Jak negocjować kursy walut

0

Plusem rynku walutowego jest jego transparentność. Praktycznie każda osoba może sprawdzić jak aktualnie kształtuje się kurs wymiany walut na rynku miedzy bankowym. Niestety klienci niekiedy nie mają wystarczającej lub dokładnej wiedzy w temacie wymiany walut. Najczęstszym błędem jest referencja do średniego kursu NBP, który nie jest kursem transakcyjnym (tylko księgowym). W naszym artykule, wyjaśnimy fachową nomenklaturę oraz podpowiemy jak przygotować się do negocjacji i później negocjować kursy walut w kantorach czy bankach. W artykule sprawdzimy konta zarówno z naszego rankingu kont osobistych jak i rankingu kont firmowych.

Wymiana walut czym jest spread?

Spread walutowy to różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty. Dla osoby wymieniającej walutę im jest niższy, tym lepiej. Im wyższy zaś, tym większy jest koszt wymiany. Dlatego chcąc jak najtaniej wymienić walutę należy szukać instytucji z jak najniższym spreadem i pamiętać, że najwyższy spread jest zwykle w weekendy. W ramach spreadu zamykają się wszelkie dodatkowe koszty związane z wymianą waluty, a więc marża instytucji czy prowizja za przeprowadzenie transakcji. Banki, kantory i inne instytucje oferujące wymianę walut wykorzystują spread po to, żeby na nim zarabiać. W przypadku słynnych kredytów we frankach szwajcarskich spread często był określany jako ukryta prowizja, gdyż w wyniku odpowiedniego kształtowania kursów można było osiągnąć niemałe zyski.

Spread bankowy jest indywidualnie ustalany przez wszystkie instytucje dla każdej waluty z osobna. Obliczenie spreadu nie jest specjalnie trudne. Warto samemu je przeprowadzić chcąc wykonać transakcję w obcej walucie lub ją wymienić. Dzięki temu można naprawdę niemało zaoszczędzić. Aby obliczyć spread dla danej waluty w danej instytucji należy odjąć kurs kupna od kursu sprzedaży przy zachowaniu wszystkich miejsc po przecinkach. Na wysokość spreadu wpływ ma kilka czynników. Po pierwsze zależy on od waluty, godziny i dnia tygodnia, miejsca dokonywania transakcji czy aktualnej sytuacji rynkowej.

W przypadku najpopularniejszych walut spread jest zwykle niższy niż dla walut bardziej egzotycznych. Ważna jest również stabilność notowań (zmienność), gdyż jeśli kurs danej waluty często się zmienia, to na pewno wpłynie to na spread. Znaczenie ma również oczywiście polityka danej instytucji, dlatego należy szczegółowo zapoznać się z jej ofertą zanim zdecydujemy się na transakcje w obcych walutach.

Czym jest Pips?

Kolejnym obok spreadu najczęściej używanym pojęciem na rynku walutowym jest pips. W języku angielskim definiowany jest on jako procent w punkcie (percentage in point) albo punkt procentowy ceny (price interest point). Jest to minimalny ułamek ceny, o jaki może zmienić się kwotowanie (cena) jakiegoś instrumentu finansowego. Inaczej to pomiar zmiany ceny pary walut wyrażany w punktach dziesiętnych. Pojęcie to związane jest ze spreadem, ponieważ pips to dokładnie czwarta część po przecinku spreadu. Jedynie w przypadku jena japońskiego będzie to druga cyfra po przecinku, a to dlatego, że jen jest walutą niepodzielną. Nie ma tam czegoś takiego, jak nasze grosze.

Najniższym nominałem jest po prostu 1 jen. Pipsy pomagają w ocenie osłabienia bądź umocnienia waluty w parze walutowej. Dla przykładu, najniższy pips dla pary EUR/PLN to 0,0001 PLN. Gdy kurs tej pary walut wzrasta o jeden pips, oznacza to umocnienie euro wobec złotego, a jeśli pips spadnie, to znaczy, że euro się osłabia w stosunku do złotówki. Pipsy służą więc do oceny przyszłych zysków bądź strat.

Możliwość negocjowania kursów

Jeżeli chodzi o możliwość negocjacji to jest ona dostępna zarówno w przypadku kantorów stcjonarnych, kantorów internetowych jak i usług wymiany świadczonych przez banki. Zwykle negocjacja jest możliwa w przypadku większych kwot. Jednocześnie dla instytucji poza bankowych warto sprawdzić firmę pod kątem opinii innych klientów. Najlepiej wybierać kantory o ugruntowanej pozycji, istniejące od lat i przestawiające jasną i czytelną tabelę kursów. W takiej sytuacji możemy mieć pewność, że instytucja nie zawyża kursów. Zwracając uwagę na te szczegóły możemy uniknąć miejsc nastawionych tylko na zysk właściciela, a nie na dobro klientów. Oczywiście należy także zwrócić uwagę na wysokość prowizji, a także na to, czy prowizja jest stała, czy się zmienia w zależności od wymienianej kwoty. Od jakiej kwoty możemy negocjowac kursy walut? To zależy od instytucji, poniżej przedstawiamy założenia dla wybranych segmentów klienta (osób fizycznych i firm):

InstytucjaOsoby FizyczneFirmy
Nest Bank~ 1000 EUR~ 500 EUR
mBank~100 000 PLN~10 000 EUR/USD
Citi Bank~100 000 PLN~30 000 PLN
PKO BP~100 000 USD ~25 000 USD
PEKAO~50 000 PLN

Na co zwrócić uwagę przy wymianie walut?

Przede wszystkim każdy zwraca uwagę na kurs waluty. Jednak to nie wszystko. Trzeba też zwrócić uwagę na inne istotne rzeczy. Oprócz samego kursu waluty bardzo ważny jest spread. Od jego wysokości zależy to, ile zapłacimy za wymianę waluty. Każdy woli zaoszczędzić, więc wartość spreadu powinna być podstawowym kryterium wyboru instytucji, w której ostatecznie wymienimy walutę. Chcąc wymienić sporą sumę pieniędzy, warto wybrać instytucję, która umożliwia negocjowanie kursu.

Uwaga na spread (niesymetryczny)

Warto zaznaczyć, iż niekiedy się zdarza, że instytucja finansowa stosuje niesymetryczny spread. W zależności, czy większość klientów kupuje czy sprzedaje walutę, dany bank czy kantor przesuwa spread tak, by jak najwięcej zarobić. Przykładowo dla sprzedaży waluty marża wynosi 150 pipsów, natomiast dla kupna 50 pipsów. Poniżej przedstawiamy przykłady symetrycznego spreadu oraz niesymetrycznego spreadu (w naszym przykładzie pokażemy walutę EUR/PLN):

Typ spreaduKurs KupnaŚredni kurs międzybankowyKurs Sprzedażywysokość spreadu
niesymetryczny4,60504,61004,62500,0200
symetryczny4,60004,61004,62000,0200
niesymetryczny4,59504,61004,61500,0200

Jak widać w powyższej tabeli, w każdym przypadku spread będzie wynosił 200 pipsów, więc mogłoby nam się wydawać, że koszt wymiany (kupna waluty) będzie taki sam w każdym z powyższych przypadków. Niestety tak nie jest, w pierwszym przypadku, instytucja świadcząca wymianę zarobi 150 pipsów, w drugim przypadku 100 pipsów, natomiast w trzecim tylko 50 pipsów. Właśnie wybranie 3 wariantu będzie dla kupującego walutę najkorzystniejsze. Najlepszy przykładem z ostatnich lat stosowania asymetrycznego spreadu, były tabele kursów wymiany CHF/PLN. Banki świadomie przesuwały spread tak, aby kurs sprzedaży waluty CHF była dla nich jak najkorzystniejszy. Jak dobrze wiemy większość klientów kupowała CHF celem spłaty rat kredytu. Przykładowo dla asymetrycznego spreadu na poziomie 20 groszy, bank podwyższał marże na Kursie Sprzedaży i zarabiał 15 groszy, natomiast dla kupna waluty obniżał marże do 5 groszy. Tym samym koszt zakupu był zupełnie inny, niż to na co mógł wskazywać spread.

Dlaczego warto negocjować duże kwoty?

Wiele kantorów daje możliwość negocjacji kursu waluty przy wymianie dużej kwoty. W bankach raczej trudno na to liczyć, ale są takie, które oferują tego typu możliwość. W przypadku banków firmy mogą negocjować kursy zwykle od 10 000 jednostek waluty (EUR/USD), w przypadku klientów indywidualnych możliwość ta jest oferowana przy większych kwotach średnio powyżej 100 000 PLN. Co ciekawe Nest Bank oferuje możliwość negocjacji od 500 EURO dla Firm i 1000 EURO dla klientów indywidualnych. Jednak jest to najniższy pułap wśród banków komercyjnych i raczej należy traktować to jako wyjątek.

Negocjować zawsze warto, jeśli wybrana przez nas instytucja daje taką możliwość. Przy odpowiednim poprowadzeniu negocjacji można zaoszczędzić na wymianie nawet kilka tysięcy złotych. Zwykle możliwość negocjacji pojawia się w przypadku kwot powyżej 10 tys. jednostek waluty. Im wyższy spread w danym kantorze, tym więcej możemy wynegocjować. O tym, co osiągniemy w negocjacjach decyduje nasze merytoryczne przygotowanie, a także wysokość kwoty, jaką chcemy wymienić.

Jak negocjować kursy walut w kantorze?

Warto wiedzieć, iż na rynku transakcji walutowych negocjacje kursowe odbywają się przy użyciu pojęcia Pipsów. Gdybyśmy kiedyś negocjowali kurs z dealerem walutowym w banku, kantorze lub kantorze internetowym, warto stosować pojęcie pipsów i negocjować cenę w pipsach. Przykładowo otrzymujemy cenę na zakup EURO za złotówki po kursie 4,6032. Jeżeli chcemy ją negocjować w dół, prosimy np. o „urwanie” z ceny 20 pipsów, czyli 0,0020 PLN. Używając takiej nomenklatury, będziemy sprawiać wrażenie osoby znającej się na rzeczy. Jeżeli chodzi o aktualny kurs rynkowy dla danej pary walutowej, zawsze możemy skorzystać z serwisu typu stooq.pl. Kurs prezentowany na stronie jest średnim kursem i nie uwzględnia spreadu miedzy-bankowego. Tym samym jeżeli widzimy na stronie stooq.pl kurs 4,6141 to w rzeczywistości oferta sprzedaży na rynku miedzybankowym będzie wynosić ok. 4,6150-60, natomiast cena kupna 4,6320-30. Od tej ceny bank nalicza marże w pipsach lub figurach (100 pipsów). Aktualnie w przypadku negocjacji większych kwot, marża jaką możemy wynegocjować powinna wynosić maksymalnie:

Dla kantorów internetowych od 30-100 pipsów od kursu sprzedaży-kupna na rynku miedzybankowym. W efekcie cena kupna/sprzedaży powinna się mieścić w zakresie 50-120 pipsów od kursu średniego. Tak mniej więcej kształtuję się próg bólu w negocjacjach, co prawda w przypadku wymiany idącej w kwotach kilku mln jednostek danej waluty, marża banku może spaść do 5-20 pipsów.

Dla kantorów stacjonarnych od 100-200 pipsów od kursu sprzedaży będzie bardzo dobrą ceną. Zwykle negocjacja jest możliwa dla kwot od kilkuset jednostek waluty. Apelujemy, żeby nie negocjować kursów przy wymianie 10 czy 20 euro, ponieważ nikt nas nie potraktuje poważnie.

Jak duże negocjacje przy zakupie waluty?

Wysokość negocjacji zależy od wyjściowych kursów i instytucji z która negocjujemy (Bank/Kantor internetowy/Kantor stacjonarny). Należy sobie zdać sprawę, iż w przypadku spreadu wynoszącego 200-300 pipsów, nie ma możliwości wynegocjowania więcej, niż okolice 100 pipsów (co i tak będzie świetnym wynikiem). Po prostu nikt nam nie sprzeda waluty poniżej aktualnej ceny rynkowej, ponieważ zawsze może wykonać transakcje na rynku miedzy-bankowym. Jednocześnie nasza pozycja negocjacyjna, będzie zależeć w głównej mierze od posiadanej wiedzy, znajomości nomenklatury branżowej czy przygotowania przed transakcja (sprawdzenia spreadów i określenia marży banku/instytucji). Negocjacje w przypadku banku muszą odbywać się w czasie rzeczywistym z samym dealerem, a nie z pracownikiem oddziału. Natomiast negocjacje w kantorze odbywają się zazwyczaj z jego właścicielem i są łatwiejsze, gdyż właściciel jest bardziej zdeterminowany do realizacji transakcji aniżeli bank.

Korzystając z okazji zachęcamy was do przeczytania naszego testu gdzie i jak najtaniej wymieniać waluty. W którym sprawdzamy popularne Fintechy (Revolut/Aion Bank), kantory internetowe czy dedykowane kantory banków.

Jaką cenę powinniśmy zaakceptować?

Jaką cenę klient powinien akceptować? W większości przypadków, dla nas jako klientów spread na poziomie 2-3 groszy, czyli marża banku w okolicach 100-130 pipsów, powinna być akceptowalna. Żeby lepiej zobrazować koszt takiej wymiany, to na każdych 100 EURO, które wymieniamy instytucja finansowa zarobi 1 zł-1,3zł, dla każdego 1000 EURO będzie to odpowiednio 10 zł – 13 zł. Wiec umówmy się, negocjacja 50 pipsów przy wymianie 500 EURO nie ma najmniejszego sensu i nikt nas nie potraktuje poważnie. Większe oszczędności na wymianie pojawiają się przy kwotach rzędu 10 000 jednostek waluty np. EURO czy USD. W takim przypadku warto walczyć o dodatkowe pipsy i szukać najtańszej wymiany. Jednak w przypadku walut innych niż EURO, np. USD, należy pamiętać o ewentualnym dodatkowym koszcie przelewu typu SWIFT, w zależności od kwoty może to być min. 20 maks. 250 zł plus koszty banków pośredniczących. Kalkulując koszt wymiany powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie kwestię, w tym ewentualne koszty przelewu lub przechowywania waluty na rachunku (np. CitiBank wprowadził opłaty za przechowywanie kwot powyżej 10 tyś EURO na rachunku, to jest tylko jeden z przykładów).

Wymiana walut po średnim kursie NBP

Niestety część klientów, podczas wymiany walut referuję się lub porównuje do średniego kursu NBP. Jest to nieracjonalne i błędne podejście, kurs średni NBP służy jedynie do celów czysto księgowych. Jest on publikowany z opóźnieniem, przez co jego wartość jest historyczną (nie jest to aktualny kurs transakcyjny). W momencie jego publikacji, zwykle kurs rynkowy znajduję się już w innym miejscu. Porównywanie kursów w kantorach bankowych lub internetowych do średniego kursu NBP nie ma najmniejszego sensu.

Negocjowanie kursów podsumowanie

Korzystając z fachowej nomenklatury (pipsy, figury, spread) nasze możliwości negocjacji są znacznie większe. Przy wymianie większych kwot, najlepiej sprawdzić która instytucja w danym momencie oferuje najkorzystniejsze warunki. Dlatego koniecznie sprawdźcie nasz test gdzie i jak najtaniej wymieniać waluty?

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 9)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.