Ranking kont walutowych dla klientów indywidualnych

0

Osoby, które często mają do czynienia z obcą walutą wcześniej czy później rozważają otwarcie konta walutowego. Głównym powodem są najczęściej wysokie koszty przewalutowania i prowizja przy każdej transakcji przeprowadzonej z rachunku w złotówkach. Wyjaśniamy, czym jest konto walutowe i, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, by rzeczywiście było taniej. W 3 akapicie udostępniamy porównanie kosztów i ranking kont walutowych. Jeśli szukacie informacji o kontach firmowych – warto sprawdzić nasz rankingu firmowych kont walutowych.

Co to jest konto walutowe?

Konto walutowe to rodzaj rachunku bankowego. Od typowego konta osobistego różni się przede wszystkim obsługiwaną walutą. Standardowy ROR w Polsce prowadzony jest w polskich złotych. Na rachunku walutowym możemy gromadzić środki w obcej walucie i nimi operować.

Czy mogę otworzyć konto walutowe w każdej walucie?

Jeśli interesuje nas konto walutowe w euro, dolarach amerykańskich lub funtach brytyjskich, możemy udać się do dowolnego banku. To najpopularniejsze waluty i obsługuje je prawie każdy bank komercyjny w Polsce. Często spotykane są także franki szwajcarskie.

W przypadku innych walut lepiej przed założeniem rachunki sprawdzić, czy są dostępne w wybranej instytucji.

Najbogatszą ofertę pod względem różnorodności walut ma Alior Bank. Jest ich aż 21, m.in. liry tureckie (TRY), peso meksykańskie (MXN), czy nawet randy południowoafrykańskie (ZAR). Duży wybór jest także w mBanku, PKO BP, PEKAO i Citi Handlowym.

Po co konto walutowe? czy konto walutowe się opłaca?

Rachunek walutowy opłaca się otworzyć wtedy, kiedy mamy częsty kontakt z obcą walutą. Wówczas daje ono nie tylko komfort przy realizowaniu transakcji, ale przede wszystkim pozwala zaoszczędzić na kosztach przewalutowania i prowizji. Wówczas, jeśli przebywamy, np.w strefie euro i posługujemy się kartą w euro/wielowalutową, płacimy dokładnie tyle, ile wynosi wartość towaru lub usługi. Nie musimy zastanawiać się, ile bank doliczy za taką operację.

Zazwyczaj na konto walutowe decydują się osoby, które:

 • często wyjeżdżają za granicę;
 • spłacają kredyt w innej walucie;
 • pracują za granicą;
 • chcą inwestować w inne waluty;
 • regularnie robią zakupy w zagranicznych sklepach online;
 • planują oszczędzać w obcej walucie.

Jeśli raz w roku jeździmy na kilkudniową podróż zagraniczną lub sporadycznie robimy zakupy w innej walucie niż PLN, lepiej rozważyć alternatywne opcje, np. PayPal, płatność gotówką. Warto wszystko na spokojnie przekalkulować. Może okazać się, że koszt prowadzenia konta walutowego będzie wyższy, niż prowizja za przelewy z konta osobistego, czy starta przy wymianie walut.

Konto walutowe, gdzie najlepiej? Ranking kont walutowych

Kwestia opłat jest jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy uwzględnić, analizując propozycje banków. Samo otwarcie rachunku walutowego jest najczęściej darmowe. Inaczej wygląda sprawa z utrzymaniem samego konta i dodatkowych opcji, np. karty. Poniżej podpowiadamy, jakie koszty trzeba porównać, wybierając najlepszą ofertę. W tabeli prezentujemy najważniejsze informację dotyczące kont walutowych w wybranych bankach z naszego rankingu kont osobistych. Pod lupę weźmiemy zarówno koszt prowadzenia rachunku, koszt prowadzenia karty, wypłaty z bankomatów za granicą czy dostępność dedykowanego kantoru wymiany walut. Tam gdzie dostępna jest karta wielowalutowa, podajemy koszt prowadzenie karty wielowalutowej, a nie poszczególnych kart do rachunków walutowych. Pod tabelą podpowiemy, które 3 banki naszym zdaniem wypadają najkorzystniej.

Prowadzenie kontaProwadzenie kartyWypłaty z bankomatów za granicąObsługiwane walutyKarta wielowalutowaKantor internetowy
PEKAO (Przekorzystne)0 zł0 zł 0 zł 20 walutTakTak
Citi (citikonto)0 zł0 zł0 zł 15 walutTakTak
mBank (eKonto)0 zł0 zł 0 zł11 walutTakTak
PKO BP (Za Zero)0 zł 0 zł 0 zł10 walutTakTak
Alior Kantor0 zł0 zł0 zł 23 walutyTakTak
Santander Bank Polska (Dla Ciebie)0 zł 0 zł 0 zł / 5 zł / 10 zł 3 walutyTak Tak
ING Bank Śląski(Direct)0 zł0 zł 5 zł w strefie EOG i 5% pozostałe kraje3 walutyTakTak
BNP Paribas (Konto otwarte na Ciebie)0 zł8 zł /m-c 0 zł w strefie EOG i 3% pozostałe kraje4 walutyTakNie
Millennium Bank (Konto 360)0 zł1 EUR / m-c karta EURO0 zł 4 walutyNie Nie
Nest Bank0 zł0 zł6 zł3 walutyNieNie

Pierwszych 5 pozycji jest bardzo atrakcyjna, ciężko określić najlepsze konto, ponieważ kilka rachunków oferuje zbliżone warunki. Naszym zdaniem najlepiej wygląda mBank, PEKAO oraz Kantor Alior Banku (dedykowana usługa). Najbardziej aktualne oferty dla pierwszych 2 rachunków znajdziecie w naszym rankingu kont osobistych, natomiast oferta kantoru Alior dostępna jest tu. Jeśli te konta wam nie pasują, to niewiele gorzej wygląda Citi Konto oraz PKO BP. Pozostałe konta mają już nieco gorsze warunki – wyższe opłaty czy brak usług dodatkowych – karty wielowalutowej/kantoru wymiany walut. Jeżeli interesują was inne koszty związane z rachunkami walutowymi warto sprawdzić nasze dedykowane porównania

 1. Koszt wypłaty walut obcych w oddziale banku
 2. Koszt przelewów SEPA (EUR)
 3. Koszt przelewów SWIFT (USD i inne waluty)

Prowadzenie rachunku

Każdy bank inaczej podchodzi do kwestii prowizji za utrzymanie konta. Wyróżnić możemy 2 najczęstsze rozwiązania:

 1. brak prowizji (np. Alior Bank, mBank, ING Bank Śląski);
 2. brak prowizji po spełnieniu wytycznych (np. Santander Bank Polska, PKO BP).

Warunki zwolnienia z opłaty są różne dla każdej instytucji. Mogą, np. zależeć od salda rachunku, obsługiwanej waluty, czy posiadania karty wielowalutowej.

W części banków nie założymy konta walutowego bez posiadania konta osobistego w tej instytucji. Warto to uwzględnić przy kalkulowaniu kosztów prowadzenia rachunku, ponieważ może to oznaczać dla nas podwójne opłaty. W wielu przypadkach posiadanie konta osobistego staję się warunkiem opłacalności oferty, ze względu np. na dostęp do karty wielowalutowej.

Karta płatnicza

Zanim zdecydujemy się na kartę do konta walutowego, warto zastanowić się, czy w ogóle jej potrzebujemy. Pamiętajmy, że może generować dodatkowe (czasem niemałe) koszty. Jeśli mamy zamiar jedynie gromadzić na rachunku środki lub wykonywać przelewy, prawdopodobnie będzie zbędna.

Kiedy często podróżujemy za granicę i bez „plastiku” ani rusz, powinniśmy szukać banku, który oferuje kartę za 0 zł (np. Alior Bank, Citi Handlowy). Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to standardem. W wielu instytucjach można jednak uniknąć kosztów karty, spełniając określone warunki. Dość dobrym wyborem są karty wielowalutowe, ponieważ te dedykowane potrafią mieć bezwarunkowe opłaty. Przykładowo karta wielowalutowa w mBanku może być darmowe, ale karta walutowa już nie i kosztuje 30 zł/rok.

Wypłata gotówki z konta walutowego – ile kosztuje korzystanie z bankomatu?

Nawet osoby, które rozkochały się w płatnościach bezgotówkowych, potrzebują czasami pieniędzy w papierowej formie. Wówczas naturalnie nasze kroki kierujemy w stronę bankomatu. Często jesteśmy przyzwyczajeni, że za 0 zł wypłacamy środki z konta osobistego. Mogłoby się wydawać, że skoro posiadamy rachunek w danej walucie, to również za granicą skorzystamy z bankomatu za darmo.

Banki bardzo różnie podchodzą do tej kwestii. Niestety, trudno znaleźć ofertę z bezwzględnie darmowymi bankomatami. Zazwyczaj dopiero po spełnieniu określonych warunków możemy wypłacać gotówkę za granicą za darmo (np. w Santander Bank Polska po włączeniu pakietu bankomatowego). Czesto musimy liczyć się ze stałą opłatą, która waha się w granicach od 1,2 EUR do 2,5 EUR.

Obsługa gotówkowa w oddziale

Czasami możemy potrzebować walut obcych przed wyjazdem z kraju, w takim przypadku nasze kroki zostaną skierowane do placówki banku, gdzie będziemy chcieli wypłacić pieniądze. To ile możemy wypłacić bez wcześniejszej awizacji oraz koszt operacji zależy od banku, całość sprawdzimy w naszym poradniku „Wypłata i wpłata walut obcych w Banku? Oddział czy Bankomat?

Spread walutowy

To różnica między kursem sprzedaży i kursem kupna danej waluty. Im niższy spread, tym lepiej dla klienta. Gdzie najtaniej kupić walutę oraz jak negocjować kursy wymiany waluty opisywaliśmy w naszych poradnikach. Warto je przeczytać, ponieważ znajduję się w nich wszystko co powinien wiedzieć każdy klient wymieniający waluty.

Ile kosztuje przelew w obcej walucie?

Koszt zlecenia zagranicznego uzależniony jest od jego typu. Wyróżniamy dwa rodzaje takich przelewów:

 1. Transfer SEPA(EURO) – możemy go wykonać tylko w euro. Zazwyczaj kosztuje kilka złotych (często jest darmowy). Konto nie musi być prowadzone w tej walucie, jednak wtedy należy doliczyć koszty przewalutowania.
 2. Przelew SWIFT– może być zlecony w dowolnej walucie. By określić ostateczny koszt takiego przelewu, należy uwzględnić: prowizję banku, koszty przewalutowania i podział kosztów (OUR – nadawca, BEN – odbiorca, SHA – obie strony). W zależności od kwoty przelewu zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Czas realizacji przelewu SEPA to zazwyczaj 1-2 dni robocze, a zlecenia SWIFT od 2 do kilkunastu dni roboczych.

Jak wybrać najlepsze konto walutowe?

Jak widać, oferty poszczególnych banków są bardzo zróżnicowane. Decyzja, w którym z nich otworzyć konto, nie jest prosta. Należy uwzględnić kilka czynników, m.in.

 • dostępność walut;
 • wysokość opłat (za konto, kartę płatniczą, wypłaty z bankomatów);
 • wymóg posiadania konta osobistego.

To dość sporo parametrów, które trzeba porównać jednocześnie. Jeśli interesuje nas jakaś „egzotyczna” waluta, wówczas jest dużo łatwiej. Krąg poszukiwań zawęża się do 2-3 banków.

Kiedy, jednak często podróżujemy po strefie euro i potrzebujemy karty płatniczej, oczywiście rozpatrujemy w pierwszej kolejności propozycje z „plastikiem” za 0 zł. Niestety, nie zawsze jest to dobra metoda. Czasem może być tak, że, nie zapłacimy nic za kartę, ale będzie wysoka prowizja za utrzymanie konta.

W wyborze najlepszego rachunku walutowego pomocny może okazać się ranking kont walutowych. Nie trzeba wówczas odwiedzać stron wszystkich banków po kolei, czytać regulaminów i porównywać tabel opłat. Ranking pozwoli przesiać ciekawe oferty, od tych, niezbyt korzystnych. Dodatkowo podpowiada, która propozycja jest najlepsza po uwzględnieniu wszystkich zmiennych. To duże ułatwienie i oszczędność czasu.

Jak założyć konto walutowe?

Rachunek walutowy założymy tradycyjnie, udając się do placówki banku. Większość instytucji umożliwia także złożenie wniosku za pośrednictwem infolinii i przez internet. Ostatnia opcja jest zdecydowanie najbardziej opłacalna, najszybsza i najwygodniejsza, zwłaszcza kiedy jesteśmy już klientami danego banku. Wówczas złożymy wniosek, np. przez bankowość elektroniczną.

Jeśli zdecydowaliśmy się na bank, z którym nie mieliśmy jeszcze relacji, również możemy złożyć wniosek online. Musimy jednak liczyć się z tym, że trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość. Przykładowo w Santander Bank Polska do wyboru mamy weryfikację:

 • za pomocą zdjęcia dowodu osobistego, twarzy i wykonania konkretnego gestu;
 • w obecności kuriera, który dostarcza umowę;
 • podczas rozmowy wideo z doradcą.

Przed założeniem konta warto sprawdzić, bieżące oferty i aktualne promocję. Może się okazać, że przy okazji zakładania rachunku otrzymamy nawet kilkaset złotych na start. Aktualne promocje bankowe prezentujemy w naszym rankingu kont osobistych. W ten sposób założymy konto osobiste w złotówka, a w kolejnym kroku będziemy mogli zawnioskować od dedykowane rachunki walutowe.

Jak założyć konto walutowe przez internet w swoim banku?

W przypadku wszystkich instytucji wygląda to bardzo podobnie. Należy po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej/bankowości internetowej przejść do zakładki produktowej – wybrać konta, a następnie Otwórz nowe kont lub podobnie brzmiące hasło. Następnie z listy wybieramy Konto walutowe/Rachunek walutowy. Całą operację musimy zatwierdzić hasłem sms lub Pin’em. Zwykle taki rachunek jest dostępny natychmiast po złożeniu wniosku.

Jak zasilić konto walutowe?

Rachunek walutowy możemy zasilić takimi samymi sposobami jak każdy typowy ROR, czyli:

 • wykonując przelew z innego konta;
 • dokonując wpłaty w oddziale banku;
 • korzystając z wpłatomatu.

Jeśli mamy środki w innej walucie i chcemy je wpłacić na konto, musimy najpierw je wymienić. Do dyspozycji mamy:

 • kantor stacjonarny;
 • kantor internetowy (wpłacamy pieniądze na konto kantoru, wymieniamy walutę i czekamy na przelew zwrotny);
 • oddział lub system transakcyjny banku;
 • społecznościowe platformy wymiany (użytkownicy sami ustalają między sobą kursy);
 • kantor internetowy prowadzony przez bank (środki są bezpieczne dzięki gwarancji BFG).

Wszystkie te opcje testowaliśmy i opisaliśmy w artykule Gdzie i jak najtaniej kupić walutę.

Ranking kont walutowych podsumowanie

Konto walutowe to dobry sposób na uniknięcie kosztów przewalutowania i prowizji banku. Możemy komfortowo operować środkami w obcej walucie: spłacać kredyt w obcej walucie bez ciągłego śledzenia kursu, oszczędzać, robić przelewyi kupować w zagranicznych sklepach online. Bez wątpienia przyda się każdemu, kto często posługuje się walutą inną niż PLN.

Kiedy już zdecydujemy się założyć rachunek walutowy, czeka nas kolejna ważna decyzja, czyli wybór banku. By dopasować dla siebie najlepszą opcję, polecamy skorzystać z naszego rankingu kont walutowych, w którym zestawiliśmy najważniejsze koszty i parametry poszczególnych ofert.

FAQ

Czy mogę korzystać ze zwykłej karty debetowej dla płatności z kont walutowych?

Tak, jeśli twój bank oferuje usługę karty wielowalutowej lub możliwość powiązania obecnej karty płatniczej z rachunkami walutowymi. Należy pamiętać, iż część banków oferuję taka usługę automatycznie, gdzie w innych ręcznie należy dokonać powiązania rachunku z naszą kartą płatniczą.

Jakie są korzyści z posiadania konta walutowego?

Posiadanie konta walutowego umożliwia przechowywanie środków w różnych walutach bez konieczności konwersji pieniędzy przy każdej transakcji. Jest to przydatne dla osób często podróżujących lub dokonujących transakcji w różnych walutach. Tym samym rozliczenia, wykonywanie płatności czy ich otrzymywanie staję się znacznie prostsze i przede wszystkim tańsze.

Czy istnieją limity transakcji na koncie walutowym?

Tak, konta walutowe mają tego samego typu limity co konta osobiste, są one ustalane przez bank na podstawie rodzaju konta i polityki banku. Limity te mogą dotyczyć zarówno wpłat, przelewów, jak i transakcji online. Mówimy tu zarówno o limitach kwotowych jak i transakcyjnych (ilość wybranych transakcji w ciągu jednego dnia/miesiąca)

Czy konto walutowe jest oprocentowane?

W 99% przypadków oprocentowanie konta walutowego wynosi 0%, wyjątkiem są fintechy. Przykładowo Wise oferuje oprocentowanie swoich kont walutowych. Dla banków tradycyjnych niestety jest to 0%.

Czy istnieją jakieś opłaty związane z otwarciem i prowadzeniem konta walutowego?

Tak, opłaty związane z kontami walutowymi mogą obejmować prowizje za miesięczne prowadzenie konta, opłatę za utrzymanie karty walutowej, prowizję za poszczególne operację – przelewy walutowe, przewalutowanie środków czy wypłaty z bankomatów. Każdy bank indywidualnie ustala poszczególne koszty.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 2)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *