Nest Bank sesje przychodzące i wychodzące

0

Przelewy zwykłe są obsługiwane przez system Elixir. Nad prawidłowością jego działania czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy Elixir można zlecać przez całą dobę, jednak są one realizowane tylko w dni robocze w ustalonych blokach czasowych (sesje Elixir).

W każdym banku przewidziane są 3 sesje przychodzące i 3 sesje wychodzące (poranne, popołudniowe, wieczorne), które odbywają się w określonych godzinach.

Sesje wychodzące w Nest Banku

Sesja wychodząca oznacza godzinę, w której bank nadawcy wysyła przelewy do banku odbiorcy.

Sesje przychodzące w Nest Banku

Sesja przychodząca to ustalona godzina, podczas której do banku docierają przelewy z innych instytucji. Jeśli czekamy na pieniądze, wystarczy znać godziny najbliższych sesji przychodzących i właśnie w tych przedziałach czasowych sprawdzać stan konta.

W jakich godzinach są sesje wychodzące i przychodzące w Nest Banku?

Poniżej prezentujemy harmonogram sesji Elixir w Nest Banku, który pozwoli oszacować przybliżoną datę realizacji przelewu.

Sesje wychodzące

08:00
I Sesja wychodząca Elixir

Przelew musi zostać wykonany do godz.: 08:00

12:00
II Sesja wychodząca Elixir

Przelew musi zostać wykonany do godz.: 12:00

14:30
III Sesja wychodząca Elixir

Przelew musi zostać wykonany do godz.: 14:30

Sesje przychodzące

10:30
I Sesja przychodząca Elixir

Księgowanie przelewów po godzinie 10:30

14:15
II Sesja przychodząca Elixir

Księgowanie przelewów po godzinie 14:15

17:00
III Sesja przychodząca Elixir

Księgowanie przelewów po godzinie 17:00

Jakie rodzaje przelewów wykonamy w Nest Banku?

Klienci Nest Banku mogą zlecić następujące rodzaje przelewów:

 • wewnętrzny – wysłany na rachunek w Nest Banku; jeśli zostanie nadany do godziny 21.00, natychmiast trafi na konto odbiorcy;
 • zewnętrzny przelew krajowy Elixir – to zlecenie wykonane w polskich złotych do odbiorcy w innym banku; przelew wysłany do godz. 14.30 powinien dotrzeć w tym samym dniu roboczym;
 • europejski SEPA – jego walutą może być tylko w EUR i można go zlecić tylko do krajów UE oraz kilku innych państw (np. Islandia, Norwegia, Lichtenstein);
 • zagraniczny SWIFT – z jego pomocą przelejemy środki do dowolnego banku na całym świecie;
 • SORBNET – służy głównie do realizacji zleceń wysokokwotowych w PLN; jeśli wyślemy go do godz. 15.00 w dniu roboczym, zostanie wykonany w czasie rzeczywistym;
 • natychmiastowy BlueCash – środki docierają do odbiorcy nawet w ciągu kilku sekund; w Nest Banku można go zlecać codziennie do godz. 21.00;
 • podatkowy – wysłany do Urzędu Skarbowego.

Nest Bank – dane do przelewu

Do przygotowania przelewu w Nest Banku potrzebujemy standardowych danych do przelewu. Koniecznie musimy wpisać:

 • nazwę odbiorcy – najczęściej to imię i nazwisko odbiorcy lub nazwa firmy;
 • numer rachunku odbiorcy;
 • kwotę przelewu;
 • tytuł przelewu – jeśli opłacamy rachunki, zazwyczaj jest on z góry określony i będzie to, np. numer faktury; w innym wypadku możemy wpisać po prostu „przelew środków” lub inną dowolną treść.

Nest Bank – maksymalny limit pojedynczego przelewu

Poszczególne rodzaje przelewów mogą mieć ograniczenia kwotowe. W Nest Banku przelewem natychmiastowych BlueCash jednorazowo prześlemy do 5 tys. zł.

Zwykły przelew Elixir obsługuje transakcje do 1 mln zł. Jeśli chcemy wysłać większą kwotę, wybierzmy system SORBNET, który nie przewiduje górnego limitu dla pojedynczej operacji.

Przed realizacją transferów warto zweryfikować ewentualne koszty takich operacji. Niestety niektóre operacje mogą być płatne a ich koszt sprawdzimy w rankingu kont osobistych. Dla kont firmowych najważniejsze koszty do sprawdzenia w porównywarce kont firmowych.

Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Przydały Ci się te informację? Zostaw ocenę!
5/5 (Ilość ocen: 1)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *