Millennium wypłata z bankomatu za granicą i przewalutowanie

0

Kiedy potrzebujemy gotówki, od razu myślimy – bankomat. Nie zawsze jednak taka operacja jest darmowa. W przypadku Banku Millennium, w kraju najlepiej korzystać z urządzeń własnych banku, maszyn Santander Bank Polska lub Planet Cash. Sytuacja komplikuje się, gdy wyjeżdżamy za granicę. Wówczas musimy wziąć pod uwagę nie tylko opłatę za skorzystanie z bankomatu, ale także kwestię przeliczenia waluty. W artykule sprawdzamy, jak wygląda w Banku Millennium wypłata za bankomatu za granicą i przewalutowanie. Bierzemy na celownik zarówno karty debetowe, jak i kredytowe. Zapraszamy do lektury.

Millennium wypłata z bankomatu za granicą – prowizja

W tabeli poniżej prezentujemy, jaką prowizję za wypłatę z bankomatu za granicą zapłacą użytkownicy poszczególnych rachunków osobistych oraz kart debetowych w Banku Millennium.

Rodzaj konta, kartyKonto Millennium 360° (<26 lat) – Konto Millennium 360° (18-26 lat) Konto walutowe – Millennium Mastercard VoyagerKarta Millennium VISA Dobre KontoKarta Millennium VISA kontoKarta Millennium Mastercard Debit
Wypłata EUR w krajach EOG0 zł/5 zł *0 zł/5 zł **1,5 EUR0 zł/5 zł***0 zł/5 zł****
Wypłata innych walut0 zł/2,5% kwoty wypłaty, min. 9 zł ***2 EUR
*0 zł pierwsze 2 miesiące od wydania karty lub aktywacji płatności zbliżeniowych BLIK, potem opłaty można uniknąć, płacąc min. 5 razy/miesiąc kartą lub BLIK-iem
** 0 zł pierwsze 2 miesiące od wydania karty lub aktywacji płatności zbliżeniowych BLIK, potem opłaty można uniknąć, płacąc min. 1 raz/miesiąc kartą lub BLIK-iem
*** 0 zł pierwsze 2 miesiące od wydania karty, potem płacąc min. 1 raz/miesiąc kartą lub BLIK-iem, dodatkowo posiadacze Konta 360° i Dobrego Konta muszą zapewnić min. 1000 zł wpływów zewnętrznych
**** wypłaty są darmowe dla posiadaczy Konta Osobistego Premium

Podsumowując, w większości przypadków klienci Banku Millennium, którzy ukończyli 18 rok życia mogą cieszyć się darmowymi wypłatami za granicą przez pierwsze 2 miesiące użytkowania karty, po tym okresie wypłaty dalej są darmowe ale po spełnieniu warunku aktywności. Na szczęście, nie są to wymagania trudne do spełnienia. Wystarczy aktywnie korzystać z karty i/lub zadbać, by co miesiąc na konto wpływało min. 1000 zł.

Przewalutowanie transakcji w walutach obcych w Banku Millennium

Prowizja za wypłatę z bankomatu to nie wszystko. Każda transakcja w walucie innej niż waluta konta wiąże się z przewalutowaniem. Oprócz samego kosztu przeliczenia waluty (zależy od zastosowanego kursu wymiany), należy doliczyć jeszcze prowizję za przewalutowanie, którą nalicza bank.

Poniżej prezentujemy, jak wygląda to w Banku Millennium.

Rodzaj kartyVISA Millennium 360°Mastercard Millennium 360°Pozostałe karty
Prowizja za przewalutowanie0%/2% kwoty transakcji *2% kwoty transakcji
Zastosowane kursy wymianykurs VISAkurs MastercardKurs Visa/Mastercard
Finalny koszt przewalutowania̴ 0,5%/ ̴ 2,5%̴ 2,5%
*0% prowizji obowiązuje, jeśli w miesiącu łączna wartość płatności walutowych nie przekroczy kwoty będącej równowartością 1 tys. zł

W Banku Millennium transakcje przeliczane są bezpośrednio na PLN zgodnie z kursem VISA lub Mastercard. Wygląda to tak, że kiedy wypłacamy walutę obcą, organizacja płatnicza dokonuje wymiany na złotówki po swoim kursie i wysyła kwotę w PLN do banku. Bank nie przelicza dodatkowo tej kwoty. Dolicza jedynie marżę za przewalutowanie. Taki schemat pozwala uniknąć podwójnego przewalutowania (po stronie organizacji płatniczej – do EURO lub USD i następnie po stronie banku z EURO/USD do PLN), a co za tym idzie sama operacja staję się prostsza i zarazem tańsza.

Konto Millennium 360° – wypłata EUR/USD za granicą w Banku Millennium

Sprawdźmy teraz, ile posiadacz głównego produktu Banku Millennium, czyli Konta Millennium 360° zapłaci za wypłatę 100 EUR lub USD z bankomatu za granicą. Przypominamy, że w standardowej ofercie (bez włączonych pakietów) klient może w łatwy sposób uniknąć:

  • prowizji za wypłatę z bankomatu – po spełnieniu warunków aktywności:
  • prowizji za przewalutowanie – jeśli wartość transakcji walutowych w danym miesiącu nie przekroczy 1 tys. zł.

Dlatego w tabeli podajemy minimalną i maksymalną (jeśli użytkownik nie spełni ww. wymagań) wartość prowizji.

Podkreślamy, że wyliczenia są orientacyjne i mogą różnić się w zależności od aktualnych kursów wymiany.

 Wypłata 100 EUROWypłata 100 USD
Kurs międzybankowy na rynku FOREX1 EURO = 4,57 zł1 USD = 4,15 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu0 zł/5 zł0 zł/5 zł
Przewalutowanie VISA/Mastercard (̴ 0,5%)̴ 2,28 zł̴ 2 zł
Prowizja Millennium za przewalutowanie (0%/2%)0 zł/9,14 zł0 zł/8,3 zł
Suma prowizji̴ 2,28 zł – 16,42 zł̴ 2 zł – 15,3 zł
Obciążenie rachunku̴ 459,28 zł – 473,42 zł̴ 417 – 430,30 zł

Jak widać, różnice są spore. Dlatego opłaca się aktywnie korzystać z karty i rachunku, by na każdej wypłacie zaoszczędzić 5 zł. Natomiast jeśli często płacimy w obcej walucie, trudnością może okazać się zmieszczenie się w kwocie 1 tys. zł/miesiąc. Na szczęście, w Banku Millennium możemy powiększyć ten limit. O tym, jak to zrobić piszemy poniżej.

Jak obniżyć koszty wypłaty z bankomatu za granicą w Banku Millennium?

Jak już wspomnieliśmy, najtaniej będzie wypłacać gotówkę kartą VISA/Mastercard Millennium 360° wydawaną do Konta Millennium 360°. Wówczas, jeśli spełnimy warunki aktywności i wyrobimy się w limicie 1 tys. zł/miesiąc płatności walutowych finalny koszt przewalutowania to ok. 0,5% wartości transakcji.

Dodatkowo dla posiadaczy ww. kart oraz kart kredytowych Bank Millennium proponuje Pakiet Walutowy. Za 9,90 zł/tydzień zyskujemy nielimitowane płatności walutowe (w tym wypłaty z bankomatu) bez dodatkowej prowizji banku za przewalutowanie. Co ważne, pakiet ten odnawia się automatycznie do momentu rezygnacji. Jeśli nie chcemy, by usługa aktywowała się na kolejny okres, musimy ją wyłączyć najpóźniej ostatniego dnia do godz. 14:00. Zarówno włączyć, jak i wyłączyć pakiet możemy w bankowości elektronicznej, aplikacji, na infolinii lub w oddziale banku.

UWAGA! Pakiet walutowy dostępny jest do rachunku – Konto Millennium 360, niestety dla ROR konto 360 nie będzie on dostępny. W pierwszej kolejności musimy zmienić rodzaj konta.

Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów jest karta Millennium Mastercard Voyager wydawana do konta rozlicznego w euro. Co prawda, zapłacimy prowizję za wypłatę z bankomatu (1,5 EUR), ale nie musimy już martwić się kosztami przewalutowania (jeśli wypłacamy euro).

UWAGA!

Korzystając z bankomatu za granicą lub płacąc kartą, możemy narazić się na dodatkowe koszty, które są niezależne od naszego banku. To:

Dlatego, warto dokładnie czytać komunikaty pojawiające się na ekranie urządzenia, by w odpowiednim momencie zrezygnować z transakcji.

Uwaga na płatności poza EU (jak odblokować płatności kartą poza EU w Millennium)

Dodatkowo bank domyślnie ma zablokowane płatności poza EU i należy sobie tymczasowo odblokować tą opcję. Aby to zrobić logujemy się do bankowości internetowej wybieramy: Moje finanse/Karty –>następnie przy naszej karcie klikamy „szczegóły” i wybieramy „Bezpieczeństwo i limity”. Przy opcji „Płatności kartą poza EU” klikamy „Zmień”.

Jak odblokować płatności kartą poza EU w Millennium Banku

Bank Millennium wypłata z bankomatu za granicą – karty kredytowe

Omówiliśmy już karty debetowe. Teraz sprawdźmy, ile kosztuje wypłata z bankomatu za granicą przy użyciu kart kredytowych dostępnych w Banku Millennium.

Rodzaj kartyVISA/Mastercard ImpresjaMillennium VISA/MastercardWWF Millennium MastercardMillennium VISA/Mastercard GoldMillennium VISA Platinum
Prowizja za przewalutowanie0%*/2% kwoty wypłaty
Zastosowane kursy wymianykurs organizacji płatniczej VISA/Mastercard (̴ 0,5%)
Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą3,99%, min. 9,99 zł
Finalna suma prowizji̴ 4,49% – 6,49%
*0% prowizji do limitu 1000 zł płatności walutowych, powyżej limitu – 2%

Tak jak w przypadku debetówek, Bank Millennium nie pobiera prowizji za przewalutowanie, jeśli nie przekroczymy limitu płatności walutowych – 1000 zł/miesiąc lub bez względu na wartość transakcji – po włączeniu Pakietu Walutowego (9,90 zł/tydzień).

Sam sposób przewalutowania również wypada korzystnie. Kwota przeliczana jest bezpośrednio na PLN po kursie organizacji płatniczej, co oznacza marżę na poziomie ok. 0,5%. Oczywiście do tego musimy doliczyć jeszcze prowizję banku za wypłatę gotówki.

Pamiętajmy, że decydując się na skorzystanie z bankomatu przy użyciu kredytówki (nie tylko za granicą), trzeba wziąć pod uwagę również inne skutki, np. związane z okresem bezodsetkowym (więcej szczegółów w tym wpisie – wypłata pieniędzy z karty kredytowej). Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem: Jak wypłacić pieniądze z karty kredytowej bez prowizji?

Karta Millennium Mastercard Prepaid w Banku Millennium a wypłata z bankomatu za granicą

W ofercie Banku Millennium znajdziemy również kartę przedpłaconą Millennium Mastercard Prepaid. Możemy jej użyć nie tylko do płatności bezgotówkowych. Sprawdzi się także przy wypłatach gotówki. Jeśli zechcemy skorzystać z bankomatu za granicą, musimy liczyć się z następującymi opłatami:

  • prowizją za wypłatę z bankomatu:
    • EUR w krajach EOG – 5 zł
    • innych walut – 2,5% min. 9 zł
  • prowizją Millennium za przewalutowanie – 2% kwoty transakcji
  • kosztem przeliczenia waluty po kursie Mastercard – ok. 0,5%.

Bank Millennium wypłata z bankomatu za granicą – podsumowanie

Podsumowując, sporym plusem oferty Banku Millennium jest sam sposób przewalutowania. Waluta jest przeliczana bezpośrednio na złotówki po kursie organizacji płatniczej, omijając tym samym tabelę bankową i ograniczając koszt samej wymiany waluty do ok. 0,5%.

Co prawda, bank nie zrezygnował z prowizji za wypłatę z bankomatu i za przewalutowanie. W rankingu kont osobistych znajdziemy lepsze propozycje, gdzie choć jedna z ww. opłat utrzymuje się bezwarunkowo na poziomie 0 zł. Trzeba jednak docenić fakt, ze Bank Millennium postawił swoim klientom dość łatwe do spełnienia warunki, dzięki którym da się uniknąć tych prowizji. Jednocześnie, warto przed wyjazdem rozważyć wypłatę waluty w oddziale Millennium Banku, tak aby ewentualnie mieć przy sobie gotówkę (na wszelki wypadek).

Na koniec warto dodać, że w ofercie Millennium nie ma ani kantoru walutowego, ani karty z funkcją wielowalutową, co może być sporym utrudnieniem dla podróżujących.

Czy mogę płacić kartą Millennium za granicą?

Kartami debetowymi, kredytowymi i przedpłaconymi Banku Millennium można płacić i wypłacać gotówkę w każdym punkcie w Polsce i na świecie, który przyjmuje „plastiki” VISA i/lub Mastercard.

Czy Millennium pobiera prowizję za przewalutowanie?

W przypadku kart VISA/Mastercard Millennium 360° i kart kredytowych bank nie pobiera prowizji za przewalutowanie, dopóki wartość płatności walutowych w miesiącu nie przekroczy 1 tys. zł. Powyżej tej kwoty oraz dla wszystkich pozostałych kart prowizja wynosi 2%.

Jaka jest prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą w Banku Millennium?

W zależności od rodzaju karty/konta i tego, czy spełnimy warunki aktywności, prowizja wynosi od 0 zł do 2,5% kwoty wypłaty, min. 9 zł. W przypadku Konta Millennium 360°, by nie płacić 5 zł prowizji za wypłatę z bankomatu za granicą, trzeba w poprzednim miesiącu wykonać 5 transakcji kartą lub BLIK-iem (osoby poniżej 26 lat – 1 transakcja).

Jak włączyć pakiet walutowy w Millennium Bank?

Pakiet walutowy dla karty debetowej/kredytowej włączymy na infolinii, w placówce lub poprzez bankowość internetową/aplikację mobilną.

Źródła:

Regulamin kart płatniczych i kont w Millennium bank

Tabela opłat i prowizji dla rachunków osobistych Millennium Bank

Tabela opłat i prowizji dla kart kredytowych Millennium Bank

Usługa walutowa Millennium Bank

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *