Jak wpłacić pieniądze na konto bankowe?

0

Chociaż rozliczenia gotówkowe tracą na popularności, to czasami zachodzi potrzeba zasilenia konta dodatkową kwotą pieniędzy. W jaki sposób najlepiej dokonać wpłaty na rachunek bankowy? Jest przynajmniej kilka sposobów, którym przyjrzymy się w naszym artykule.

Wpłata środków na rachunek bankowy w oddziale banku

Najbardziej popularnym sposobem wpłaty gotówki jest wizyta w placówce bankowej. W części instytucji taka usługa jest bezpłatna. Warunek: wpłaty musi dokonać właściciel konta w banku, który prowadzi rachunek. Czynność wpłaty gotówki w oddziale wymaga pewnego zaangażowania ze strony klienta i jest dość czasochłonna. Przede wszystkim trzeba udać się do placówki, gdzie do kasy może być kolejka. Dodatkowo, kasjer przyjmując gotówkę musi ją przeliczyć, wprowadzić wpłatę do komputera, wydrukować potwierdzenie, a to wymaga czasu. Poza tym placówki bankowe czynne są tylko w określonych godzinach. Poniżej prezentujemy listę banków z naszego rankingu kont osobistych wraz z kosztem wpłaty, liczbą oddziałów oraz orientacyjnymi godzinami pracy. Jednocześnie, jeśli interesuje was wpłata i wypłata walut w oddziale zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

W przypadku Konta Jakże Osobistego wpłata w oddziale kosztuje 0 zł, niestety dla konta internetowego prowizja za wpłatę wynosi już 8 zł. Sam bank posiada niecałe 600 oddziałów otwartych najczęściej miedzy 9 a 17.  Lista oddziałów dostępna na stronie. 

 

Ogólny poziom opłat i prowizji w przypadku Millennium Bank jest naprawdę dobry. Tym samym wpłata środków w oddziale jest darmowa! Klienci do dyspozycji maja ok. 500 oddziałów najczęściej otwartych miedzy 9.30 a 17.00. Lista oddziałów Millennium po kliknięciu w link. 

To kolejna instytucja z niskimi opłatami za wpłatę pieniędzy, koszt wynosi 0 zł. Same pieniądze możemy wpłacić w jednym z ok. 580 oddziałów, otwartych najczęściej miedzy 9 a 17. Lista placówek na stronie Santandera. 

W mBanku obsługa gotówkowa dla eKonta jest płatna 10 zł, możemy uzyskać zwolnienie z opłaty, jeśli w placówce nie ma wpłatomatu lub jest nieczynny. Same pieniądze możemy wpłacić w jednym z ok. 100 oddziałów otwartych najczęściej otwartych miedzy 9 a 18.00. Lista placówek mBanku na stronie. 

Za wpłatę środków zapłacimy 8 zł lub 0 zł dla kwot powyżej 10 000 tyś PLN. Gotówkę możemy wpłacić w jednym z ponad 650 oddziałów otwartych miedzy godziną 9 a 17.00. Lista placówek PEKAO na stronie banku. 

Za dokonanie wpłaty gotówkowej w placówce PKO BP zapłacimy 10 zł. Plusem tej instytucji jest największa liczba oddziałów – ok. 1000. Pracują one najczęściej miedzy 9 a 17.00, natomiast lista placówek dostępna jest na stronie banku. 

ING Bank Śląski to kolejna instytucja pobierająca 10 zł prowizji za dokonanie wpłaty w oddziale (dla Direct z Lwem). Do dyspozycji klientów jest prawie 300 oddziałów otwartych miedzy 9 a 17.00. Lista placówek ING na stronie banku. 

W BNP Paribas dla Konta otwartego na Ciebie, opłata za wpłatę środków wynosi 10 zł. Chyba, że wpłatomat w oddziale nie działa. Pieniądze wpłacimy w jednym z ok. 450 oddziałów otwartym miedzy 9.00 a 17.00. Lista placówek dostępna na stronie banku.

O ile w Getin Banku niektóre opłaty potrafią negatywnie zaskoczyć, to w przypadku wpłaty w oddziale jest ona darmowa (pierwsza wpłata w danym miesiącu). Gotówkę wpłacimy w jednym z ponad 100 oddziałów, których listę znajdziecie w linku.

W przypadku flagowego rachunku Credit Agricol nie zapłacimy nic za wpłatę pieniędzy w oddziale. Operacje możemy zrealizować w jednym z ok. 400 oddziałów na terenie kraju (lista dostępna tu).

Tu nie mamy dobrych informacji, nie dość że obsługa gotówkowa (wpłata) kosztuje, aż 30 zł, to bank ma tylko kilkanaście placówek na terenie Polski. W praktyce dla części klientów, zrealizowanie tej operacji będzie nie dość, że nieopłacalne to praktycznie niemożliwe. Alternatywnie można korzystać z wpłatomatów.

Wpłata w oddziale to koszt 10 zł, operacje zrealizujemy w jednej z ok. 50 placówek na terenie kraju.

Wpłata na poczcie

Wpłaty gotówki na konto możliwa jest w placówce Poczty Polskiej. Standardowa opcja wpłaty przewiduje dostarczenie środków na konto w terminie do 2 dni roboczych od ich przyjęcia (termin D+2). Istnieje też możliwość wyboru opcji priorytetowej (D+0), pod warunkiem, że wpłata zostanie dokonana w dniu roboczym do godziny 14:00 lub (D+1) dla wpłat z dnia roboczego po godzinie 14:00 bądź w dniu wolnym od pracy. Ostatnią opcją jest wpłata express, gdzie pieniądze są księgowane natychmiast po wpłacie (o której niżej). Za wpłatę na rachunek bankowy dokonany za pośrednictwem Poczty Polskiej trzeba odpowiednio zapłacić:

  • wpłata do wysokości 600 zł – 4,30 zł (standard), 4,80 zł (priorytet), 7,00 zł (express)
  • wplata powyżej 600 zł – 0,75% wartości (standard), 0,80% wartości (priorytet), 1,2% wartości (express)

Do dyspozycji jest też „Wpłata Expres”. W tej wersji pieniądze trafiają na konto w banku w czasie rzeczywistym (natychmiast). Maksymalnie w ten sposób można wpłacić 5 000 zł. Taka przyjemność kosztuje 7 zł dla wpłat do kwoty 600 zł, a dla wpłat od 600,01 zł do 5 000 zł – 1,2%. Dokonując wpłaty na poczcie nie trzeba mieć rachunku bankowego. Jednak trzeba liczyć się z tym, że środki mogą zasilić konto dopiero w późniejszym czasie, bo w terminie do dwóch dni roboczych. Dodatkowo wpłata nie jest darmowa. Więcej informacji o wpłacie na poczcie, na dedykowanej stronie Poczty Polskiej.

Cennik usługi wpłat Poczty Polskiej

Wplata za pomocą wpłatomatu

W Polsce od kilkunastu lat działają wpłatomaty, w których można szybko i przede wszystkim tanio dokonać wpłaty gotówki w dowolnym czasie, ponieważ są one czynne przez 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu. Ich popularność rośnie z roku na rok. Głównie z powodu ich dostępności i wygody korzystania. Obecnie urządzenia bankomatowe z funkcją wpłatomatu usytuowane są na ulicach, a także w centrach handlowych i oczywiście w placówkach bankowych. Z reguły wpłaty dokonywane we wpłatomatach własnych banków są darmowe, a wpłacone środki znajdują się na koncie niemal natychmiast. Wpłaty dokona każdy kto posiada konto w banku i dysponuje kartą bankomatową. Urządzenie przyjmuje tylko nieuszkodzone banknoty, które nie mogą być złożone, naderwane i pogniecione. Każde urządzenie może przyjąć jedynie określoną liczbę banknotów, które można jednorazowo umieścić we wpłatomacie. Przeważnie ich liczba waha się od 50 do 200 sztuk, gdzie 100 jest najczęstszą liczbą. Może się zdążyć, iż będzie to jeszcze niższa ilość. Jeżeli kwota wpłaty jest wyższa i liczba banknotów przewyższa przewidziany limit, to wpłatę można podzielić na tury. W przypadku, gdyby wpłatomat nie mógł potwierdzić autentyczności banknotu, to taki pieniądz zostanie zatrzymany oraz odrzucony i nie zostanie wpłacony na rachunek.

W zasadzie nie ma możliwości wpłaty pieniędzy w obcym wpłatomacie. Jedyną alternatywą są bankomaty/wpłatomaty sieciowe np. Euronetu lub Planet Cash które obsługują wpłaty dla wybranych banków. Najlepiej sprawdzić, czy możemy skorzystać z wpłatomatów sieciowych bez ponoszenia dodatkowej prowizji. Tu warto zaznaczyć, że wpłatomaty Euronet i Planet Cash przyjmują jednorazowo 800 – 1000 zł. Więcej o wpłatomatach w dedykowanym artykule „jak działa wpłatomat„.

Ile możemy wpłacić bez kontroli Urzędu skarbowego

Warto wiedzieć, iż banki monitorują nasz aktywność w przypadku wpłat gotówkowych czy większych przelewów. Instytucje finansowe maja obowiązek rejestrowania i raportowania transakcji w kwotach 15 tyś EUR lub więcej. Jeżeli nasza transakcja wpadnie w ten koszyk zostanie zaraportowana do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, w rezultacie Urząd Skarbowy może, ale nie musi sią nią zainteresować. Wiecej informacj

Co więcej, każdy bank ma własne procedury AML i może skierować do nas pytanie o źródło pochodzenia wybranych środków pieniężnych. Przykładowo uwagę może przykuć wiele podobnych transakcji na małe kwoty, kilka większych transakcji, w krótkim odstępie czasu itp. Jednocześnie, jeśli dokonamy w krótkim czasie kilku wpłat, które przekraczają sumarycznie równowartość 15 tyś EUR, zostaną one zaraportowane do GIIF. Dodatkowe informacje znajdziecie w artykule Czy urząd skarbowy może sprawdzić konto osoby prywatnej? oraz Ile można wpłacić na konto bez kontroli US?

Wpłata na kartę przedpłaconą

Użytkownicy posiadający kartę przedpłaconą nie muszą posiadać rachunku osobistego. Każda karta przedpłacona powiązana jest z tzw. rachunkiem technicznym, na które można wpłacać środki pieniężne. Wpłat może dokonać zarówno właściciel karty lub inna osoba, która zna numer rachunku technicznego. Samej wpłaty możemy dokonać za pośrednictwem przelewu, przez wpłatomat i czasami w oddziale banku.

Wpłata pieniędzy bez karty

Jeżeli klient banku nie posiada karty debetowej, to może dokonać wpłaty np. BLIKIEM. Sam proces przypomina zwykła wpłatę. W tym przypadku wystarczy na ekranie wpłatomatu wybrać odpowiednią opcję, a następnie podać kod BLIK i włożyć banknoty do maszyny.

Obecnie usługę proponują następujące banki:

  • Bank Millennium
  • Bank Pekao
  • BNP Paribas
  • Getin Bank
  • Bank ING
  • Nest Bank
  • Noble Bank
  • PKO BP.

Wpłata w sklepie, np. w Żabce

W ostatnim okresie pojawiła się możliwość dokonania wpłaty na rachunek bankowy w sklepach sieciowych, takich jak: Żabka. Aby dokonać wpłaty należy posiadać dowód osobisty i kartę debetową Mastercard w banku, który udostępnia opcję wpłaty w Żabce. Pierwsza wpłata wymaga podania dodatkowych informacji, jak numer PESEL, seria, numer i data ważności dokumentu tożsamości. Wplata przyjmowana jest podczas robienia zakupów w sklepie wyposażonym w terminal First Data. Pieniądze wpłacane w ten sposób trafiają na konto z opóźnieniem, dlatego jeżeli zależy nam na czasie, to lepiej jest wybrać inny sposób.

Jeżeli chodzi o koszt, to taka operacja jest darmowa, ale musimy kupić dowolny produkt w sklepie. Możemy wpłacić od 1 grosza do 500 zł jednorazowo. Dodatkowo dzienny limit wpłat na daną kartę wynosi 500 zł.

Podsumowanie jak wpłacić pieniądze

Sposobów wpłaty jest naprawdę wiele. Warto jednak wiedzieć, iż niektóre transakcje wpłaty pieniędzy mogą być przez bank monitorowane zgodnie z procedurą AML (przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy). W większości przypadków klienci nie mają się czy martwić i mogą korzystać z szerokiego wachlarza możliwości. Przy dokonywaniu wpłaty pieniędzy, warto wziąć pod uwagę wysokość ewentualnej prowizji oraz czas potrzebny na realizacje operacji. Duże i bardzo duże kwoty najlepiej wpłacać w oddziale banku, przy niewielkich sumach najlepiej skorzystać z wpłatomatu lub np. wpłaty w żabce przy okazji codziennych zakupów. Poczta polska jest dobrą alternatywą dla osób mniej zaznajomionych z nowymi technologiami, ale sprawdzi się tylko w przypadku mniejszych kwot (ze względu na stosunkowo wysokie prowizje).

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 9)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.