Przelew zagraniczny wszystko co musisz wiedzieć

0

W dzisiejszym świecie, w którym Internet coraz częściej zaciera granice, musimy wykonywać przelewy nie tylko krajowe, ale także takie do banków w innych krajach. Jak więc nie popełnić przy tym żadnego błędu i dokonać tego szybko i sprawnie? Dowiedz się tego z kilku poniższych prostych i rzeczowych akapitów przedstawiających wyczerpująco zagadnienie jak działa przelew zagraniczny. Po tej lekturze wszystko stanie się zrozumiałe i poradzisz sobie bez najmniejszego problemu z przelewem do zagranicznego banku w obcej walucie. To naprawdę nic trudnego i szybko stanie się to dla Ciebie normalną codzienną czynnością, niewymagającą żadnego przygotowania czy zastanowienia.

Czy do przelewu zagranicznego potrzebuję konta walutowego?

Nie ma takiej potrzeby. Przelewy zagraniczne możesz spokojnie zlecać ze swojego podstawowego konta prowadzonego w złotówkach. Nie ma znaczenia, w jakiej walucie jest konto odbiorcy, któremu wysyłasz pieniądze – banki dokonają odpowiedniego przewalutowania po aktualnym kursie pogorszonym o marże banku – co niestety powoduje trochę zamieszania z ustaleniem właściwej kwoty przelewu. Kwota, którą otrzyma odbiorca, powinna zostać wyświetlona przez Twój bank tak, abyś mógł dopasować to, ile musisz wysłać w złotówkach. 

Jednocześnie nie polecamy wysyłania przelewów w walutach obcych z konta złotówkowego. Ponieważ marża banku na takiej wymianie to min. 10-15 gr. W efekcie kurs wymiany jest skrajnie niekorzystny dla potencjalnego klienta. W kwestii ewentualnych kont walutowych i samej wymiany walut polecamy serię naszych artykułów:

Przelew zagraniczny który system wybrać Sepa, Swift czy ACH

Przy dokonywania przelewu zagranicznego musisz skorzystać z jednego z tych najbardziej rozpowszechnionych systemów. Więc po kolei:

Sepa – najtańszy rodzaj przelewów – nazwa to skrót od angielskich słów Single Euro PaymentArea – jednolity obszar płatności Euro. Oznacza to zatem, że wszystkie przelewy, niezależnie od tego, w jakiej walucie jest konto nadawcy i odbiorcy, rozliczane są między bankami w Euro. Taki typ przelewu możliwy jest do wykonania między bankami krajów Unii Europejskiej oraz kilku innych krajów takich jak między innymi Wielka Brytania, Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Monako, San Marino, Watykan Andora oraz Lichtenstein;

Swift – najczęściej stosowany rodzaj przelewów poza Europę – nazwa powstała od angielskiej nazwy Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Federacja Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Ten rodzaj przelewów możliwy jest w każdej walucie i pomiędzy każdymi bankami na całym świecie.

ACH w USD – Jest to przelew dolarowy realizowany pomiędzy Amerykańskimi bankami. O tym jak założyć konto za granicą, w osobnym wpisie (np. w USA). Tu warto zaznaczyć, iż taki przelew jest istotnie tańszy od przelewu SWIFT i działa dużo szybciej.

Wykonywanie przelewu zagranicznego

Przelewy zagraniczne wykonuje się bardzo podobnie do tych krajowych. Możesz to zrobić poprzez bankowość internetową, a w większości banków również poprzez aplikację mobilną. Wybierasz tam pozycję przelew zagraniczny i uzupełniasz odpowiednie rubryki, które tylko minimalnie różnią się od tych w przelewach między polskimi bankami. Główna różnica polega na tym, że konieczna będzie znajomość numeru konta odbiorcy zgodna ze standardem IBAN (przy przelewach Sepa) lub kodu BIC (przy przelewach Swift).

IBANInternational Bank AccountNumber – międzynarodowy numer konta bankowego – to po prostu numer konta różniący się od naszych krajowych numerów tylko prefiksem, czyli dodatkiem na początku 2 liter identyfikujących kraj, w którym znajduje się dany bank. Dla Polski jest to kod PL, dla Niemiec DE, dla Wielkiej Brytanii GB, dla Szwecji SE, Norwegii NO, Francji FR i tak dalej;

BIC Bank IdentifierCode– kod identyfikujący bank – to po prostu kod identyfikujący dany bank. Dla przykładu PKO BP ma kod BPKOPLPW, mBank – BREXPLPWMUL a na przykład bank ING w Holandii – INGBNL2SPAS;

Kod BIC banku sprawdzisz bardzo szybko na naszej stronie, wystarczy przejść na stronę główna, wybrać opnie –> recenzje banków.

Po przejściu do wybranej instytucji wystarczy kliknąć ikonkę „BIC/SWIFT”

Sprawdzanie kodu BIC oraz SWIFT

numer IBAN powinieneś dostać od osoby, której wysyłasz pieniądze lub utworzysz go dodając kod kraju do numeru swojego konta.

Jakie są koszty wykonania przelewu zagranicznego?

Koszt wykonania przelewu zagranicznego to rzecz, której obawia się wiele osób. To jak dużo będzie Cię kosztował taki przelew zależy właśnie od tego, jaki system przelewu wybrałeś. W przypadku systemu Sepa większość polskich banków oferuje takie przelewy za darmo w swoich podstawowych kontach. Każdy bank udostępnia cennik i tam możesz sprawdzić takie informacje. Prawo Unii Europejskiej mówi, że opłata za przelew międzynarodowy Sepa nie może być wyższa niż za przelew wewnątrz danego kraju, dlatego nawet jeżeli Twój bank naliczy jakąś opłatę to będzie ona niewielka.

W przypadku korzystania z przelewu Swift sprawa znacznie się komplikuje. Możliwe są tutaj całkiem spore opłaty za przelew ponoszone przez nadawcę lub odbiorcę albo ich obu: to musisz zaznaczyć przy zlecaniu przelewu. Dostępne opcje to OUR – koszty ponosi nadawca, czyli Ty, BEN – koszty ponosi odbiorca, SHA – koszty są dzielone pomiędzy nadawcę i odbiorcę. Kolejnym zagadnieniem jest w tym przypadku kwestia przewalutowania, które musi zostać dokonane przy przesyłaniu pieniędzy. Opłaty w systemie Swift mogą być naliczane procentowo od wysyłanej kwoty i mogą być bardzo wysokie – nawet rzędu kilkuset złotych przy większych sumach. Pamiętaj, że koszty przelewu mogą stworzyć debet na Twoim koncie co może rzutować na ocenę Twojej wiarygodności, gdybyś chciał na przykład wziąć kredyt. Upewnij się więc przed zleceniem przelewu, że na koncie masz pewien zapas gotówki.

Dla największych instytucji finansowych, koszt przelewu SEPA oraz SWIFT dostępny w naszym rankingu kont osobistych. W przypadku firm, dane prezentujemy w rankingu kont firmowych. Dodatkowo przyszykowaliśmy dedykowane artykuły dla wybranych banków, gdzie znajdziecie wszelkie informację wraz z instrukcją jak taki przelew wykonać:

Przelew zagraniczny czas realizacji

To jedno z pierwszych pytań, jakie pojawi się w Twojej głowie. Jak szybko dojdzie mój przelew zagraniczny? W przypadku korzystania z systemu Sepa powinno stać się to już następnego dnia roboczego. System Swift jest tutaj wolniejszy i czas ten może wynieść nawet 3 dni robocze. Możesz tutaj skorzystać z wersji ekspresowej, ale wiąże się to z kolejnymi opłatami.

Który z systemów – Sepa czy Swift będzie najlepszy do wykonania mojego przelewu?

Po porównaniu obu systemów widać wyraźnie, że podstawowym Twoim wyborem powinien być przelew Sepa. W tej wersji przelew będzie albo darmowy albo obciążony niską opłatą, będzie również szybszy. Jeżeli jednak musisz wysłać pieniądze poza obszar obsługiwany przez Sepa to niestety konieczne staje się skorzystanie z systemu Swift – zawsze pamiętaj przy tym o czytania podawanych przez bank kosztów takiej operacji, tak abyś nie był później nimi zaskoczony.

SEPA SWIFT
Rodzaje walutTylko EURWszystkie waluty (np. EURO, USD, GBP, CHF itp.)
KrajeTylko EOG (Europa)Cały świat
Koszt0-5 złod kilku do nawet kilkuset zł

Co zatem będzie konieczne do wykonania przelewu zagranicznego?

Standardowo abyś mógł zlecić przelew zagraniczny konieczne będą informacje takie jak:

  • kwota przelewu;
  • waluta przelewu;
  • tytuł przelewu – na przykład za co płacisz;
  • nazwa i adres odbiorcy;
  • numeru IBAN odbiorcy, jeżeli zlecasz przelew Sepa, kod BIC banku odbiorcy i numer jego konta, jeżeli zlecasz przelew Swift;
  • wybór kto ponosi koszty – w Sepa to zawsze nadawca, w Swift wybierasz czy nadawca, czy odbiorca czy też wspólnie – domyślnie jest to ustawione na koszty dzielone;
  • ewentualnie wybór opcji przyśpieszenia przelewu – dodatkowo płatnego.

Systemy bankowe różnych krajów nie są do końca dobrze ujednolicone, więc w przypadku przelewów do niektórych krajów mogą być potrzebne jeszcze inne informacje – tak może być na przykład przy wysyłaniu pieniędzy do Chin czy Rosji.

Najczęstsze pytania dotyczące przelewów zagranicznych i odpowiedzi na nie (FAQ):

Kiedy dojdzie mój przelew za granicę?

Przelew w systemie Sepa powinien pojawić się na koncie odbiorcy w ciągu jednego dnia roboczego. W systemie Swift standardowo to 3 dni, ale czas ten może ulec zarówno wydłużeniu, jak i skróceniu w zależności od krajów i liczby banków pośredniczących.

Ile zapłacę za przelew zagranicę?

W systemie Sepa większość banków ma takie przelewy za darmo: sprawdź jednak cennik Twojego banku w rankingu kont osobistych, w którym znajdziesz tę informację – jeżeli bank nalicza opłaty to zazwyczaj jest to do 5 zł. W systemie Swift przelew będzie kosztował nie mniej niż 20 złotych a suma opłat wszystkich biorących udział w nim banków może wynieść nawet kilkaset złotych. Opcje szybszych przelewów są dodatkowo płatne.

Gdzie mogę zlecić przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny można zlecić w bankowości internetowej, w oddziale Twojego banku lub zazwyczaj także w aplikacji mobilnej banku.

Jaki kurs walut stosują banki przy przelewach międzynarodowych?

Każdy bank podaje swoje aktualne kursy walut każdego dnia i zazwyczaj to właśnie one są podstawą przewalutowania. Niektóre banki mogą również zastosować przy przelewie kursy preferencyjne – nieznacznie niższe. Niestety w 99,9% przypadków to się nie opłaca i lepiej wcześniej wymienić środki, a sam przelew realizować z konta walutowego

Jakie przelewy są sprawdzane przez urzędy?

Banki mają obowiązek przyglądać się i ewentualnie zgłaszać swoje podejrzenia do Głównego Inspektoratu Instytucji Finansowych w stosunku do przelewów przekraczających sumę 15 tysięcy Euro. Więcej na temat, ile można przelać pieniędzy bez kontroli US, w naszym artykule.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.8/5 (Ilość ocen: 5)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *