PayPal Jak działa i kiedy warto używać?

2

PayPal – jak działa internetowy portfel?

Dokonywanie płatności w internecie możliwe jest na wiele sposobów. Może to być tradycyjny przelew, karta bankowa, systemy szybkich płatności bądź internetowe portfele. Jednym z nich jest PayPal, który umożliwia nie tylko płacenia za zakupy, ale również dokonywanie cyklicznych opłat za subskrypcje na różnych platformach z grami, filmami czy muzyką. Czym dokładnie jest PayPal i jak działa? Jakie są zalety i wady tego wirtualnego portfela? Sprawdzamy!

Czym jest PayPal?

PayPal to internetowy portfel pozwalający na przechowywanie środków pieniężnych i regulowanie w prosty, szybki i bezpieczny sposób opłat za zakupy w sklepach internetowych bądź cyklicznych za usługi subskrypcyjne. Jego historia zaczyna się od jednego z najbogatszych ludzi świata, czyli właściciela firmy Tesla znanego z planów podboju kosmosu SpaceX, Elona Muska.

Początkowo usługa miała umożliwić dokonywanie szybkich płatności między telefonami. Szybko jednak podbijała kolejne rynki i rozwijała się dalej. Dziś jest jednym z pionierów szybkich płatności w świecie, który jest coraz bardziej uzależniony od cyfrowych technologii. PayPal bardzo szybko trafił również do Polski, a pierwsze konta można było zakładać już w 2006 roku. Od tego czasu pojawiło się wiele podobnych rozwiązać, ale PayPal wciąż jest monopolistą. Drugiego takiego samego wirtualnego portfela po prostu nie ma.

Jak założyć Paypal?

Aby zacząć korzystać z PayPal należy założyć tam konto, którego rejestracja jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę PayPal, kliknąć „załóż konto”, wybrać opcję „konto osobiste” lub „konto firmowe” i postępować dalej zgodnie z instrukcją. Na koniec tak samo, jak w przypadku rejestracji na większości internetowych portali trzeba potwierdzić adres e-mail. E-mail będzie służył odtąd jako login, a hasło trzeba sobie ustawić. PayPal jednak stosuje dwustopniowe logowanie. Po wpisaniu e-maila i hasła trzeba jeszcze podać kod bezpieczeństwa, który otrzymuje się SMS-em na numer telefonu podany podczas rejestracji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu można korzystać z konta PayPal. Aby móc dokonywać płatności za pomocą PayPal, trzeba najpierw doładować konto PayPal.

W tym celu należy podpiąć do konta swoją kartę lub konto bankowe. Doładować PayPal można za pomocą karty, przelewu z konta bankowego lub szybkiego przelewu. Jeśli wybieramy opcję drugą lub trzecią musimy zalogować się na konto bankowe i zlecić przelew na dane, które wyświetlą się na PayPalu po wybraniu opcji przelewu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tradycyjnego przelewu czas jego realizacji zależy od pory zlecenia przelewu.

Może okazać się, że na pieniądze trzeba będzie poczekać do następnego dnia. PayPal można także wykorzystać do przyjmowania płatności od znajomych czy klientów i to w różnych walutach.

Od ilu lat jest Paypal?

Niestety Paypal nie przewiduję opcji zakładania konta dla osoby młodej. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdzie osoba poniżej 18 roku życia założy konto podając celowo bledną datę urodzenia (tak aby wyglądała na osobę pełnoletnią). W takim przypadku korzystanie z konta przez młodzież jest możliwe do momenty konieczności przejścia dodatkowej weryfikacji i procesu KYC. Przy jakiej kwocie Paypal dokonuje dodatkowej weryfikacji adresu oraz naszych danych? Z doświadczenia wiemy, że odbywa to się po przekroczenia 1-2 tys. euro w danym roku (lub równowartości w wybranej walucie).

Co się stanie z kontem Paypal jak nie mam 18 lat?

Niestety, jeżeli przy dodatkowej weryfikacji zostanie ujawniony ten fakt. Nasze konto zostanie zablokowane, a my jedynie będziemy mogli wypłacić środki, które się tam znajdują. Obsługa klienta poinformuje nas, iż założenie konta będzie możliwe jak skończymy 18-lat.

PayPal – jak działa?

Po doładowaniu konta lub powiązaniu karty można płacić z jego pomocą za internetowe zakupy bądź subskrypcje. Po wybraniu tej metody zostaniemy przekierowani do PayPal w celu zalogowania się i zatwierdzenia transakcji. Dla ułatwienia PayPal wprowadził też opcję PayPal One Touch. Dzięki niej można zapisać na konkretnym urządzeniu dane logowania. To sprawia, że cały proces płatności przebiega automatycznie i nie trzeba już się logować do usługi.

W przypadku usług subskrypcyjnych wystarczy ustawić PayPal jako wybraną metodę płatności. Kolejne płatności będą automatycznie pobierane z konta. Jest to o tyle wygodne, że w przeciwieństwie do karty płatniczej, wszystkie nasze subskrypcje będą widoczne po zalogowaniu do Paypal. Z tego poziomu możemy nimi zarządzać, w tym je anulować. Więcej informacji na temat płatności znajdziecie w artykule – jak płacić Paypal.

Jak anulować subskrypcję Paypal?

W pierwszej kolejności należy zalogować się na konto Paypal. Następnie wybieramy „ustawienia”, następnie „Płatności” i „Płatności automatyczne„. Tu możemy zobaczyć wszystkie aktywne subskrypcję. Po wybraniu interesującej nas pozycji, możemy ją np. anulować. Cała ścieżka pokazana na screenie poniżej:

Jak anulować subskrypcje na koncie Paypal?

Warto wiedzieć – kursy Paypal!

Warto wiedzieć, iż Paypal ma tragiczne kursy wymiany, na których zarabia krocie. Dlatego polecamy dokonywanie Płatności Paypalem w połączeniu np. z kartą Revolut. Dzieki temu zyskujemy świetne kursy Revolut oraz bezpieczeństwo serwisu Paypal. O tym jak płacić Revolutem przez paypal lub inną kartą walutową przeczytać w naszym artykule. 

PayPal Opłaty

Założenie konta PayPal czy pobranie aplikacji mobilnej jest całkowicie darmowe. Bezpłatne jest również doładowanie salda PayPal lub wypłacanie środków na konto bankowe. Na dobrą sprawę za samo posiadanie konta, czy ewentualne płatności nie poniesiemy opłat. To gdzie ewentualnie odczujemy wysokie prowizje to wymiana walut – kursy są kiepskie – znacznie gorsze niż w kantorach internetowych czy popularnych fintechach. Trzeba się liczyć ze spreadem na poziomie 20 gr w przypadku par ze złotówką – np. EURPLN czy USDPLN. Dla innych walut wygląda to podobnie. Przeliczając to na marże – Paypal pobierze ok 2-2,5% marży za wymianę waluty.

Założenie konta0 zł
Miesięczne korzystanie0 zł
Doładowane Salda Paypalod 0 zł
Wypłata Salda Paypal0 zł*
Dokonywanie płatności0 zł
Wymiana Walut~2-2.5%
*dostępna jedynie wypłata w lokalnej walucie konta

Analizując powyższa tabelę, można odnieść wrażenie że to tani Fintech. Rzeczywistość jest niestety odmienna. Paypal ma dość ciekawą politykę, stara się zmuszać użytkowników do wymiany walut za jego pomocą. Niestety w wielu przypadkach taka wymiana nie jest opcją, ale koniecznością. O ile w przypadku płatności można uniknąć przewalutowania po stronie Paypal. O tyle w przypadku wypłaty salda, nie unikniemy przewalutowania. Wypłata salda Paypal jest możliwe jedynie w lokalnej walucie – np. klienci z Polski mogą wypłacić jedynie saldo w złotówkach. Jeśli mamy np. EURO czy USD to konieczne jest uprzednie przewalutowanie na PLN. Więcej w tym temacie w dalszej części artykułu.

To jeszcze na czym Paypal zarabia – to opłaty od sprzedawców korzystających z tego systemu. Ta prowizja jednak jest pobierana od strony sprzedającej – chociaż w niektórych przypadkach będzie doliczana do ceny sprzedaży na poziomie sklepu online.

Zalety i wady usługi PayPal

Konto PayPal może być dobrym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach, kiedy przywiązujemy coraz większą uwagę do bezpieczeństwa w sieci. Niewątpliwie zaletą systemu PayPal jest jego intuicyjne działanie. Jest bardzo łatwy w obsłudze, a płatności można dokonywać naprawdę szybko. W trakcie zakupów online mamy obawy przed podawaniem sprzedawcom wrażliwych informacji, takich jak numer konta bankowego czy dane karty płatniczej. Systemy płatności zmniejszają ryzyko trafienia tych danych w niepowołane ręce.

Konto PayPal gwarantuje całkowite bezpieczeństwo ograniczając to ryzyko do minimum. Jednak kupując w internecie możemy obawiać się nie tylko o nasze dane osobowe, ale również o to, że zakupy nie spełnią naszych oczekiwań albo płatność nie przebiegnie zgodnie z planem. Niestety przy korzystaniu z opcji szybkich przelewów niełatwo dochodzić wtedy swoich praw. PayPal oferuje swoja autorską ochronę, jeśli coś pójdzie nie tak – możemy wejść w spór ze sprzedającym. W takim scenariuszu to Paypal będzie oceniał zasadność naszych roszczen i w wielu przypadkach stanie po naszej stronie. Możemy liczyć na pełny/częsciowy zwrot pieniędzy np. w przypadku zaginięcia przesyłki, otrzymania nieoryginalnych przedmiotów, oszustwa, wyłudzenia, otrzymania zamówienia niezgodnego z opisem lub uszkodzonego. Do zalet PayPal można też zaliczyć oczywiście dostępność na niemal całym świecie i możliwość transakcji w 25 walutach.

System ten ma pewne wady. Paypal jest to monopolista, więc może narzucać klientom własne zasady i przepisy, które niekoniecznie muszą się podobać. Przede wszystkim klienci narzekają niekorzystne kursy i narzucanie przewalutowania po stronie systemu Paypal. Ponadto w internecie można znaleźć wiele negatywnych historii klientów związanych z zablokowaniem konta PayPal i trudnościami z odzyskaniem znajdujących się na nich środków.

PayPal Opinie

Od wielu lat korzystamy z usług Paypala i nasz opinia na temat serwisu jest raczej negatywna. Zaczniemy może od pozytywnej strony, jako kupujący otrzymujemy świetna ochronę, w przypadku problemów w kilku prostych krokach możemy utworzyć spór (dotyczy tylko płatności za towary i usługi). Przykładowo, jeżeli nie otrzymaliśmy towaru/usług, towar przyszedł wadliwy lub podrobiony to na 95% otrzymamy zwrot (po załączeniu wymaganych dowodów). W tej kwestii serwis nie ma sobie równych. Jeżeli chodzi o kolejne plusy, to naszym zdaniem jest to możliwość wysyłania za darmo pieniędzy do znajomych czy rodziny oraz ogromna dostępność tej metody płatności w internecie. I to by było na tyle.

PayPal negatywne opinie

Przechodząc do wady i co ciekawe nie jest to nasze odosobnione zdanie, w sieci można znaleźć setki jak nie tysiące podobnych opinii użytkowników. Wystarczy zajrzeć na Trustypilot gdzie serwis ma ocenę 1,2/5. Przechodząc do negatywnych stron serwisu:

  • Program ochrony kupujących, wspiera oszustów i naciągaczy. Niejednokrotnie osoby sprzedające towary i usługi stawały się ofiarami „programu ochrony kujących”. Po realizacji zamówienia i jego dostarczeniu, kupujący zakłada spór pisząc nieprawdę np. iż otrzymał towar wadliwy, podrobiony lub transakcja nie była przez niego autoryzowana. W większości przypadków Paypal staje po stronie kupującego i sprzedawca traci pieniądze.
  • Wykorzystywanie pozycji monopolisty do wciskania beznadziejnych kursów walutowych. W tym przypadku Paypal utrudnia lub uniemożliwia wymianę walut w zewnętrznych serwisach, skazując użytkownika na beznadziejne kursy Paypal (strata min. 2-2.5% względem normalnych firm).
  • Brak możliwości realizacji wypłat środków w walutach obcych, wymóg przewalutowania Paypal przed dokonaniem przelewu.
  • Wysokie prowizje za usługi płatności, nie dość że PayPal okrada swoich klientów, to jeszcze każe im za to słono płacić. Prowizje za korzystanie z usług to nawet kilka %.
  • Dodatkowo oprócz powyższych wad, użytkownicy wskazywali na sporadyczne problemy techniczne (ginące przelewy), sami całe szczęście tego nie doświadczyliśmy. O ile problem techniczny jesteśmy w stanie zrozumieć, to kiepską obsługę w takim przypadku już nie. Niestety klienci dodatkowo wskazywali na niemożność rozwiązania swojego problemu przy kontakcie z działem obsługi klienta.

PayPal czy warto korzystać?

Będę z Państwem w pełni szczery, Paypal nadaję się tylko do płatności online jako kupujący. Dzięki temu zyskujemy naprawdę korzystną ochronę, co więcej płacąc np. kartą Revolut mam dodatkową ochronę chargeback z serwisów typu mastercard/visa oraz kursy międzybankowe. I to by był jedyny plus. W każdym innym przypadku, o ile to możliwe odradzam korzystanie z usług tego fintechu. Wynika to ze względu na bardzo niekorzystną politykę firmy (wysokie prowizje i nic w zamian). Jako ciekawostkę dodam, iż nie jednokrotnie spotkałem się z prześmiewczym określeniem tego serwisu na forach internetowych, użytkownicy określali serwis jako „ScamPal”.

Jak wypłacić pieniądze z konta Paypal?

Niestety w tym akapicie poruszmy jedną z najbardziej niekorzystnych polityk firmy. Paypal daje możliwość wypłaty środków tylko w walucie naszego kraju, przykładowo dla Polskich kont, możemy wypłacić jedynie PLN. W przypadku kont zarejestrowany w strefie EURO, możemy wypłacić jedynie walutę EURO, dla kont z Wielkiej Brytanii możemy wypłacić jedynie GBP. Gdy jednak chcemy wypłacić środki np. z salda EURO, to w pierwszej kolejność powinniśmy dokonać przewalutowania. Jeżeli tego nie zrobimy Paypal samodzielnie dokona przewalutowania podczas zlecania przelewu.

Jeżeli chcemy wypłacić złotówki z naszego konta Paypal, wystarczy po zalogowania wybrać opcję „Przelej Pieniądze” i następnie kliknąć na „Przelej na rachunek bankowy”. Dalej wypełniamy dość standardowe dane i dokonujemy wypłaty.

Jak wypłacić waluty bez przewalutowania?

Niestety część klientów jest zmuszona przez kontrahentów do korzystania z tego serwisu. Co więcej otrzymują oni płatności w walutach obcych. Właśnie specjalnie z myślą o tych osobach przygotowaliśmy serie poradników. Podpowiadamy w nich jak korzystniej transferować waluty obce z Salda Paypal.

Alternatywa dla PayPal?

Czasem może się okazać, iż jako sprzedający możemy skorzystać z alternatywnych metod wypłaty pieniędzy jak np. Hyperwallet czy Przelew typy ACH w USD. Jeśli możemy skorzystać z takiej alternatywy warto zapoznać się z naszymi poradnikami dotyczącymi tych metod płatności:

Konto firmowe PayPal

PayPal umożliwia posiadanie i korzystanie z kont nie tylko osobom prywatnym, ale również firmom. Konto firmowe posiada dodatkowe funkcje, w tym funkcję dodawania innych użytkowników. Pozwala nie tylko dodawać użytkowników i tworzyć wiele nazw, ale również tworzyć i przypisywać im konkretne poziomy uprawnień dostępu. Dzięki temu pracownicy mogą swobodnie wypełniać przydzielone im zadania. Do jednego konta PayPal można przypisać aż 200 użytkowników, przy czym każdy będzie miał swoją nazwę oraz poziom uprawnień.

Konto Firmowe Paypal opłaty

O ile samo założenie i korzystanie z konta jest darmowe. To przyjdzie nam zapłacić za obsługę płatności oraz ewentualna wymianę walut. Główne prowizję przedstawiamy poniżej:

Założenie i korzystanie z konta firmowego0 zł
Przyjmowanie płatnościod 1,9% + opłata stała
Przyjmowanie płatności alternatywnych BLIK0,9% + opłata stała
Przewalutowanie~2-2,5% marży
Wypłata na konto 0 zł*
*wypłata możliwa jedynie w lokalnej walucie

Niby sam rachunek otrzymamy bez opłat, jednak za wszelkie operację przyjdzie nam zapłacić. Prowizja za przyjmowanie płatności wyniosą średnio 2%. Dodatkowo w przypadku przyjmowania walut obcych, jeśli będziemy chcieli wypłacić pieniądze z salda, konieczne będzie przewalutowanie. Ta operacją wiążę się z zapłatą ok. 2-2,5% marży dla Paypal’a. Dodatkowo należy pamiętać o ochronie kupujących, jeśli trafimy na nieuczciwego kontrahenta jest spora szansa, że stracimy pieniądze. Jednym słowem – konto jest darmowe, ale opłaty za wszelkie operacje są bardzo wysokie. Korzystanie z takiego rachunku jest nawet kilkukrotnie droższe o zwykłego konta firmowego z naszego rankingu rachunków firmowych. O ile to tylko możliwe, lepiej unikać Paypala.

Jak zamknąć konto PayPal?

Niezadowoleni z działania usługi klienci mogą zamknąć rachunek. Jednak, aby to zrobić, trzeba przede wszystkim uregulować wszystkie płatności, wypłacić znajdujące się na koncie środki oraz zmienić metodę płatności wszędzie, gdzie za pomocą PayPal opłaca się usługi subskrypcyjne. Saldo konta musi wynosić 0 zł. O ile wypłacenie złotówek jest darmowe, o tyle wypłacając inne waluty musimy liczyć się z prowizją na poziome 2-2,5% (przewalutowanie po kursie ustalonym przez PayPal).

Zamknięcie konta PayPal wymaga zalogowania się na konto na stronie internetowej, a więc na komputerze. W aplikacji można jedynie się wylogować, a to nie powoduje oczywiście rozwiązania umowy. Opcjonalnie możemy też odpiąć z konta karty i konta bankowe, ale PayPal i tak jeszcze przez 10 lat będzie przechowywał te dane. Aby zamknąć konto wystarczy kliknąć w kółko zębate, czyli ikonę ustawień konta i wybrać opcję „Zamknij konto”, a następnie potwierdzić zamknięcie. Jeśli zechcemy wrócić kiedyś do tego fintechu, będziemy musieli założyć nowe konto, ale można użyć tego samego adresu mailowego, co poprzednio oraz powiązać to samo konto bankowe czy kartę.

FAQ

Ile idzie przelew z Paypal na konto bankowe?

Z naszej praktyki wynika, iż są to maksymalnie 2 dni robocze, zwykle 1 dzień (następny po dokonaniu wypłaty).

Ile kosztuje wypłata pieniędzy z Salda Paypal?

Wypłata w lokalnej walucie jest darmowe – to oznacza że Polski użytkownik może wypłacić na konto bankowe złotówki bez zapłaty jakiejkolwiek prowizji. Niestety Paypal nie daje możliwości wykonywania wypłat w walutach obcych – konieczne jest wcześniejsze przewalutowanie na lokalną walutę. Ta operacja wiążę się z zapłata marży za wymianę waluty na poziome 2-2,5%.

Czy za Paypal trzeba płacić?

Nie, założenie i użytkowanie konta Paypal jest w pełni darmowe. Jednak część operacji będzie wiązała się z zapłatą prowizji. Do takich działań zalicza się przyjmowanie płatności komercyjnych czy wymiana walut.

Ile kosztuję wymiana walut na Paypal?

Z naszego doświadczenie wynika, iż serwis pobiera marże na poziome 2-2,5% za wymianę walut. To oznacz, że przy wymianie np. EUR na PLN zapłacimy ok 10 gr za każde kupione czy sprzedane EURO. To dużo biorąc pod uwagę, iż popularne kantory internetowe czy fintechy pobiorą ok 1-1,5 gr za to samo.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 21)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze
2 komentarzy on “PayPal Jak działa i kiedy warto używać?”
  1. lukasz nalejski

    gdzie jest moj login do konta oraz haslo oraz z jakiego emaila logowalem sie na konto paypal moj numer pin bo zapomnialem jak sie zalogowac do konta firmowego paypal

    Odpowiedz
    1. Michał Król
      Michał Król

      Login to adres email. Hasło zawsze można zresetować, trzeba mieć tylko dostęp do maila/telefonu.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *