Przelew BLIK na telefon

0

Płatności mobilne, Apple Pay, Google Pay czy BLIK. Te technologie sprawiają, iż płatności za zakupy w sklepach stacjonarnych lub internetowych są prostsze, bezpieczniejsze, wygodniejsze i co istotne szybsze. Wystarczy kilka sekund i należność zostaje opłacona. Jednym z najnowszych sposobów zapłaty jest BLIK. Z jego pomocą można nie tylko płacić za zakupy stacjonarnie czy internetowe, ale także wpłacać i wypłacać gotówkę, a także przelewać pieniądze z wykorzystaniem numeru telefonu. W naszym artykule sprawdzamy jak działa funkcja transferu środków oraz ile kosztuję w poszczególnych instytucjach finansowych.

Blik przelew na telefon – jak działa?

W dzisiejszych czasach nieznajomość numeru konta bankowego odbiorcy nie stanowi już większego problemu. Wystarczy, że nadawca wykona przelew BLIKIEM z wykorzystaniem nr telefonu. Niewątpliwym plusem tej operacji jest natychmiastowe księgowanie środków, zupełnie jak w przypadku przelewów natychmiastowych. Tylko w 1 kwartale 2024 roku użytkownicy wykonali 132 mln przelewów na telefon Blikiem i jest to najdynamiczniejszy wzrost wśród usług BLIK. Jeżeli trend wzrostowy nadal się utrzyma, to płatności mobilne i przelewy na telefon staną się bardziej popularne od tradycyjnych przelewów bankowych. To co przemawia za przelewami na telefon wykonywanych BLIKIEM, to przede wszystkim wygoda, koszt i krótki czas realizacji.

BLIK na telefon – na czym polega?

Ta operacja polega na przesyłaniu pieniędzy pomiędzy zarejestrowanymi użytkownikami systemu BLIK. Aby transfer w ogóle był możliwy musimy mieć aktywną usług BLIK oraz dostęp do niej np. w naszej aplikacji mobilnej banku. Celem odebrania pieniędzy, nasz odbiorca również musi mieć aktywną usługę BLIK. W przeciwnym razie transfer nie będzie możliwy. Po rejestracji do usługi możemy również wykonywać inne operacje np. wypłat BLIK, wpłat BLIK czy w niektórych bankach wystawiać Czeki BLIK.

Przechodząc do kwestii technicznych, sam przelew wykonujemy z poziomu aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. Operacja jest bardzo podobna do zwykłego przelewu, tylko formalności zostały ograniczone. Celem dokonania przelewu BLIK na telefon, wystarczy nam znajomość nr. telefonu odbiorcy. Tą daną wpisujemy w formularzu zamiast standardowego numeru konta, co jest istotnie szybsze i wygodniejsze. Przypomnijmy, numer rachunku bankowego składa się aż z 26 cyfr, a numer telefonu komórkowego ma ich tylko 9. Co więcej, numery telefonu zwykle mamy zapisane w telefonie i dostęp do nich jest bardzo szybki. Środki trafiają na konto tak samo szybko jak w przypadku przelewu wewnętrznego lub natychmiastowego. Sama usługa w przypadku większości banków jest darmowa, dla porównania przelew natychmiastowy to zwykle koszt 5 zł. Oprócz aspektów technicznych, w osobnym artykule sprawdzaliśmy czy usług BLIK jest bezpieczna? Skrócona odpowiedz brzmi, TAK.

Przelew BLIK na telefon – które banki?

Stale rośnie liczba banków, która posiada w swojej ofercie przelew BLIK na telefon. Obecnie gotówkę BLIKIEM można przesłać w kilkunastu instytucjach, wśród banków z naszego rankingu kont osobistych jest to: Alior Bank, Bank Millennium, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank, Santander Bank Polska,PKO BP, Bank Pekao.

Jak zrobić przelew BLIKiem?

Wykonanie przelewu jest bajecznie proste. Przykładowo w mBanku, PEKAO, Santanderze czy Millennium wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej i w zakładce przelewy wybrać – „przelew na telefon”, „przelew na telefon BLIK” czy „Płatność BLIK i następnie przelew BLIK na telefon). Drugi sposób to po wejściu do aplikacji kliknięcie na ikonę BLIK i następnie wybranie „przelew BLIK”. W każdym banku płatności odbywają się w podobny sposób. Podsumowując, wykonujemy następujące kroki

 1. logowanie do aplikacji mobilnej banku
 2. przejście do zakładki „płatności” lub kliknięcie na ikonę „BLIK”
 3. odszukanie i wybranie „przelew na telefon” (jeżeli środki były już wcześniej przekazywane to z reguły wyświetli się lista ostatnich odbiorców)
 4. wybór konta, z którego ma być wykonany przelew (ewentualnie przypisanie domyślnie)
 5. wpisanie numeru telefonu odbiorcy przelewu (można skorzystać z listy odbiorców, jeżeli taka istnieje)
 6. po wybraniu odbiorcy należy wpisać jego nazwę (imię i nazwisko) oraz opcjonalnie jego adres, tytuł przelewu i kwotę transferu
 7. po wyświetleniu danych przelewu wystarczy je sprawdzić, czy wszystko się zgadza, a przede wszystkim to, czy odbiorca korzysta z usługi BLIK. Ta informacją powinna być widoczna np. na liście kontaktów (ikona blik) lub już przy wykonaniu transferu.
 8. potwierdzenie operacji
 9. wprowadzenie kodu PIN.

Przelewy na telefon BLIK mogą być wykonane jedynie w polskich złotych. Poniżej prezentujemy jak wygląda ikona BLIK w wybranych bankach (Millennium, mBank i Santander):

Jak zrealizować przelew BLIK na telefon w Santander Bank polska

Poniżej prezentujemy linki do dedykowanych artykułów, gdzie aspekt przelewu BLIK opisujemy dla wybranych banków.

ile idzie przelew na telefon Blikiem?

Pieniądze przesyłane na telefon za pomocą BLIKA są księgowane na koncie odbiorcy praktycznie od razu. Niektóre banki informują, że w określonych godzinach przelew nie dotrze do odbiorcy ekspresowo, dlatego należy śledzić takie informacje. Bez znaczenia jest fakt, który bank prowadzi rachunek odbiorcy. Jedynym warunkiem jest posiadanie aplikacji mobilnej i włączenie funkcji przelewów na telefon. W większości instytucji przelewy realizowane są przez całą dobę, także w weekendy i święta. Wyjątki od tej reguły znajdziecie w dedykowanych artykułach o przelewach, linki dostępne w poprzednim akapicie.

Przelew na telefon BLIK – koszt

Przelew na telefon wykonany za pomocą BLIKA do odbiorcy indywidualnego jest darmowy, chociaż niektóre banki już pobierają symboliczną opłatę lub noszą się z zamiarem jej poboru.

Maksymalna kwota przelewu BLIK na telefon

Wysokość maksymalnej kwoty przelewu zależy od banku. Instytucje te mogą stosować limity kwotowe lub ilościowe. Ograniczenia obejmują więc maksymalną kwotę operacji w stosunku dziennym lub miesięcznym bądź maksymalną liczbę przelewów w danym okresie. Dla kont dostępnych w naszym rankingu kont osobistych limity i koszty wyglądają jak poniżej:

BankLimit jednorazowyLimit ogólnykoszt operacji
Alior Bank500 zł5 000 zł 0 zł
Milllennium Bank500 zł10 000 zł / 20 transakcji0 zł
BNP Paribas500 zł1 000 zł0 zł
Citi Handlowy500 zł20 000 zł0 zł
Credit Agricole1 000 zł0 zł
ING Bank Śląski500 zł1 000 zł0 zł
mBank1 000 zł10 000 zł / 20 transakcji0 zł
PKO BP3 000 zł0 zł
PEKAO1 000 zł10 000 zł 1 zł
Santander Bank Polska5 000 zł0 zł

Przelew na telefon wykonany na rzecz osoby, która nie korzysta z usługi BLIK

Jeżeli użytkownik chce wykonać przelew do odbiorcy, który nie korzysta z usługi przelewów BLIK na telefon, to w takiej sytuacji bank najczęściej powiadamia takiego odbiorcę o oczekującym przelewie. Odbiorca ma kilka możliwość odbioru pieniedzy:

 • Pierwszy sposób to aktywacja usługi BLIK w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. Po zarejestrowaniu możemy odebrać środki
 • Drugi sposób to postępowanie zgodnie z instrukcjami banku. Klikamy w link przesłany SMSem oraz podajemy rachunek bankowy celem odebrania pieniędzy. Przelew zostanie zrealizowany zgodnie ze zwykłymi zasadami w systemie Elixir, czyli najczęściej w kolejnym dniu roboczym

Jeżeli odbiorca zignoruję instrukcję i nie odbierze pieniędzy. To po 7 dniach środki wracają na konto nadawcy. Dlatego zawsze przed zleceniem przelewu warto sprawdzić jest zarejestrowany w usłudze i może otrzymać pieniądze natychmiast.

BLIK przelew na telefon nie doszedł – co zrobić?

Przelew BLIK może nie dotrzeć na konto odbiorcy z różnych powodów. Zdarzy się tak, jeżeli:

 • odbiorca nie posiada numeru telefonu zarejestrowanego do odbierania przelewów BLIK
 • odbiorca przypisał inny numer konta bankowego do odbioru przelewów na telefon
 • nadawca podał błędny numer telefonu odbiorcy.

W takich sytuacjach należy przede wszystkim sprawdzić numer podanego telefonu. Możliwe, że wybraliśmy nie tą osobę lub odbiorca nie jest zarejestrowany w usłudze. W pierwszym roku warto sprawdzić potwierdzenie tego przelewu w historii rachunku. Na dokumencie powinien być widoczny nr. rachunku oraz nazwa banku odbiorcy. Te dane pojawią się jeśli przelew przeszedł przez system BLIK. Jeśli wszystko się zgadza, to odbiorca prędzej czy później otrzyma przelew. Pamiętajcie, że niektóre banki nie księgują przelewów blik 24/7, w niektórych godzinach księgowania nie będzie (np. w nocy w weekendy). Jeżeli okaże się, że numery są różne, to pozostaje kontakt i wyjaśnienie tej kwestii z bankiem.

Przelew BLIK na zły numer telefonu

Niestety sam przelew jest księgowany natychmiastowo, tym samym nie mamy możliwość jego cofnięcia. W pierwszej kolejności najlepiej spróbować skontaktować się z odbiorcą i poprosić o odesłanie pieniędzy. Gdyby to nie pomogło, konieczny będzie kontakt z bankiem i procedura opisana w artykule jak cofnąć przelew i odzyskać pieniądze. Niestety wiąże się to z napisaniem reklamacji/prośby o zwrot środków i ewentualnych czasochłonnym wyjaśnianiem naszego problemu. Możliwe jest również nie podjęcie pieniędzy przez odbiorce (np. brak rejestracji w systemie). W tym scenariusz pieniądz wrócą po 7 dniach na nasze konto.

Jak cofnąć przelew BLIK do oszusta?

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, przelew księgowany jest natychmiast i nie ma możliwość jego cofnięcia – nie ważne czy się pomyliliśmy czy padliśmy ofiarą oszustwa. W takiej nieprzyjemniej sytuacji konieczny jest kontakt z bankiem oraz ewentualne złożenie zawiadomienia na Policji. Poszczególne kroku są takie same jak dla zwykłego przelewu, w końcu pieniądze wysyłane BLIK’iem księgowane są finalnie na rachunku bankowym. Więcej informacji w artykule „jak cofnąć przelew do oszusta

Czy można cofnąć przelew BLIK?

Niestety są to przelewy natychmiastowe i nie ma możliwości wycofania przelewu po dokonaniu realizacji. W przypadku, gdy pieniądze nie zostaną odebrane to wrócą do nadawcy.

Przelew blik na zły numer telefonu?

Tu mam 2 kroku, jeden oficjalny to kontakt z bankiem i złożenie reklamacji. W tym przypadku bank pomoże skontaktować się z odbiorcą i wystąpi o zwrot środków. Alternatywnie możemy sami spróbować napisać do odbiorcy prośbę o zwrot środków. Jednoczenie jeśli odbiorca nie ma skonfigurowanego systemu BLIK, to pieniądze nieodebrane wrócą w ciągu 7 dni do nadawcy.

Czy da się odzyskać pieniądze wysłane Blikiem?

To pytanie zwykle pojawia się gdy padniemy ofiarą oszustwa, a odpowiedz jest taka sama jak w przypadku zwykłego przelewu. Jeśli padniemy ofiarą oszustwa, szansa na odzyskanie pieniędzy, zależy od szybkości działań. Należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem oraz złożyć zawiadomienie na Policji.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.9/5 (Ilość ocen: 8)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *