Konto firmowe PKO Bank Polski

1

Konto firmowe PKO Bank Polski

PKO Bank Polski to największy polski bank ze stuletnią tradycją. Powstał w 1919 roku jako Pocztowa Kasa Oszczędności. Obecnie wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego S.A.Spółka PKO BP S.A. jest najpotężniejszą instytucją finansową w Polsce. Dysponuje największym kapitałem własnym w porównaniu z innymi bankami działającymi w kraju oraz największą liczbą własnych placówek.  Od 2004 roku akcje banku notowane są na GPW. Jednym z flagowych produktów jest własnie Konto firmowe PKO BP.

Misja banku

Bank PKO BP posiada zróżnicowaną ofertę skierowaną zarówno w stronę klientów indywidualnych jak i biznesowych. Od samego początku działalności oferuje różne rozwiązania finansowe wczytując się w potrzeby Polaków oraz polskich firm. Od początku istnienia inwestuje w rozwój stosując nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dba o interesy wszystkich osób z nim związanych: akcjonariuszy, klientów, pracowników oraz społeczności lokalnych.

Oferta dla konta firmowego PKO BP

Oferta dla przedsiębiorców obejmuje dwa rodzaje kont: PKO Konto Firmowe i PKO Konto Firmowe Premium. Dodatkowo średnie i duże przedsiębiorstwa mogą założyć PKO Rachunek dla Przedsiębiorstw.

PKO Konto Firmowe jest prostym rachunkiem przeznaczonym dla jednoosobowej działalności gospodarczej lub innej formy prawnej. Mogą z niego korzystać start-upy, a także małe i średnie firmy oraz rolnicy. Rachunek można założyć całkowicie online. Osoby, które dopiero planują rozpoczęcie działalności gospodarczej mają możliwość otworzenia konta i jednocześnie rejestracji firmy w CEIDG za pomocą jednego wniosku złożonego w serwisie iPKO lub aplikacji mobilnej IKO.

PKO Konto Firmowe Premium przeznaczone jest dla małych i średnich firm mających większe potrzeby rozliczeniowe. Przedsiębiorca może skorzystać z oferty tzw. wielopodpisu służącego do autoryzacji transakcji, a także z rachunków wirtualnych.

Opłaty i prowizje konto firmowe PKO BP

Poza promocją prowadzenie konta kosztuje 12 zł. Opłaty można uniknąć jeżeli co miesiąc na rachunek wpłynie kwota co najmniej 2 000 zł. W pakiecie klient otrzymuje 10 darmowych przelewów krajowych oraz europejskich wykonywanych za pośrednictwem Internetu. Potem każdy kolejny przelew to koszt 1 zł. Za użytkowanie karty pobierana jest opłata 10 zł w miesiącu. Przy minimum 5 transakcjach bezgotówkowych w miesiącu bez względu na kwotę, karta staję się darmowa.

Cechy konta
 • Największa liczba placówek własnych, największy polski bank
Przeznaczenie konta
 • jednoosobowa działalność gospodarcza
 • wolne zawody
 • rolnicy
Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku
0 / 12 zł „>
Miesięczna opłata za kartę
0 /10 zł „>
Wypłata z bankomatów w Polsce
 • 0 zł bankomaty własne PKO BP
 • 3,5% min. 5 zł pozostałe bankomaty
Wypłata z bankomatów za granicą
 • 3,5% min. 5 zł pozostałe bankomaty
Wpłata gotówki we wpłatomacie
 • 0 zł – do 50 000 zł miesięcznie
 • 0,5% opłaty – powyżej 50 000 zł w ciągu miesiąca
Wpłata gotówki w oddziale banku
 • 0,6%, min. 20 zł
Wypłata gotówki w oddziale banku
 • 0,6%, min. 20 zł

Przelew krajowy
 • pakiet 10/m-c darmowych przelewów internetowych/w aplikacji IKO
 • każdy kolejny przelew – 1 zł
Przelew natychmiastowy
10 zł
Kody SMS (autoryzacja operacji)
0 zł
Zlecenie stałe
0 zł
Polecenie zapłaty
0 zł/1 zł (wewnętrznie rachunki/zewnętrzne rachunki)

Prowadzenie rachunków walutowych
 • konto walutowe w 10 walutach do wyboru: EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF
 • Darmowe prowadzenie kont walutowych w przypadku spełnienia warunku aktywności na rachunków głównym.
Karty walutowe
 • Karta wielowalutowa bez dodatkowych opłat
 • Karta EUR/USD -12 miesięcy za 0, później 20 EUR/ 25 USD za każdy kolejny rok
Przewalutowanie
 • Dla kart Visa, koszt przewalutowania to 3,5%
Przelew europejski SEPA
 • pakiet 10/m-c darmowych przelewów internetowych/w aplikacji IKO
 • każdy kolejny przelew – 1 zł
Przelew zagraniczny SWIFT
0,15% prowizji – min. 20 zł maks. 130 zł
Wpłata/wypłata walut w oddziale
0,6%, min. 20 zł
Dodatkowe funkcje
Limit w rachunku bieżącym, karta wielowalutowa, Usługa E-Ksiegowości, Kantor internetowy, Terminal za 0 zł
Płatności mobilne
Blik, Google Pay, Apple Pay

Dodatkowe korzyści

Klient banku PKO BP w ramach założonego rachunku firmowego otrzymuje darmowy dostęp:

 • do terminala płatniczego
 • platformy e-Księgowość
 • faktoringu
 • kantoru internetowego
 • zniżkę na sklep internetowy w platformie

Dodatkowe usługi dostępne w Koncie Firmowym PKO BP

Ilość oraz jakość dodatkowych usług jest adekwatna, znajdziemy tak naprawdę wszystko czego możemy potrzebować w niedużej firmie.

Jako właściciel rachunku pomocniczego przedsiębiorca może wpłacać na niego część firmowych środków, a następnie udostępniać je pracownikowi, który będzie mógł wypłacać środki za pomocą karty debetowej wydanej do konta, np. płacąc za zakupiony towar dla firmy. Istnieje możliwość założenia kilku kont pomocniczych w różnych walutach. Do wyboru 21 walut.

Aplikacja mobilna służy między innymi do dokonywania szybkich i bezpiecznych przelewów zewnętrznych i wewnętrznych, płatności zbliżeniowych telefonem, kontroli stanu konta i historii zrealizowanych operacji bankowych, wpłat i wypłat gotówki z bankomatów/wpłatomatów bez używania karty.

Platforma księgowa online jest usługą umożliwiającą szybkie wystawianie faktur i dokumentów przychodowych. Dzięki niej finanse firmy są cały czas dostępne i pod kontrolą. Przedsiębiorca ma możliwość szybkiego rozliczania podatków. Platforma e-Księgowościbezpłatna jest przez okres 6 miesięcy od otwarcia konta firmowego.

Internetowa platforma wymiany walut oferuje atrakcyjne warunki związane z wymianą walut. Transakcje mogą być wykonywane natychmiast już od 1 euro. Na platformie iPKO dealer dostępne są produkty:

 • FX Forward – terminowa transakcja wymiany walut na zasadzie negocjacji z zabezpieczeniem na wypadek spadku kursu walut przez określenie z góry przyszłego kursu wymiany
 • FX SPOT – wymiana walut po atrakcyjnym kursie negocjowanym w oparciu o bieżące kwotowania z rynku międzybankowego
 • lokata negocjowana – lokowanie środków na indywidualnie uzgadniane okresy trwania lokaty posiadające konkurencyjne, stale oprocentowanie oraz możliwość zerwania depozytu przed terminem
 • negocjowana transakcja FX SWAP – kupno lub sprzedaż waluty bazowej za walutę początkową (kwotowaną) oraz odsprzedaż lub odkupienie waluty bazowej za walutę kwotowaną na późniejszy termin rozliczenia.

Bank umożliwia obsługę i rozliczanie transakcji bezgotówkowych dokonywanych za pomocą kart płatniczych w sklepach stacjonarnych i internetowych w ramach współpracy z firmą eService. Przedsiębiorca może skorzystać z terminala płatniczego na korzystnych warunkach. Obsługiwane są karty: VISA, MasterCard, Diners Club, Maestro, Discover, American Express.

Jak otworzyć Konto Firmowe PKO BP?

 1. Wniosek online o założenie konta firmowego za pośrednictwem (link wraz z aktywną promocją dostępny w naszym rankingu kont firmowych):
 • serwisu pkobp.pl
 • aplikacji mobilnej IKO
 • serwisu internetowego iPKO.

We wniosku przedsiębiorca musi podać swoje dane osobowe oraz dane firmy, wybrać ofertę, ustalić limity transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Następne kroki to:

 1. oczekiwanie na kontakt doradcy w celu weryfikacji danych
 2. oczekiwanie na kuriera i podpisanie umowy w jego obecności
 3. aktywacja konta za pomocą otrzymanego od kuriera loginu i hasła.

Konto staje się aktywne od momentu dostarczenia przez kuriera do banku podpisanej umowy o założenie konta firmowego. Środkami dostępnymi na koncie przedsiębiorca może  zarządzać za pomocą aplikacji iPKO lub IKO.

Istnieje możliwość założenia konta w tradycyjny sposób, osobiście w placówce banku lub telefonicznie przez infolinię. Dla obecnych klientów PKO BP uprościło cała procedurę i podpisanie umowy możliwe jest z użyciem obecnych danych dostępowych.

Konto firmowe PKO BP opinie

W naszej opinii rachunek firmowy PKO BP to dobre konto, oferta produktowa jest różnorodna, natomiast koszt prowadzenia rachunku jest na akceptowalnym poziomie. Warunek zwalniający z opłat na poziomie wpływu min. 2 000 zł/m-c oraz 5 transakcji kartą, powoduje iż musimy być co najmniej średnio aktywni. W tej kwestii rachunki konkurentów są trochę bardziej przystępne (warunki zwalniające to zazwyczaj przelew do ZUS oraz w przypadku karty kilkaset złotych transakcji – 300-500 zł).

Przechodząc dalej do opinii użytkowników/klientów na temat konta firmowego PKO BP. Jeżeli chodzi o samą ofertę oraz jakość produktu, to w tym przypadku nie ma raczej negatywnych opinii. To by potwierdzało również nasze doświadczenia z tym bankiem, gdzie śmiało możemy ocenić PKO BP w kategorii Dobry/Bardzo Dobry. Oczywiście można się przyczepić do pojedynczych kwestii, ale nie jest to nic bardzo istotnego.

Niestety to gdzie bank wypada bardzo słabo to szeroko pojęta obsługa klienta, zarówna infolinia jaki i oddziały banku. W tym przypadku narzekają klienci indywidualni jak i firmowi. Po pierwsze długi czas oczekiwania i problem z dodzwonieniem się. Jak już się dodzwonimy to zwykle trafiamy na średnio kompetentne osoby i jesteśmy odsyłani do innych pracowników lub po prostu zbywani. Dla osób które korzystają z obsługi oddziałowej jest nawet gorzej, placówki PKO BP są oblegane przez całe rzesze emerytów. Wchodzą do oddziały możemy odnieść wrażenie, że się pomyliliśmy i zamiast do banku trafiliśmy do przychodni lub szpitala. W tym przypadku w pełni podzielamy opinii klientów, słaba stroną banku jest szeroko pojęta obsługa klienta.

Podsumowanie

Podsumowują, w naszej opinii produkt konta firmowego PKO BP z cała pewnością jest warty rozważenia. Sam rachunek plasuję się w ścisłej czołówce kont firmowych, to na co zwracamy uwagę to wyższe wymagania, jeżeli chodzi o warunek zwalniający z opłaty za prowadzenia konta/karty oraz średnia jakość obsługi klientów. W przypadku jakichkolwiek pytań, zachęcamy do pozostawienia komentarza w sekcji poniżej. Również zachęcamy do dzielenia się opinią na temat produktu.

Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Konto firmowe PKO Bank Polski w skrócie:
Konto:
0 zł
Karta:
0 zł
Wypłaty z bankomatów:
0 zł
Przelewy online:
0 zł
Ważne dokumenty:
Mamy nadzieję, że recencja była dla Ciebie pomocna :)
3.8/5 (Ilość ocen: 35)
Komentarze
1 komentarz on “Konto firmowe PKO Bank Polski”
 1. Bartosz

  Najgorszy bank z jakim się spotkałem. Zlecam przelew w aplikacji, ale nie wyskakuje błąd. Dowiaduję się po kilku dniach od windykacji, że przelew nie wyszedł. Porażka! Reklamacje i inne próby rozwiązania problemu nic nie dają. Nie polecam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *