Przelewy krajowe PKO BP – rodzaje, limity, księgowanie

0

Wyobraźmy sobie, że nagle tracimy możliwość rozliczania się za pomocą przelewu. Żeby opłacić rachunki, trzeba iść na pocztę. Nie zrobimy szybkich zakupów w Internecie, a pensję dostajemy do ręki. Tak było jeszcze chwilę po transformacji gospodarczej. Obecnie każdy posiadacz konta osobistego zyskuje dostęp do bankowości online i może zlecać przelewy z poziomu komputera, czy telefonu. Warto więc wiedzieć, jakie możliwości daje nam nasz bank i ile to kosztuje. W artykule bierzemy na celownik przelewy krajowe w PKO BP. Sprawdzamy, m.in. limity i podpowiadamy, jak je zmienić.

Przelewy krajowe w PKO BP – rodzaje, koszt realizacji, księgowanie

Zacznijmy od garści podstawowych informacji na temat przelewów krajowych w PKO BP.

Rodzaje przelewów w PKO BP

Tak jak w większości banków w Polsce zrealizujemy tu:

Koszt przelewów w PKO BP

W tabeli poniżej prezentujemy koszty przelewów krajowych w PKO BP dla wszystkich dostępnych rachunków osobistych, w tym konta za Zero z rankingu rachunków osobistych.

Koszt przelewuKonto za ZeroKonto dla MłodychKonto DzieckaKonto bez Granic, Konto Aurum, Konto Platinium II
Przelew internetowy0 zł0 zł0 zł0 zł
Przelew zwykły w oddziale/na infolinii10 zł8 złx0 zł
Przelew natychmiastowy4,99 zł4,99 złx4,99 zł
Przelew natychmiastowy w oddziale/na infolinii11,99 zł11,99 złx11,99 zł
Przelew BLIK na telefon0 zł0 złx0 zł
Przelew SORBNET45 zł45 złx45 zł

Limity przelewów w PKO BP i czas realizacji

O ile kilkaset złotych prześlemy każdym typem przelewu, to już w przypadku 10 tys. zł nie wszystkie opcje będą dostępne. Instytucje ustalają maksymalne limity dla pojedynczego przelewu. Czasem obowiązują także ograniczenia ilościowe i dzienne.

Sprawdziliśmy, jak wygląda to w PKO BP, a wyniki oraz czas realizacji dla konkretnych transferów zamieściliśmy w tabeli. Warto wiedzieć, że domyślny limit ustawiony na rachunku może być niższy. W dalszej części artykułu podpowiadamy, jak go zmienić.

Limit kwotowy/ilościowyTryb realizacji
Przelew zwykłydo 300 000 zł (transakcja powyżej tej kwoty wymaga dodatkowego potwierdzenia telefonicznego i maksymalny limit to 1 mln zł) /bez ograniczeń ilościowychdo 1 dnia roboczego
Przelew natychmiastowydo 3 000 zł (dziennie 6 000 zł) / bez ograniczeń ilościowychnatychmiast (także w weekendy i święta)
Przelew BLIK na telefondo 3 000 zł / max. 100 sztuk dziennie dla wszystkich transakcji BLIKnatychmiast (także w weekendy i święta)
Przelew SORBNETbez ograniczeń kwotowych i ilościowychdo 1 godziny (jeśli zostanie zlecony do 15:15; tylko w dni robocze)

Przelewy natychmiastowe w PKO BP

Komu nigdy nie zdarzyło się opłacać rachunku na ostatnią chwilę? Dzięki przelewom natychmiastowym nie musimy już zastanawiać się, kiedy środki dotrą do odbiorcy. Tego typu transfery są realizowane przez cały rok 24h/dobę również w weekendy i święta.

W PKO BP możemy skorzystać z systemu Express Elixir. Musimy jednak pamiętać o ograniczeniach kwotowych. Jedno zlecenie w trybie ekspresowym nie może przewyższać kwoty 3 tys. zł. Natomiast dziennie wyślemy w ten sposób nie więcej niż 6 tys. zł.

Przelew BLIK na telefon w PKO BP

BLIK-iem także prześlemy pieniądze w weekendy i święta przez całą dobę niezależnie od sesji Elixir. Co ważne, nie trzeba nawet znać numeru rachunku odbiorcy – wystarczy jego numer telefonu.

Istnieją jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze, zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą korzystać z aplikacji mobilnej banku, który obsługuje przelewy na telefon. Po drugie, obowiązują ograniczenia kwotowe i ilościowe. W PKO BP dzienny limit transferów BLIK to 3 tys. zł, przy czym domyślny limit ilościowy to 20 sztuk. Możemy go podwyższyć do 100, jednak wówczas obejmuje on wszystkie operacje z kodem BLIK, a nie tylko przelewy.

Jak zlecić przelew BLIK na telefon w PKO BP?

 1. Logujemy się do aplikacji IKO.
 2. Z sekcji Płatności wybieramy Przelew na telefon.
 3. Zezwalamy aplikacji na dostęp do swojej listy kontaktów i włączmy podgląd.
 4. Klikamy Nowy przelew.
 5. Wybieramy z listy numer telefonu odbiorcy lub wpisujemy go ręcznie.
 6. Wypełniamy formularz – podajemy, m.in.:  tytuł i kwotę przelewu.
 7. Klikamy Dalej, by wyświetlić podsumowanie.
 8. Sprawdzamy, czy wszystko się zgadza i klikamy Potwierdź.
 9. Gotowe. Przelew został wysłany.

Warto wiedzieć!

 • Zanim zaczniemy korzystać z przelewów na telefon, trzeba zarejestrować swój numer w systemie BLIK. W IKO wchodzimy w Ustawienia i kolejno Ustawienia BLIK > Przelew na telefon > Zarejestruj. Wszystko zatwierdzamy PIN-em.
 • Na liście kontaktów może pojawiać się logo BLIK-a przy osobach, które odbierają przelewy na telefon. By włączyć takie oznaczenie, w aplikacji IKO trzeba wejść w Ustawienia, następnie Ustawienia BLIK i kliknąć Oznacz odbiorców przelewów BLIK.

Przelew SORBNET w PKO BP

Przelew SORBNET służy przede wszystkim do rozliczeń wysokokwotowych powyżej 1 mln zł. Można wysyłać także niższe kwoty, jednak ze względu na wysoką prowizję (45 zł w PKO BP) nie zawsze będzie to opłacalne.

Jednym z plusów jest szybki czas realizacji. Najczęściej środki trafiają do odbiorcy w ciągu 1h pod warunkiem, że złożymy dyspozycję w określonych godzinach. W PKO BP trzeba to zrobić między 6:00 a 15.30 (do 15:15 w iPKO). Natomiast bank realizuje tego typu transfery wyłącznie w dni robocze od 7:30 do 15:30.

Jak wykonać przelew SORBNET w PKO BP?

By zlecić transfer w systemie SORBNET, możemy wybrać się osobiście do oddziału i skorzystać z pomocy doradcy lub zrobić to samodzielnie w serwisie iPKO. Jeśli wybierzemy drugą opcję, musimy:

 1. Zalogować się do serwisu iPKO.
 2. Z zakładki Płatności wybrać Przelew krajowy.
 3. Wypełnić formularz przelewu tak samo, jak przy zwykłym przelewie.
 4. Zaznaczyć opcję SORBNET.
 5. Kliknąć Dalej.
 6. Zatwierdzić transakcję.

Warto wiedzieć!

Odbiorcą przelewu SORBNET nie może być ZUS lub Urząd Skarbowy.

Jak zmienić/zwiększyć limit przelewu/przelewu BLIK w PKO BP?

Wiemy już, jakie maksymalne limity dla pojedynczego przelewu obowiązują w PKO BP. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dla każdego rachunku te wartości mogą być nieco inne. Dodatkowo nie zawsze limit przelewu ustawiony domyślnie będzie dla nas odpowiedni. Sprawdźmy zatem, jak to zmienić/zwiększyć w PKO BP.

Po zalogowaniu się do serwisu iPKO z pola Na skróty wybieramy ikonkę Ustawienia. Następnie rozwijamy zakładkę Limity płatności i klikamy Limity przelewów z konta. By wyświetlić aktualne wartości, trzeba potwierdzić swoją tożsamość, podając kod SMS. Potem wpisujemy nową kwotę i zatwierdzamy dyspozycję. Zmiany zaczynają obowiązywać natychmiast po potwierdzeniu.

Do ustawień limitów możemy dotrzeć także na dwa inne sposoby:

 1. Rozwijamy szczegóły profilu (inicjały klienta w szarym kółku), wybieramy Ustawienia i Limity płatności.
 2. Rozwijamy zakładkę Moje produkty. Z sekcji Konta wybieramy właściwy rachunek, a następnie klikamy Szczegóły i Zmień limit.

Limity dzienne można sprawdzić i zmodyfikować również w serwisie telefonicznym po połączeniu się z konsultantem.

Co ważne, w serwisie iPKO i IKO obowiązują odrębne limity. W aplikacji maksymalna wartość dla przelewu zwykłego to 10 tys. zł, a przelewu natychmiastowego i BLIK – 3 tys. zł. By dopasować progi kwotowe w IKO do swoich potrzeb, w iPKO przechodzimy w Ustawienia > Aplikacja IKO > Zmień limity. Tam zmienimy zarówno standardowe limity jak i limit przelewu BLIK.

Przelewy zagraniczne w PKO BP

Klienci PKO BP oprócz przelewów krajowych, mają do dyspozycji także przelewy zagraniczne:

 • SEPA – przeznaczony wyłącznie do transferów w euro;
 • SWIFT – prześlemy nim środki w dowolnej walucie.

Transfery międzynarodowe rządzą się swoimi prawami. Obowiązują tu inne opłaty i czas realizacji. Wszystkie niezbędne informacje na temat przelewów zagranicznych w PKO BP zebraliśmy w osobnym artykule.

PKO BP – kiedy dojdzie przelew?

Przelew przelewowi nierówny. Natychmiastowy Express Elixir oraz BLIK dotrze do odbiorcy najczęściej w kilkanaście sekund (do 15 min) niezależnie od tego, kiedy go zlecimy. SORBNET również realizowany jest stosunkowo szybko (do 1 godziny), jednak ma swoje ograniczenia – działa tylko w dni robocze w konkretnym przedziale czasowym (w PKO BP 6:00-15:30).

Najdłużej idzie przelew standardowy. Jest obsługiwany wyłącznie w dni robocze, a czas realizacji to maksymalnie 1 dzień roboczy. Często jednak środki trafiają na docelowe konto już po kilku godzinach. Wszystko zależy od tego, czy wstrzelimy się w sesje przychodzące/wychodzące w PKO BP i banku odbiorcy.

Na oficjalnej stronie internetowej bank PKO BP informuje swoich klientów, że zewnętrzne przelewy Elixir zlecone po 14:30 zostaną zrealizowane w kolejnym dniu roboczym.

Przelewy krajowe w PKO BP – podsumowanie

Klienci PKO BP mogą dopasować sposób rozliczeń do swoich potrzeb:

 • przelew standardowy – darmowy, dla osób, które nie muszą się spieszyć;
 • BLIK – darmowy, do szybkich rozliczeń, dla korzystających z aplikacji mobilnej banku;
 • SORBNET – z prowizją 45 zł, do szybkiego przesyłania wyższych kwot;
 • Express Elixir – z prowizją 4,99 zł, dla osób, które muszą przesłać środki na już.

Dodatkowo w przypadku rozliczeń cyklicznych mają do dyspozycji zlecenie stałe i polecenie zapłaty.

Na koniec chcemy przypomnieć, by przy wypełnianiu danych do przelewu być czujnym. Cofnięcie błędnego przelewu nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza jeśli środki trafią do oszusta. O tym, co zrobić w przypadku pomyłki pisaliśmy w artykułach: Jak cofnąć przelew i odzyskać pieniądze? oraz Jak cofnąć przelew do oszusta? Zachęcamy do lektury.

Czy w PKO jest przelew natychmiastowy?

Tak, w PKO BP można zrealizować przelew natychmiastowy Express Elixir. Bank obsługuje także BLIK-a oraz system SORBNET.

Ile wynosi opłata za przelew natychmiastowy w PKO BP?

Klienci indywidualni PKO BP za przelew natychmiastowy Express Elixir zapłacą 4,99 zł (serwis iPKO/aplikacja IKO) lub 11,99 zł (odział/infolinia). By uniknąć opłat, warto wybrać przelew na telefon BLIK (0 zł).

Ile trwa szybki przelew w PKO BP?

Przelewy Express Elixir i BLIK najczęściej docierają do odbiorcy w ciągu kilkunastu sekund (do 15 minut). Są realizowane 365 dni w roku, 7 dni w tygodniu przez 24h/dobę.

Ile kosztuje przelew SORBNET w PKO BP?

Posiadacze rachunków osobistych w PKO BP za przelew SORBENT zapłacą 45 zł.

W jakich godzinach są przelewy w PKO BP?

Przelewy zwykłe bank realizuje zgodnie z sesjami ELIXIR. Sesje przychodzące w PKO BP są w godzinach 11:30, 15:10 i 17:30, natomiast sesje wychodzące o 8:00, 11:45 i 14:30.

Do jakiej kwoty można zrobić przelew w PKO BP?

W serwisie iPKO limit pojedynczego przelewu standardowego to 300 tys. zł. Operacje powyżej tej kwoty wymagają potwierdzenia telefonicznego. Jeśli chcemy przesłać wyższą sumę (nawet kilka milionów), można skorzystać z systemu SORBNET. Dla przelewów Express Elixir i BLIK limit kwotowy to 3 tys. zł.

Źródła:

 1. https://www.pkobp.pl/oplaty-i-prowizje/
 2. https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/bankowosc-elektroniczna/przelew/
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
3.9/5 (Ilość ocen: 16)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *