Jak wykonać przelew w weekend?

0

Jak wiadomo, w weekendy nie działają sesje Elixir. To oznacza, że przelew wysłany w piątek po południu dotrze dopiero w poniedziałek. Czasem jednak to za długo, bo na przykład przypomnimy sobie o rachunku, którego termin zapłaty mija w poniedziałek. Na szczęście okazuje się, że są pewne możliwości wykonania w weekend przelewów, które mogą szybko dojść do adresata. Jakie to sposoby?

Wyjątek od reguły

Choć przelewy w weekendy nie dochodzą, jest pewna wyjątkowa sytuacja. Nie musimy martwić się o przelew, kiedy odbiorca ma konto w tym samym banku, co my. W takim przypadku dojdzie on nawet w kilkanaście minut. Niestety jednak bardzo rzadko się zdarza, aby firmy, którym płacimy rachunki czy inne opłaty miały konto w tym samym banku. Wtedy pozostaje nam albo pamiętać i wcześniej zrobić przelew, aby dotarł przed weekendem, albo wykorzystać jedną z kilku metod pozwalających na szybkie dotarcie środków do odbiorcy również w weekend.

Sposoby na przelewy w sobotę i niedzielę

Istnieje kilka sposobów na szybkie przelewy w soboty i niedziele. Niestety mają zarówno zalety, jak i wady, które mogą być dla niektórych osób uciążliwe. W jaki sposób można wykonać szybko przelew w weekend?

Przelew natychmiastowy w banku

Jednym ze sposobów na przelanie pieniędzy w weekend jest przelew natychmiastowy, czyli tak zwany Express Elixir lub BlueCash. Ten przelew nawet w sobotę czy niedzielę dociera do odbiorcy w zaledwie kilka minut. Niestety przelewy ekspresowe mają też swoje wady. Banki pobierają za nie dodatkowe opłaty, zwykle wynoszące około 5 złotych. Ponadto nie we wszystkich bankach możliwe jest zrobienie takiego przelewu. Nie oferuje ich na przykład Plus Bank. Kolejna wada tych przelewów to obowiązujące limity kwotowe. Banki ustalają zazwyczaj maksymalną kwotę, jaką można przelać w sposób ekspresowy i najczęściej wynosi ona 20 tys. złotych. Dodatkowo jeszcze w niektórych bankach przelewy ekspresowe można zlecać tylko w określonych godzinach. Tak jest, na przykład, w Banku Pocztowym czy BNP Paribas. Zwykle wykonanie przelewów ekspresowych nie jest także możliwe w nocy.

Podobnie działa system SORBNET obsługiwany przez NBP. Pozwala on na dokonywanie zleceń w czasie rzeczywistym, ale niestety nie działa w weekendy. Jeśli zależy nam na możliwości wykonywania przelewów ekspresowych, warto wybrać konto w banku, który umożliwia wykonanie przynajmniej kilku przelewów w miesiącu za darmo. Takie konta można znaleźć w banku Santander, gdzie nawet darmowe są wszystkie przelewy, Citi Handlowym czy w Alior Banku. Dlatego z naszego rankingu kont osobistych polecamy właśnie Santandera, jeśli zdąża się wam wysyłać przelewy natychmiastowe.

Przelew w weekend z Blikiem

Blik to polski system płatności mobilnych, umożliwiający również wypłaty z bankomatów. Można płacić Blikiem głównie w internecie, ale niektóre sklepy stacjonarne też oferują płatność blikiem. Blik to coś, co może uratować nas w rzadkiej sytuacji nagłego zablokowania przez bank karty płatniczej. Okazuje się jednak, że ma jeszcze więcej funkcji. Umożliwia bowiem wykonywanie przelewów na telefon lub wystawiania i realizacji czeków Blik.

Przelew na telefon, to błyskawiczna metoda przelewów możliwa nawet w weekend. Aby wykonać taki przelew, należy zalogować się w aplikacji mobilnej banku, a następnie wybrać opcję przelewu na telefon, podać kwotę oraz numer telefonu odbiorcy i zatwierdzić przelew. Niestety nie każdy bank posiada swoją aplikację mobilną i obsługuje Blik oferując tym samym przelewy na telefon. Jest to możliwe jedynie w bankach: Pekao, PKO BP, Alior Banku, Banku Millennium, BOŚ Banku, Citi Handlowym, Credit Agricole, Getin Banku, ING Banku Śląskim, mBanku, Noble Banku, Santander Bank Polska oraz Spółdzielczej Grupie Bankowej. Aby móc wykonywać przelewy na telefon, należy zainstalować aplikację mobilną banku i aktywować Blik poprzez powiązanie go z kontem. Odbiorca również musi mieć numer telefonu zarejestrowany w Blik. Jeśli nie ma, zostanie odesłany na specjalną stronę internetową, gdzie będzie musiał podać swój numer konta, a przelew wtedy zostanie nadany niestety tradycyjnie, a więc dotrze dopiero po weekendzie. Oczywiście, zależnie od banku, obowiązują limity operacji Blikiem i przelewów na telefon. Może okazać się więc, że podany limit kilku tys. złotych, to limit wszystkich transakcji Blikiem, a nie tylko przelewów na telefon.

Jest także opcja czeków blik oparta o kody jednorazowe, które służą do zapłaty w internecie. Aby skorzystać z tej opcji, należy wybrać w aplikacji mobilnej Czeki Blik, podać kwotę i datę ważności czeku oraz ustawić hasło potrzebne do realizacji. W zależności od banku limity czeków Blik wynoszą około 4 tys. złotych. Odbiorca czeku musi otrzymać od nadawcy jego numer i hasło. Czek można zrealizować w formie wypłaty w bankomacie lub przy płatnościach w sieci czy w zwykłym sklepie i to bez potrzeby użycia telefonu czy konta bankowego. Z czeków Blik mogą korzystać klienci banku Millennium, Getin Banku, Noble Banku, Santander Bank Polska i PKO BP

Szybki przelew przez Fintechy

Nie zapominajmy, że oprócz banków istnieją jeszcze tak zwane Fintechy. Są to po prostu nowoczesne technologie finansowe i firmy oferujące innowacyjne rozwiązania w zakresie finansów. Do Fintechów zaliczają się tak zwane portfele elektroniczne. Najpopularniejszym z nich jest PayPal, ale oprócz niego istnieją jeszcze takie Fintechy, jak Revolut czy Aion Bank. Założenie kont w tych aplikacjach jest bardzo proste. Wystarczy podać swoje dane osobowe, ustawić hasło do logowania, a po założeniu konta można jeszcze połączyć je z kontem bankowym lub kartą. Fintechy również są rozwiązaniem umożliwiającym szybkie przelewy także w weekendy. Warunek jest jeden – jeśli chcemy przelać pieniądze z PayPala, odbiorca również musi mieć tam konto.

PayPal jest najprostszym systemem do szybkich przelewów, zwłaszcza za sprawą nowej opcji PayPal.me, która umożliwia szybkie udostępnienie linku do płatności. PayPal też ma limity środków, jednak obowiązują one tylko niezweryfikowanych użytkowników, a więc takich, którzy nie powiązali z kontem PayPal ani konta bankowego, ani karty. Limit odbierania zaś wynosi 2500 Euro rocznie, a po przekroczeniu jego użytkownik jest proszony o weryfikację konta. Uważajmy jednak, jeśli chcemy tylko od czasu do czasu przelać pieniądze, bo od nieaktywnych kont PayPal pobiera prowizję w wysokości 45 złotych.

Nieco inaczej jest w Aion Banku. Tutaj oprócz dostępnych w weekendy przelewów wewnętrznych można skorzystać także z przelewów natychmiastowych Express Elixir, umożliwiających szybkie wysłanie pieniędzy na rachunek bankowy odbiorcy. Jednak opcja ta jest płatna i kosztuje 4,99 złotych.

Przelew w weekend z Euronet’em

Przekaz bankomatowy to opcja dostępna tylko w bankomatach sieci Euronet. Polega na przekazaniu pieniędzy przez bankomat oraz odbiorze w ten sam sposób. Nie trzeba nawet posiadać konta w banku ani karty płatniczej, aby wykonać przekaz pieniężny. W bankomacie wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję, podać swoje imię, nazwisko, numer telefonu, PESEL oraz dane odbiorcy już bez PESEL-u i kwotę przekazu. Później trzeba włożyć gotówkę do maszyny (w okienko, w którym wydawana jest gotówka przy wypłacie. Następnie trzeba odebrać potwierdzenie przekazu i podać znajomemu jego numer. Alternatywą jest nadanie środków poprzez kartę płatniczą. Odbiór przekazu przez odbiorcę przebiega bardzo podobnie. Odbiorca musi podać PESEL, numer transakcji, a także specjalny PIN, który dostaje SMS-em i odebrać gotówkę. Zwykle pieniądze można odebrać zaraz po nadaniu, ale czasem może to potrwać trochę dłużej.

Oczywiście opcja przekazu bankomatowego ma swoje wady. Przede wszystkim to nie jest przelew, a transakcja gotówkowa. Trzeba więc dysponować gotówką w odpowiedniej wysokości i w formie banknotów. Ponadto kwota wpłaty musi być wielokrotnością 50 złotych, gdyż tylko takie kwoty wypłacają bankomaty Euronet. Ponadto chyba największą wadą jest limit wpłat i odbiorów wynoszący 2000 złotych na osobę. Niedogodnością może okazać się także konieczność odwiedzenia bankomatu, gdyż może nie być dostępny w naszej okolicy, gdzie mieszkamy. Nie jest to też opcja dla osób, którym zależy tylko na transakcjach bezgotówkowych.

Przelewy w weekend – podsumowanie

Jak widać, możliwe jest dokonanie przelewu w weekend i to bez wysiłku i kłopotów. Najbardziej oczywisty jest przelew ekspresowy, ale jest to opcja płatna. Drugim najlepszym rozwiązaniem są przelewy na telefon Blik, które są szybkie i intuicyjne. Dobrym wyborem jest także Fintech, pod warunkiem, że jest to przelew wewnętrzny, między dwoma kontami w Fintechu. Wybór konkretnej metody zależy wyłącznie od naszych preferencji i możliwości, jakie daje nam nasz bank. Z ulubionego rozwiązania można korzystać na co dzień, nie tylko w weekendy.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.