mBank przelewy krajowe – rodzaje, limity, księgowania

0

Już chyba każdy z nas miał okazję wykonać przelew internetowy, zlecamy je regularnie celem realizacji wszelkich płatności czy transferów pieniężnych. Jedynie emeryci, nie korzystający z internetu, wykonują tę operacje w oddziale banku czy na poczcie. Co może irytować pozostałych klientów wybranej placówki, wydłużając ich czas oczekiwania w kolejce. W dzisiejszym artykule, przyjrzymy się dokładnie rodzajom przelewów możliwych do zrealizowania w mBanku, dodatkowo sprawdzimy jakie są limity i jak je możemy zmienić. Przy okazji, przedstawimy wysokość opłat za wybrane rodzaje operacji.

mBank przelewy – rodzaje, koszt realizacji, księgowanie

Na wstępie warto zaznaczyć, iż każdy rachunek ma domyślny limit przelewów, o ile go nie zmienialiśmy. Może on wynosić od 200 tyś do 500 tyś zł, w zależności kiedy podpisywaliśmy umowę z mBankiem. Sam limit przelewów możemy podnieść praktycznie bez ograniczeń z poziomu aplikacji/bankowości internetowej, o czym w dalszej cześć artykułu. To jakie przelewy i na jakie kwoty zrealizujemy przedstawiamy poniżej, dodatkowo w tabeli podajemy limit jednorazowego przelewu (czyli maksymalna kwota jaką możemy zrealizować w ramach jednego przelewu danego typu). Oczywiście w przypadku np. przelewu natychmiastowego, możemy zrealizować nawet kilka transferów zaraz po sobie.

Koszt przelewueKonto (wszystkie typy)mIntensive
Przelew internetowy0 zł0 zł
Przelew w oddziale/na infolinii6 zł0 zł
Przelew natychmiastowy 5 zł0 zł*
Przelew BLIK na telefon 0 zł0 zł
Przelew Sorbnet35 zł15 zł
*pierwsze 3 przelewy w miesiącu, każdy kolejny 5 zł

Limity wybranych przelewów oraz ograniczenia kwotowe i tryb realizacji:

Limit kwotowy / ilościowyTryb realizacji
Przelew zwykłydo 1 mln zł / bez ograniczeń ilościowychdo 1 dnia roboczego
Przelew natychmiastowydo 10 000 zł / 3 transfery z jednego rachunku dziennieNatychmiastowo
Przelew Blik na telefondo 1 000 zł / 20 sztuk dziennieNatychmiastowo
Przelew SorbnetBez ograniczeń ilościowych i kwotowychDo godziny

Oczywiście dany transfer/transfery muszą się mieścić w ramach ustawionego dziennego limitu przelewów.

mBank przelewy natychmiastowe

Ten transfer zrealizujemy praktycznie 24h/7 dni w tygodniu, a jego księgowanie na koncie odbiorcy będzie natychmiastowe (dla banków uczestniczących w usłudze). Jest to więc wręcz idealny sposób na przelew pieniędzy w weekend. Z drugiej strony są pewne ograniczenia – kwotowe max. 10 000 zł i ilościowe max. 3 transfery jednego dnia z jednego rachunku. Więcej informacji na temat działania przelewu natychmiastowego Express Elixir w naszym dedykowanym artykule.

Przelew Blik Na telefon w mBanku

To kolejny sposób na natychmiastowy transfer środków, również w weekendy. Sama operacja jest darmowa, ale obowiązują limity kwotowe i ilościowe – max. 1000 zł na jedną operację i max. 20 transferów jednego dnia. Więcej o przelewach BLIK i bankach uczestniczących w tej ofercie (sprawdzicie tu)

Jak wykonać przelew BLIK na telefon w mBanku?

Po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej mBanku, wybieramy na głównym ekranie BLIK. Tak jak na screenie poniżej:

Następnie u dołu ekranu klikamy na kafelek „przelew blik na telefon”

jak wykonać przelew blik na telefon w mbanku krok po kroku

Po wybraniu tej opcji, wyświetli nam się lista kontaktów (jeśli udostępnialiśmy ją naszej aplikacji) i przy wybranych kontaktach będzie widoczna ikonka telefonu z „b”. To oznacza, ze te osoby mają skonfigurowanego BLIK’a i bez problemy zrealizujemy transfer. W przypadku wysłania transferu do osób spoza listy kontaktów wystarczy kliknąć na ikonę „+” jak poniżej:

W ostatnim kroku dodajemy nr telefonu i dane odbiorcy (dla osób spoza listy kontaktów). Dodatkowo możemy zmienić tytuł i wpisać kwotę przelewu BLIK (maksymalnie 1 000 zł w mBanku). Operację zatwierdzamy przyciskiem „wyślij przelew” i kodem PIN.

UWAGA! Jeśli dana osoba nie ma skonfigurowanego BLIKa. Pojawi się taka informacja przy realizacji ostatniego kroku, zawsze warto się upewnić czy nr telefonu się zgadza. W przypadku błędu, nie ma możliwość cofnięcia przelewu (jeśli odbiorca miał skonfigurowanego BLIKa).

Przelew Sorbnet

Jest to rodzaj natychmiastowego przelewu, który wykonamy jedynie w dni robocze w określonych godzinach (od 9.00 do 15.00). Generalnie każdy przelew środków powyżej 1 mln zł musi być realizowany tym trybem. Dlatego też zwykły przelew internetowy ma limit 1 mln zł. Czym jest przelew SORBNET i jak dokradnie działa przeczytacie w dedykowanym artykule.

Jak wykonać przelew SORBNET w mBanku

Sorbnet w mBanku wykonamy zarówno z poziomu bankowości internetowej, jak i zlecimy go w oddziale osobiście. W przypadku pierwszej opcji, po zalogowaniu się do banku, wybieramy opcję „płatności” i „Na konto w Polsce i EU”. Wypełniamy dane jak dla standardowego przelewu internetowego. Co ciekawe opcja Sorbnet pojawi się jak kwota przelewu przekroczy 10 000 zł. Przy niższych wartościach, bank będzie sugerował przelew ekspress elixir jako opcje natychmiastowego transferu. Jeszcze jedna istotna uwaga, przelew Sorbnet będzie się wyświetlał jedynie w godzinach 9.00-15.00 w dni robocze. Poza tymi godzinami, w ogóle nie zobaczymy tej możliwości.

Jak widać poniżej, opcja sorbnet pojawi się po wpisaniu kwoty powyżej 10 tyś zł.

Natomiast, jeśli wprowadzimy kwotę przelewu do 10 tyś zł, zamiast sorbnetu do wyboru będzie jedynie Express Elixir. To jak najbardziej ma sens, przelew natychmiastowy kosztuje 5 zł vs 35 zł za przelew sorbnet. Więc dla mniejszych kwoty, do 30 tyś zł lepiej wykonać do 3 przelewów Express Elixir. Teoretycznie opłacalność przelewu Express Elixir w mBanku jest do kwoty 70 tyś zł (7 x 5 zł za przelew natychmiastowy). Jednak obowiązuję dzienny limit max. 3 przelewów tego typu z jednego rachunku.

mBank jak zmienić limity przelewów/przelewów BLIK ?

Limit przelewów w mBanku zmienimy szybko i bezproblemowo. To chyba jedyny bank w rankingu kont osobistych, gdzie górna kwota limitu jest nieograniczona. Jak mawiają „Sky is the limit”. Po zalogowaniu się do bankowości internetowej, wybieramy ikonę „ustawienia” i następnie „limity i autoryzację”. Jak na screenie poniżej:

Następnie modyfikujemy 1 od góry limit. W tym samym miejscu również możemy zmienić inne limity np. limit przelewów BLIK na telefon.

To tyle, zmiana realizowana jest praktycznie natychmiastowo.

mBank przelewy zagraniczne

Oprócz przelewów krajowych, w mBanku zrealizujemy również transfery zagraniczne. Tu do wyboru mamy SEPA (dla EURO) oraz SWIFT (pozostałe waluty). Wszystkie informację na temat przelewów zagranicznych w mBanku dostępne są w dedykowanym wpisie.

mBank kiedy dojdzie przelew

To kiedy dojdzie przelew zależy od wielu czynników, rodzaju transferu, sesji przychodzących / wychodzących w mBanku i drugim banku. Przelewy natychmiastowe (Express Elixir, Blik czy Sorbnet) powinny być realizowane w czasie rzeczywistym, zwykle do 15 min. Dla standardowego przelewu czas oczekiwania to od kilku godzin do 1 dnia roboczego. Generalnie przelewy wysłane do 13:25 będą księgowane na koncie odbiory tego samego dnia roboczego, a po tej godzinie w kolejnym dniu roboczym.

mBank przelewy podsumowanie

Jak widać powyżej opcji jest mnogość, a sam transfer pieniędzy możemy zrealizować praktycznie natychmiast 7 dni w tygodniu. Warto korzystać z przelewów BLIK na telefon, które zrealizujemy za darmo z poziomu aplikacji. Jest to świetna alternatywa dla przelewów natychmiastowych. Nie ważne jaki przelew realizujemy, zawsze sprawdźmy dane odbiorcy i numer rachunku lub numer telefonu. Ewentualna pomyłka może się wiązać z utratą pieniędzy. Zawczasu polecamy zapoznanie się z artykułem jak cofnąć przelew do oszusta. Oczywiście to nie wszystkie rodzaje tego typu operacji. Dodatkowo możemy wykonać zlecenie stałe czy polecenie zapłaty. O czym piszemy w dedykowanych wpisach.

FAQ

Ile idzie przelew z mBanku do innego banku?

To zależy od wybranego przelewu i sesji przychodzących wychodzących. Przelewy Natychmastowe, przelewy BLIK i SORBNET będą realizowane praktycznie natychmiast. W przypadku przelewu elixir, czas potrzebny na reazlizację to od kilku godzin (wysłane do 13:25) do nawet 1 dnia roboczego (wysłane po 13:25).

Czy mBank ma przelewy natychmiastowe?

Tak, i to nawet kilka rodzajów. W mBanku zrealizujemy m.in. Express Elixir (do 10 tyś zł), Przelew BLIK (do 1 tyś zł) i SORBNET (dowolna kwota). Wszystkie te operację są księgowane na koncie odbiorcy praktycznie natychmiast.

Ile kosztuję przelew natychmiastowy w Banku?

W przypadku przelewu natychmiastowego Express Elixir i eKonta koszt to 5 zł za każdą operacje. Co ciekawe dla rachunku mIntensive koszt to 0 zł dla pierwszych 3 przelewów w miesiącu. Alternatywnie możemy skorzystać z przelewu BLIK, który nic nie kosztuję i też jest księgowany w czasie rzeczywistym.

Ile kosztuję przelew Sorbnet w mBanku?

Koszt tej usługi w mBanku to 35 zł za pojedynczą operację. Co ciekawe nie ma limitu jednorazowego transferu, możemy przelać tym trybem nawet kilka mln złotych.

Czy przelew natychmiastowy w mBanku dojdzie w Sobote/Niedziele?

Tak, mBank obsługuję zarówno natychmiastowe przelewu przychodzące jak i wychodzące w weekend. Taka operacja jest księgowana natychmiast na rachunku.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.8/5 (Ilość ocen: 5)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *