Przewalutowanie w PayPal – ile zapłacimy za transakcję w obcej walucie?

0

Z PayPal możemy robić bezpieczne zakupy w sieci, przyjmować płatności i zlecać przelewy. Korzystanie z serwisu jest dla użytkownika niemal bezpłatne, o ile transakcje dotyczą waluty lokalnej. Wraz z pojawieniem się na koncie euro, dolarów, czy funtów zaczynają się koszty i problemy. Na czym polega przewalutowanie w PayPal i czy da się go uniknąć? Ile zapłacimy za wymianę waluty? Wyjaśniamy. Jako uzupełnienie wiedzy, polecamy artykuł jak płacić Paypal.

Paypal przewalutowanie – jak działa?

Walutą domyślną w PayPal jest waluta lokalna (czyli w Polsce – polski złoty), ale możliwe jest utrzymywanie salda również w innej walucie. Gdy ktoś wysyła nam środki w obcej walucie, to zanim zostaną one zaksięgowane na naszym koncie, PayPal zapyta nas, czy chcemy je przyjąć.  

Odrzucenie płatności oznacza, że pieniądze wrócą do nadawcy. Natomiast jeśli ją zaakceptujemy, możemy:

  • od razu przewalutować środki na walutę przypisaną do konta po kursie PayPal (mało opłacalnym);
  • nie wymieniać waluty i utworzyć saldo w obcej walucie.

Jak przewalutować pieniądze na Paypal?

Najlepiej skorzystać z naszych poradników, gdzie piszemy o najkorzystniejszych sposobach. W przypadku płatności internetowych, porady znajdziecie państwo w tym artykule.

Warto wiedzieć, że chcąc przesłać waluty obce ze swojego konta Paypal na konto prowadzone, np. w euro lub wypłacić pieniądze z Paypal na swoje konto, serwis automatycznie dokona przewalutowania po kursie PayPal. O ile nie skorzystamy z alternatywnych sposobów wypłaty walut obcych z konta Paypal opisanych w artykułach „Łatwy sposób na wypłate EUR/GBP z konta Paypal bez przewalutowania” i „jak wypłacać waluty obce z konta Paypal bez przewalutowania

Jakich transakcji dotyczy przewalutowanie w PayPal?

Przewalutowanie będzie miało miejsce zawsze, gdy:

  • wysyłamy środki w walucie innej niż ustawiona jako domyślna (o ile nie wybierzemy odpowiedniego salda/opcji płatności);
  • płacimy za towar lub usługę w innej walucie niż waluta określona w ofercie;
  • przyjmujemy płatność w obcej walucie i chcemy od razu zamienić ją na walutę, która jest przypisana do konta;
  • chcemy wypłacić na swoje polskie konto pieniądze z salda w obcej walucie.

Warto wiedzieć, iż płatności bez przewalutowania są jak najbardziej możliwe, opisaliśmy to w artykule „Jak płacić Revolutem przez Paypal„. Gdzie na przykładzie Revoluta prezentujemy płatności w walutach obcych bez przewalutowania Paypal. W tym scenariuszu, Paypal obciąży przypisaną kartę płatniczą w walucie płatności. Jednak aby to miało miejsce, należny wykonać konkretne kroki.

Przelicznik walut w PayPal, czyli ile zapłacimy za przewalutowanie transakcji?

PayPal stosuje własny kurs wymiany walut. Jest on aktualizowany regularnie, tj. każdego dnia roboczego w godzinach od 23:00 do 1:00 i natychmiast wchodzi w życie.

Niestety przelicznik PayPal najczęściej nie jest korzystny dla użytkownika. Dodatkowo trzeba liczyć się z opłatą za konwersję walut, która obecnie wynosi 3% ponad bazowy kurs wymiany. Ponadto serwis pobiera także opłatę, jeśli wysyłamy środki w ramach międzynarodowych transakcji prywatnych. Jej wysokość zależy od kraju odbiorcy i wynosi:

  • 9,99 zł – USA, Kanada, większość krajów w Europie;
  • 19,99 zł – pozostałe kraje.

Warto wiedzieć, że PayPal udostępnia takie narzędzie jak konwerter walut, dzięki któremu możemy sprawdzić, jaką kwotę otrzyma odbiorca. Kalkulację najlepiej wykonać na chwilę przed płatnością, ponieważ serwis dodaje, że kurs może ulec zmianie i jest przeliczany na bieżąco w momencie przetwarzania transakcji. Oznacza to, że wyliczenia sprzed kilku dni nie będą aktualne.

Jeśli podczas płatności korzystamy z karty debetowej lub kredytowej, możemy podjąć decyzję, czy przewalutowania dokona wystawca karty, czy serwis PayPal.

Paypal kurs euro i dolara w praktyce

Poniżej prezentujemy jak niekorzystne jest przelicznik Paypal, dla porównania zaprezentujemy kursy wymiany z aplikacji Revolut oraz aktualny średni kurs miedzybankowy (średnia cena kupna/sprzedaży wybranej waluty). Dane prezentujemy na przykładzie walut EURO oraz USD. Oczywiście kurs wymiany walut Paypal zmienia się każdego dnia, a poniższa tabela ma na celu zaprezentowanie ogólnego spreadu walutowego (różnicy pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży). W przypadku Paypal mówimy o transakcjach internetowych, dla wypłaty przelicznik będzie delikatnie bardziej korzystny.

Kurs sprzedaży PaypalKurs sprzedaży RevolutKurs MiędzybankowyKurs kupna RevolutKurs kupna Paypal
EUR/PLN4.92554.67534.66724.65954.4419
USD/PLN4.54494,28284.27644,27004.0775
Kursy z dnia 11.04.2023 z godziny 22.06

Jak widać kursy Paypal są skrajnie niekorzystne. Spread miedzy kupnem a sprzedażą EURO to prawie 50 gr. Dlatego warto korzystać z alternatywnych opcji i pogłębiać własną wiedzę z zakresu finansów. Zachęcamy was do zapoznania się z dwoma wartościowymi poradnikami „Jak negocjować kursy walut” oraz „gdzie najlepiej wymieniać waluty obce„.

Przewalutowanie w PayPal – czy można go uniknąć?

Niestety, jeśli posiadamy polskie konto PayPal, a chcemy przyjmować i wysyłać płatności w innej walucie niż polski złoty, musimy liczyć się z przewalutowaniem. Możemy, jednak znacząco ograniczyć lub wyeliminować koszty konwersji walut, korzystając z kart walutowych oraz serwisów transferowych (np. Revolut, Wise). W przypadku kart wielowalutowych polecamy PEKAO czy Citi Handlowy z rankingu kont osobistych.

Pamiętajmy, że nie wystarczy jedynie dodać karty walutowej do konta PayPal, trzeba jeszcze ustawić walutę karty. W tym celu należy po przejściu do zakładki Portfel wybrać swoją kartę. Następnie kliknąć Waluta > Zmień, a potem dokonać zmian i je zatwierdzić.

Jeśli pominiemy ten krok, to podczas płatności serwis uzna, że ma do czynienia z kartą złotówkową. W efekcie może to oznaczać podwójne przewalutowanie i jeszcze wyższe koszty, niż gdybyśmy rzeczywiście płacili „plastikiem” w PLN. Oczywiście w momencie płatności mamy możliwość wybrania – obciążenia w walucie lokalnej/karty (np. PLN) lub walucie płatności. Jednak w tym celu należy wykonać odpowiednie kroku, domyślnie Paypal będzie proponował obciążenie w walucie karty.

Co ważne, nie można przypisać do jednej karty kilku walut jednocześnie. W związku z tym, jeśli korzystamy z karty wielowalutowej, opisany wyżej proces definiowania waluty „plastiku” należy aktualizować przed każdą transakcją.

Czy PayPal automatycznie przelicza waluty?

Tak. W przypadku każdej płatności wymagającej przeliczenia waluty PayPal automatycznie dokonuje przewalutowania.

Po jakim kursie przelicza PayPal?

PayPal przelicza waluty po swoim kursie, tj. detalicznym kursie wymiany walut, który zawiera dodatkową opłatę za przewalutowanie. Kurs ten jest porównywalny do tabeli bankowej wybranych banków – tym samym jest istotnie niekorzystny dla użytkownika. Marża Paypal, to w zalężności od dnia od 2,5% do 3,5%. Przykładowo, jeśli kurs EURO/PLN wynosi 4,5 zł za EURO, to my kupują EURO zapłacimy ok 4,7 zł (czyli 20 gr więcej niż obecny kurs rynkowy)

Jak uniknąć przewalutowania w PayPal?

By uniknąć przewalutowania, warto podczas zakupów korzystać z kart wielowalutowych, np. od Revolut, a przy przelewach zagranicznych z serwisów transferowych, np. Wise. Wymaga to odpowiednich ustawień na koncie lub w trakcie wykonywania płatności.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 5)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *