Jak działa karta wielowalutowa

0

Wakacje zagraniczne, czy jakikolwiek inny wyjazd z kraju wiąże się z koniecznością używania obcej waluty. Dobrze wtedy mieć kartę wielowalutową, którą można płacić w kilku walutach, między innymi w euro, dolarach, czy w funtach. Karta może przydać się także podczas zakupów internetowych w zagranicznych sklepach. W naszym artykule podpowiemy, które banki i instytucje finansowe oferują tego typu usługę. Dodatkowo podpowiemy, gdzie zakupić/wymienić pieniądze, celem zasilenia karty wielowalutowej.

Czym jest karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa jest rodzajem karty debetowej, która umożliwia płatności w złotówkach oraz w walutach obcych, takich jak np. euro, dolary, czy funty. Karta może być podpięta jednocześnie do kilku rachunków bankowych i obsługiwać płatności w różnych walutach. System sam rozpoznaje walutę i pobiera pieniądze z właściwego konta. Dzięki temu nie ponosi się dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem. Przed wejściem na rynek FIntechów typu Revolut, usługa wielowalutowa praktycznie nie była oferowana klientom. Podczas pobytu za granicą, aby można było korzystnie zapłacić za zakupy trzeba było posiadać kartę w danej walucie.

Jedna karta, a kilka rachunków

Dzięki karcie wielowalutowej zniknęły koszty przewalutowania, ponieważ środki w odpowiedniej walucie ściągane są bezpośrednio z konta walutowego. Do karty może być przypisanych kilka różnych rachunków bankowych i dlatego nie trzeba nosić przy sobie kilku różnych kart, wystarczy jedna. Podczas transakcji system po rozpoznaniu waluty rozlicza ją jak najbardziej korzystnie. Płatności wykonywane kartą wielowalutową są bardziej opłacalne i wygodniejsze w porównaniu z wymianą środków w kantorze wymiany walut. Wystarczy podpiąć do karty rachunki prowadzone w różnych walutach (np. złoty, euro, franki, dolary), a po przyjeździe do danego kraju pieniądze zostają pobrane z odpowiedniego konta. Po powrocie do kraju rachunkiem do rozliczeń staje się ponownie konto obsługiwane w złotych. Podczas codziennego użytkowania, taka karta staje się zwykłą kartą debetową, którą można płacić zbliżeniowo, przez Internet, wypłacać gotówkę z bankomatów, podpinać pod Apple Pay, czy Google Pay. Największą grupą, która korzysta z karty wielowalutowej są klienci indywidualni. Niektóre banki wydają taką kartę również przedsiębiorcom. Ważne, aby dokładnie zweryfikować sposób działania naszego produktu. Przykładowo w przypadku ING Banku Śląskiego klient sam musi powiązać kartę wielowalutową z wybranymi rachunkami. Co ciekawe w przypadku np. PEKAO wszystkie rachunki walutowe są podpinane automatycznie do karty.

Karta wielowalutowa – jakie waluty obsługuje?

Karta wielowalutowa w większości umożliwia korzystanie tylko z niektórych, najbardziej popularnych walut. Jest to jej największą wadą. Do karty mogą zostać podpięte jedynie rachunki prowadzone w takich walutach, jak: euro, dolar, funt i złoty. W kraju, w którym będzie obowiązywała inna waluta, karta nie będzie już tak funkcjonalna i atrakcyjna. Jeżeli płacimy za zakupy w kraju, w którym obowiązuje inna waluta niż te wymienione powyżej, to kwota pobrana z karty zostaje najpierw przeliczona na euro lub inną walutę rozliczeniową karty (zależy to od operatora i banku wystawiającego kartę), a następnie z euro na polski złoty. Niektóre produkty, oferują korzystne przewalutowania, przykładowo karta wielowalutowa do konta przekorzystnego w PEKAO posiada usługę bezprowizyjnego przewalutowania po kursach VISA/Mastercars. W efekcie, kurs walutowy będzie prawie tak korzystny jak na Revolucie.

Rachunek walutowy zawsze musi być zasilony

Karta wielowalutowa jest funkcjonalna tylko wtedy kiedy na każdym rachunku, z którego odbywa się płatność znajduje się odpowiednia kwota pieniędzy. Jeżeli np. podczas płatności okaże się, że na koncie euro jest za mało środków lub nie ma ich wcale, to w takiej sytuacji system pobiera pieniądze z konta podstawowego, czyli złotówkowego. Oznacza to, że użytkownik zostaje obciążony kosztami za przewalutowanie. Jeżeli zauważymy, że na rachunku jest pusto, to zawsze można zasilić je poprzez wymianę pieniędzy w kantorze internetowym. Dlatego najlepiej korzystać z usług banku, który oprócz karty wielowalutowej oferuje również dedykowany kantor internetowy. W dalszej części wpisu, prezentujemy jakie usługi oferują poszczególne banku.

Wypłata gotówki – czy jest korzystna?

Większość bankomatów zagranicznych posiada usługę DCC. Jest to tzw. dynamiczna konwersja walut. Polega ona na tym, że walutą rozpoznawalną jest tylko waluta kraju, w którym prowadzona jest karta. Na ekranie wyświetla się informacja po jakim kursie następuje przeliczenie na walutę kraju, w którym odbywa się wypłata. Usługę DCC mogą oferować także niektóre placówki sklepowe. Jeżeli na ekranie bankomatu pojawia się informacja o tym, że wymiana obcej waluty na złotówki odbędzie się po kursie np. 5 zł za 1 funta, to na pewno działa mechanizm DCC i nie jest to korzystna forma wypłaty. Użytkownik musi odrzucić tego typu ofertę i wybrać przewalutowanie u dostawcy karty. Więcej informacji nt. wypłaty pieniędzy z bankomaty za granicą znajdziecie w naszym artykule.

Karta wielowalutowa – które banki ją oferują?

Obecnie w Polsce kartę wielowalutową posiada w ofercie 9 banków: Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Pekao S.A. PKO BP, Santander Bank, Alior Bank, który oferuje kartę również przez kantor walutowy Alior Banku. Wszystkie z wymienionych pozwalają obsługiwać transakcje w złotówkach, euro, dolarach i funtach. Dodatkowo bank Pekao S.A. oraz Getin Bank umożliwiają dopięcie do karty rachunku prowadzonego we frankach szwajcarskich. Najwięcej możliwości posiadają karty wielowalutowe wydane przez Citi Bank Handlowy, mBank, PKO BP i Kantor Alior Banku. Wymienione instytucje obsługują odpowiednio: 15, 11, 10 i 22 waluty. Między innymi są to: kuny chorwackie (HRK), korony duńskie (DKK), norweskie (NOK), szwedzkie (SEK) oraz forinty węgierskie (HUF). Poniższe opłaty dla bankomatów, dotyczą flagowych rachunków dla wybranych banków. (np. Konto Przekorzystne w PEKAO, Konto dla Ciebie od Santandera czy Konto za Zero w PKO BP)

BankKarta wielowalutowkantor internetowyliczba walutBankomaty za Granicą
Alior Bank (kantor)TakTak23  0 zł
SantanderTakTak30 / 5 / 10 zł
mBankTakTak110 zł
PEKAOTakTak4 0 zł
PKO BPTakTak11 0 zł
ING TakTak30 zł / 3 %
Credit AgricoleTakNie30 zł / 12 zł
Citi HandlowyTakTak150 zł
Getin BankTakNie40 zł / 10 zł

UWAGA! Zarówno Alior Bank i PEKAO oferują darmowe przewalutowanie transakcji po kursach Visa/Mastercard. W przypadku Aliora obciążany jest rachunek EUR (po przeliczeniu kursów ze strony organizacji płatniczej). Takie przewalutowanie, jest prawie tak korzystne jak REVOLUT. Zwykle spread dla popularnych par walutowych jest bardzo atrakcyjny.

Wybrane rachunki mogą państwo założyć z naszym rankingiem kont osobistych, gdzie na start jest możliwość otrzymania bonusu pieniężnego za założenie konta.

Karta wielowalutowa – koszty

koszt wydania i prowadzenia karty

Wydanie karty we wszystkich oferujących ją bankach jest bezpłatne. Płacimy za użytkowanie karty i tutaj opłaty są różne w zależności od banku, który ją prowadzi. W banku Citi Handlowym, klienci posiadający rachunki: CitiKonto i Citigold nie płacą nic za obsługę. Najwyższe koszty obsługowe ponoszą klienci Credit Agricole. Obecnie jest to 9 zł miesięcznie. Po spełnieniu określonych warunków opłaty można uniknąć. Standardowo sama usług wielowalutowa jest darmowa, płacimy jedynie za utrzymanie karty. We wszystkich instytucjach opłaty możemy uniknąć w przypadku aktywnego korzystania (warunek wpływów lub/i transkacji)

koszt prowadzenia rachunku walutowego

Karta wielowalutowa powiązana jest z rachunkiem walutowym. Koszt jego prowadzenia zróżnicowany jest w zależności od banku. I tak w Alior Banku, BNP Paribas, ING Banku Śląskim oraz w mBanku rachunek jest darmowy. Natomiast w Getin Banku, PKO BP, Santander Banku, czy Citi Handlowym opłaty można uniknąć po spełnieniu określonych warunków. Takiej możliwości nie udostępnia Credit Agricole, gdzie rachunki będą zawsze płatne.

wypłata gotówki w bankomacie

Korzystanie z kart wielowalutowych za granicą i wypłaty gotówki w bankomatach wiążą się z zapłatą prowizji. Przeważnie jest to 2% lub 3% od wypłaconej kwoty. Jedynie Getin Bank pobiera za wypłatę z zagranicznego bankomatu opłatę w wysokości 4,5% od wypłaconej kwoty. Różnice w prowizji w poszczególnych bankach zależą głównie od tego czy wypłata dotyczy EUR w strefie EOG, czy też nie.

Dodatkowe funkcjonalności niektórych kart wielowalutowych

Karta oferowana przez bank Citi Handlowy działa w ten sposób, że aby zapłacić kartą w innej walucie sami musimy dokonać zmiany waluty. W tym celu należy zalogować się do bankowości internetowej lub można to zrobić przez infolinię, a następnie wybrać rachunek, z którego ma być zrealizowana płatność kartą.

Od 1 czerwca 2018 roku wszystkie karty debetowe wydane do rachunków osobistych banku PKO BP mają udostępnioną funkcję wielowalutową. Użytkownicy nie musieli wymieniać swoich dotychczasowych kart na nowe. Karta z funkcją wielowalutową może zostać powiązana z dowolnym rachunkiem walutowym prowadzonym przez bank.

Gdzie wymienić waluty i jak wypłacić pieniądze

Specjalnie dla was testowaliśmy, gdzie najtaniej można wymienić walutę. W artykule testowaliśmy usługę kantoru walutowego w wybranych bankach. Dla klientów, którzy chcą wybrać gotówkę przed wyjazdem za granicę polecamy artykuł, Wypłata i wpłata walut obcych w Banku.

Karty z funkcją korzystnego przewalutowania

W Polsce oprócz kart wielowalutowych coraz częściej pojawiają się karty płatnicze, w przypadku których bank rozlicza transakcję po korzystnym kursie używanym przez operatora karty. Porównując ją do zwykłych kart, w których transakcje rozliczane są wg tabeli kursów banku, można zaoszczędzić nawet od 5% do 8%. W niektórych przypadkach korzystanie z takich kart może być nawet korzystniejsze w porównaniu z kartami wielowalutowymi. Korzystne przeliczniki walut dotyczą prawie wszystkich światowych walut.

W niektórych bankach płatność kartą z korzystnym przewalutowaniem może okazać się nie tak bardzo atrakcyjną opcją, ponieważ bank może doliczyć swoją prowizję.

Zalety kart wielowalutowych

  • brak prowizji za przewalutowanie przy płaceniu kartą
  • brak kosztów związanych ze stosowaniem przez banki tabeli kursowych
  • bezpłatne wydanie karty
  • niski koszt obsługi.

Wady kart wielowalutowych

  • prowizje od wypłat z bankomatów i innych punktów, które umożliwiają wypłatę gotówki
  • mała ilość obsługiwanych walut obcych, ponieważ większość banków obsługuje jedynie 4 najbardziej popularne waluty (euro, dolary, franki, funty)
  • ryzyko związane z kosztem spreadu podczas wypłaty z bankomatu (mechanizm DCC).
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 5)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.