Przelew zagraniczny w PKO BP

0

Zakupy na zagranicznych aukcjach, kredyt w obcej walucie, współpraca z kontrahentami zza granicy, czy korzystanie z kantorów online – to tylko kilka sytuacji, kiedy trzeba wykonać przelew walutowy. Podpowiadamy, jak zlecić przelew zagraniczny w PKO BP, ile kosztuje i po jakim czasie dotrze do odbiorcy.

Przelew zagraniczny – co to jest?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest przelew zagraniczny. Co ciekawe, nie trzeba wysyłać pieniędzy do innego kraju, by mieć z nim do czynienia. Nie trzeba także posiadać konta walutowego. Przelew zagraniczny (walutowy) to dyspozycja przekazania określonej kwoty w obcej walucie z rachunku właściciela do wskazanego odbiorcy w kraju lub za granicą.

Do wyboru mamy dwa rodzaje przelewów:

 • Przelew SEPA – służy do wysyłania środków wyłącznie w EUR i działa jedynie na Jednolitym Obszarze Płatności w Euro.
 • Przelew SWIFT – umożliwia transfer pieniędzy w dowolnej walucie niemal do każdego kraju na świecie.

Ile kosztuje przelew zagraniczny w PKO BP?

Jesteśmy przyzwyczajeni, że niemal w każdym banku zrealizujemy darmowe przelewy krajowe. Zazwyczaj musimy zapłacić jedynie za tryb ekspresowy. Niestety, przelewy zagraniczne rządzą się swoimi prawami. Sprawdźmy zatem, jakie koszty poniosą klienci PKO BP.

To, ile przyjdzie nam zapłacić za transfer środków w obcej walucie w PKO BP, zależy od tego, jakim kanałem złożymy dyspozycję. Niższe opłaty dotyczą przelewów zleconych przez serwis iPKO lub aplikację IKO. Jeśli zdecydujemy się zlecić przelew w placówce lub za pośrednictwem infolinii, musimy liczyć się z wyższą prowizją (kwoty te podaliśmy w nawiasie przy każdym typie przelewu).

I tak posiadacze Konta za Zero mogą cieszyć się darmowymi przelewami SEPA (lub 10 zł) w trybie standardowym. Tryb pilny to koszt rzędu 25 zł (lub 50 zł).

Za przelew SWIFT Standard trzeba zapłacić 25 zł (lub 50 zł). Wysokość opłaty za przyspieszony transfer SWIFT zależy od tego, czy wysyłamy środki do polskiego banku, czy zagranicznego. W pierwszym przypadku prowizja wynosi 55 zł (lub 80 zł), zaś w drugim – 105 zł (lub 130 zł).

Pamiętajmy, że powyższe kwoty nie zawsze odzwierciedlają ostateczny koszt transakcji. Jeśli przelew walutowy zlecimy z konta w PLN, to zawsze dojdzie do przewalutowania na konkretną walutę (koszt ok. 4,5% wartości transakcji), a bank wystawi nam rachunek za taką usługę. Dodatkowo na koszt przelewu SWIFT wpływ ma także kwota operacji.

Warto wiedzieć, że przelew SEPA zawsze musi zawierać instrukcję kosztową SHA. Oznacza to, że zleceniodawca pokrywa koszty w swoim banku, a odbiorca w swoim. Przy transferach SWIFT do wyboru są jeszcze dwie dodatkowe opcje:

 • OUR – za wszystko płaci zleceniodawca;
 • BEN – za wszystko płaci odbiorca.

PKO BP przelewy zagraniczne cennik

Sprawdźmy jak wygląda koszt przelewu internetowego SWIFT/SEPA dla rachunków w ofercie PKO BP:

PKO BP przelew zagraniczny kosztSEPASEPA PilnySWIFTSWIFT Pilny
Konto za Zero0 zł25 zł25 zł55/105* zł
Konto bez Granic0 zł25 zł25 zł55/105* zł
Pozostałe rachunki w ofercie (Aurum, Platinium II, Konto dla młodych)0 zł25 zł25 zł55/105* zł
* w przypadku banków krajowych opłata 55 zł, dla zagranicznych instytucji 105 zł

Jak widać powyżej dla wszystkich kont osobistych oferta jest taka sama. Sama wysokośc opłat wypada bardzo korzystnie na tle rachunków z rankingu kont osobistych, szczególnie w przypadku przelewu SWIFT, gdzie mamy jedynie stała opłatę na poziomie 25 zł. Co istotne za wysłanie przelewu w z instrukcją kosztową OUR (Nadawca) przyjdzie nam zapłacić dodatkowe 80 zł.

Koszt przelewu zagranicznego dla kont firmowych PKO BP

Przy okazji sprawdźmy jak wygląda koszt internetowego przelewu zagranicznego dla rachunków firmowych w PKO BP:

SEPASWIFT
PKO Konto firmowe0 zł15 zł
PKO Konto firmowe Premium0 zł15 zł
PKO rachunek dla przedsiębiorstw0 zł15 zł
Źródło: TOiP i PKO BP polecenia wyptłaty w obrocie dewizowym

Jak widać powyżej, opląty wygadają równie dobrze, jak dla konto osobistych. Przy czym należy pamiętać, iż zlecając taki transfer z konta złotówkowego zapłacimy dodatkowo koszt przewalutowania po tabeli banku (ok. 4,5% straty na kursie walutowym).

Dane do przelewu zagranicznego w PKO BP

Ilość danych zależy od rodzaju przelewu. Dla zleceń SEPA w PKO BP wystarczy podać:

 • numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN (dla niektórych krajów NRB);
 • kwotę i walutę transakcji, tj. euro;
 • tytuł przelewu;
 • nazwę i adres odbiorcy;
 • kraj odbiorcy.

W przypadku przelewów SWIFT oprócz ww. informacji system poprosi nas dodatkowo o:

 • wpisanie kodu BIC/SWIFT banku odbiorcy;
 • wybranie instrukcji kosztowej (SHA, BEN, OUR) i trybu realizacji;
 • wybranie kodu celu płatności – wymagane tylko przy przelewie do niektórych krajów, np. Chin.

Jakie dane musimy podać by otrzymać przelew zagraniczny w PKO BP?

Wygląda to tak samo jak w przypadku zlecania przelewu, w przypadku SEPA najlepiej jak podamy dane takie same jak dla wysyłki. Kraj to polska, adres banku dostępny na naszej stronie w artykule PKO BP kontakt.

Dla transferu SWIFT musimy jeszcze podać BIC/SWIFT PKO BP, czyli BPKOPLPW.

Przelew zagraniczny w PKO BP – ile idzie

Nieważne, czy wysyłamy, czy czekamy na przelew – zawsze chcemy, żeby pieniądze dotarły na czas, a najlepiej jak najszybciej. Po jakim czasie można spodziewać się przelewu zagranicznego zleconego w PKO BP?

Standardowy przelew SEPA dociera do banku odbiorcy nie później niż w kolejnym dniu roboczym następującym po dniu złożenia dyspozycji. Jeśli wybierzemy tryb pilny, pieniądze powinny dotrzeć tego samego dnia.

Również w przypadku przelewów SWIFT do wyboru mamy 2 tryby realizacji:

 • standardowy – środki dotrą do banku odbiorcy nie później niż 2 dni po otrzymaniu zlecenia, jeśli złożymy je do 23:59 danego dnia;
 • pilny – jeśli dyspozycja zostanie złożona do 14:15, środki dotrą do banku odbiorcy w tym samym dniu; natomiast zlecenia wysłane po tej godzinie będą realizowane w następnym dniu roboczym.

Przelew zagraniczny PKO BP krok po kroku

Taki przelew możemy wykonać z poziomu aplikacji mobilnej czy bankowości internetowej. W pierwsze kroki wyglądają tak samo, jak w przypadku przelewu krajowego, jedyna różnica jest taka, że jako typ przelewu wybieramy zagraniczny/walutowy. Tu ważne, aby określić prawidłowo wszystkie niezbędne dane – Walutę płatności, ewentualnie wprowadzić kod BIC/SWIFT i tryb realizacji. Czyli te dane, które wskazaliśmy w poprzednim akapicie „Jakich danych potrzebujemy”. Po wprowadzeniu danych operację zatwierdzamy tak samo jak zwykły przelew. Poszczególne kroku prezentujemy na screenach w galerii poniżej

Jak wykonać przelew zagraniczny w PKO BP np. SWIFT/SEPA
Przelew zagraniczny w PKO BP (SWIFT/SEPA)
Typ przelewu zagranicznego SEPA EURO w PKO BP
Jak wykonać przelew zagraniczny SEPA w EURO w PKO BP

Czy w PKO BP można zrobić przelew w EUR/USD z konta złotówkowego?

Posiadacze konta złotówkowego w PKO BP bez problemu wykonają przelew w EUR lub USD. Należy jednak pamiętać, że oprócz opłaty za sam przelew dojdą jeszcze koszty przewalutowania z PLN na EUR lub USD.

Wymiana nastąpi według tabeli kursowej PKO BP.  Dla USD będzie to ok. 37 gr, zaś dla EUR to ok. 40 gr. W obu przypadkach spread walutowy utrzymuje się na poziomie ok. 9%. Co daje nam dodatkowy koszt w wysokości 4,5% wartość transakcji. Jeżeli chcecie się dowiedzieć gdzie i jak najtaniej wymieniać waluty – warto przeczytać nasz artykuł.

Przelew Euro/USD na konto złotówkowe w PKO BP

Żeby lepiej zobrazować kwestię przewalutowania odwróćmy może sytuacje. Czyli otrzymujemy przelew EURO na konto złotówkowe w PKO BP. W efekcie transakcja zostanie przewalutowania po tabeli bankowej. Powiedzmy, że ktoś nam wysyła 1000 euro, a obecny kurs rynkowy EUR/PLN to 4,30. W tym scenariuszu na naszym rachunku pojawi się kwota 3 900 zł, a nie jak moglibyśmy się spodziewać 4 300 zł. Jak widać koszt przewalutowania po tabeli bankowej jest bardzo odczuwalny i najlepiej korzystać z konta walutowego i ewentualnie kantoru internetowego. Oczywiście nie ma znaczenia czy to będzie przelew z zagranicy czy z konta walutowego na złotówkowe. W każdym takim przypadku zostanie zastosowany kurs z tabeli bankowej.

Czy można otrzymać przelew EUR/USD na konto złotówkowe w PKO BP?

Tutaj także odpowiedź jest twierdząca. Nie ma przeciwwskazań, by na swoje konto złotówkowe przyjąć przelew w euro lub dolarach amerykańskich. W tym przypadku najczęściej (zależy od wybranej instrukcji kosztowej) nie zostaniemy obciążeni opłatą za przelew zagraniczny. Nadal jednak musimy liczyć się z tym, że przewalutowanie według kursu PKO BP nastąpi w drugą stronę, tj. z EUR/USD na złotówki.

Przelewy zagraniczne PKO BP – godziny księgowania

Generalnie godzina graniczna dla przelewów SEPA i SWIFT Pilny to 14:15. W przypadku standardowego przelewu SWIFT jest on i tak dość długo realizowany i możemy go zlecać do 23:59. W takim scenariuszu dotrze on do odbiorcy w ciągu 2 następnych dni roboczych.

Godzina granicznaTryb realizacji
SEPAdo 14:15Następny dzień roboczy
SWIFT standarddo 23:59D+2
SWIFT PilnyDo 14:15Następny dzień roboczy

Warto wiedzieć!

 • Jeśli zlecamy przelew SWIFT przez serwis iPKO, nie musimy znać kodu BIC/SWIFT banku odbiorcy. Wystarczy podać kraj, miasto i nazwę banku a system podpowie nam odpowiedni kod.
 • Przelewy zagraniczne w PKO BP możemy zlecić w ok. 20 walutach: AUD, DKK, BGN, CAD, CHF, ZAR, CNY, CZK, GBP, HKD, HUF, EUR, JPY, PLN, NOK, NZD, RON, SEK, USD, SGD, TRY.
 • Przelew w obcej walucie wysłany do banku krajowego również traktowany jest jako przelew zagraniczny (walutowy).
Z jakich kont można wykonać przelew zagraniczny w PKO BP?

Klienci PKO BP mogą zlecać przelewy zagraniczne ze złotówkowych kont osobistych lub kont walutowych.

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny w PKO BP?

Przelew SEPA w trybie normalnym powinien trafić do banku odbiorcy w kolejnym dniu roboczym, natomiast w trybie pilnym tego samego dnia. Czas realizacji przelewu SWIFT to ok. 2 dni robocze. W trybie pilnym środki mają szansę trafić nawet w tym samym dniu, jednak zlecenie musi być złożone do godz. 14:15.

Ile kosztuje przelew zagraniczny w banku PKO BP?

W zależności od wybranego trybu realizacji przelew SEPA kosztuje 0 zł (standard) lub 25 zł (pilny). Natomiast prowizja za przelew SWIFT Standard wynosi 25 zł, a za tryb pilny zapłacimy 55 zł (do banku krajowego) lub 105 zł (do banku zagranicznego). Do tego należy doliczyć ewentualne koszty przewalutowania.

Jak zrobić przelew zagraniczny w PKO BP?

Po zalogowaniu do serwisu iPKO lub aplikacji IKO należy wybrać formularz Przelew zagraniczny/walutowy, uzupełnić wymagane pola i zatwierdzić transakcję. W PKO BP przelew zagraniczny można zlecić także w placówce banku lub za pośrednictwem infolinii.

ile idzie przelew z zagranicy do PKO BP?

W przypadku przelewu SEPA (EURO), taki transfer powinien zostać zaksięgowany w kolejnym dniu roboczym (o ile został wysłany od nadawcy do godziny granicznej dnia poprzedniego). Maksymalny czas to drugi dzień roboczy po wysłaniu przelewu. Dla przelewu SWIFT, w zależności od trybu wysyłki, czas niezbędny na księgowania zazwyczaj zamyka się w 2 dniach roboczych.

Źródło:

https://www.pkobp.pl/

Tabele opłat i prowizji dla osób fizycznych

TOIP operacje w obrocie dewizowym w PKO BP

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.9/5 (Ilość ocen: 8)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *