Nest Bank nie należy ani do największych, ani do najbardziej rozpoznawalnych banków komercyjnych w Polsce. Jest za to jednym z najbardziej wyspecjalizowanych banków w kraju. Skupia się w szczególności na klientach indywidualnych i mikroprzedsiębiorcach. Doskonale zna swoją grupę docelową i proponuje klientom produkty skrojone na miarę. Przyjrzyjmy się bliżej, co można znaleźć w ofercie Nest Banku.

0

Nest Bank jest bankiem komercyjnym, który w 2021 roku pozyskał około 20 tys. nowych klientów. Posiada kilkadziesiąt oddziałów na terenie całego kraju. Nie jest to imponująca liczba, jednak należy dodać, że Nest Bank koncentruje się w szczególności na wdrażaniu cyfrowych usług finansowych dla swoich klientów.

Prezesem zarządu jest Piotr Kowynia. Kapitał własny wynosi 319 357 000 zł.

Historia Nest Banku

Historia Nest Banku sięga 1995 roku. Wówczas powstał WestLB Polska S.A. (filia niemieckiego Westdeutsche Landesbank). W 2010 roku zmieniono nazwę na Polski Bank Przedsiębiorczości S.A. 

W 2013 roku w wyniku fuzji z FM Bank S.A. doszło do kolejnej modyfikacji nazwy. Od tej pory bank kontynuował swoją działalność jako FM Bank PBP S.A. i działał pod dwoma markami: BiZ Bank (klienci firmowi) oraz Smart Bank (klienci indywidualni).

Od 2016 roku bank funkcjonuje jako Nest Bank S.A.

Czy Nest Bank jest notowany na giełdzie?

Nest Bank nie jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jego akcje w 100% należą do brytyjskiego funduszu inwestycyjnego AnaCap. Zarządza on funduszami o wartości 2,9 mld EUR.

Co oferuje Nest Bank?

Na stronie Nest Banku można przeczytać, że dla nich: przedsiębiorca jest zawsze na pierwszym miejscu. Choć bank kieruje swoją ofertę zarówno do klientów detalicznych, jak i firmowych, bardziej skupia się na przedsiębiorcach i ich potrzebach. Firmy mogą liczyć na szerszy zakres produktów i usług. Osoby prywatne uzyskają wsparcie w zarządzaniu budżetem, inwestowaniu oraz oszczędzaniu.

Oferta dla klientów indywidualnych

Klienci detaliczni Nest Banku mogą założyć:

  • konto osobiste dla osób powyżej 18. roku życia;
  • konto walutowe (EUR, GBP, USD);
  • konto dla nastolatków (13-17 lat);
  • Podstawowy Rachunek Płatniczy.

Do każdego konta dedykowana jest karta debetowa.

Propozycja Nest Banku dla osób prywatnych obejmuje także produkty oszczędnościowe i inwestycyjne: lokaty, konta oszczędnościowe, plany oraz fundusze inwestycyjne. Nest konto to jednen z najtańszych rachunków w naszym ranking kont osobistych.

Oferta dla klientów firmowych

Dla przedsiębiorców Nest Bank przygotował konto firmowe oraz konto walutowe w 10 walutach. Do obu propozycji dedykowane są karty debetowe.

Klienci firmowi mogą liczyć na pomoc banku w finansowaniu działalności. Dostępne są, np. produkty kredytowe z zabezpieczeniem w formie gwarancji PLD de minimis, w tym kredyt przeznaczony dla wolnych zawodów, limit w koncie, czy kredyt dla spółek. Decydując się na któreś z tych rozwiązań, można także skorzystać z ubezpieczenia na życie.

Nest Bank wspiera także przedsiębiorców, którzy chcą inwestować i pomnażać swoje finanse. Proponuje klientom lokaty, konto lokacyjne oraz fundusze inwestycyjne.

Oferta dla firm obejmuje również faktoring, obsługę faktur oraz terminale płatnicze. Co ciekawe oferta Nest Banku to jedyne darmowe konto dla spółek z o.o. czy akcyjnych. Konto firmowe Nest to również jednej z najtańszych rachunków w naszym ranking kont firmowych.

Nest Bank – dodatkowe funkcjonalności

Nest Bank udostępnia swoim klientom bankowość online, która oprócz podstawowych funkcji (np. podgląd stanu konta, realizacja przelewów), posiada ciekawe opcje. Na uwagę zasługują, tzw. saszetki, umożliwiające planowanie domowego budżetu. Każda saszetka ma swoje przeznaczenie, np. opłaty, zakupy spożywcze. Podzielone środki można zablokować, by mieć pewność, że nie wyda się ich przypadkowo.

W bankowości elektronicznej Nest Banku dostępna jest także opcja e-urzędu. Dzięki temu złożymy wniosek o świadczenia rodzinne bez wychodzenia z domu.

Aplikacja mobilna Nest Banku pozwala logować się za pomocą danych biometrycznych. Co ciekawe, by sprawdzić saldo konta, nie trzeba być zalogowanym. Użytkownicy mają do dyspozycji kilka rodzajów płatności mobilnych: Visa Mobile, Garmin Pay, Apple Pay, BLIK, Google Pay, SwatchPAY, Fitbit Pay.

Czym wyróżnia się Nest Bank?

Nest Bank już na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle innych banków komercyjnych. Stawia na specjalizację, co widać w jego ofercie, np. nie przewiduje produktów kredytowych dla klientów detalicznych. Skupia się przede wszystkim na potrzebach przedsiębiorców i stara się tworzyć narzędzia, które ułatwiają prowadzenie działalności.

Bank zyskuje uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 2019 roku Nest Bank był wyróżniany w rankingach organizowanych przez Bankier.pl za najlepsze konto osobiste oraz konto firmowe, a w 2020 roku został liderem rankingu World’s Best Banks (Forbes USA).

W 2021 roku był nagrodzony przez magazyn The European w kategorii Most Innovative Digital Transformation Bank. Nest Bank doceniono za całokształt działalności.

Nest Bank – opinia

Jak na swoją skale jest naprawdę dobrze, trzeba sobie zdać sprawę że aktywa banku to 6,4 mld PLN, co w zestawieniu z PKO BP mającym ok. 429 mld PLN aktywów wygląda na niewiele. Całe zestawienie największych banków w Polsce znajdziecie w dedykowanym artykule. Ze względu na swoją specjalizację, Nest Bank jest w stanie dostarczać usługi na całkiem wysokim poziomie. Co więcej, bank charakteryzuję się relatywnie niskimi prowizjami, przy czym flagowy rachunek osobisty jak i firmowy są prowadzone bezwarunkowo za darmo. To jedyna taka oferta wśród banków komercyjnych.

Niestety są też pewne minusy, oferta produktowa jest nieco skromniejsza od tej w największych bankach komercyjnych. Można powiedzieć, iż należy do bardziej podstawowej. Znajdziemy wszystkie niezbędne usługi, ale bank nie jest tak nowoczesny i innowacyjny. Mniejsza skala to niższe budżety, tym samym niższe nakłady na prace rozwojowe czy wdrażanie nowych produktów. I to właśnie widać w ofercie banku.

Dla wielu klientów oferta banku powinna spełniać oczekiwania, szczególnie pod względem prowizyjnym. Jednak dla wymagających klientów z wysokimi oczekiwaniami, naszą rekomendacje podsumujemy jednym zdaniem „Nie wszystko co się opłaca, warto”.

Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Mamy nadzieję, że recencja banku była dla Ciebie pomocna :)
5/5 (Ilość ocen: 3)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *