Jak wpłacić pieniądze na konto bankowe?

0

Chociaż rozliczenia gotówkowe tracą na popularności, to czasami zachodzi potrzeba zasilenia konta dodatkową kwotą pieniędzy. Całe szczęście sposobów na dokonanie tej operacji jest wiele – od tradycyjnych po nowoczesne. Możemy to zrobić np. w oddziale banku, wpłatomacie (z kartą lub bez) czy nawet w sklepie. W jaki sposób najlepiej dokonać wpłaty na rachunek bankowy? Tak, […]

Chociaż rozliczenia gotówkowe tracą na popularności, to czasami zachodzi potrzeba zasilenia konta dodatkową kwotą pieniędzy. Całe szczęście sposobów na dokonanie tej operacji jest wiele – od tradycyjnych po nowoczesne. Możemy to zrobić np. w oddziale banku, wpłatomacie (z kartą lub bez) czy nawet w sklepie. W jaki sposób najlepiej dokonać wpłaty na rachunek bankowy? Tak, jak nam będzie najwygodniej. Sprawdzamy wszystkie sposoby

Gdzie można wpłacić pieniądze na konto? po pierwsze w oddziale

Najbardziej popularnym sposobem wpłaty gotówki, szczególne większych kwot jest wizyta w placówce bankowej. W części instytucji taka usługa jest bezpłatna. Chociaż na liście naszych metod, nie jest to najwygodniejszych i najszybszy sposób. Przede wszystkim trzeba udać się do placówki, gdzie do kasy może być kolejka. Dodatkowo, kasjer przyjmując gotówkę musi ją przeliczyć, wprowadzić wpłatę do komputera, wydrukować potwierdzenie, a to wymaga czasu. Same placówki bankowe czynne są tylko w określonych godzinach. Dla banków naszego rankingu kont osobistych informacje o wpłacie czy wypłacie znajdziecie w dedykowanych artykułach – pierwszy dotyczy PLN drugi walut obcych:

Wpłata na poczcie

Wpłaty gotówki na konto możliwa jest w placówce Poczty Polskiej. Standardowa opcja wpłaty przewiduje dostarczenie środków na konto w terminie do 2 dni roboczych od ich przyjęcia (termin D+2). Istnieje też możliwość wyboru opcji priorytetowej (D+0), pod warunkiem, że wpłata zostanie dokonana w dniu roboczym do godziny 14:00 lub (D+1) dla wpłat z dnia roboczego po godzinie 14:00 bądź w dniu wolnym od pracy. Ostatnią opcją jest wpłata express, gdzie pieniądze są księgowane natychmiast po wpłacie (o której niżej). Za wpłatę na rachunek bankowy dokonany za pośrednictwem Poczty Polskiej trzeba odpowiednio zapłacić:

  • wpłata do wysokości 600 zł – 4,30 zł (standard), 4,80 zł (priorytet), 7,00 zł (express)
  • wplata powyżej 600 zł – 0,75% wartości (standard), 0,80% wartości (priorytet), 1,2% wartości (express)

Do dyspozycji jest też „Wpłata Expres”. W tej wersji pieniądze trafiają na konto w banku w czasie rzeczywistym (natychmiast). Maksymalnie w ten sposób można wpłacić 5 000 zł. Taka przyjemność kosztuje 7 zł dla wpłat do kwoty 600 zł, a dla wpłat od 600,01 zł do 5 000 zł – 1,2%. Dokonując wpłaty na poczcie nie trzeba mieć rachunku bankowego. Jednak trzeba liczyć się z tym, że środki mogą zasilić konto dopiero w późniejszym czasie, bo w terminie do dwóch dni roboczych. Dodatkowo wpłata nie jest darmowa. Więcej informacji o wpłacie na poczcie, na dedykowanej stronie Poczty Polskiej.

Cennik usługi wpłat Poczty Polskiej

Wplata za pomocą wpłatomatu

W Polsce od kilkunastu lat działają wpłatomaty, w których można szybko i przede wszystkim tanio dokonać wpłaty gotówki w dowolnym czasie, ponieważ są one czynne przez 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu. Ich popularność rośnie z roku na rok. Głównie z powodu ich dostępności i wygody korzystania. Obecnie urządzenia bankomatowe z funkcją wpłatomatu usytuowane są na ulicach, a także w centrach handlowych i oczywiście w placówkach bankowych. Z reguły wpłaty dokonywane we wpłatomatach własnych banków są darmowe, a wpłacone środki znajdują się na koncie niemal natychmiast. Wpłaty dokona każdy kto posiada konto w banku i dysponuje kartą bankomatową. Urządzenie przyjmuje tylko nieuszkodzone banknoty, które nie mogą być złożone, naderwane i pogniecione. Każde urządzenie może przyjąć jedynie określoną liczbę banknotów, które można jednorazowo umieścić we wpłatomacie. Przeważnie ich liczba waha się od 50 do 200 sztuk, gdzie 100 jest najczęstszą liczbą. Może się zdążyć, iż będzie to jeszcze niższa ilość. Jeżeli kwota wpłaty jest wyższa i liczba banknotów przewyższa przewidziany limit, to wpłatę można podzielić na tury. W przypadku, gdyby wpłatomat nie mógł potwierdzić autentyczności banknotu, to taki pieniądz zostanie zatrzymany oraz odrzucony i nie zostanie wpłacony na rachunek.

W zasadzie nie ma możliwości wpłaty pieniędzy w obcym wpłatomacie. Jedyną alternatywą są bankomaty/wpłatomaty sieciowe np. Euronetu lub Planet Cash które obsługują wpłaty dla wybranych banków. Najlepiej sprawdzić, czy możemy skorzystać z wpłatomatów sieciowych bez ponoszenia dodatkowej prowizji. Więcej o wpłatomatach w dedykowanym artykule „jak działa wpłatomat„.

UWAGA! Zalecamy, nie próbować wpłacania uszkodzonych banknotów. Takie pieniądze należy wymienić, a więcej informacji na ten temat znajdziecie w poradniku – co zrobić z uszkodzonym banknotem?

Wpłata pieniędzy bez karty BLIKiem

Jeżeli klient banku nie posiada karty debetowej, to może dokonać wpłaty np. BLIKIEM. Sam proces przypomina zwykła wpłatę. W tym przypadku wystarczy na ekranie wpłatomatu wybrać odpowiednią opcję, a następnie podać kod BLIK i włożyć banknoty do maszyny.

Obecnie usługę proponują następujące banki:

  • Bank Millennium
  • Bank Pekao
  • BNP Paribas
  • Getin Bank
  • Bank ING
  • Nest Bank
  • Noble Bank
  • PKO BP.

Wpłata w sklepie, np. w Żabce

W ostatnim okresie pojawiła się możliwość dokonania wpłaty na rachunek bankowy w sklepach sieciowych, takich jak: Żabka. Aby dokonać wpłaty należy posiadać dowód osobisty i kartę debetową Mastercard w banku, który udostępnia opcję wpłaty w Żabce. Pierwsza wpłata wymaga podania dodatkowych informacji, jak numer PESEL, seria, numer i data ważności dokumentu tożsamości. Wplata przyjmowana jest podczas robienia zakupów w sklepie wyposażonym w terminal First Data. Pieniądze wpłacane w ten sposób trafiają na konto z opóźnieniem, dlatego jeżeli zależy nam na czasie, to lepiej jest wybrać inny sposób.

Jeżeli chodzi o koszt, to taka operacja jest darmowa, ale musimy kupić dowolny produkt w sklepie. Możemy wpłacić od 1 grosza do 500 zł jednorazowo. Dodatkowo dzienny limit wpłat na daną kartę wynosi 500 zł.

Jak wpłacić pieniądze komuś na konto?

Jeśli pieniądze znajdują się na naszym koncie, to najwygodniej będzie zrealizować standardowy przelew lub przelew BLIK. Jest to pewna, szybka i w 99% przypadków darmowa operacja.

Co jeśli posiadamy tylko gotówkę? Znając numer konta, możemy dokonać wpłaty na poczcie lub w oddziale banku. Niestety, w większości przypadków będzie to operacja płatna. Ciekawą alternatywą może być wpłata BLIK, jeśli dana osoba posiada rachunek w wybranym banku. Wystarczy udać się do wybranego wpłatomatu, porobić tą osobę o kod blik i dokonać wpłaty zgodnie z instrukcją. Będzie to tanie, szybkie i wygodne.

Jak wpłacić pieniądze na konto firmowe?

W przypadku rachunków firmowych, np. tych z naszego rankingu. Do najpopularniejszych sposób należy wpłata w oddziale oraz we wpłatomacie. Alternatywnie, warto wiedzieć czym jest wpłata zamknięta. Niestety w większości tych sposobów, musimy liczyć się z ewentualną prowizją. Rachunek firmowy, jest generalnie droższy w obsłudze od tego dla klientów indywidualnych.

Jak wpłacić pieniądze na konto w fintechu?

Rachunek w Revolucie, ZEN, Wise, Aion Banku czy N26. W przypadku gotówki chyba najprościej skorzystać z wpłaty na poczcie. Chociaż dla wybranych instytucji są dostępne inne sposoby. Warto zapoznać się z artykułem „jak wpłacić pieniądze na Revoluta„. Gdzie opisujemy m.in. jak skorzystać z wpłatomatów Euronetu celem wpłaty środków. Ten sposób powinien zadziałać dla każdego Fintechu, posiadającego Polski IBAN dla rachunku złotówkowego.

Ile możemy wpłacić bez kontroli Urzędu skarbowego

Warto wiedzieć, iż banki monitorują nasz aktywność w przypadku wpłat gotówkowych czy większych przelewów. Instytucje finansowe maja obowiązek rejestrowania i raportowania transakcji w kwotach 15 tyś EUR lub więcej. Jeżeli nasza transakcja wpadnie w ten koszyk zostanie zaraportowana do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, w rezultacie Urząd Skarbowy może, ale nie musi sią nią zainteresować. Wiecej informacj

Co więcej, każdy bank ma własne procedury AML i może skierować do nas pytanie o źródło pochodzenia wybranych środków pieniężnych. Przykładowo uwagę może przykuć wiele podobnych transakcji na małe kwoty, kilka większych transakcji, w krótkim odstępie czasu itp. Jednocześnie, jeśli dokonamy w krótkim czasie kilku wpłat, które przekraczają sumarycznie równowartość 15 tyś EUR, zostaną one zaraportowane do GIIF. Dodatkowe informacje znajdziecie w artykule Czy urząd skarbowy może sprawdzić konto osoby prywatnej? oraz Ile można wpłacić na konto bez kontroli US?

Podsumowanie jak wpłacić pieniądze

Sposobów wpłaty jest naprawdę wiele. Warto jednak wiedzieć, iż niektóre transakcje wpłaty pieniędzy mogą być przez bank monitorowane zgodnie z procedurą AML (przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy). W większości przypadków klienci nie mają się czy martwić i mogą korzystać z szerokiego wachlarza możliwości. Przy dokonywaniu wpłaty pieniędzy, warto wziąć pod uwagę wysokość ewentualnej prowizji oraz czas potrzebny na realizacje operacji. Duże i bardzo duże kwoty najlepiej wpłacać w oddziale banku, przy niewielkich sumach najlepiej skorzystać z wpłatomatu lub np. wpłaty w żabce przy okazji codziennych zakupów. Poczta polska jest dobrą alternatywą dla osób mniej zaznajomionych z nowymi technologiami, ale sprawdzi się tylko w przypadku mniejszych kwot (ze względu na stosunkowo wysokie prowizje).

FAQ

jak wpłacić gotówkę/pieniądze na konto?

Do wyboru mamy kilka sposobów m.in wpłatę w oddziale, wpłatomat, wpłatomat BLIK, wpłatę na poczcie, wpłatę w sklepie Żabka. Są pewne plusy i minusy tych sposobów co opisujemy w naszym artykule.

Czy można wpłacić komuś pieniądze na konto?

Tak, taka wpłata jest możliwa do zrealizowania np. na poczcie czy w oddziale banku. Co więcej, jeśli będziemy współpracować z osobą, której wpłacamy pieniądze na konto. Możemy skorzystać z wpłaty BLIK i środki wpłacić we wpłatomacie (usługa dostępna w wybranych bankach).

Jak wpłacić gotówkę na konto w Wise, Aion Banku, Zen czy N26?

Sprawdzonym sposobem jest wpłata pieniędzy na poczcie. Alternatywnie, możemy skorzystać z dedykowanej usługi Euronet i po rejestracji dokonać wpłaty pieniędzy w wybranych urządzeniach.

Czy w banku można wpłacić pieniądze?

Tak, ta operacja nazywa się wpłatą w oddziale. Jest ona dostępna w przypadku większości placówek bankowych. Wyjątkiem mogą być placówki partnerskie, np. te zlokalizowane w galeriach handlowych. Te miejsca mogą nie prowadzić obsługi gotówkowej, ale zwykle na ich terenie znajdują się wpłatomaty.

Źródła:

Wpłata poczta polska – usługa

wpłata w żabce – usługa

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.4/5 (Ilość ocen: 12)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *