Przelew Sorbnet jak wykonać? ile kosztuje?

0

Przelew SORBNET

Jeśli zależy nam na tym, by natychmiastowo przetransferować duża ilość pieniędzy, powinniśmy wybrać przelew Sorbnet. System ten powstał na potrzeby realizacji wysokich transferów, mówiąc o wysokich kwotach mamy na myśli co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Choć pewnie większość z nas skorzysta z tej możliwość maksymalnie raz w życiu (np. przy sprzedaży mieszkania za gotówkę), to warto wiedzieć o tej opcji. Oczywiście dla szybkiego transferu mniejszych kwot, dalej możemy korzystać z przelewów natychmiastowych. Poniżej garść informacji na temat przelewu Sorbnet.

Co to jest przelew SORBNET?

System przelewów SORBNET oznaczający System Obsługi Rachunków Banków w Narodowym Banku Polskim i powstał w 1996 roku. Jego wdrożenie wynikało z popularyzacji elektronicznego pieniądza i przesyłania wyższych kwot przez klientów (zarówno osobistych jak i firmowych). Niestety wcześniej przelewy te potrafiły „iść” nawet do kilkunastu dni. W pierwszym modelu do 2001 roku, przelew ten był dostępny wyłącznie dla instytucji finansowych (Banków). Od 2001 roku z przelewów wykonywanych za pomocą tego systemu mogą korzystać wszyscy klienci, nawet Ci indywidualni. Głowną przewagą tego systemu jest realizacja transferu w czasie rzeczywistym (natychmiastowo). Od 1998 roku czuwa nad SORBNETEM elektroniczny system wymiany danych, który jest wspierany przez wszystkie banki i instytucje rozliczeniowe.

Jak przelać wysoką kwotę?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, wszystkie przelewy na kwotę miliona złotych i powyżej, muszą zostać zrealizowane przez system SORBNET. Oczywiście, jeśli chcemy, bank może zrealizować przelew na niższą kwotę również za pomocą tego systemu. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy chcemy szybko przelać wysoką sumę. Zwykle przelewy natychmiastowe Express Elixir czy Blue Cash mają limit od 5 tyś do 20 tyś zł, co utrudnia realizacje większych zleceń. SORBNET nie ma żadnych limitów. W 2004 roku wprowadzono również SORBNET-EURO, za pomocą którego możemy wysyłać szybkie wielomilionowe transfery w Euro.

Warto wiedzie, iż w przypadku przelewu dużych kwot, dany transfer może podlegać kontroli przez urząd skarbowy. Więcej informacji na ten temat w artykule „ile można wpłacić/przelać bez kontroli US

Ile idzie przelew SORBNET?

Tak jak zostało to wspomniane powyżej, przelew SORBNET to natychmiastowa forma przekazu środków. Pieniądze powinny być na koncie odbiorcy maksymalnie w ciągu godziny. Wszystko zależy jednak od samego banku. System ten działa wyłącznie w dni robocze w określonych godzinach (9.00-15.00). Niestety nie ma możliwości realizacji przelewu w tym systemie poza wskazanymi godzinami czy w weekendy/święta.

Jaki jest koszt przelewu SORBNET?

W związku z tym, że SORBNETEM przelewane są ogromne, kwoty opłata za tego typu przelew do najtańszych nie należy. To od banku zależy, ile będzie kosztowała nas ta przyjemność, jednak jest to zazwyczaj kwota kilkudziesięciu złoty. Zazwyczaj banki wyznaczają dwa progi. Jeden dla przelewów do kwoty 1 miliona złotych i drugi dla przelewów powyżej 1 milion złotych. W niektórych bankach przelew może zostać wykonany tylko w oddziale. Przed wykonaniem samej operacji warto sprawdzić jaki mamy limit przelewów w naszym banku. Tak wyglądają koszty przelewów dla rachunków z rankingu kont osobistych:

BankKoszt przelewu sorbnet
(do 1 mln / powyżej 1 mln)
Koszt przelewu Express Elixir/BlueCashTryb realizacji
PKO BP SORBNET30 zł5 złoddział/online
PEKAO SORBNET35 zł5 złtylko oddział
Santander SORBNET35 zł0 zł oddział/online
mBank SORBNET35 zł5 złoddział/online
ING Bank SORBNET30 zł5 złoddział/online
BNP Paribas SORBNET25 zł / 15 zł5 złoddział/online
Millennium SORBNET 30 zł5 złtylko oddział
Alior Bank SORBNET32 zł / 15 zł5 złoddział/online
Credit Agricole 30 zł / 50 zł (online/oddział)5 złoddział/online
CitiBank 20/40 zł (online/oddział)10 złoddział/online
Nest Bank 30 zł5 zł
Klikając w link przy nazwie banku, mogą Państwo przejść do dedykowanego artykuł, gdzie umieściliśmy dodatkowe informację.

Jak widać powyżej z zestawienia, dla kwot przelewu do kilkudziesięciu tysięcy złotych lepiej wykonać transfer kilkoma przelewami natychmiastowymi Express Elixir lub Blue Cash. Dodatkowym utrudnieniem w realizacji transferu Sorbnet może być konieczność udania się do oddzialu (w przypadku kilku banków). Co ciekawe Santander w pakiecie pozwala na realizacje 10 przelewów natychmiastowych za darmo. W Credit Agricole za 9 zł/m-c możemy wykupić sobie nielimitowane przelewy natychmiastowe, co jest ciekawą alternatywą dla standardowego przelewu Sorbnet. Więcej informacji o rachunkach oraz opłatach znajdziecie w naszym rankingu kont osobistych.

Jak wykonać przelew Sorbnet?

Przelew Sorbnet możemy realizować tylko w dni robocze od 9-15 i możemy go wykonać tylko w dacie waluty (czyli w danym dniu). Niestety nie ma możliwości zlecenia tego przelewu w weekend lub poza tymi godzinami. W tym przypadku przelew natychmiastowy (blue cash/Express Elixir) wypada lepie. W zależności od banku możemy go wykonać poprzez bankowość elektroniczną, kontaktując się z infolinią lub odwiedzając oddział swojego banku. Niestety nie wszystkie banki umożliwiają zlecanie przelewu Sorbnet poprzez bankowość internetową. Poniżej znajdą Państwo linki do dedykowanych artykułow, jak wykonać przelew Sorbnet w wybranych bankach:

Przelew Sorbnet podsumowanie

Taki przelew ma zastosowanie głownie w przypadku obrotu gospodarczego – firm. Klienci indywidualni zwykle nie korzystają z systemu Sorbnet. Może się on przydać w przypadku sprzedaży czy zakupu droższych ruchomości lub nieruchomości. W przypadku mniejszych kwot, warto skorzystać z przelewów natychmiastowych, co może być tańsze i efektywniejsze. Co ważne, nie ma możliwości cofnięcia takiego transferu, ponieważ jest on realizowany w trybie rzeczywistym. Sam Przelew natychmiastowy, to praktycznie jedyny sposób na wykonanie przelewu w weekend. To niewątpliwa przewaga nad systemem Sorbnet.

FAQ

Ile czasu trwa przelew typu Sorbnet?

Takie przelewy realizowane są w czasie rzeczywistym, samo księgowanie może trwać do godziny czas. Warto zaznaczyć, iż sam transfer może być zrealizowany jedynie w dni robocze w godzinach 9.00-15.00.

Od jakiej kwoty przelew Sorbnet?

Sam system nie ma określonej minimalnej wartości transferu. Jednak w przypadku mniejszych kwot lepiej skorzystać z przelewów natychmiastowych, które co do zasady są dużo tańsze od przelewu Sorbnet.

Jak szybko przelać duża kwotę pieniędzy pomiędzy bankami?

W przypadku takiego transferu najlepiej skorzystać z przelewu typu Sorbnet. Który umożliwia szybki transfer wysokich kwot pieniędzy (od kilkuset tyś złotych do dowolnej wysokości – nawet kilkaset milionów i więcej). Dostępny jest we wszystkich bankach komercyjnych.

Czy Sorbnet jest płatny?

Tak, korzystanie z systemu Sorbnet wiąże się z opłata kilkudziesięciu złotych za każdy dokonany transfer. W przypadku małych kwot lepiej skorzystać z przelewów natychmiastowych, które są tańsze a w niektórych przypadkach darmowe.

Kiedy można realizować przelew Sorbnet?

Ten typ przelewu dostępny jest jedynie w dni robocze w godzinach od 9 rano do 15 po południu. Nie ma możliwości realizacji tego transferu poza tymi godzinami.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 3)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *