Chargeback, czyli reklamacja płatności dokonanych kartą

Chargeback, czyli reklamacja płatności kartą

Karta kredytowa czy debetowa jest obecnie tak powszechna i łatwa w użyciu, że może być ofiarą błędów lub przypadkowych opłat podczas zakupów. Klienta przed takimi właśnie problemami chroni mechanizm chargeback, o którym wie jednak niewiele osób, a banki specjalnie się nim nie chwalą. Wystarczy, ze płatności dokonujemy plastikiem Visa bądź Mastercard, tym samy uzyskujemy ochronę. Warto wiedzieć o obciążeniu zwrotnym, tak samo jak o reklamacji bankowej.

Czym jest chargeback?

Chargeback jest mechanizmem, który chroni posiadacza karty. Polega on na zwrocie środków za towary lub usługi, jeśli kupujący uważa, że transakcja odbyła się bez jego wiedzy, w wyniku błędu lub zakup nie spełnia jego oczekiwań. Procedura chargeback, czyli obciążenia zwrotnego, jest przeprowadzana w imieniu konsumenta przez bank. Każdy taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Jest to trochę podobne do reklamacji bankowej, tylko w tym przypadku reklamujemy konkretną transakcje.

Kiedy można skorzystać z chargeback?

Chargeback możemy zgłosić w następujących przypadkach:

 • Nierozpoznane transakcje na wyciągu. Jest to bardzo częsta przyczyna zgłoszeń
 • Brak dostawy zamówionych produktów lub usług
 • Otrzymanie wadliwych, uszkodzonych lub nie spełniających oczekiwań produktów
 • Nieuprawnione transakcje dokonane przez osoby trzecie, np. po kradzieży karty
 • W przypadku dwukrotnego obciążenia karty za tą samą transakcje lub pobrania innej niż umówiona opłaty

Przykładowo zamawiamy towar w sklepie internetowymi płacimy za niego kartą, jednak przedmiot nie zostaje do nas wysłany. W tym przypadku możemy zadzwonić na infolinie banku i zgłosić taka transakcje do procedury chargeback.

Jak można skorzystać z chargeback?

Z punktu widzenia posiadacza karty, reklamacja chargeback jest prosta. W przypadku, gdy coś pójdzie nie tak: nie otrzymamy towaru/usługi, osoba trzecia użyje naszej karty lub np. towar okaże się wadliwy. Jesteśmy uprawnieni do zgłoszenia obciążenia zwrotnego i w zależności od typu zgłoszenia klient może zostać poproszony o dostarczenie dodatkowych dokumentów, np. wydruk z terminala lub dokumentacja zwykłej reklamacji u sprzedawcy, czy zdjęcia kwestionowanego przedmiotu.

Bank ma obowiązek przyjąć reklamację i rozpocząć procedurę chargeback, najpierw kontaktując się z centrum rozliczeniowym obsługującym daną transakcję. Centrum to z kolei kontaktuje się ze sprzedawcą i informuje go o żądaniu chargeback. Sprzedawca może nic nie zrobić i wtedy reklamacja automatycznie jest uznawana za zasadną po upływie wyznaczonego czasu. Otrzymuje on również zwrot środków w sytuacji, gdy sprzedawca uzna reklamację lub jej nie uzna, ale nie posiada dowodów potwierdzających swoje stanowisko. Klient nie otrzymuje natomiast zwrotu w sytuacji, gdy sprzedawca nie uznaje reklamacji i posiada dowody potwierdzające brak zasadności chargeback.

Po zajęciu stanowiska przez sprzedawcę agent rozliczeniowy informuje o tym wystawcę karty, a bank z kolei informuje klienta o uznaniu lub nie reklamacji. Chargeback rozpatrywany jest odmownie tylko wówczas, jeśli sprzedawca posiada odpowiednie dowody pozwalające na nieuznanie obciążenia zwrotnego. We wszystkich innych przypadkach klient otrzymuje zwrot.

Z perspektywy klienta chargeback sprowadza się tylko do złożenia reklamacji i wykazania wcześniejszych prób polubownego załatwienia sprawy ze sprzedawcą. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zwrot pieniędzy trwa zazwyczaj kilkadziesiąt dni. Według procedur Mastercard, agent rozliczeniowy ma 45 dni na udzielenie odpowiedzi bankowi od momentu przekazania mu żądania chargeback.

Ile jest czasu na zgłoszenie reklamacji?

Reklamacja powinna być zasadniczo zgłoszona jak najszybciej, czyli po wykryciu nieprawidłowej transakcji. Maksymalny termin jej zgłoszenia zależy jest od powodu chargeback. Może to być 45, 60, 90, 120 i 540 dni od momentu wykonania transakcji, jednak dla większości powodów maksymalnym terminem jest 120 dni po planowanej dacie dostarczenia usługi. W przypadku usług opłacanych przed ich realizacją, np. wyjazd wakacyjny w lipcu opłacony w kwietniu, maksymalny limit czasu wynosi zazwyczaj dla banku 540 dni od dnia wykonania transakcji w kwietniu, natomiast klient może zgłosić chargeback 120 dni od planowanej daty dostarczenia usługi, czyli nawet w październiku.

Czy zawsze warto skorzystać z chargeback?

W celu przeprowadzenia powyższej procedury bank musi uzyskać od sprzedającego szczegółową dokumentację dotyczącą konkretnego zdarzenia. Sprzedający może przyjąć lub odrzucić wniosek o chargeback, jednak w tym ostatnim przypadku musi on udowodnić, że żądanie jest bezpodstawne. Jeżeli czujemy się poszkodowani warto skontaktować się z naszym bankiem w celu uzyskania pomocy. Tego typu operacja powinna być ostatecznością, w przypadku gdy inne środki komunikacji ze sprzedawcą zawodzą.

Polecamy nasze inne artykuły o podobnej tematyce

Jak bezpiecznie płacić w internecie (chargeback i ochrona kupujących)

4 komentarze
 1. Odpowiedz
  Elzbieta 19 sierpnia 2019 16:10

  8.03.2019 rezerwowalem bilet lotniczy przez Kiwi.com z Rabatu do Warszawy. Dwie pierwsze próby się nie powiodły, trzecia próba była udana. Za dwie pierwsze próby zapłata z karty Visa została pobrana. Trzecia rezerwacja biletu została uregulowana z wcześniej wplynietych środków. Pozostała kwota 172,12 euro od marca jest na koncie Kiwi.com i nie można odzyskać tych środków. Kiwi.com oferuje kolejne bilety lotnicze bo tylko taka forma są w stanie zwrócić pieniądze. W mBank był zgłoszony chargeback odpowiedź negatywna z powodu nie wywiązania się w czasie agenta rozliczeniowego. Co robić z taką farsa. Nie ma chyba takiego prawa które nakazywaloby dawać prezenty. Nie wiem co dalej robić z tą sprawą.

 2. Odpowiedz
  adrian 28 listopada 2019 08:27

  alior bank nie uznaje !!! tragedia bank

 3. Odpowiedz
  Pio 17 lutego 2020 12:52

  Sprzedający Usługę – czy Bank nie uznaje . W drugim przypadku należy wytoczyć powództwo Bankowi o zaniechanie i związane z nim straty .

 4. Odpowiedz
  finhack 17 lutego 2020 16:34

  Jeszcze jedna uwaga, z chargebackiem można od razu uderzać do Mastercard czy Visa. Nie musimy składać reklamacji w naszym banku.

  Dodaj swoją opinie

  Finhack
  Login/Register access is temporary disabled
  Porównaj wybrane konta
  • Total (0)
  Porównaj
  0