Jak działa wpłatomat?

0

Wpłatomat to urządzenie, które wygląda praktycznie identycznie jak bankomat, ale służy do wykonywania odwrotnej czynności – wpłacania pieniędzy na konto. Obecnie te urządzenia w większości przypadków są połączone z bankomatami. Jednak nie każdy bankomat to również wpłatomat. Wpłatomaty pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, gdyż w większości banków wpłata przez wpłatomat jest darmowa (urządzenia własne). Jak wygląda wpłata we wpłatomacie i jak działa to urządzenie?

Wpłata na konto we wpłatomacie – krok po kroku

Osoby, które mieszkają w dużych miastach, wpłatomaty mają na wyciągnięcie ręki. Zwykle urządzenia te znajdują się przy oddziałach banków lub w centrach handlowych. Bywa, że jedno urządzenie łączy obie funkcje i można dokonać zarówno wpłaty, jak i wypłaty gotówki. Wpłata poprzez wpłatomat jest szybka i bardzo wygodna. Jest to zdecydowanie lepsza opcja od wpłaty pieniędzy w oddziale, gdzie nierzadko trzeba stać w kolejce, a później czekać przy kasie aż pracownik zweryfikuję nasze dane, przeliczy pieniądze i odzwierciedli wszystko w systemie. Sam proces wpłaty jest bardzo intuicyjny i każdy powinien sobie z nim poradzić. Nie trzeba nawet pamiętać numeru konta, gdyż analogicznie, jak przy wypłacie, używamy karty płatniczej. Po wpisaniu PIN-u maszyna sama rozpoznaje numer konta użytkownika, więc nie trzeba się martwić o żadną pomyłkę. Oto, jak przebiega wpłata, krok po kroku.

Jakie banknoty przyjmuje wpłatomat?

Do wpłatomatu trzeba przyjść przygotowanym. Warto przeliczyć daną kwotę pieniędzy, ponieważ cześć urządzeń np. Planet Cash pyta o deklarację kwoty wpłaty. Wpłatomaty przyjmują jedynie banknoty, praktycznie wszystkie urządzenia przyjmują nominały 50, 100, 200 i 500 zł, chociaż cześć akceptuję również 10 oraz 20 zł. Same Banknoty muszą być w dobrym stanie. Maszyna nie przyjmie pomiętej, porwanej bądź spiętej gotówki. Zwykle wpłatomaty mają limity dotyczące liczby banknotów, jakie można włożyć w okienko do wpłaty za jednym razem. Na przykład we wpłatomatach Euronet obowiązuje limit od 50 do 150 banknotów, ale nie mają znaczenia ich nominały.

Wpłatomat bez karty (BLIK/Zbliżeniowy)

Tak samo, jak do wypłaty z bankomatu, do wpłaty we wpłatomacie nie zawszę jest potrzebna karta. Zamiast niej można także wykorzystać telefon z aplikacją mobilną umożliwiającą używanie BLIK-a. Wiele urządzeni obsługuję tzw. wpłaty BLIK, która działa na tej samej zasadzie co wypłata BLIK.

Oprócz Blik’a, możemy skorzystać z wpłatomatów zbliżeniowych. Samo urządzenie musi posiadać moduł zbliżeniowy. My natomiast powinniśmy skonfigurować płatności mobilne – Google Pay lub Apple Pay. Z usługi możemy skorzystać w urządzeniach własnych banku lub tych z którymi nasza instytucja współpracuję. Prowizja jest ta sam co dla zwykłej wpłaty przy użyciu karty płatniczej.

Zainicjowanie wpłaty

Aby rozpocząć operację wystarczy włożyć kartę do wpłatomatu i wybrać opcję „wpłata”. Chcąc zaś wpłacić pieniądze BLIK-iem, należy wybrać na urządzeniu opcję „wpłata BLIK” i uruchomić aplikację bankową w telefonie, a następnie wpisać kod wskazany przez aplikację. Niestety, nie zawsze wpłata we wpłatomacie będzie możliwa. Jeśli wpłacamy pieniądze w maszynie, której operatorem jest nasz bank, nie będzie problemu. Gorzej jeśli wpłacamy w obcej maszynie. Dla przykładu – Euronet obsługuje bez problemu wpłaty z Bankiem Millennium, BNP Paribas, Alior Bankiem, Citi Handlowym, mBankiem, Nest Bankiem, Bankiem Pocztowym, VeloBankiem i Plus Bankiem. Klienci innych banków zaś najpierw muszą zarejestrować się na stronie Euronetu, bo inaczej wpłatomat nie wczyta ich karty, bo nie rozpozna numeru konta bankowego. Warto ewentualnie zweryfikować w rankingu kont osobistych, które wpłatomaty są darmowe i jaka jest opłata za korzystanie z urządzeń zewnętrznego operatora. Więcej o wpłata zbliżeniowych w dedykowany artykule.

W niektórych wpłatomatach zostaniemy poproszenie o wpisanie deklaracji kwoty, gdyby kwota deklaracji nie zgadzała się z kwotą wpłaty. Urządzenie wyświetli stosowny komunikat, W takim przypadku postępujemy zgodnie z instrukcją lub informacjami na ekranie.

Włożenie gotówki do wpłatomatu

Następny krok to umieszczenie banknotów w okienku podawczym wpłatomatu. System wtedy rozpozna ich obecność, okienko zostanie zamknięte, a maszyna przeliczy pieniądze. Jeśli coś będzie nie tak (pieniądze będą uszkodzone czy zmięte) wpłatomat odrzuci wpłatę i zwróci nam pieniądze (co z nimi dalej zrobić sprawdzicie w poradniku – co zrobić z uszkodzonym banknotem?). Po przeliczeniu kwota wpłaty wyświetli się na ekranie maszyny. Jeśli wpłacona kwota zgadza się z podaną przez wpłatomat można potwierdzić wpłatę. Jeśli się zaś nie zgadza można jeszcze anulować operację. Na wszelki wypadek nie wpłacajmy od razu wszystkich pieniędzy. Unikniemy wtedy problemów związanych z ewentualną nagłą awarią maszyny. W takiej sytuacji cała gotówka może utknąć wewnątrz urządzenia, a sam proces wpłaty się wydłuży.

Zatwierdzenie transakcji

Na koniec pozostaje nam jeszcze tylko zatwierdzenie transakcji. Jeśli dokonujemy jej za pomocą karty, wystarczy dotknąć na ekranie odpowiednią opcję lub wybrać ją za pomocą przycisku na klawiaturze wpłatomatu. Na koniec urządzenie pyta jeszcze o wydruk potwierdzenia. Lepiej go zrobić, gdyż w razie problemów z wpłatą po stronie maszyny czy banku można dzięki niemu złożyć reklamację bankową. W ten sposób cała procedura wpłaty jest zrealizowana i możemy wracać do domu zaledwie po krótkiej chwili.

Wpłatomat księgowanie wpłaty – po jakim czasie?

Jeśli korzystamy z wpłatomatu należącego do naszego banku, wpłata pojawi się na koncie niemal od razu i możemy zaraz po odejściu od maszyny sprawdzić to sobie w aplikacji mobilnej. W przypadku wpłatomatów obcej sieci, jak Euronet czy Planet Cash może to potrwać nieco dłużej. W praktyce takie księgowanie odbywa się zwykle do kilku godzin, choć czasem może trwać dłużej, nawet do 24h.

Po jakim czasie pieniądze z Euronet wpłatomatu są na koncie

Odpowiedz może być tylko jedna – to zależy. Jeśli mamy rachunek w jednym z banków, z którymi Euronet współpracuję to taka wpłata pojawi się na rachunku od kilkudziesięciu minut do paru godzin. Zazwyczaj jest to czas kilku godzin (np. wpłaty do mBanku). Na pewno środki powinny pojawić się tego samego dnia.

Drugim przypadkiem jest wpłata do banku nie niewspółpracującego z Euronet (po dokonaniu rejestracji). Czas księgowania zależy od wybranego trybu wpłaty – dla wpłat w trybie ekspresowym, księgowanie zazwyczaj następuje do 30 min. Dla wpłaty standardowej, księgowanie nastąpi najpóźniej do końca kolejnego dnia roboczego.

Czy wpłatomaty działają w weekendy (niedziele)?

Tak, wpłatomaty działają również w weekendy. Co istotne księgowanie wpłat również będzie dokonane, choć czasem może trwać to chwilę dłużej. W praktyce wszystkie urządzenia są czynne 24h, 7 dni w tygodniu (oprócz czasu, gdy następuje awaria).

Dla urządzeń własnych wpłata zazwyczaj jest księgowań do kilku godzin (zazwyczaj kilkadziesiąt minut). Weekend tu nie powinien mieć znaczenia. Niestety w przypadku operatorów zewnętrznych (Euronet / Planet Cash), bywa róznie. Przykładowo dla mBanku księgowanie wpłaty w urządzeniu Planet Cash również nastąpi do kilku godzin (nawet w weekend). Z drugiej strony, w przypadku niektórych kombinacji operator <-> bank, księgowanie może nastąpić dopiero w kolejnym dniu roboczym.

Wpłata na konto innej osoby poprzez wpłatomat

W niektórych wpłatomatach możliwe jest wpłacenie pieniędzy na konto innej osoby. Taką opcję oferuje m.in. sieć Euronet. Aby móc dokonać takiej wpłaty należy zarejestrować się w systemie Euronet Online i zdefiniować tam konto do wpłaty. Można zdefiniować w systemie maksymalnie 7 kont. Rejestracja jest łatwa i darmowa. Co więcej, można także wskazać osoby, które dokonają wpłaty. To rozwiązanie jest bardzo pomocne dla przedsiębiorców, którzy mogą dzięki temu zlecać wykonywanie wpłat swoim pracownikom – np. dziennego utargu.

Wpłata we wpłatomacie przy użyciu karty kredytowej

Co ciekawe, np. w mBanku możemy dokonać wpłaty we wpłatomacie przy użyciu karty kredytowej. W takim przypadku środki zostaną zaksięgowane na rachunku osobistym powiązanym z naszym generalnym loginem do bankowość. Sami testowaliśmy tą kwestię i nie byliśmy pewni jak to wszystko zadziała. W naszym przypadku po dokonaniu wpłaty we wpłatomacie Planet Cash, środki były dostępne na koncie osobistym po 3 godzinach od wpłaty.

Popularność wpłatomatów

Niewątpliwie wpłatomaty to ogromna wygoda w porównaniu z wizytą w oddziale banku. Ich obsługa jest naprawdę łatwa, a wpłaty dokonujemy błyskawicznie. To świetne rozwiązanie, kiedy na przykład jesteśmy w centrum handlowym i się spieszymy. Wpłacić można zarówno niewielkie, jak i bardzo duże kwoty, choć statystyki pokazują, że częściej wpłacamy duże. Nic więc dziwnego, że w naszym kraju istnieje już kilkanaście tys. takich urządzeń. Zdecydowanie najwięcej jest wpłatomatów sieci Euronet – około 3 tys. sztuk. Planet Cash zaś ma ich około 1500. Ponad tysiącem wpłatomatów dysponuje także bank PKO BP. Santander zaś posiada ponad 900 takich maszyn. Najmniej zaś wpłatomatów mają SGB, Cashline, Citi Handlowy oraz Krakowski Bank Spółdzielczy, bo jedynie około 100. Te statystyki pokazują, że wpłatomaty są popularne. Chociaż, nie jest tak w przypadku każdego banku. Credit Agricole zdecydował się na likwidację całej sieci blisko 300 wpłatomatów, gdyż ich utrzymanie okazało się nieopłacalne z powodu niekorzystania z nich przez klientów. Nadal bankomaty są znacznie popularniejsze od wpłatomatów. Istnieją także urządzenia łączące obie funkcje. Warto wiedzieć, że istnieją jeszcze inne sposoby wpłaty pieniędzy na konto – oprócz tych opisanych w artykule.

Wpłatomat to bardzo prosty sposób dokonania wpłaty, a do tego większość banków oferuje to za darmo, przynajmniej w przypadku urządzeń własnych. W przypadku kont firmowych coraz częściej można napotkać jakieś prowizje czy ograniczenia w wysokości wpłat lub ich częstotliwości. Liczba wpłatomatów na pewno będzie nadal rosnąć. Można tak sądzić patrząc na coraz większą popularność załatwiania spraw zdalnie, bez uciążliwej i czasochłonnej wizyty w oddziale.

FAQ

Ile trwa księgowanie wpłaty we wpłatomacie?

W przypadku korzystania z urządzenia własnego danego banku, wpłata księgowana jest w czasie rzeczywistym. Jeśli korzystamy z usług zewnętrznego operatora – Euronet/Planet cash – na środku poczekamy zwykle do kilku godzin (od 1 do 3h).

Jaka prowizja za korzystanie z wpłatmoatów?

W przypadku rachunków osobistych, banki zwykle oferują za darmo urządzenia własne. W niektórych przypadkach urządzenia zewnętrze – Euronet/Planet cash pobierają prowizje od 0,2% od 0,5% kwoty wpłaty min. 5 zł. Koszt można sprawdzić w porównywarce kont osobistych.

Ile maksymalnie można jednorazowo wpłacić do wpłatomatu?

Zwykle obowiązuję limit ilość banknotów ok 100 sztuk. Tym samym w przypadku banknotów 100 zł będzie to 10 tyś zł. Oczywiście jeżeli posiadamy plik banknotów 500 zł to maksymalna jednorazowa wpłata wyniesie 50 tyś zł.

Ile minimalnie można wpłacić do wpłatomatu?

Większość urządzeń przyjmuje banknoty od 50 zł, w takim przypadku minimalna wpłata wyniesie 50 zł. Niektóre wpłatomatu przyjmują również banknoty 10 zł i 20 zł (np. niektóre wpłatomaty ING), w takim przypadku minimalna wpłata wyniesie 10 zł. Oczywiście nie ma możliwość wpłaty bilonu na konto.

Ile trwa księgowanie wpłaty we wpłatomacie Euronet?

Jeżeli nasz bank współpracuję z operatorem Euronet, to księgowanie wpłaty zajmuje zwykle maksymalnie kilka godzin. Choć w wielu przypadkach saldo będzie dostępne na rachunku w ciągu 1 godziny.

Czy można wpłacić pieniądze do wpłatomatu bez karty?

Tak, taka wpłata jest jak najbardziej możliwa. W tym celu powinniśmy skorzystać z BLIK’a lub wpłaty zbliżeniowej z wykorzystaniem Appel Pay lub Google Pay.

Czy wpłatomat przyjmuje 500?

Tak, urządzenia przyjmują banomaty o nominale 500 zł, oprócz tego zazwyczaj akceptowane są nominały 50, 100 oraz 200 zł.

Czy kazdy bankomat to wplatomat?

Nie, chociaż każdy wpłatomat to bankomat. Znakomita część urządzeń to jedynie bankomaty, nie posiadające możliwości wpłaty.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.3/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *