Dokonywanie płatności w internecie możliwe jest na wiele sposobów. Może to być tradycyjny przelew, karta bankowa, systemy szybkich płatności bądź internetowe portfele. Jednym z nich jest PayPal, który umożliwia nie tylko płacenia za zakupy, ale również dokonywanie cyklicznych opłat za subskrypcje na różnych platformach z grami, filmami czy muzyką. Czym dokładnie jest PayPal i jak działa? Jakie są zalety i wady tego wirtualnego portfela?
PayPal to internetowy portfel pozwalający na przechowywanie środków pieniężnych i regulowanie w prosty, szybki i bezpieczny sposób opłat za zakupy w sklepach internetowych bądź cyklicznych za usługi subskrypcyjne. Jego historia zaczyna się od jednego z najbogatszych ludzi świata, czyli właściciela firmy Tesla znanego z planów podboju kosmosu SpaceX, Elona Muska.
Początkowo usługa miała umożliwić dokonywanie szybkich płatności między telefonami. Szybko jednak podbijała kolejne rynki i rozwijała się dalej. Dziś jest jednym z pionierów szybkich płatności w świecie, który jest coraz bardziej uzależniony od cyfrowych technologii. PayPal bardzo szybko trafił również do Polski, a pierwsze konta można było zakładać już w 2006 roku. Od tego czasu pojawiło się wiele podobnych rozwiązać, ale PayPal wciąż jest monopolistą. Drugiego takiego samego wirtualnego portfela po prostu nie ma.
Aby zacząć korzystać z PayPal należy założyć tam konto, którego rejestracja jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę PayPal, kliknąć „załóż konto”, wybrać opcję „konto osobiste” lub „konto firmowe” i postępować dalej zgodnie z instrukcją. Na koniec tak samo, jak w przypadku rejestracji na większości internetowych portali trzeba potwierdzić adres e-mail. E-mail będzie służył odtąd jako login, a hasło trzeba sobie ustawić. PayPal jednak stosuje dwustopniowe logowanie. Po wpisaniu e-maila i hasła trzeba jeszcze podać kod bezpieczeństwa, który otrzymuje się SMS-em na numer telefonu podany podczas rejestracji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu można korzystać z konta PayPal. Aby móc dokonywać płatności za pomocą PayPal, trzeba najpierw doładować konto PayPal.
W tym celu należy podpiąć do konta swoją kartę lub konto bankowe. Doładować PayPal można za pomocą karty, przelewu z konta bankowego lub szybkiego przelewu. Jeśli wybieramy opcję drugą lub trzecią musimy zalogować się na konto bankowe i zlecić przelew na dane, które wyświetlą się na PayPalu po wybraniu opcji przelewu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tradycyjnego przelewu czas jego trwania zależy od pory zlecenia przelewu.
Może okazać się, że na pieniądze trzeba będzie poczekać do następnego dnia. Trzeba więc liczyć się z tym, że nie od razu będzie można dysponować środkami. PayPal można także wykorzystać do przyjmowania płatności od znajomych czy klientów i to w różnych walutach.
Niestety Paypal nie przewiduję opcji zakładania konta dla osoby młodej. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdzie osoba poniżej 18 roku życia założy konto podając celowo bledną datę urodzenia (tak aby wyglądała na osobę pełnoletnią). W takim przypadku korzystanie z konta przez młodzież jest możliwe do momenty konieczności przejścia dodatkowej weryfikacji i procesu KYC. Przy jakiej kwocie Paypal dokonuje dodatkowej weryfikacji adresu oraz naszych danych? Z doświadczenia wiemy, że odbywa to się po przekroczenia 1-2 tys. euro w danym roku (lub równowartości w wybranej walucie).
Niestety, jeżeli przy dodatkowej weryfikacji zostanie ujawniony ten fakt. Nasze konto zostanie zablokowane, a my jedynie będziemy mogli wypłacić środki, które się tam znajdują. Obsługa klienta poinformuje nas, iż założenie konta będzie możliwe jak skończymy 18-lat.
Po doładowaniu konta można już płacić z jego pomocą za internetowe zakupy bądź subskrypcje. Aby dokonać płatność wystarczy wybrać podczas dokonywania zakupu tę metodę płatności. Po wybraniu tej metody zostaniemy przekierowani do PayPal w celu zalogowania się i zatwierdzenia transakcji. Dla ułatwienia PayPal wprowadził też opcję PayPal One Touch. Dzięki niej można zapisać na konkretnym urządzeniu dane logowania. To sprawia, że cały proces płatności przebiega automatycznie i nie trzeba już się logować do usługi.
W przypadku usług subskrypcyjnych wystarczy ustawić PayPal jako wybraną metodę płatności. Kolejne płatności będą automatycznie pobierane z konta, więc nie trzeba będzie o nich regularnie pamiętać. To pomocne w sytuacji, gdy mamy wykupione abonamenty na kilka lub więcej usług i niełatwo zapamiętać, co kiedy mamy opłacić, a i logowanie się nawet kilkanaście razy w miesiącu w celu uiszczenia pojedynczych opłat także nie jest zbyt komfortowe. Jednak jeśli na nasze konto nie wpływają płatności związane np. z naszą pracą, nie możemy zapomnieć o regularnym sprawdzaniu stanu konta i doładowaniu go w odpowiednim momencie, by nie zabrakło na nim środków.
Warto wiedzieć, iż Paypal ma tragiczne kursy wymiany, na których zarabia krocie. Dlatego polecamy dokonywanie Płatności Paypalem w połączeniu np. z kartą Revolut. Dzieki temu zyskujemy świetne kursy Revolut oraz bezpieczeństwo serwisu Paypal. O tym jak płacić Revolutem przez paypal lub inną kartą walutową przeczytać w naszym artykule.
Założenie konta PayPal czy pobranie aplikacji mobilnej jest całkowicie darmowe. Bezpłatne jest również doładowanie konta PayPal lub wypłacanie środków z konta PayPal na konto bankowe. Tylko w przypadku odrzucenia przez nasz bank zlecenia wypłaty naliczona zostanie opłata za cofnięcie. Odrzucenie wypłaty może nastąpić na przykład z powodu błędnych danych. Dane konta PayPal oraz rachunku bankowego muszą się zgadzać. Muszą być zarejestrowane na to samo nazwisko, adres itd.
W przypadku zakupów wysyłanie środków w celu zapłaty za nie jest darmowe, ale za odbieranie pieniędzy od klientów, którzy kupili coś od nas obowiązują opłaty. Jeśli zaś chodzi o transakcje prywatne, do rodziny lub znajomych, korzystanie z salda PayPal jest darmowe. Opłata obowiązuje jedynie w przypadku przelewów, które częściowo lub w całości finansowane są za pomocą karty płatniczej i ponosi ją nadawca płatności. Płatne są również transakcje międzynarodowe i to zarówno wysyłanie przelewów za granicę, jak i otrzymywanie ich z innych krajów. W przypadku przeliczania walut obowiązuje także opłata za wymianę waluty.
Konto PayPal może być dobrym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach, kiedy przywiązujemy coraz większą uwagę do bezpieczeństwa w sieci. Niewątpliwie zaletą systemu PayPal jest jego intuicyjne działanie. Jest bardzo łatwy w obsłudze, a płatności można dokonywać naprawdę szybko. W trakcie zakupów online mamy obawy przed podawaniem sprzedawcom wrażliwych informacji, takich jak numer konta bankowego czy dane karty płatniczej, nasze nazwisko i adres. Systemy płatności zmniejszają ryzyko trafienia tych danych w niepowołane ręce, jednak pojawia się ono, gdy korzystamy z usług jakichś nieznanych nam kontrahentów i nie możemy zweryfikować w żaden sposób ich wiarygodności.
Konto PayPal gwarantuje całkowite bezpieczeństwo ograniczając to ryzyko do minimum. Jednak kupując w internecie możemy obawiać się nie tylko o nasze dane osobowe, ale również o to, że zakupy nie spełnią naszych oczekiwań albo płatność nie przebiegnie zgodnie z planem. Niestety przy korzystaniu z opcji szybkich przelewów niełatwo dochodzić wtedy swoich praw. PayPal przy wykorzystaniu płatności kartą bankową umożliwia skorzystanie z opcji tak zwanego chargebackum czyli obciążenia zwrotnego na takich samych zasadach jak w przypadku tradycyjnego płacenia kartą.
Do zalet PayPal można też zaliczyć oczywiście dostępność na niemal całym świecie i możliwość transakcji w 25 walutach, a także dostępność na każdym urządzeniu (telefonie, tablecie, laptopie) oraz na każdym systemie operacyjnym. Niestety jednak PayPal nie jest bez wad. Jest to monopolista, więc może narzucać klientom własne zasady i przepisy, które niekoniecznie muszą się podobać. Przede wszystkim klienci narzekają na wiele dodatkowych opłat. Ponadto w internecie można znaleźć wiele negatywnych historii klientów związanych z zablokowaniem konta PayPal i trudnościami z odzyskaniem znajdujących się na nich środków. Wirtualne portfele są też potrzebne coraz częściej do kryptowalut, a na PayPal nie są one dostępne.
Od wielu lat korzystamy z usług Paypala i nasz opinia na temat serwisu jest kiepska. Zaczniemy może od pozytywnej strony, jako kupujący otrzymujemy świetna ochronę, w przypadku problemów w kilku prostych krokach możemy utworzyć spór (dotyczy tylko płatności za towary i usługi). Przykładowo, jeżeli nie otrzymaliśmy towaru/usług, towar przyszedł wadliwy lub podrobiony to na 95% otrzymamy zwrot (po załączeniu wymaganych dowodów). W tej kwestii serwis nie ma sobie równych. Jeżeli chodzi o kolejne plusy, to naszym zdaniem jest to możliwość wysyłania za darmo pieniędzy do znajomych czy rodziny oraz ogromna dostępność tej metody płatności w internecie. I to by było na tyle.
Przechodząc do wady i co ciekawe nie jest to nasze odosobnione zdanie, w sieci można znaleźć setki jak nie tysiące podobnych opinii użytkowników. Wystarczy zajrzeć na Trustypilot gdzie serwis ma ocenę 1,2/5. Przechodząc do negatywnych stron serwisu:
Będę z Państwem w pełni szczery, Paypal nadaję się tylko do sporadycznych płatności online jako kupujący. Dzięki temu zyskujemy naprawdę korzystną ochronę, co więcej płacąc np. kartą Revolut mam dodatkową ochronę chargeback z serwisów typu mastercard/visa oraz kursy międzybankowe. I to by był jedyny plus. W każdym innym przypadku o ile to możliwe odradzam korzystanie z usług tego fintechu, ze względu na bardzo niekorzystną politykę firmy (wysokie prowizje i nic w zamian). Jako ciekawostkę dodam, iż nie jednokrotnie spotkałem się z prześmiewczym określeniem tego serwisu na forach internetowych, użytkownicy określali serwis jako „ScamPal”.
Niestety w tym akapicie poruszmy jedną z najbardziej niekorzystnych polityk firmy. Paypal daje możliwość wypłaty środków tylko w walucie naszego kraju, przykładowo dla Polskich kont, możemy wypłacić jedynie PLN. W przypadku kont zarejestrowany w strefie EURO, możemy wypłacić jedynie walutę EURO, dla kont z Wielkiej Brytanii możemy wypłacić jedynie GBP. Gdy jednak chcemy wypłacić środki np. z salda EURO, to w pierwszej kolejność powinniśmy dokonać przewalutowania. Jeżeli tego nie zrobimy Paypal samodzielnie dokona przewalutowania podczas zlecania przelewu.
Jeżeli chcemy wypłacić złotówki z naszego konta Paypal, wystarczy po zalogowania wybrać opcję „Przelej Pieniądze” i następnie kliknąć na „Przelej na rachunek bankowy”. Dalej wypełniamy dość standardowe dane i dokonujemy wypłaty. Ile idzie przelew z Paypal na konto bankowe? Z naszej praktyki wynika, iż są to maksymalnie 2 dni robocze, zwykle 1 dzień (następny po dokonaniu wypłaty).
Niestety część klientów, jest zmuszona przez kontrahentów do korzystania z tego serwisu, co więcej otrzymują oni płatności w walutach obcych. Własnie specjalnie z myślą o tych osobach przygotowaliśmy serie poradników, jak najkorzystniej dokonać wypłaty pieniędzy z kont paypal (w walutach obcych). Gorąco zachęcamy do zapoznania się z treściami (oszczędność względem kursów paypal min. 3-4%).
Czasem może się okazać, iż jako sprzedający możemy skorzystać z alternatywnych metod wypłaty pieniędzy jak np. Hyperwallet czy Przelew typy ACH w USD. Jeśli możemy skorzystać z takiej alternatywy warto zapoznać się z naszymi poradnikami dotyczącymi tych metod płatnośći:
PayPal umożliwia posiadanie i korzystanie z kont nie tylko osobom prywatnym, ale również firmom. Konto firmowe posiada dodatkowe funkcje, w tym funkcję dodawania innych użytkowników. Pozwala nie tylko dodawać użytkowników i tworzyć wiele nazw użytkowników, ale również tworzyć i przypisywać im konkretne poziomy uprawnień dostępu. Dzięki temu pracownicy mogą swobodnie wypełniać przydzielone im zadania. Do jednego konta PayPal można przypisać aż 200 użytkowników, przy czym każdy będzie miał swoją nazwę oraz poziom uprawnień. Aby dodać użytkowników do konta należy przejść do strony „dostęp do konta” i w sekcji „Zarządzanie użytkownikami” kliknąć opcję „Zaktualizuj”.
Następnie wystarczy kliknąć opcję „Dodaj użytkownika”, podać informacje o użytkowniku, ustawić przyznawany poziom uprawnień i zapisać wszystko. Jeśli zezwolimy użytkownikowi na przekazywanie pieniędzy będzie on musiał dokończyć weryfikację. Otrzyma wtedy wiadomość e-mail, aby aktywować konto i utworzyć hasło. Gdyby nie zauważył wiadomości można ją wysłać ponownie.
PayPal umożliwia także zatwierdzanie niektórych działań użytkowników.W tym celu trzeba dodać użytkowników, którzy będą wysyłać i zatwierdzać żądania. Aby włączyć możliwość zatwierdzania należy na stronie „Dostęp do konta” kliknąć opcję „Zaktualizuj”, a następnie opcję „Zarządzaj osobami zatwierdzającymi”. Później wystarczy wybrać z listy uprawnienie i kliknąć „Rozpocznij” oraz wybrać z listy odpowiedniego użytkownika. Na koniec jeszcze trzeba kliknąć „Tak, chcę włączyć zatwierdzenia”. Dla firm PayPal udostępnia również możliwość wystawiania faktur.
Niezadowoleni z działania usługi klienci mogą zamknąć rachunek. Jednak, aby to zrobić, trzeba przede wszystkim uregulować wszystkie płatności, wypłacić znajdujące się na koncie środki oraz zmienić metodę płatności wszędzie, gdzie za pomocą PayPal opłaca się usługi subskrypcyjne. Saldo konta musi wynosić 0 zł. O ile wypłacenie złotówek jest darmowe, o tyle wypłacając inne waluty tak jak złotówki musimy liczyć się z aż 3% prowizją za przewalutowanie po kursie ustalonym przez PayPal. Kurs ten także nie będzie raczej korzystny. Dlatego lepiej wybrać inne sposoby wypłaty środków w innych walutach.
Euro i Funty można przesłać przekazem międzynarodowym (zgodnie z naszym poradnikiem), dolary zaś lepiej przeznaczyć na zakupy albo przelać do innego portfela wirtualnego, gdzie jest możliwość przelewu ich na konto bankowe.
Zamknięcie konta PayPal wymaga zalogowania się na konto na stronie internetowej, a więc na komputerze. W aplikacji można jedynie się wylogować, a to nie powoduje oczywiście rozwiązania umowy. Opcjonalnie możemy też odpiąć z konta karty i konta bankowe, ale PayPal i tak jeszcze przez 10 lat będzie przechowywał te dane. Aby zamknąć konto wystarczy kliknąć w kółko zębate, czyli ikonę ustawień konta i wybrać opcję „Zamknij konto”, a następnie potwierdzić zamknięcie. Jeśli zechcemy wrócić kiedyś do tego fintechu, będziemy musieli założyć nowe konto, ale można użyć tego samego adresu mailowego, co poprzednio oraz powiązać to samo konto bankowe czy kartę.
gdzie jest moj login do konta oraz haslo oraz z jakiego emaila logowalem sie na konto paypal moj numer pin bo zapomnialem jak sie zalogowac do konta firmowego paypal
Login to adres email. Hasło zawsze można zresetować, trzeba mieć tylko dostęp do maila/telefonu.