Przelew Sorbnet jak wykonać? ile kosztuje?

0

Przelew SORBNET

Jeśli zależy nam na tym, aby w szybki sposób przelać wysoką kwotę, powinniśmy wybrać przelew Sorbnet. Ten system przesyłania środków dotyczy naprawdę wysokich kwot i choć niewiele z nasz będzie miało kiedykolwiek możliwość wysłania takiej kwoty, to warto wiedzieć, czym on jest. Nigdy nie wiadomo, kiedy na naszym koncie może pojawić się tak wysoka suma pieniędzy. SORBNET został stworzony dla osób, które w szybkim tempie chcą wykonać przelew powyżej miliona złotych. Wystarczy przeczytać poniższy artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego, co potrzebne o przelewie SORBNET

Co to jest przelew SORBNET?

System przelewów SORBNET oznaczający System Obsługi Rachunków Banków w Narodowym Banku Polskim powstał w 1996 roku za sprawą NBP. Z racji tego, że coraz więcej osób przelewało tak wysokie kwoty, banki musiały przygotować do tego odpowiedni system. Niestety wcześniej przelewy te potrafiły finalizować się nawet do kilkunastu dni. Pierwsze kroki przelew SORBNET stawiał, realizując przelewy tylko pomiędzy bankami. Od 2001 roku z przelewów wykonywanych za pomocą tego systemu mogą korzystać wszyscy klienci banku, nawet Ci indywidualni. Tu wszystko jest rozliczane w systemie rzeczywistym. Od 1998 roku czuwa nad SORBNETEM elektroniczny system wymiany danych, który jest akceptowany przez wszystkie banki i instytucje rozliczeniowe na całym świecie.

Jak przelać wysoką kwotę?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, wszystkie przelewy na kwotę miliona złotych i powyżej, muszą zostać zrealizowane przez system SORBNET. Oczywiście, jeśli chcemy bank może zrealizować przelew na niższą kwotę również za pomocą tego systemu realizacji przelewów. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy chcemy szybko przelać wysoką kwotę. Jeśli chcemy przelać kwotę powyżej 100 tys. złotych, nie zrobimy tego przy pomocy systemu Elixir/Bluecash, gdyż posiada on ograniczenie do tej kwoty. SORBNET nie ma żadnych limitów. W 2004 roku wprowadzono również SORBNET-EURO, za pomocą którego możemy wysyłać szybkie wielomilionowe kwoty w Euro.

Ile idzie przelew SORBNET?

Tak jak zostało to wspomniane powyżej przelew SORBNET to bardzo szybka forma przekazu środków. Pieniądze powinny być na koncie odbiorcy maksymalnie w ciągu godziny. Wszystko zależy jednak od samego banku. System ten działa wyłącznie w dni robocze tak, więc jeśli zrealizujemy przelew w weekend, to zaksięguje się on dopiero w poniedziałek.

Jaki jest koszt przelewu SORBNET?

W związku z tym, że SORBNETEM przelewane są ogromne, kwoty opłata za tego typu przelew do najtańszych nie należy. To od banku zależy, ile będzie kosztowała nas ta przyjemność, jednak jest to zazwyczaj kwota do kilkudziesięciu złoty. Zazwyczaj wyznaczają one dwa progi. Jeden dla przelewów do kwoty 1 miliona złotych i drugi dla przelewów na 1 milion złotych i więcej. W niektórych bankach przelew może zostać wykonany tylko w oddziale.

BankKoszt przelewu sorbnetKoszt przelewu Express Elixir/BlueCash
PKO BP30 zł5 zł
PEKAOB.D5 zł
Santander35 zł0 zł (10szt/m-c)
mBank35 zł5 zł
ING Bank30 zł5 zł
BNP Paribas25 zł5 zł
Millennium30 zł5 zł
Geting Bank20 zł5 zł
Alior Bank32 zł5 zł
Credit Agricole30 zł5 zł
CitiBank20-40 zł10 zł
Nest Bank30 zł35 zł

Jak widać powyżej z zestawienia, dla kwot przelewu do kilkudziesięciu tysięcy złotych lepiej wykonać transfer kilkoma przelewami natychmiastowymi Express Elixir lub Blue Cash. Dodatkowo część banków pozwala na realizacje takie przelewu tylko w oddziale. Co ciekawe Santander w pakiecie pozwala na realizacje 10 przelewów natychmiastowych za darmo. W Credit Agricole za 9 zł/m-c możemy wykupić sobie nielimitowane przelewy natychmiastowe, co jest ciekawą alternatywą dla standardowego przelewu Sorbnet. Więcej informacji o rachunkach oraz opłatach znajdziecie w naszym rankingu kont osobistych.

Jak wykonać przelew Sorbnet?

Przelew Sorbnet możemy realizować tylko w dni robocze od 9-15 i możemy go wykonać tylko w dacie waluty (czyli w danym dniu). Niestety nie ma możliwości zlecenia tego przelewu w weekend lub poza tymi godzinami. W tym przypadku przelew natychmiastowy (blue cash/Express Elixir) wypada lepie. W zależności od banku możemy go wykonać poprzez bankowość elektroniczną, kontaktując się z infolinią lub odwiedzając oddział swojego banku. Niestety nie wszystkie banki umożliwaja zlecanie przelewu Sorbnet poprzez bankowość internetową.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.