Firmowe konto walutowe ranking

0

Polskie firmy to nie tylko lokalne przedsiębiorstwa, zgodnie z danymi GUS za rok 2021, zagraniczne obroty handlowe w exporcie wyniosły 1 316 mld PLN, zaś import 1 232 mld PLN. Sprzedaż czy kupno towaru za granicą zazwyczaj wiąże się z potrzebą wymiany walut. Potencjalne koszty takiej operacji to nie tylko spread związany z zakupem/sprzedażą waluty, ale również ewentualny koszt przelewu (SWIFT/SEPA) czy koszt prowadzenia rachunku/karty walutowej. Dlatego istotne jest wybranie banku, w którym wszelkie koszty związane z zakupem czy sprzedażą Euro, dolarów amerykańskich lub innych walut będą jak najniższe. Firmowe konto walutowe to często ważne narzędzie pracy, dlatego pod uwagę warto wziąć zakres świadczonych usług, a nie tylko poziom opłat i prowizji.

Ranking firmowych kont walutowych

W naszym rankingu kont walutowych sprawdzimy ofertę popularnych banków komercyjnych pod względem opłat za prowadzenie kont, kart, kosztów przelewów, oferty dedykowanych kantów wymiany walut czy możliwość negocjacji kursów zakupu/sprzedaży walut obcych.

Warto wiedzieć, że w ostatnich latach presja ze strony popularnych fintechów typu Revolut, Aion Bank czy Hyperwallet spowodowała spadek ogólnego poziomu prowizji związanych z obsługą walutową w bankach komercyjnych. Tą tezę weryfikowaliśmy w artykule „Gdzie najtaniej wymienić walutę obcą„. W niektórych przypadkach oferta bankowa jest na takim samym lub nawet lepszym poziomie, niż w fintech’ach. Dlatego w przypadku firm warto w pierwszej kolejność sprawdzić ofertę najpopularniejszych banków. Posiadanie takiego konta będzie znacznie wygodniejsze (aspekty księgowe) oraz da nam więcej możliwości (np. obsługa gotówkowa w oddziale itp.).

Sam ranking podzielimy na 2 części; w pierwszej zaprezentujemy ofertę dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz firm rozliczających się na uproszczonej księgowości. W drugiej części zaprezentujemy propozycje dla spółek z o.o. czy spółek akcyjnych.

Najlepsze walutowe konta firmowe

W przypadku najbardziej atrakcyjnych ofert z naszego rankingu kont firmowych koszt prowadzenia kont walutowych, dostępne waluty czy możliwość negocjacji kursu prezentujemy w tabeli poniżej. W dalszej części wpisu zaprezentujemy koszty przelewów SWIFT/SEPA, czy koszty obsługi gotówkowej.

Konta walutoweDostępne walutyKarty walutoweKantor wymianyNegocjowane kursyObsługa gotówkowa
Bank Peako0 zł/m-c20 walut 0 zł za kartę wielowalutowąTakod ~50k PLN 12 walut
Nest Bank0 zł/m-c10 walut0 zł Tak od ~ 500 EURBrak
Bank PKO BP0 zł/m-c 10 walut 0 zł za kartę wielowalutowąTAKod ~25 000 USD10 walut
Santander Bank0 zł / 25 zł 17 walut 25 EUR / rok za kartę w EUROTAKb/d4 główne waluty
Alior Bank(ikonto)8 zł/m-c każdy rachunek23 walut 0 zł za kartę wielowalutowąTakpo kontakcie z bakiem5 walut
mBank Standard10zł/m-c każdy rachunek11 walut 5zl/m-c karta EUR lub USDTakod 10k jednostek walutyEUR, USD
ING Bank Śląski19zł/m-c każdy rachunek5 walut 5zł/m-c karta EUR/WielowalutowaTakpo kontakcie z bakiemEUR, USD, GBP

Dla powyższego zestawienia, istotnie na plus wyróżnia się rachunek przekorzystny biznes od PEKAO i to konto polecamy najbardziej. W kategorii całościowo najtańszego konta wygrywa Nest Bank, który jest bezwarunkowo darmowy. Będziemy musieli zapłacić jedynie w przypadku wymiany pieniędzy na dedykowanej stronie banku. Kolejną ciekawą propozycją będzie konto PKO BP. Przechodząc do „droższych” opcji można również rozważyć Santandera, Aliora czy mBank. Niestety rachunki Millennium Banku (brak w zestawieniu), ING Banku Śląskiego oraz Credit Agricole wypadają najsłabiej.

Koszty podstawowych operacji walutowych

Poniżej prezentujemy koszty podstawowych operacji związanych z obsługą walutową, czyli koszty przelewu SEPA (EURO), SWIFT (pozostałe waluty), prowizję za obsługę gotówkową czy wypłatę w bankomatach.

Przelew SEPA (EUR)Przelew SWIFTObsługa gotówkowaBankomaty za granicą
Bank Peako0 zł0,25% prowizji – min. 30 zł maks. 120 złod 1% do 1,5% 0 zł za 2 pierwsze wypłaty w m-c
Nest Bank0 zł13 USD / 8 GBPBrak usługi1,2 EUR / 1,6 USD / 1 GBP dla kart walutowych
Bank PKO BP0 zł 0,15% min. 25 zł maks. 130 zł0,5% nie mniej niż 10,00 zł3,5% nie mniej niż 5zł/1,5EUR/2USD
Santander Bank0 zł 0,25%, min. 25 zł maks. 200 zł0,65% min. 20 zł3,5% min. 1,50 EUR (karta dostępna tylko w EUR)
Alior Bank (ikonto)0 zł20 zł0,5% min. 10 zł3% min. 6 zł
mBank Standard0 zł 0,35% min. 25 zł, max. 200 zł0,5% od kwoty transakcji,
nie mniej niż 9 zł
0 zł
ING Bank Śląski1,2 zł40 zł0,6% kwoty
wpłaty i 6 PLN
EUR w krajach SEPA – 5 zł, pozostałe wypłaty 3%

Przechodząc do dalszej części opłat, nasz lider PEKAO wypada korzystnie – darmowa paczka przelewów SEPA, sensowna oplata za SWIFT czy dwie darmowe wypłaty z bankomatów za granica w danym miesiącu. Niestety, przedsiębiorcom realizującym walutową obsługę gotówkową odradzamy ten rachunek. Prowizja za tą operację jest najwyższa wśród prezentowanych ofert, gdzie standardem jest opłata na poziomie 0,5-0,65%.

Tak naprawdę, pod względem powyższego zestawienia wszystkie banki prezentują podobny poziom. Dość ciekawie wygląda koszt wypłaty z bankomatów za granicą dla Nest Banku, gdzie nie mamy stawki % za wypłatę pieniędzy. Tym samym jest to relatywnie najtańszy bank w zestawieniu w tej kategorii.

Najlepsze firmowe konto walutowe

Na podstawie powyższego zestawienia opłat i prowizji oraz zakresu świadczonych usług, wytypowaliśmy naszym zdaniem najlepsze walutowe rachunki firmowe. Dodaliśmy też krótki komentarz, dlaczego naszym zdaniem dane konto zajmuje wybraną pozycję:

  1. Konto przekorzystne biznes od PEKAO – bezpłatne prowadzenie kont walutowych, karta wielowalutowa, dedykowana platforma do wymiany walut- to tylko kilka atutów tego rachunku. Bank odstaje od konkurencji jedynie w przypadku walutowej obsługi gotówkowej, która jest zwyczajnie droga na tle rywali. Zarówno oferta produktowa , jak i poziom opłat i prowizji są atrakcyjne. Biorąc wszystkie aspekty pod uwagę, PEKAO zasługuje na 1 miejsce w rankingu.
  2. Konto firmowe od Nest Bank – ten bank cenimy ze względu na niskie koszty. Podobnie jak w przypadku rachunku w PLN, konta walutowe są prowadzone bezwarunkowo za darmo. Koszt prowadzenia kart walutowych oraz wypłat z zagranicznych bankomatów jest praktycznie najniższy w naszym zestawieniu. Jedyne co może być problematyczne to brak walutowej obsługi gotówkowej. Nest bank będzie najlepszym wyborem dla klientów poszukujących tanich rozwiązań. Ze względu na niskie koszty dajemy bankowi 2 miejsce.
  3. Rachunek firmowy Banku PKO BP – Jest to nieznacznie droższa opcja niż konto PEKAO, ale równie ciekawa i warta rozważenia. Ten rachunek powinien sprawdzić się lepiej od PEKAO w przypadku walutowej obsługi gotówkowej w oddziale.

Kolejne banki w zestawieniu prezentują bardzo zbliżony poziom. Jeżeli powyższe propozycje nam nie podpowiadają, warto rozważyć Konto firmowe Santander Bank, Alior Bank lub mBank . Wszystkie rachunki znajdują się w naszym rankingu kont firmowych.

Najlepsze firmowe konto walutowe dla spółki z o.o.

Dla podmiotów działających na pełnej księgowości w tym spółek z o.o., zakres propozycji jest znacznie bardziej okrojony. Wybór będzie delikatnie zmieniony:

  1. Konto firmowe od Nest Bank – z tych samych powodów co dla przedsiębiorców. Jest to jedna z najtańszych opcji, jednoczenie oferta jest na zadowalającym poziomie.
  2. mBusiness Standard/Komfort – w przypadku tej oferty musimy się przygotować na koszty. Prowadzenie rachunków jest płatne, tak samo jak utrzymanie kart walutowych. Plusem oferty jest bardzo dobrze działająca platforma wymiany walut i możliwość negocjowania kursów od 10 tyś jednostek waluty. Walutowa obsługa gotówkowa jest jedną z najtańszych w zestawieniu, natomiast koszt przelewów SWIFT i SEPA jest akceptowalny.
  3. Konto firmowe Credit Agricole – oferta delikatnie bardziej kosztowna od mBanku. Dodatkowo do wyboru mamy tylko konta walutowe w EUR/GBP/USD. Pozostały poziom opłat i prowizji na zbliżonym poziomie do mBanku, z tą różnica że oferta produktowa wypada nieco gorzej.

Wszystkie rachunki oraz więcej informacji na temat opłat i prowizji znajdziecie w naszym rankingu kont firmowych

Wymiana walut i negocjacja

Część naszych ogólnych poradników będzie miała zastosowanie w przypadku firm, dlatego polecamy nasz wpis „Jak negocjować kursy walut„. Znajdziecie tam praktyczne porady na obniżenie kosztu wymiany walut.

Firmowe konto walutowe podsumowanie

Dla firm realizujących transakcje w walutach obcych warto wybrać konto dostosowane do potrzeb biznesowych. Pozwoli to w znaczący sposób obniżyć koszt potencjalnych prowizji i opłat. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych potencjalnych wyborów jest naprawdę wiele. Praktycznie każdy rachunek można założyć online, korzystając z naszego rankingu kont firmowych, do czego gorąco zachęcamy.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.