Jak działa wpłatomat?

0

Wpłatomat to urządzenie, które wygląda podobnie jak bankomat, ale służy do wykonywania odwrotnej czynności – wpłacania pieniędzy na konto. Niestety wpłata na konto możliwa jest jedynie w oddziale banku, co jest uciążliwe w przypadku, gdy oddziału nie ma w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Z pomocą przychodzą wtedy właśnie wpłatomaty. Te maszyny pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, gdyż w większości banków wpłata przez wpłatomat jest darmowa (urządzenia własne). Jak wygląda wpłata we wpłatomacie i jak działa to urządzenie?

Wpłata na konto we wpłatomacie – krok po kroku

Osoby, które mieszkają w dużych miastach, wpłatomaty mają na wyciągnięcie ręki. Zwykle urządzenia te znajdują się przy oddziałach banków lub w centrach handlowych. Bywa, że jedno urządzenie łączy obie usługi i można dokonać zarówno wpłaty, jak i wypłaty gotówki. Wpłata poprzez wpłatomat jest błyskawiczna. Zdecydowanie szybsza niż w oddziale banku, gdzie nierzadko trzeba stać w kolejce, a później jeszcze czekać przy kasie aż pracownik wprowadzi nasze dane z dowodu osobistego i dane wpłaty oraz wydrukuje potwierdzenie. Wpłata jest bardzo prosta i poradzi sobie z nią każdy, tak samo jak z wypłatą. Nie trzeba nawet pamiętać numeru konta, gdyż analogicznie, jak przy wypłacie, używamy karty płatniczej. Po wpisaniu PIN-u maszyna sama rozpoznaje numer konta użytkownika, więc nie trzeba się martwić o żadną pomyłkę. Oto, jak przebiega wpłata, krok po kroku.

Najpierw pieniądze

Do wpłatomatu trzeba przyjść przygotowanym. Gotówka musi być dokładnie policzona. Wpłatomaty przyjmują jedynie banknoty i warto się upewnić, czy przyjmują każdy nominał. Może być tak, że nie przyjmą nominałów niższych niż 50 złotych, podobnie, jak bankomaty takich nie wypłacają. Banknoty muszą także być w nienagannym stanie. Maszyna nie przyjmie pomiętych, uszkodzonych czy spiętych. Zwykle wpłatomaty mają limity dotyczące liczby banknotów, jakie można włożyć w okienko do wpłaty za jednym razem. Na przykład we wpłatomatach Euronet obowiązuje limit od 50 do 150 banknotów, ale nie mają znaczenia ich nominały.

Karta lub telefon

Tak samo, jak do wypłaty z bankomatu, do wpłaty we wpłatomacie potrzebna jest karta. Dzięki temu nie trzeba podać numeru konta. Zamiast karty można także wykorzystać telefon z aplikacją mobilną umożliwiającą używanie BLIK-a. Wypłaty BLIK-iem także można robić. Wszystko jest więc bardzo podobne.

Zainicjowanie wpłaty

Aby rozpocząć operację wystarczy włożyć kartę do wpłatomatu i wybrać opcję wpłata, jeśli jest on połączony z bankomatem. Chcąc zaś wpłacić pieniądze BLIK-iem, należy wybrać na urządzeniu opcję „wpłata BLIK” i uruchomić aplikację bankową w telefonie, a następnie wpisać kod wskazany przez aplikację. Niestety, nie zawsze wpłata we wpłatomacie będzie możliwa. Jeśli wpłacamy pieniądze w maszynie, której operatorem jest nasz bank, nie będzie problemu. Gorzej jeśli wpłacamy w obcej maszynie. Dla przykładu – Euronet obsługuje bez problemu wpłaty na konta w Alior Banku, Citi Handlowym, Banku Pocztowym, Getin Banku, mBanku, Plus Banku, Nest Banku oraz BNP Paribas. Klienci innych banków zaś najpierw muszą zarejestrować się na stronie Euronetu, bo inaczej wpłatomat nie wczyta ich karty, bo nie rozpozna numeru konta bankowego.

Włożenie gotówki do wpłatomatu

Następny krok to umieszczenie banknotów w okienku podawczym wpłatomatu. System wtedy rozpozna ich obecność, okienko zostanie zamknięte, a maszyna przeliczy pieniądze. Jeśli coś będzie nie tak (kwota nie będzie się zgadzać albo banknoty będą uszkodzone czy zmięte) wpłatomat odrzuci wpłatę i zwróci nam pieniądze. Po przeliczeniu wynik wyświetli się na ekranie maszyny. Jeśli wpłacona kwota zgadza się z podaną przez wpłatomat można potwierdzić wpłatę. Jeśli się zaś nie zgadza można jeszcze anulować wpłatę. Na wszelki wypadek nie wpłacajmy od razu wszystkich pieniędzy. Unikniemy wtedy problemów związanych z ewentualną nagłą awarią maszyny. W takiej sytuacji cała gotówka może utknąć wewnątrz urządzenia.

Zatwierdzenie transakcji

Na koniec pozostaje tam jeszcze tylko zatwierdzenie transakcji. Jeśli dokonujemy jej za pomocą karty, wystarczy dotknąć na ekranie odpowiednią opcję lub wybrać ją za pomocą przycisku na klawiaturze wpłatomatu. Jeśli zaś wpłacamy BLIK-iem, musimy potwierdzić operację w aplikacji wpisując PIN, którym się do niej logujemy, tak samo, jak potwierdzamy każdą operację BLIK-iem. Na koniec urządzenie pyta jeszcze o wydruk potwierdzenia. Lepiej go zrobić, gdyż w razie problemów z wpłatą po stronie maszyny czy banku można dzięki niemu złożyć reklamację. W ten sposób cała procedura wpłaty jest zrealizowana i możemy wracać do domu zaledwie po krótkiej chwili.

Księgowanie wpłaty z wpłatomatu przez bank

Jeśli korzystamy z wpłatomatu należącego do naszego banku, wpłata pojawi się na koncie niemal od razu i możemy zaraz po odejściu od maszyny sprawdzić to sobie w aplikacji mobilnej. W przypadku wpłatomatów obcej sieci, jak Euronet czy Planet Cash może to potrwać nieco dłużej. We wpłatomatach Euronetu można wybrać jedną z dwóch opcji – standardową lub ekspresową. W trybie standardowym środki pojawiają się na koncie do końca następnego dnia po dokonaniu wpłaty. Jeśli więc wpłatę robimy w poniedziałek, to pieniądze na koncie znajdą się we wtorek i może to być nawet dopiero wieczorem. W przypadku wpłaty ekspresowej, pieniądze trafiają na konto najpóźniej po 30 minutach, ale trzeba liczyć się z wyższą opłatą za tak szybką operację niż za standardową. Zwykle opłata jest wyższa o 5 złotych.

Wpłata na konto innej osoby poprzez wpłatomat

W niektórych wpłatomatach możliwe jest wpłacenie pieniędzy na konto innej osoby. Taką opcję oferuje m.in. sieć Euronet. Aby móc dokonać takiej wpłaty należy zarejestrować się w systemie Euronet Online i zdefiniować tam konto do wpłaty. Można zdefiniować w systemie maksymalnie 7 kont. Rejestracja jest łatwa i darmowa. Co więcej, można także wskazać osoby, które dokonają wpłaty. To rozwiązanie jest bardzo pomocne dla przedsiębiorców, którzy mogą dzięki temu zlecać wykonywanie wpłat swoim pracownikom – np. dziennego utargu.

Popularność wpłatomatów

Niewątpliwie wpłatomaty to ogromna wygoda w porównaniu z wizytą w oddziale banku. Ich obsługa jest naprawdę łatwa, a wpłaty dokonujemy błyskawicznie. To świetne rozwiązanie, kiedy na przykład jesteśmy w centrum handlowym i się spieszymy. Wpłacić można zarówno niewielkie, jak i bardzo duże kwoty, choć statystyki pokazują, że częściej wpłacamy duże. Nic więc dziwnego, że w naszym kraju istnieje już ponad 9 tys. takich urządzeń. Zdecydowanie najwięcej jest wpłatomatów sieci Euronet – około 3 tys. sztuk. Planet Cash zaś ma ich około 1500. Ponad tysiącem wpłatomatów dysponuje także bank PKO BP. Santander zaś posiada ponad 900 takich maszyn. Najmniej zaś wpłatomatów mają SGB, Cashline, Citi Handlowy oraz Krakowski Bank Spółdzielczy, bo jedynie około 100. Te statystyki pokazują, że wpłatomaty są popularne, a ich popularność wciąż rośnie. Chociaż, nie jest tak w przypadku każdego banku. Credit Agricole zdecydował się na likwidację całej sieci blisko 300 wpłatomatów, gdyż ich utrzymanie okazało się nieopłacalne z powodu niekorzystania z nich przez klientów. Nadal bankomaty są znacznie popularniejsze od wpłatomatów. Istnieją także urządzenia łączące obie funkcje.

Wpłatomat to bardzo prosty sposób dokonania wpłaty, a do tego większość banków oferuje to za darmo, przynajmniej w swoich maszynach i dla klientów indywidualnych. W przypadku kont firmowych coraz częściej można napotkać jakieś prowizje czy ograniczenia w wysokości wpłat lub ich częstotliwości. Liczba wpłatomatów na pewno będzie nadal rosnąć. Można tak sądzić patrząc na coraz większą popularność załatwiania spraw zdalnie, bez uciążliwej i czasochłonnej wizyty w oddziale. Prawdopodobnie pojawi się też niebawem wpłatomat umożliwiający wykonywanie wpłat w obcych walutach – euro oraz dolarach. Jest to możliwe, ponieważ w bankomatach Euronet można już wypłacać gotówkę w euro, więc to chyba kwestia czasu, kiedy będzie możliwa również taka wpłata.

Koszt korzystania z wpłatomatów możecie zweryfikować w naszym rankingu kont osobistych, gdzie prezentujemy ta prowizję jako oddzielną pozycję.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.