Firmowe konto walutowe ranking

0

Polskie firmy to nie tylko lokalne przedsiębiorstwa, zgodnie z danymi GUS za rok 2023 (do października) zagraniczne obroty handlowe w exporcie wyniosły 1 349,8 mld PLN, zaś import 1 301,2 mld PLN. Sprzedaż czy kupno towaru za granicą zazwyczaj wiąże się z potrzebą wymiany walut. Potencjalne koszty takiej operacji to nie tylko spread związany z zakupem/sprzedażą waluty, ale również ewentualny koszt przelewu (SWIFT/SEPA) czy koszt prowadzenia rachunku/karty walutowej. Dlatego istotne jest wybranie banku, w którym wszelkie koszty związane z zakupem czy sprzedażą Euro, dolarów amerykańskich lub innych walut będą jak najniższe. Firmowe konto walutowe to często ważne narzędzie pracy, dlatego pod uwagę warto wziąć zakres świadczonych usług, a nie tylko poziom opłat i prowizji.

Ranking firmowych kont walutowych

W naszym rankingu kont walutowych sprawdzimy ofertę popularnych banków komercyjnych pod względem opłat za prowadzenie kont, kart, kosztów przelewów, oferty dedykowanych kantów wymiany walut czy możliwość negocjacji kursów zakupu/sprzedaży walut obcych.

Warto wiedzieć, że w ostatnich latach presja ze strony popularnych fintechów typu Revolut, Aion Bank czy Hyperwallet spowodowała spadek ogólnego poziomu prowizji związanych z obsługą walutową w bankach komercyjnych. Tą tezę weryfikowaliśmy w artykule „Gdzie najtaniej wymienić walutę obcą„. W niektórych przypadkach oferta bankowa jest na takim samym lub nawet lepszym poziomie, niż w popularnych fintech’ach. Dlatego w przypadku firm, warto w pierwszej kolejność sprawdzić ofertę najpopularniejszych banków. Posiadanie takiego konta będzie znacznie wygodniejsze (aspekty księgowe) oraz da nam więcej możliwości (np. obsługa gotówkowa w oddziale itp.).

Sam ranking podzielimy na 2 części; w pierwszej zaprezentujemy ofertę dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz firm rozliczających się na uproszczonej księgowości. W drugiej części zaprezentujemy propozycje dla spółek z o.o. czy spółek akcyjnych.

Konto firmowe walutowe ranking

W przypadku najbardziej atrakcyjnych ofert z naszego rankingu kont firmowych koszt prowadzenia kont walutowych, dostępne waluty czy możliwość negocjacji kursu prezentujemy w tabeli poniżej. W dalszej części wpisu zaprezentujemy koszty przelewów SWIFT/SEPA, czy koszty obsługi gotówkowej.

Konta walutoweDostępne walutyKarty walutoweKantor wymianyNegocjowane kursyObsługa gotówkowa
Bank Peako0 zł/m-c20 walut 0 zł za kartę wielowalutowąTakod ~50k PLN 12 walut
Nest Bank0 zł/m-c10 walut0 zł Tak od ~ 500 EURBrak
Bank PKO BP0 zł/m-c 10 walut 0 zł za kartę wielowalutowąTAKod ~25 000 USD10 walut
Santander Bank0 zł / 25 zł 17 walut 25 EUR / rok za kartę w EUROTAKb/d4 główne waluty
Alior Bank(ikonto)8 zł/m-c każdy rachunek23 walut 0 zł za kartę wielowalutowąTakpo kontakcie z bakiem5 walut
mBank Standard10zł/m-c każdy rachunek11 walut 5zl/m-c karta EUR lub USDTakod 10k jednostek walutyEUR, USD
Citi Konto firmowe10zł/m-c każdy rachunek11 walut 10 zł/m-c karta EUR, GBP, CHF lub USDTakod 30k jednostek walutyEUR, USD, GBP, CHF
ING Bank Śląski19zł/m-c każdy rachunek5 walut 5zł/m-c karta EUR/WielowalutowaTakpo kontakcie z bakiemEUR, USD, GBP

Dla powyższego zestawienia, istotnie na plus wyróżnia się rachunek przekorzystny biznes od PEKAO i to konto polecamy najbardziej. W kategorii całościowo najtańszego konta – wygrywa Nest Bank, który jest bezwarunkowo darmowy. Będziemy musieli zapłacić jedynie za możliwość wymiany pieniędzy na dedykowanej stronie banku. Kolejną ciekawą propozycją będzie konto PKO BP. Przechodząc do „droższych” opcji można również rozważyć Santandera, Aliora, mBank czy trochę droższe Citi Konto. Niestety rachunki Millennium Banku (brak w zestawieniu), ING Banku Śląskiego oraz Credit Agricole wypadają najsłabiej, dlatego nie przeprowadzamy dalszej analizy.

Firmowe konto walutowe – Koszty podstawowych operacji walutowych

Poniżej prezentujemy koszty podstawowych operacji związanych z obsługą walutową, czyli koszty przelewu SEPA (EURO), SWIFT (pozostałe waluty), prowizję za obsługę gotówkową czy wypłatę w bankomatach.

Przelew SEPA (EUR)Przelew SWIFTObsługa gotówkowaBankomaty za granicą
Bank Peako0 zł0,25% prowizji – min. 30 zł maks. 120 złod 1% do 1,5% 0 zł za 2 pierwsze wypłaty w m-c
Nest Bank0 zł13 USD / 8 GBPBrak usługi1,2 EUR / 1,6 USD / 1 GBP dla kart walutowych
Bank PKO BP0 zł 0,15% min. 25 zł maks. 130 zł0,5% nie mniej niż 10,00 zł3,5% nie mniej niż 5zł/1,5EUR/2USD
Santander Bank0 zł 0,25%, min. 25 zł maks. 200 zł0,65% min. 20 zł3,5% min. 1,50 EUR (karta dostępna tylko w EUR)
Alior Bank (ikonto)0 zł20 zł0,5% min. 10 zł3% min. 6 zł
mBank Standard0 zł 0,35% min. 25 zł, max. 200 zł0,5% od kwoty transakcji,
nie mniej niż 9 zł
0 zł
Citi Konto firmowe0 zł 0,35% min. 20 PLN, maks. 100 PLN0,6% min. 12 PLN2% kwoty wypłaty min. 9 PLN
ING Bank Śląski1,2 zł40 zł0,6% kwoty
wpłaty i 6 PLN
EUR w krajach SEPA – 5 zł, pozostałe wypłaty 3%

Przechodząc do dalszej części opłat, lider z pierwszego porównania – PEKAO wypada korzystnie – darmowa paczka przelewów SEPA, sensowna oplata za SWIFT czy dwie darmowe wypłaty z bankomatów za granica w danym miesiącu. Niestety, przedsiębiorcom realizującym walutową obsługę gotówkową odradzamy ten rachunek. Prowizja za tą operację jest najwyższa wśród prezentowanych ofert, gdzie standardem jest opłata na poziomie 0,5-0,65%.

Tak naprawdę, pod względem powyższego zestawienia, wszystkie banki prezentują podobny poziom. Dość ciekawie wygląda koszt wypłaty z bankomatów za granicą dla Nest Banku, gdzie nie mamy stawki % za wypłatę pieniędzy. Tym samym jest to relatywnie najtańszy bank w zestawieniu w tej kategorii.

Najlepsze firmowe konto walutowe

Na podstawie powyższego zestawienia opłat i prowizji oraz zakresu świadczonych usług, wytypowaliśmy naszym zdaniem najlepsze walutowe rachunki firmowe. Dodaliśmy też krótki komentarz, dlaczego naszym zdaniem dane konto zajmuje wybraną pozycję:

  1. Konto przekorzystne biznes od PEKAO – bezpłatne prowadzenie kont walutowych, karta wielowalutowa, dedykowana platforma do wymiany walut- to tylko kilka atutów tego rachunku. Bank odstaje od konkurencji jedynie w przypadku walutowej obsługi gotówkowej, która jest zwyczajnie droga na tle rywali. Zarówno oferta produktowa , jak i poziom opłat i prowizji są atrakcyjne. Biorąc wszystkie aspekty pod uwagę, PEKAO zasługuje na 1 miejsce w rankingu.
  2. Konto firmowe od Nest Bank – ten bank cenimy ze względu na niskie koszty. Podobnie jak w przypadku rachunku w PLN, konta walutowe są prowadzone bezwarunkowo za darmo. Koszt prowadzenia kart walutowych oraz wypłat z zagranicznych bankomatów jest praktycznie najniższy w naszym zestawieniu. Jedyne co może być problematyczne to brak walutowej obsługi gotówkowej. Nest bank będzie najlepszym wyborem dla klientów poszukujących tanich rozwiązań. Ze względu na niskie koszty dajemy bankowi 2 miejsce.
  3. Rachunek firmowy Banku PKO BP – Jest to nieznacznie droższa opcja niż konto PEKAO, ale równie ciekawa i warta rozważenia. Ten rachunek powinien sprawdzić się lepiej od PEKAO w przypadku walutowej obsługi gotówkowej w oddziale.

Kolejne banki w zestawieniu prezentują bardzo zbliżony poziom. Jeżeli powyższe propozycje nam nie podpowiadają, warto rozważyć Konto firmowe Santander Bank, Alior Bank lub mBank . Wszystkie rachunki znajdują się w naszym rankingu kont firmowych.

Najlepsze firmowe konto walutowe dla spółki z o.o.

Dla podmiotów działających na pełnej księgowości w tym spółek z o.o., zakres propozycji jest znacznie bardziej okrojony. Wybór będzie delikatnie zmieniony:

  1. Konto firmowe od Nest Bank – z tych samych powodów co dla przedsiębiorców. Jest to jedna z najtańszych opcji, jednoczenie oferta jest na zadowalającym poziomie.
  2. mBusiness Standard/Komfort – w przypadku tej oferty musimy się przygotować na koszty. Prowadzenie rachunków jest płatne, tak samo jak utrzymanie kart walutowych. Plusem oferty jest bardzo dobrze działająca platforma wymiany walut i możliwość negocjowania kursów od 10 tyś jednostek waluty. Walutowa obsługa gotówkowa jest jedną z najtańszych w zestawieniu, natomiast koszt przelewów SWIFT i SEPA jest akceptowalny.
  3. Konto firmowe Citi Handlowego – oferta delikatnie bardziej kosztowna od mBanku. W kantorze internetowym mamy możliwość wymiany szeregu walut, do tego klasyczna negocjacja z dealerem walutowym. Sama walutę możemy wpłacić/wypłacić uiszczając sensowną prowizję, w przypadku Citi Banku mamy ciekawą alternatywę w przypadku wpłatomatów/bankomatów walutowych. Pozostały poziom opłat i prowizji na zbliżonym poziomie do mBanku, z tą różnica że oferta produktowa wypada nieco gorzej.

Wszystkie rachunki oraz więcej informacji na temat opłat i prowizji znajdziecie w naszym rankingu kont firmowych

Wymiana walut i negocjacja

Część naszych ogólnych poradników będzie miała zastosowanie w przypadku firm, dlatego polecamy nasz wpis „Jak negocjować kursy walut„. Znajdziecie tam praktyczne porady na obniżenie kosztu wymiany walut.

Firmowe konto walutowe podsumowanie

Dla firm realizujących transakcje w walutach obcych warto wybrać konto dostosowane do potrzeb biznesowych. Pozwoli to w znaczący sposób obniżyć koszt potencjalnych prowizji i opłat. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych potencjalnych wyborów jest naprawdę wiele. Praktycznie każdy rachunek można założyć online, korzystając z naszego rankingu kont firmowych, do czego gorąco zachęcamy. Jeżeli szukacie konta osobistego warto sprawdzić nasz ranking walutowych kont osobistych.

FAQ

Jak działa firmowe konto walutowe?

Firmowe konto walutowe umożliwia przedsiębiorcą przechowywanie środków w różnych walutach oraz prowadzenie transakcji handlowych za granicą. Banki oferują dodatkowe usługi, takie jak karty debetowe związane z kontem, co ułatwia płatności fizyczne za granicą.

W jakim banku najlepiej założyć konto walutowe?

W naszym teście wyróżniliśmy kilka ciekawych propozycji, najbardziej polecamy firmowe rachunki walutowe w PEKAO, Nest Bank’u i PKO BP. Propozycje tych banków wypada najkorzystniej pod względem kosztu obsługi czy prowizji za konkretne operacje.

Czy firma możne negocjować kursy wymiany walut w banku ?

Tak, firmy mogą negocjować kursy wymiany walut z bankiem, zwłaszcza przy dużych transakcjach lub jako regularni klienci, ale możliwość ta zależy od polityki banku oraz konkretnych warunków umowy. Zazwyczaj możliwość negocjacji z dedykowanym dealer’em walutowym pojawia się w przypadku transakcji przekraczających 20-30 tyś jednostek waluty.

Które banki oferują konta walutowe za darmo?

Wśród analizowanych przez nas banków, bezwarunkowo darmowe rachunki walutowe dostępne są w PEKAO i Nest Banku. Dodatkowo PKO BP i Santander posiadają warunkowo darmowe firmowe rachunki walutowe.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 2)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *