Walutomat – jak działa i czy opłaca się z niego korzystać?

0

Możliwość wymiany waluty online nikogo już nie dziwi. Obecnie w Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt pozabankowych i bankowych kantorów online. Pierwszy z nich pojawił się 14 lat temu. Był nim Walutomat. Działa do dziś i nadal cieszy się dużą popularnością. Czy najstarszy oznacza najlepszy? Sprawdzamy, co oferuje i, czy warto korzystać z jego usług.

Walutomat – co to jest?

Walutomat nie jest typowym e-kantorem. To społecznościowa platforma wymiany walut online. Polega na tym, że użytkownicy ustalają kursy pomiędzy sobą, a Walutomat jest jedynie pośrednikiem podczas transakcji.

Serwis funkcjonuje od 2009 roku i jest najstarszą tego typu platformą w Polsce. W 2013 roku połączył siły z serwisem internetowykantor.pl i stał się częścią spółki Currency One.

Jakie waluty dostępne są w Walutomacie?

Platforma walutomat.pl obsługuje 9 walut:

 • polskie złote (PLN);
 • euro (EUR);
 • funty brytyjskie (GBP);
 • korony norweskie (NOK);
 • dolary amerykańskie (USD)
 • korony czeskie (CZK);
 • franki szwajcarskie (CHF);
 • korony szwedzkie (SEK);
 • korony duńskie (DKK).

Co ważne, w Walutomacie nie trzeba realizować wymian zawsze w parze z polskim złotym. Możemy wybrać dwie obce waluty i dokonać przewalutowania pomiędzy nimi. Jednak serwis dodaje, że NOK, SEK, DKK, oraz CZK tworzą parę walutową jedynie z PLN lub EUR.

Jak widać, platforma oferuje tylko popularniejsze waluty. Pod tym względem dużo lepiej wypada Cinkciarz (26 walut) oraz Kantor Walutowy Alior Banku (21 walut) lub internetowykantor.pl (20 walut).

Ile kosztuje korzystanie z platformy walutomat.pl?

Zarówno założenie, jak i prowadzenie rachunku płatniczego w serwisie jest darmowe. Walutomat nie nalicza opłat także za wpłatę środków (wyjątek stanowi wpłata PayPalem). Pamiętajmy, jednak, że może to zrobić operator płatności. Nie zapłacimy nic również za przelewy krajowe do banków, z którymi współpracuje Walutomat i przelewy SEPA.

Natomiast z dodatkowymi opłatami wiążą się:

 • przelewy krajowe w EUR do pozostałych polskich banków – 0 zł/9 zł/20 zł;
 • przelewy krajowe w USD, CHF, GBP do pozostałych polskich banków – 9 zł/20 zł;
 • przyspieszony przelew SEPA – 20 zł;
 • przelewy poza Europejski Obszar Gospodarczy – 9 zł/ 20 zł (przyspieszony) /80 zł (przyspieszony OUR);
 • przelewy krajowe w CZK, NOK, SEK, DKK – 0 zł (do BNP Paribas) /20 zł (do pozostałych polskich banków).

Z uwagi na to, że platforma walutomat.pl działa jako giełda społecznościowa wymiany walut i przez to nie zarabia na spreadach (różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty) serwis pobiera prowizję za każdą zrealizowaną transakcję. Standardowo wynosi ona 0,2% wartości wymiany, jednak klienci, którzy osiągną określony obrót, mogą liczyć na zniżkę:

 • 0,15% powyżej 200 tys. zł;
 • 0,1% powyżej 1 mln zł;
 • 0,08% powyżej 3 mln zł;
 • 0,06% powyżej 10 mln zł.

Dodatkowo stały rabat na prowizję (25%, czyli 0,15% prowizji) przysługuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny. W kwestii samej wymiany walut, polecamy nasz artykuł gdzie i jak najtaniej wymienić waluty. Prześwietlamy w nim najpopularniejsze sposoby wymiany pieniędzy.

Jak działa Walutomat?

Funkcje Walutomatu są dostępne przez cały rok 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Mogą z nich korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Sprawdźmy, na jakich zasadach można wymieniać waluty na tej platformie i jak przebiega ten proces.

Krok 1 – rejestracja profilu

Z usług Walutomatu mogą korzystać jedynie osoby, które posiadają konto na platformie. By je założyć, należy kliknąć przycisk Załóż darmowe konto, a następnie wpisać adres e-mail, ustalić hasło do logowania w serwisie oraz podać swoje dane adresowe i osobowe (powinny być zgodne z tymi, które podaliśmy w banku). Ostatnim krokiem jest potwierdzenie rejestracji (kodem SMS) oraz adresu e-mail (poprzez kliknięcie linku przesłanego na skrzynkę pocztową).

Warto wiedzieć!

W niektórych przypadkach konieczne jest przesłanie dokumentów, umożliwiających weryfikację tożsamości użytkownika (lub osoby upoważnionej do działania w imieniu firmy), np. skanu lub zdjęcia dowodu osobistego, paszportu, czy karty pobytu. Takie działanie wynika z Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 r. Zgodnie z nią użytkownicy tego typu serwisów nie mogą być anonimowi, a serwis ma obowiązek identyfikacji użytkownika i weryfikacji jego danych osobowych.

Krok 2 – wymiana waluty

Kiedy mamy już konto, logujemy się do Walutomatu (serwisu lub aplikacji) i uzupełniamy informacje o rachunkach. Po zasileniu tzw. portfela walutowego możemy przejść do złożenia zlecenia zakupu lub sprzedaży walut. Do dyspozycji mamy dwa warianty przeprowadzenia operacji:

 1. Wymiana po najlepszym kursie rynkowym (zaproponowanym przez Walutomat) – sprawdzi się, jeśli potrzebujemy danej waluty „na już”. Środki powinny pojawić się w portfelu po mniej więcej minucie od potwierdzenia transakcji.
 2. Wymiana po własnym kursie – sami określamy kurs, po jakim może nastąpić wymiana. Taka transakcja będzie zrealizowana automatycznie, jednak dopiero wtedy, kiedy inny użytkownik zgodzi się na warunki naszej oferty (im gorsze, tym dłuższy czas oczekiwania).

Krok 3 – wypłata środków

Wymienione środki możemy trzymać w portfelu walutowym lub wypłacić na swoje konto. Rachunek ten powinien być prowadzony w takiej samej walucie, jaką chcemy wypłacić. Dzięki temu unikniemy przewalutowania po kursie banku i prowizji. Tu warto sprawdzić nasz ranking kont walutowych.

Warto wiedzieć!

Walutomat umożliwia także szybką wymianę przelewem. Warunkiem jest posiadanie rachunku, w tej samej walucie, którą mamy zamiar kupić. Wówczas po wymianie (po kursie serwisu lub własnym) system automatycznie przeleje środki z portfela walutowego na wskazane konto bankowe.

Jak wpłacać i wypłacać środki na platformie walutomat.pl?

Środki do portfela walutowego wpłacimy, korzystając z jednej z kilku dostępnych metod. Do wyboru mamy:

 • przelew bankowy – wszystkie waluty, które obsługuje Walutomat;
 • kartę płatniczą –  dostępne dla PLN, GBP, USD, EUR;
 • BLIK – wyłącznie dla PLN;
 • szybkie przelewy (Przelewy24) – jedynie PLN;
 • Google Pay – dostępne dla PLN, EUR, USD, GBP
 • limit odnawialny P24NOW (do 10 tys. zł) – tylko dla PLN przy wpłacie minimum 100 zł;
 • PayPal – dla CHF, GBP, EUR, USD, PLN
 • QR kod – opcja dostępna jedynie dla wpłat w PLN realizowanych za pomocą aplikacji mobilnej.

Warto wiedzieć!

 1. Nie wszystkie ww. metody są możliwe przy pierwszej wpłacie. Nie skorzystamy wówczas z BLIK-a, limitu odnawialnego P24NOW, karty płatniczej, czy PayPal.
 2. Niektóre metody wiążą się z dodatkowymi opłatami.

Natomiast, by wypłacić środki z Walutomatu, musimy zlecić przelew. Z uwagi na to, że serwis współpracuje ze wszystkimi bankami z naszego rankingu kont osobistych (Alior Bank, Bank Millennium, PKO BP, Santander Bank Polska, Credit Agricole, BNP Paribas, mBank MSP i korporacje, Pekao SA, ING Bank Śląski), spora część klientów może liczyć na darmowe przelewy i ich szybką realizację.

Poza tym Walutomat udostępnia także przelewy zagraniczne do kilkudziesięciu krajów (w tym do Chin, Meksyku, czy RPA). Użytkownicy mają do dyspozycji takie systemy jak SEPA i SWIFT oraz SEPA Instant, który umożliwia realizację przelewów natychmiastowych w EUR (również w weekend).

Czy korzystanie z Walutomatu jest bezpieczne?

Walutomat dba o to, aby użytkownicy czuli, że zarówno ich pieniądze, jak i przekazywane dane osobowe są w dobrych rękach. Na swojej stronie internetowej zapewnia, że na każdym etapie stosuje takie same zabezpieczenia jak banki internetowe. Co o tym świadczy? Oto kilka dowodów:

 1. Currency One, czyli spółka, której częścią jest Walutomat posiada licencję KNF na świadczenie usług płatniczych (nie każdy kantor może się tym pochwalić). To potwierdzenie, że firma spełnia rygorystyczne standardy bezpieczeństwa, jest w dobrej kondycji finansowej i ma wystarczające fundusze, by obsługiwać swoich klientów.
 2. Podczas rejestracji serwis sprawdza zgodność danych wpisanych przez użytkownika z danymi, które otrzyma przy wpłacie środków.
 3. Wszystkie transakcje odbywają się z pełnym pokryciem środków.
 4. Połączenie sieciowe jest zabezpieczone protokołem SSL.
 5. Każda operacja dotycząca transakcji lub konta użytkownika wymaga dodatkowej autoryzacji za pomocą kodu SMS albo aplikacji mobilnej.
 6. Środki służące do obsługi transakcji znajdują się na wydzielonych rachunkach i są wyłączone z masy upadłościowej.

Walutomat opinie

Najlepszą reklamą Walutomatu są zadowoleni klienci. Serwis otrzymuje wysokie oceny i stale zajmuje czołowe miejsca w rankingach. Wielu użytkowników od lat korzysta z jego usług i poleca go innym. Jest doceniany przede wszystkim za konkurencyjne kursy, intuicyjną stronę internetową i aplikację mobilną, czytelne komunikaty oraz wysokie standardy bezpieczeństwa. Klienci chwalą platformę także za bardzo dobry kontakt z infolinią i sprawne rozwiązywanie problemów.

Chociaż Walutomat ma sporo plusów, nie będzie to miejsce dla każdego. Niektórym może przeszkadzać, np. mała liczba dostępnych walut oraz brak karty wielowalutowej.

Nasza opinia o Walutomacie

Naszym zdaniem to ciekawa alternatywa dla wymiany walut, chociaż są pewne minusy. Czasami platforma jest mniej płynna (mniej osób chętnych na wymianę), w takim przypadku kurs wymiany waluty, może być momentami znacznie gorszy niż u konkurentów. Szczególnie jeśli uwzględnimy prowizję platformy. Dla mniej popularnych par walutowych, spread będzie większy, czyli sam koszt wymiany wyższy. Na plus udogodnienia, jeśli chodzi o wpłaty i wypłaty pieniedzy

Czy warto korzystać z Walutomatu?

Jest to serwis warty rozważenia, sama koncepcja bardzo ciekawa, a prowizję na akceptowalnym poziomie. W przypadku Walutomatu, polecamy zawsze porównanie kursów z innymi konkurencyjnymi platformami/kantorami. Momentami różnica w kursach może być odczuwalna, zarówno in plus jak i in minus. Takie sytuację mają miejsce w przypadku zwiększonej zmienności na rynkach finansowych. Gdy kurs walutowy dość szybko zmienia swoją wartość, użytkowniku Walutomatu mogą mieć problem z aktualizacją własnych ofert i dostosowaniem ich do warunków rynkowych. Jest to pewna nieefektywność tej platformy. Platforma może być znacznie korzystniejsza od standardowych ofert, szczególnie w weekendy, kiedy rynek finansowy jest zamknięty.

Z jakimi bankami współpracuje Walutomat?

Obecnie Walutomat współpracuje z następującymi bankami: Alior Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, Credit Agricole, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Bank Millennium, mBank MSP i korporacje, Pekao SA. Poza tym serwis obsługuje wszystkie banki z siedzibą w Polsce oraz realizuje przelewy zagraniczne.

Ile wynosi prowizja Walutomatu?

Walutomat pobiera prowizję od każdej zrealizowanej wymiany. Wynosi ona od 0,06% do 0,2%. Jej wysokość zależy od łącznej kwoty przeprowadzonych transakcji: 0,2% – do 200 tys. zł; 0,15% – powyżej 200 tys. zł; 0,1% – powyżej 1 mln zł; 0,08% – powyżej 3 mln zł; 0,06% – powyżej 10 mln zł. Z Kartą Dużej Rodziny standardowa prowizja jest 25% niższa i wynosi 0,15% (zamiast 0,2%).

Ile trwa wypłata z Walutomatu?

Czas realizacji wypłaty zależy od typu przelewu i banku, w którym mamy konto. Najszybciej, bo już po ok. 30 minutach przelew trafi na rachunek w banku, z którym Walutomat współpracuje. W przypadku pozostałych instytucji na środki musimy poczekać od 2 godzin do 1 dnia przy przelewie złotowym lub od 12 godzin do nawet 3 dni roboczych przy przelewie walutowym.

Czy Walutomat działa w sobotę i niedziele?

Transakcji wymiany można dokonywać przez całą dobę 7 dni w tygodniu, jednak w weekendy i dni świąteczne czas ich realizacji może się wydłużyć.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.4/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *