularnych walut wynosi 15%! Więcej o przewalutowaniu transakcji za granicą kartą Alior Banku w dedykowanym wpisie.

Wypłata EURO / USD za granicą w Alior Banku

Poniżej przedstawiamy przykładowy koszt wypłaty 100 jednostek waluty EURO i USD. Transakcję realizujemy z konta Jakże Osobistego prowadzonego w Polskich złotych. Nie uwzględniamy pakietu darmowych wypłat.

Wypłata 100 EUROWypłata 100 USD
Kurs międzybankowy na rynku FOREX1 EURO = 4,57 zł1 USD = 4,15 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu2,5 zł*5 zł*
Prowizja za przewalutowanie Tabela (7.5%)34,28 zł 31,13 zł
Suma Prowizji 36,78 zł36,13 zł
Obciążenie rachunku493,78 zł451,13 zł
*opłat można uniknąć włączając pakiet wypłat

Alior Bank jak obniżyć koszt wypłaty z bankomatu za granicą?

Podobnie jak w innych bankach, koszt wypłaty możemy obniżyć do 0 zł. W tym celu musimy włączyć pakiet darmowych wypłat z bankomatów lub realizować tylko jedną wypłatę w miesiącu (Kantor Alior).

Celem uniknięcia opłaty za przewalutowanie, wystarczy włączyć darmową usługę wielowalutową i zapewnić odpowiednią ilość środków na powiązanym rachunku walutowym. Same pieniądze możemy wymienić w kantorze internetowym banku lub sprawdzić inne opcje gdzie najtaniej wymienić walutę.

To tyle, korzystając z powyższych rozwiązań, koszt naszej wypłaty walut za granicą spadnie do 0 zł.

Alior Bank wypłata z bankomatu za granicą z Karty Kredytowej

Wszystkie karty kredytowe obecnie wydawane przez Alior Bank to plastiki Mastercard. W kwestii przewalutowania, dotyczą je te same regulacje co karty debetowe. W efekcie koszt samego przewalutowania wyniesie od 7,5% do 8% wartości transakcji. Suma opłat za wypłatę za granicą wygląda jak poniżej:

Rodzaj kontaMastercard ok!Mastercard Tu i TamMastercard Word Elite
Prowizja za przewalutowanie0%0%0 %
Zastosowane kursy wymiany (waluty z tabeli)Przeliczenie po tabeli (>7,5% prowizji)Przeliczenie po tabeli (>7,5% prowizji)Przeliczenie po tabeli (>7,5% prowizji)
Prowizja za wypłatę z bankomaty za granicą5% min. 10 zł5% min. 10 zł0 zł
Finalna suma prowizji >13,5%>13,5%>7,5%
Źródło: TOIP Alior Bank karty kredytowe

Niestety, przy wypłacie walut z karty kredytowej Alior Banku jest naprawdę drogo. Suma prowizji na poziomie 13,5% to chyba rekord. Jeżeli planujemy tego typu operację, lepiej sprawdzić inne opcje z rankingu kart kredytowych.

Alior Bank wypłata za granica i przewalutowanie – podsumowanie

W przypadku kont osobistych, poziom opłat za samą wypłatę jest na akceptowalnym poziomie. To na co sugerujemy uważać to przewalutowania transakcji, ponieważ marża na wymianie walut jest kosmiczna. Całe szczęście, bank udostępnia darmowe rozwiązania pozwalające uniknąć zarówno prowizji za wypłatę, jak i kosztów związanych z przewalutowaniem. Przed podróżą polecamy skorzystanie z tych opcji, by nie było negatywnego zaskoczenia. Jeśli chodzi o karty kredytowe Alior Banku – odradzamy korzystanie z nich zarówno do płatności w walutach obcych jak i ewentualnej wypłaty z bankomatów. Pamietajmy, warto zabrać ze sobą trochę gotówki na wyjazd, pieniądze możemy wypłacić w oddziale Alior Banku.

FAQ

Ile kosztuję wypłata z bankomatów za granicą w Alior Bank?

W zależności od posiadanego rachunku, jak i włączonych pakietów, koszt wypłaty wynosi od 0 zł do 5 zł za każdą operację. Dla flagowego konta Jakże Osobistego koszt wypłaty to 2,5 zł dla EURO i 5 zł dla innych walut. Po włączeniu korzyści do konta, otrzymujemy możliwość wypłacania za darmo. Powyższy koszt nie uwzględnia prowizji za przewalutowanie (koszt ok. 2,5% dla Kart VISA i 7,5-8% dla Mastercard).

Czy karta Alior Banku działa za granicą?

Tak, poza granicami Polski możemy realizować zarówno płatności w punktach usługowych, jak i dokonywać wypłat z bankomatów. Warunkiem jest, aby dany punkt obsługiwał typ kart Mastercard/Visa.

Czy kartą Alior Banku wypłacimy pieniądze z bankomatu za granicą?

Bez problemu zrealizujemy taką operację. Przed wypłatą warto sprawdzić prowizję za wypłatę z bankomatu za granicą (koszt od 0 zł do 5 zł) oraz koszt przewalutowania (prowizja od 2,5% do ponad 8%) w zależności od posiadanej karty (VISA/Mastercard).

Alior Bank jaka prowizja za przewalutowanie?

W skrócie dla kart VISA mamy prowizję za przewalutowanie na poziomie 2%, a sama transakcja przeliczana jest po kursach VISA (koszt ~0,45%). Koszty dla karty VISA to >2,45%. W przypadku Mastercard mamy przewalutowanie po tabeli (koszt od 7,5% w górę)

Źródło:

  • https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-informacje/pomoc/pytania-i-odpowiedzi/na-czym-polegaja-przewalutowania-transakcji.html
  • https://www.mastercard.pl/pl-pl/klient-indywidualny/pomoc/kalkulator-walut.html
  • https://www.visa.pl/wsparcie-visa/konsument/uslugi-podrozne-visa/exchange-rate-calculator.html
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.9/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *