Przewalutowanie płatności kartą Pekao za granicą

0

Przyzwyczailiśmy się do transakcji bezgotówkowych i nawet podczas zagranicznego wyjazdu wiele osób nie chce zamieniać karty na gotówkę. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, ale czy opłacalne? Sprawdzamy, ile kosztuje płatność kartą Pekao za granicą. Prześwietlamy zarówno karty debetowe, jak i kredytowe. Podpowiadamy, na co uważać podczas zagranicznych zakupów. Warto zaznaczyć, iż kwestię ewentualnej wypłaty gotówki za granicą kartą Pekao pokryliśmy w osobnym wpisie.

Zagraniczne płatności kartą złotówkową Pekao SA

Klienci Pekao zakładając podstawowy ROR, czyli Konto Przekorzystne otrzymują albo kartę MasterCard Debit FX, albo VISA Debit FX. Każdą z nich bez problemu zapłacą w obcej walucie. Mogą swobodnie robić zagraniczne zakupy, korzystając wyłącznie ze swojej karty złotówkowej i nie przejmować się wysokimi kosztami przewalutowania. Dlaczego?

Bank Pekao nie pobiera prowizji za przewalutowanie transakcji przy użyciu jednej z ww. kart oraz „plastików” MasterCard Debit Gold FX i MasterCard PeoPay KIDS. Dodatkowo wymiana odbywa się po kursie organizacji płatniczej VISA/MasterCard (koszt to ok. 0,5%). Mamy więc jasną sytuację i nie musimy zastanawiać się, kto zajmie się przeliczeniem transakcji w przypadku danej waluty. To jedna z lepszych ofert wśród rachunków osobistych z rankingu kont.

Posiadacze starszych kart lub innych debetówek, muszą się liczyć z kosztem przewalutowania na poziomie nawet 5 % (prowizja za przewalutowanie ~1% + kursy z tabeli bankowej – koszt ~4%).

Mastercard Debit FX (konto Przekorzystne)VISA Debit FX (konto Przekorzystne)Pozostałe karty płatnicze
Prowizja za przewalutowanie0%0%1%
Przeliczenie transakcjiKursy Mastercard (~0,5% prowizji)Kursy VISA (~0,5% prowizji)Kursy VISA/Mastercard oraz tabela bankowa (>4% prowizji)
Finalny koszt Przewalutowania~0,5%~0,5%>5%

Konto walutowe w Pekao SA

Jeśli chcemy sami wymieniać waluty, a podczas wakacji mieć pewność, że zapłacimy dokładnie tyle, ile kosztuje dany produkt, warto otworzyć konto walutowe. Posiadaczom Konta Przekorzystnego lub Konta Świat Premium Bank Pekao oferuje rachunki walutowe w 4 walutach obcych: CHF, EUR, USD, GBP.

Każde takie konto można powiązać z wielowalutową Kartą rewolucyjną. Dzięki temu podczas zakupów karta rozpozna walutę i pobierze należną kwotę z odpowiedniego rachunku bez przewalutowania (np. kiedy płacimy w EUR, obciążone zostanie właśnie konto w EUR).

Jedyne, o czym musimy pamiętać, to zasilenie rachunku walutowego wystarczającą ilością środków. Walutę można wymienić w Kantorze internetowym Pekao24 (obsługuje 18 walut) lub skorzystać z innych sposobów. Co ważne, jeśli na rachunku będzie za mało pieniędzy, by pokryć należność – cała suma zostanie przeliczona po kursie organizacji płatniczej i ściągnięta z konta w PLN (w przypadku rachunku Przekorzystnego).

Płatność kartą Pekao za granicą – karta wielowalutowa

Karty MasterCard Debit FX oraz VISA Debit FX, czyli Karty Rewolucyjne są wielowalutowe. Jak już wspomnieliśmy, są to podstawowe karty w Pekao. Zatem, by otrzymać jedną z nich, wystarczy otworzyć Konto Przekorzystne.

Karta Rewolucyjna umożliwia płatności w ponad 150 walutach bez prowizji banku, a przewalutowanie transakcji odbywa się po kursie VISA lub MasterCard.

Możemy posługiwać się nią na dwa sposoby:

  1. Jeśli powiążemy ją z kontem walutowym, płacimy bezpośrednio w wybranej walucie (kwota transakcji jest ściągana z właściwego rachunku walutowego).
  2. Jeśli nie posiadamy konta walutowego lub realizujemy transakcje w walucie innej niż PLN, USD, CHF, EUR, GBP, dochodzi do przewalutowania po kursie VISA/MasterCard, a środki są pobierane z rachunku w PLN.

Ile kosztują zagraniczne transakcje kartami kredytowymi Banku Pekao?

Wiemy już, że dla użytkowników kart debetowych Bank Pekao przygotował naprawdę korzystne warunki przewalutowań. Sprawdźmy teraz, czy na równie dobrą ofertę mogą liczyć posiadacze kredytówek.

Niewątpliwym plusem jest fakt, że również w przypadku wszystkich kart kredytowych bank nie pobiera prowizji za przewalutowanie transakcji. Natomiast minusem jest sam sposób wymiany walut. Otóż rozliczenie następuje według kursów Pekao, co najczęściej oznacza wyższe koszty (ok. 4%).

Jeszcze drożej będzie, jeśli dla danej waluty bank nie prowadzi tabeli kursowej. W takiej sytuacji dojdzie do podwójnego przewalutowania. Transakcja najpierw zostanie przeliczona na EUR/USD po kursie organizacji płatniczej (MasterCard/VISA), a dopiero potem na złotówki według tabeli banku. Finalny koszt to ok. 4,5%.

Karta kredytowaz Żubrem (standardowa)z Żubrem (Złota)z Żubrem (Platynowa)World Elite MastercardVISA Infinite
Prowizja za przewalutowanie0% 0% 0% 0 %0%
Zastosowane kursy wymianyTabela bankowa (~ 4%)Tabela bankowa (~ 4%)Tabela bankowa(~ 4%)Tabela bankowa(~ 4%)Tabela bankowa(~ 4%)
Finalna suma prowizji >4% >4%>4%>4%>4%
Opracowanie własne na podstawie tabeli opłat i prowizji banku PEKAO

Niektóre powyższe karty znajdziecie w naszym rankingu kart kredytowych.

Jak najkorzystniej płacić kartą Pekao za granicą? Na co uważać?

Musimy przyznać, że oferta Pekao SA (dotyczy zagranicznych płatności kartami debetowymi) jest naprawdę korzystna. W przypadku transakcji bezgotówkowych w obcych walutach świetnie sprawdzą się podstawowe karty wydawane do Konta Przekorzystnego. Funkcja wielowalutowa, brak prowizji za przewalutowanie i wymiana po kursie organizacji płatniczej (koszt ok. 0,5%) to wyjątkowo atrakcyjne warunki. Zatem wystarczy otworzyć wspomniany rachunek, by móc podróżować wyłącznie z jedną debetówką w portfelu.

Dodatkowo, jeśli chcemy samodzielnie decydować, gdzie i po jakim kursie wymienimy walutę (polecamy nasz artykuł: Jak negocjować kursy walut?), a podczas płatności uniknąć przewalutowania, najlepszym rozwiązaniem będzie zasilenie konta walutowego i powiązanie go z Kartą rewolucyjną.

Uważajmy jedynie na DCC (dynamiczne przeliczanie waluty). Podczas płatności sprzedawca (lub terminal) może zapytać nas, w jakiej walucie chcemy zapłacić. Jeśli zdecydujemy się na rozliczenie według waluty karty, to sprzedawca zajmie się przeliczeniem kwoty płatności po własnym najczęściej niekorzystnym dla nas kursie. Dlatego, by nie narazić się na nadprogramowe koszty, warto zawsze wybierać walutę lokalną (np. gdy jesteśmy we Włoszech, płacimy wyłącznie w euro).

Czy mogę płacić kartą Pekao za granicą?

Wszystkie karty w Pekao – zarówno debetowe, jak i kredytowe – umożliwiają płatności za granicą. Wystarczy znaleźć punkt handlowo-usługowy, który akceptuje „plastiki” VISA/MasterCard.

Ile kosztuje przewalutowanie w Pekao?

Dla debetówek VISA Debit FX, MasterCard Debit FX, MasterCard Debit Gold FX i MasterCard PeoPay KIDS oraz wszystkich kart kredytowych Pekao nie pobiera prowizji za przewalutowanie. Dla pozostałych kart wynosi ona 1% wartości transakcji. Natomiast zastosowany kurs wymiany zależy od rodzaju „plastiku” (koszt od ok. 0,5% do ok. 5%).

Czy karta Pekao jest wielowalutowa?

Funkcję wielowalutową posiada Karta Rewolucyjna, tj. MasterCard Debit FX oraz VISA Debit FX. To podstawowe „plastiki” wydawane do Konta Przekorzystnego.

Źródło:

  • https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/codzienne-bankowanie/karty-kredytowe-debetowe/karta-wielowalutowa.html
  • https://www.mastercard.pl/pl-pl/klient-indywidualny/pomoc/kalkulator-walut.html
  • https://www.visa.pl/wsparcie-visa/konsument/uslugi-podrozne-visa/exchange-rate-calculator.html
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *