Przewalutowanie i wypłata z bankomatu za granicą kartą Pekao

0

Sprawdzamy prowizję i opłaty w PEAKO S.A. dotyczące przewalutowania transakcji oraz wypłat z bankomatów za granicą. PEKAO to 2 co do wielkości polski bank (pod względem aktywów i liczby klientów). Tym samym wielu klientów, na pewno nurtuję pytanie, ile przyjdzie im zapłacić za tego typu operację. Naturalną odpowiedzią jest, to zależy – od rachunku, posiadanych pakietów usług, lokalizacji wypłaty czy samej waluty. W naszym artykule sprawdzamy koszt dla popularnych rachunków osobistych i kart kredytowych. Dodatkowo podpowiemy jak obniżyć ewentualny koszt transakcji oraz jakie są alternatywy.

PEAKO S.A. bankomaty za granicą – prowizje i opłaty

Na wstępie zaznaczymy, iż oprócz samych opłat po stronie banku, powinniśmy uważać na DCC (dynamiczne przeliczanie waluty) oraz ewentualne opłaty Surcharge (prowizja po stronie bankomatu). Te prowizję są niezależne od naszego banku i mogą być naliczone przez operatora bankomatu. W efekcie koszt potencjalnej wypłaty idzie istotnie w gorę.

Sam bank PEKAO, może naliczyć opłatę za wypłatę z bankomatu oraz prowizję za przewalutowanie. Nasz wpis podzieliliśmy na akapity – w jednym opisujemy ewentualna prowizje za wypłatę z bankomatu – zależna od posiadanego konta. W kolejnym prowizję za przewalutowanie zależną od rodzaju posiadanej karty płatniczej.

PEKAO S.A. prowizja za wypłaty z bankomatu

Poniżej przedstawiamy prowizję za wypłatę z bankomatu dla Konta Przekorzystnego (w tym dla kont walutowych) oraz dla rachunku Konto Świat Premium (Private Banking).

Konto Przekorzystne >26 latKonto Przekorzystne <26 latKonta Walutowe (EUR/USD/GBP/CHF)Konto Premium
Wypłata EURO w strefie EOG0 zł*0 zł0 zł**0 zł
Wypłata walut za granicą poza strefą EOG0 zł*0 zł0 zł**0 zł
*0 zł po spełnieniu warunku aktywności 1 transakcja kartą i wpływ 500 zł w poprzednim miesiącu. W innym przypadku prowizja 2,3% min. 5 zł. **W przypadku korzystania z karty wielowalutowej wydanej do konta PLN i spełnieniu warunku aktywności

Bardzo dobre warunki otrzymują osoby młode, do 26 roku życia, które bezwarunkowo dokonają wypłaty za 0 zł ze wszystkich bankomatów za granicą na całym świecie. Pozostali użytkownicy konta Przekorzystnego otrzymują darmowe wypłaty, po spełnieniu warunku aktywności. Wypłaty przy braku aktywności to koszt 2.3% min. 5 zł, co jest dość wysoką prowizją. Dla kont walutowych, najlepiej korzystać z karty wydanej do rachunku złotówkowego, która jest kartą wielowalutową. W przypadku realizowania wypłaty pieniędzy przy użyciu tej karty, opłata to 0 zł jeśli spełniliśmy warunek aktywności. Warto zaznaczyć, iż w przypadku bankomatów za granicą, nie obowiązuję limit 2 pierwszych wypłat w miesiącu. Możemy dokonać dowolnej ilości darmowych wypłat.

Jeśli nie korzystaliśmy aktywnie z rachunku lepiej skorzystać z alternatywy np. innego rachunku z rankingu kont osobistych lub fintechu typu Revolut / WISE.

PEAKO przewalutowanie transakcji za granica w walutach obcych

Obecnie do rachunku Przekorzystnego możemy otrzymać kartę Mastercard Debit FX lub VISA Debit FX (w tym złote karty). Ewentualnie starzy klienci mogą posiadać standardowe karty płatnicze, które posiadają delikatnie słabsze warunki. Poniżej prezentujemy sposób przewalutowania transakcji:

Mastercard Debit FX (konto Przekorzystne)VISA Debit FX (konto Przekorzystne)Pozostałe karty płatnicze
Prowizja za przewalutowanie0%0%1%
Przeliczenie transakcjiKursy Mastercard (~0,5% prowizji)Kursy VISA (~0,5% prowizji)Kursy VISA/Mastercard oraz tabela bankowa (>4% prowizji)
Finalny koszt Przewalutowania~0,5%~0,5%>5%

Co istotne, przewalutowanie transakcji zarówno dla kart VISA i Mastercard wykonywane jest na złotówki po kursach organizacji płatniczej. Nie mamy tu ewentualnego rozliczenia po tabeli bankowej, jak to może mieć miejsce w przypadku standardowego przewalutowania dla kart VISA/Mastercard. Dodatkowo bank nie nalicza żadnej prowizji za samo przewalutowanie. Jest to najkorzystniejsza oferta przewalutowań wśród banków z rankingu kont osobistych i bez problemu dorównuję ofercie popularnych fintechów.

Niewątpliwym plusem kart VISA/Mastercard Debit FX jest wielowalutowość i możliwość bezpośredniego powiązania z rachunkami walutowymi. W takim przypadku transakcja rozliczana jest z salda rachunku walutowego. Więcej na temat przewalutowania transakcji kartami PEAKO znajdziecie tu.

PEKAO ile finalnie zapłacimy za wypłatę EURO z bankomatu za granicą

Oczywiście to zależy od posiadanego konta, karty czy ewentualnego spełnienia warunku aktywności. Generalnie finalna prowizja za wypłatę będzie wyglądać jak poniżej:

  • Konto Przekorzystne PEKAO z kartami Debit FX, koszt wypłaty z bankomatu za granicą – od 0 % do 2,8% min. 5 zł, w przypadku nie spełnienia warunku aktywności. Jednak dla aktywnych klientów ten koszt będzie się zamykał w 0,5% prowizji.
  • Pozostałe Konta/Karty – Koszt od 0,5% do 7,3% w zależności od posiadanego rachunku i karty.

W przypadku spełnienia warunków aktywności. Wypłata EURO i USD z konta Przekorzystnego PLN będzie wyglądać jak w tabeli poniżej:

koszt wypłaty dla kart VISAWypłata 100 EUROWypłata 100 USD
Kurs międzybankowy na rynku FOREX1 EURO = 4,57 zł1 USD = 4,15 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu0 zł0 zł
Prowizja za przewalutowanie VISA (0,45%)2,05 zł1,87 zł
Prowizja za przewalutowanie PEKAO (0%)0 zł0 zł
Suma Prowizji2,05 zł1,87 zł
Obciążenie rachunku459,05 zł416,87 zł

Jak wspomnieliśmy na wstępie, zalecamy szczególną uwagę przy wypłacie pieniędzy za granicą. Operatorzy tych urządzeń mogą naliczyć dodatkowe opłaty w postaci DCC i Surcharge, które opisaliśmy dokładnie w artykule „wypłata z bankomatu za granicą”.

PEKAO jak obniżyć koszt wypłaty z bankomatu za granicą?

Tu oferta jest naprawdę uczciwa, celem obniżenia kosztu musimy posiadać konto Przekorzystne z kartą Debit FX. Pamiętajmy o spełnieniu warunku aktywności (500 zł wpływu i 1 transakcja kartą/mc). W kwestii płatności za granicą i ewentualnego Przewalutowana, możemy szaleć bez opamiętania. Transakcje będą realizowane po kursach organizacji płatniczej lub z rachunków walutowych w przypadku podpięcia konta walutowego i zapewnienia salda.

PEKAO S.A. prowizja za wypłaty z bankomatu z Karty Kredytowej

W przypadku popularnych kart kredytowych PEKAO, prowizja za przewalutowanie transakcji w walutach obcych oraz opłata za wypłatę z bankomatu za granicą wygląda jak poniżej:

Karta kredytowaz Żubrem (standardowa)z Żubrem (Złota)z Żubrem (Platynowa)World Elite MastercardVISA Infinite
Prowizja za przewalutowanie0% 0% 0% 0 %0%
Zastosowane kursy wymianyTabela bankowa (~ 4%)Tabela bankowa (~ 4%)Tabela bankowa(~ 4%)Tabela bankowa(~ 4%)Tabela bankowa(~ 4%)
Prowizja za wypłatę z bankomaty za granicą7%5%3%4,5% min. 6 zł4,5% min. 6 zł
Finalna suma prowizji ~11% ~9%~7%~9,5%~8,5%
Opracowanie własne na podstawie tabeli opłat i prowizji banku PEKAO

Warto podkreślić, iż bank nie pobiera prowizji za przewalutowanie w przypadku wszystkich kart kredytowych. Jednak sama transakcja jest rozliczana po kursach z tabeli banku PEKAO. W efekcie koszt takiego przewalutowania to ok. 4%. Jeśli dla danej waluty bank nie prowadzi tabeli kursowej, transakcja jest przeliczana na EURO/USD z użyciem kursów VISA/Mastercard. Następnie z EURO lub USD przeliczenie na PLN następuje po kursach banku. Takie transakcje będą się wiązać z kosztem na poziomie ~4,5%.

Sam sposób przewalutowania znajdziecie w regulaminach dotyczących wybranych produktów. Niestety, żaden z produktów kredytowych nie nadaję się, ani do wypłat gotówki, ani do płatności w walutach obcych. Prowizję są dość wysokie i na rynku można znaleźć dużo lepsze oferty. W rankingu kart kredytowych, prezentujemy kilka ciekawych opcji.

Pekao wypłata z bankomatu za granicą – podsumowanie

Zarówno flagowe konto Przekorzystne, jak i rachunek premium w PEKAO, wpadają bardzo dobrze pod kątem wypłat z bankomatów za granicą i ewentualnego przewalutowania płatności. Ewentualne koszty czy prowizję są na bardzo niskim poziomie. Tym samym polecamy korzystanie z tych produktów w przypadku zagranicznych podroży czy płatności w walutach obcych. Zalecamy również zabranie niewielkiej ilości gotówki. Same pieniądze wypłacimy w udziale banku PEKAO.

Niestety Karty Kredytowe PEKAO w tej kategorii wypadają bardzo słabo. Koszt ewentualnego przewalutowania to min. 4% (kursy tabeli banku) i to dla wszystkich produktów, również tych premium. Do tego dochodzi prowizja za wypłatę w wysokości od 3% do 7 %. W tym przypadku, szczególnie dziwią wysokie koszty dla kart z segmentu Private Bankingu.

Dla osób zainteresowanych tematyką walut polecamy artykuły: gdzie i jak najtaniej wymienić waluty obce, Internetowe kantory bankowe oraz Jak negocjować kursy walut.

FAQ

Ile kosztuję wypłata z bankomatu za granicą w PEKAO S.A.?

Dla flagowego konta Przekorzystnego i karty Mastercard/VISA debit FX, koszty wypłaty z bankomatu za granicą może wynosić od 0 do 0,5%. Bank ma jedne z najniższych na rynku prowizji. Dla pozostałych kart i rachunków koszt wypłaty to >5%.

Czy karta PEKAO działa za granicą?

Tak, wszystkie karty płatnicze i kredytowe w PEKAO S.A. będą działać za granicą. Możemy zarówno płacić w punktach handlowo usługowych, jak i dokonywać wypłaty pieniędzy z bankomatów.

Jaka prowizja za przewalutowanie transakcji kartą PEKAO?

W przypadku flagowego produktu – konta Przekorzystnego z kartą Mastercard/VISA debit FX nie ma prowizji za przewalutowanie. Co więcej transakcja zostanie przeliczna po kursach Mastercard/VISA, co oznacza ewentualny koszt na poziomie ~0,5%.

Jak są rozliczane transakcje w walutach obcych dla Konta Przekorzystnego PEKAO?

W przypadku tego produktu nie ma prowizji za przewalutowanie. Samo przewalutowanie następuję po kursach VISA/Mastercard, co oznacza koszt na poziomie ok. 0,5%.

Źródło:

  • https://www.pekao.com.pl/o-banku/stopka/cennik-i-regulamin.html
  • https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/codzienne-bankowanie/karty-kredytowe-debetowe/karta-wielowalutowa.html
  • https://www.mastercard.pl/pl-pl/klient-indywidualny/pomoc/kalkulator-walut.html
  • https://www.visa.pl/wsparcie-visa/konsument/uslugi-podrozne-visa/exchange-rate-calculator.html
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.8/5 (Ilość ocen: 6)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *