Przewalutowanie transakcji – karty Visa i MasterCard

0

Robiąc na co dzień zakupy raczej nie myślimy o dodatkowych opłatach. Z konta zostanie potrącone tyle, ile wynosi cena naszych zakupów, nic więcej. Sprawy nieco się komplikują przy transakcjach walutowych, kiedy np. kupujemy coś w innym kraju. Zdajemy sobie sprawę, iż mogą pojawić się dodatkowe koszty, tylko rzadko kiedy znamy dokładną wartość potencjalnych opłat, nie mówiąc już o samym mechanizmie przewalutowania transakcji. Warto zapoznać się z zasadami przewalutowania operacji kartą VISA/Mastercard w naszym banku, a najlepiej korzystać z kart walutowych lub wielowalutowych, by uniknąć zaskoczeń.

Mastercard/Visa przewalutowanie – o co chodzi?

Ten temat jest dość złożony, bo kwestia przewalutowania transakcji w walucie obcej, nie tylko jest zależna od operatora karty Visa/Mastercard, ale również od danego banku czy waluty w której płatność jest dokonywana. Każda instytucja finansowa ma swoje regulację w tym zakresie i po drodze może pojawić się szereg przewalutowań, prowizji czy opłat. Sprawę dodatkowo może komplikować tzw. DCC (dynamic conversion currency), czyli przewalutowanie po stronie operatora terminalu/bankomatu (szczególnie należny na to uważać w przypadku kart walutowych).

W efekcie koszt takiej operacji może wynieść od 0,5-1% do nawet ponad 8% dla kont zaprezentowanych w naszym rankingu kont osobistych. Poniżej przedstawiamy, jak taka operacja może potencjalnie wyglądać i jakie koszty pojawią się po drodze:

  1. Przewalutowanie dla dowolnej waluty po kursie operatora VISA/Mastercard na złotówki – w takim przypadku mamy zazwyczaj najniższy koszt ~0,5% wartości transakcji.
  2. Przewalutowanie jak w punkcie 1, tylko bank nalicza dodatkową prowizję za przewalutowanie – zazwyczaj prowizja wynosi od 2% do 5% w zależności od banku.
  3. Przewalutowanie po kursach VISA/Mastercard do waluty rozliczeniowej karty np. EUR/USD, oczywiście ten punkt dotyczy tylko transakcji w innych walutach niż EUR/USD. Następnie przeliczenie z EUR/USD na PLN po kursie tabeli bankowej. W takim scenariuszu koszt wynosi od 3% do nawet 8%.
  4. Przewalutowanie jak w punkcie 3, tylko z dodatkową prowizją za przewalutowanie ze strony banku. Zazwyczaj całkowity koszt takich przewalutowań wynosi od 5% do 8%.

Jak widać z powyższych przykładów, VISA/Mastercard nie zawsze będzie odpowiedzialny za przewalutowanie transakcji (szczególnie w przypadku walut EUR/USD). Z naszej analizy wynika, iż zazwyczaj czym bardziej skomplikowany jest system przewalutowania transakcji w walucie obcej, tym jest on droższy dla klienta. W dalszej części artykułu opisujemy jak wygląda kwestia przewalutowania dla wybranych banków i kart.

Przewalutowanie płatności kartą Visa

Visa jest największym operatorem kart płatniczych na świecie. Zasady rozliczania transakcji kartami tego operatora są stosunkowo proste. Cała procedura zazwyczaj wygląda tak, że po dokonaniu płatności w obcej walucie, nieważne jakiej, kwota przeliczona zostaje bezpośrednio na złotówki, a całe rozliczenie odbywa się według korzystnej dla klientów tabeli kursów walut, którą stosuje Visa. Przeglądając oferty banków, odnieśliśmy wrażenie, iż posiadanie karty VISA jest korzystniejsze niż Mastercard (w większości przypadków).

W przypadku całościowego przeliczenia transakcji po stronie operatora VISA. Poznanie kwoty, jaka zostanie pobrana z naszego konta jest możliwe za sprawą specjalnego kalkulatora walutowego Visa. Na przykład, wyobraźmy sobie, że kupujemy w Szwecji 2 wypasione kebaby z ostrym sosem o 1 w nocy w dniu 6 lipca 2022 roku za 1000 szwedzkich koron. Transakcja zostaje więc przeliczona na złotówki według tabeli kursowej Visa na dany dzień, co da kwotę nieco ponad 450 złotych.

Niestety, w rzeczywistości koszt płatności może być wyższy, niż ten wskazany przez kalkulator. Większość banków naliczy dodatkową prowizje za przewalutowanie (skoro na tej operacji nie zarobili, bo wykonała ją VISA). W nielicznych przypadkach bywa, że bank nie będzie dokonywał przewalutowań po kursach Visa i zastosuje własną tabele kursową (bardzo rzadki przypadek, ale może wystąpić). W takim scenariuszu przewalutowanie następuje po tabeli kursowej banku. Należy się liczyć z kosztem transakcji na poziomie przynajmniej 3-4%.

Najczęściej spotykaną praktyką jest jednak pozostawienie rozliczeń walutowych Visie, a bank nalicza tylko prowizję za przewalutowanie. Biorąc przykład naszych Kebabów – po doliczeniu prowizji, kwota może wzrosnąć o kolejne 10-20 zł do 460-470 zł w zależności od banku.

Przewalutowanie transakcji kartą MasterCard

W przypadku kart MasterCard, czyli drugiego na świecie giganta wśród operatorów, przewalutowanie wygląda zupełnie inaczej. Tutaj walutą rozliczeniową zazwyczaj nie są złotówki, a euro lub/i dolary amerykańskie. Oczywiście w złotówkach możemy płacić normalnie i nie pojawi się żadne przewalutowanie. Waluta rozliczeniowa ma znaczenie w przypadku transakcji w innych walutach. Przykładowo, jeśli walutą rozliczeniową jest EURO i za granicą zapłacimy w EURO to Mastercard nie dokona żadnego przewalutowania. W takim scenariuszu to Bank zajmie się przeliczenie transakcji z EURO na złotówki. Niestety operacja zostanie wykonana po tabeli kursowej banku na czym stracimy przynajmniej kilka %. W przypadku transakcji w walucie innej niż EURO (np. Japońskich Jenach), operator dokonuje przewalutowania na euro i zostawia dalsze rozliczenia bankowi. Niestety dla klienta oznacza to same przykre niedogodności. Bank musi bowiem dokonać kolejnego przewalutowania, tym razem na złotówki i robi to według własnej tabeli kursów, która jak wiadomo, jest znacznie mniej korzystna niż tabela operatora płatności. W efekcie mamy 2 przewalutowania po drodze i płacimy przynajmniej 3-4% marży (dla banku i operatora Mastercard).

W przypadku MasterCard również można skorzystać z kalkulatora, aby wyliczyć, ile mniej więcej stracimy na zakupie opłaconym kartą tego operatora. Trzeba jednak także skorzystać ze strony z przelicznikami kursowymi banku, w którym mamy konto i naszą kartę. Teoretycznie więc płacąc na Szwecji 1000 koron szwedzkich za 2 kebaby, po przeliczeniu na euro otrzymamy kwotę 93,01 euro, co po przeliczeniu na złote po kursie tabeli banku da nam mniej więcej od 457 zł do 463 zł. Jednak to tylko teoria, bo praktyka znów rządzi się swoimi prawami, tak samo, jak i w przypadku Visa. Większość banków, które oferują karty MasterCard, nie pobiera dodatkowych opłat za przewalutowanie transakcji dokonanych tymi kartami. Prowizję pobiera tylko kilka banków, w tym Citi Handlowy czy Santander. Banki te zarabiają więc na naszych transakcjach walutowych dokonanych kartą MasterCard podwójnie, bo po pierwsze obciążają nas spreadem, a po drugie pobierają prowizję za przewalutowanie. Więc tak naprawdę zapłacimy nie 460 złote, a nawet powyżej 480 zł. Z naszej analizy wynika, iż w przypadku kart Mastercard będzie drożej. Najczęściej trzeba się liczyć z całościową marża/prowizją na poziomie od 4% do nawet 8%. Chociaż zdarzają się wyjątki, np. w PEKAO dla kart Mastercard FX Debit mamy przewalutowanie po kursach Mastercard z dowolnej waluty na złotówki i to bez prowizji (koszt zamyka się w 1%, zwykle to ~0,5%).

VISA/Mastercard Przewalutowanie – kursy walut

Poniżej przedstawiamy analizę dotyczącą kursów walut dla Visa i Mastercard. Dane pochodzą z oficjalnej strony VISA/Mastercard i zostały sprawdzone dla wybranych dni. Co istotne, każda instytucja ustala kurs dla danego dnia o innej godzinie. Oczywiście wybrane banki, w rożny sposób wykorzystują przewalutowanie po stronie VISA/Mastercard, a na finalny koszt wymiany ma wpływ m.in. (1)sposób przewalutowania (po stronie organizacji lub banku), (2) prowizja za przewalutowanie, (3) waluta rozliczeniowa karty. Dlatego oprócz poniższej analizy, należy sprawdzić sposób przewalutowania w swoim banku.

Kursy walut EUR i USD dla VISA i Mastercard

W pierwszej kolejności sprawdzimy, jak wyglądają kursy walut dla najpopularniejszych par (EUR/PLN i USD/PLN). Dane zweryfikowaliśmy na przestrzeni 2,5 miesiąca w odstępach tygodniowych. Poniższe kursy to kursy zakupu danej waluty (kupno EUR/USD za złotówki), dlatego im niższa wartość tym korzystniej dla klienta.

MasterCardVisaMasterCardVisa
EURPLNEURPLNUSDPLNUSDPLN
06.09.20234,58544,49934,28084,203
13.09.20234,67784,69794,35874,3879
20.09.20234,68094,66554,38174,369
27.09.20234,64124,62474,41884,3676
4.10.20234,65174,63394,45244,4368
11.10.20234,55134,57594,28754,3311
18.10.20234,45994,46524,23554,2365
25.10.20234,49074,47254,24914,2246
1.11.20234,48244,46284,25664,2232
8.11.20234,47594,4684,19194,1874
10.11.20234,45184,45894,17564,1759
źródło: Kursy Visa i Mastercard pobrane z oficjalnych kalkulatorów dla danych dni (są to kursy zakupu walut EUR i USD)

Patrząc na powyższe dane i biorąc pod uwagę fakt, iż każda z instytucji bierze kurs wymiany waluty z innej godziny. Prawdopodobnie w długim okresie, szansa na otrzymanie lepszego kursu walut w wybranej instytucji będzie bliższa do 50%. Jednak analizując wielkość tej różnicy, na podstawię powyższej próby. Wydaję się, iż VISA ma delikatnie korzystniejszy przelicznik dla powyższych walut.

Kursy egzotycznych walut dla VISA i Mastercard

W wielu przypadkach kursem rozliczeniowym danej karty jest Euro, dlatego warto sprawdzić jak wyglądają przeliczania wybranych walut własnie względem Euro. Na celownik bierzemy bardziej egzotyczne pary walutowe – meksykańskie peso i tajskie baty. Same kursy, ze względu na parę walutową, przedstawiamy w inny sposób – poniższe dane pokazują ile jednostek danej waluty otrzymamy za jedno EURO. Dlatego czym wyższa wartość, tym korzystniej dla klienta. W tej teoretycznej transakcji płacimy w Meksykańskim Peso (MXN) lub Tajskich Batach (THB) i przeliczenie następuję do Euro (kupujemy te waluty za EURO). Dlatego czym wyższy kurs, tym mniej EURO musimy wydać, aby zakupić pożądaną ilość pieniędzy. Powyższy scenariuszu zakłada dalsze przewalutowanie z Euro do PLN po stronie banku (kursy z tabeli bankowej).

MasterCardVisaMasterCardVisa
EURMXNEURMXNEURTHBEURTHB
06.09.202318,552818,375137,861537,6656
13.09.202318,31518,409838,066237,9329
20.09.202318,181818,195638,315638,0308
27.09.202318,355618,326938,182538,1533
4.10.202318,642418,384238,553438,5463
11.10.202318,818918,903438,380338,5607
18.10.202318,812518,807538,119938,1338
25.10.202319,254819,12338,073438,1763
1.11.202318,835518,912537,901737,8256
8.11.202318,601818,599837,751537,7424
10.11.202318,621218,617537,782937,708
źródło: Kursy Visa i Mastercard pobrane z oficjalnych kalkulatorów dla danych dni (są to kursy zakupu walut MXN i THB za EURO)

Bardzo ciekawy test, gdzie Mastercard wydaję się wypadać korzystniej, czyli sytuacja zupełnie przeciwna do par walutowych EURPLN i USDPLN. Jednocześnie badamy te same dni. Szczególnie w przypadku Tajskiego Bata, Mastercard uzyskuję znaczącą przewagę. Jednak pamiętajmy, czym dłuższy będzie badany okres, tym ta różnica będzie mniejsza, a przewaga wybranego operatora będzie maleć. Jaki z tego wniosek: nie da się określić, która instytucja ma korzystniejsze kursy wymiany walut. Dlatego dużo lepiej skupić się na sposobie przewalutowania transakcji w naszym banku, o czym poniżej.

Przewalutowanie transakcji kartami wybranych banków

Specjalnie dla was sprawdziliśmy jak wygląda przewalutowanie transakcji kartami w wybranych instytucjach finansowych.

W skrócie dla kart VISA ogólny koszt przewalutowania wynosi ok. 2,5%. Dla kart Mastercard sytuacja jest dużo gorsza i koszt tej operacji wzrasta do ponad 7,5%.

Dodatkowe informację na ten temat w dedykowanych artykułach:

Wypłata pieniędzy za granicą kartami Alior Banku i płatność kartą za granicą Alior bank

Przewalutowanie płatności w dowolnej walucie obcej dokonane kartą Visa lub Mastercard przeliczane jest po kursach danej organizacji płatniczej na złotówki. Dodatkowo bank dolicza prowizję za przewalutowanie 0 % lub 2% w zależności od posiadanej taryfy, kwoty i pakietu walutowego.

Więcej informacji w artykułach Millennium wypłata z bankomatu za granicą i Płatność karta za granicą Millennium.

 

Najlepiej wygląda sytuacja z przewalutowaniem dla kart Visa Debit FX, Mastercard Debit FX – jest ono dokonywane po kursach Visa/Mastercard z dowolnej waluty na PLN i to beż żadnej dodatkowej prowizji.

Transakcje w obcej walucie wykonane kartami debetowymi Visa/Mastercard zostaną przewalutowanie na dolary, a potem na złote zgodnie z tabelą kursową banku.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytówek Visa/Mastercard. Jeśli operacja odbywa się w walucie, którą Bank Pekao obsługuje, przewalutowanie zostanie zrealizowane po kursie banku.

Płatności w pozostałych walutach zamieniane są na dolary według tabeli operatora karty. Kolejna wymiana (z USD na PLN) dokonywana jest na podstawie tabeli banku.

Dodatkowe informację na ten temat w dedykowanych artykułach:

Wypłata pieniędzy za granicą kartami PEAKO i płatność kartą za granicą PEAKO

Płacąc kartą Visa lub Mastercard w obcej walucie zostanie ona wymieniona na polskie złote na podstawie tabeli operatora karty.

BNP Paribas pobiera 5,0% prowizji dla kart debetowych oraz 2,0% dla kredytówek.

Bank oferuję 2 ciekawe produkty Karty Otwartej na Świat Mastercard (debetowa) oraz Mastercard World Elite (kredytowa), gdzie nie jest pobierana prowizja za przewalutowanie! 

Więcej informacji w artykułach BNP Paribas wypłata z bankomatu za granicą i Płatność karta za granicą BNP Paribas.

Płacąc kartą debetową Mastercard w euro, przewalutowanie odbędzie się według tabeli kursowej Mastercard.

Jeśli wypłacimy gotówkę w walucie innej niż euro z bankomatów z oznaczeniem Citi/Citibanku pierwsze przewalutowanie (na dolary amerykańskie) realizowane jest według kursu Mastercard, a z USD na PLN stosownie z tabelą banku. W przypadku EURO przewalutowanie nastąpi po tabeli bankowej.

Dla pozostałych walut bank przewalutuje transakcje na GBP/USD/CHF lub na EUR, w zależności od posiadanej karty, samo przewalutowanie odbywa się z zastosowaniem kursów Mastercard. Kolejno następuje wymiana z EUR/GBP/USD/CHF na PLN zostanie wykonana po tabeli kursowej banku (słaby przelicznik). W efekcie zapłacimy i tak sporo, przynajmniej kilka % straty na kursie waluty.

Płatności w obcej walucie wykonane kartą kredytową, wymieniane są na polskie złote w oparciu o tabelę kursową Mastercard.

Posiadacze kart debetowych mogą cieszyć się brakiem prowizji za przewalutowanie (otrzymują kursy z tabeli banku – czyli bardzo słaby przelicznik). Użytkownicy kart kredytowych zostaną obciążeni opłatą na poziomie 6,8% (oprócz kart Citibank World Elite Mastercard Ultime oraz Citibank Mastercard World Signia Ultime).

Jeżeli waluta transakcji (karta Visa/Mastercard) znajduje się w tabeli banku, przewalutowanie odbywa się według niej.

W przypadku płatności „plastikiem” Visa walutą spoza oferty Credit Agricole przeliczenie następuje w oparciu o tabelę kursową Visa. W podobnej sytuacji, ale posługując się kartą Mastercard, pierwsza wymiana (na euro) realizowana jest zgodnie z kursem Mastercard, natomiast kolejna (z EUR na PLN) po tabeli banku.

Bez względu na to, czy płacimy kartą debetową Visa, czy Mastercard, bank pobierze prowizję za przewalutowanie w wysokości 4,0% (karta do Konta dla Ciebie VIP – brak prowizji). Dla kart kredytowych opłata ta wynosi 3,0%.

Podczas płatności kartą Visa wymiana waluty transakcji na złote odbywa się według tabeli kursowej Visa.

Operacje kartą Mastercard opłacone w euro będą przeliczone na złote zgodnie z kursem stosowanym przez bank (tabela bankowa). Jeśli sytuacja dotyczy innych walut pierwsze przewalutowanie (na euro) nastąpi w oparciu o tabelę Mastercard. Następne (z EUR na PLN) po kursie banku.

VELO Bank nie pobiera prowizji za przewalutowanie.

W przypadku kart Visa waluta transakcji jest zamieniana na polskie złote na podstawie tabeli Visa.

Użytkownicy kart debetowych tego operatora za płatności w obcej walucie zostaną obciążeni prowizją w wysokości 3%. Karty kredytowe Visa są zwolnione z tej opłaty.

W przypadku „plastików” Mastercard transakcje w euro są przeliczane po kursie banku. Jeśli zapłacimy w innej walucie, zostanie ona najpierw wymieniona na EUR (wg tabeli Mastercard), a później na PLN stosownie z tabelą kursową banku.

Posiadacze kart Mastercard mogą cieszyć się brakiem prowizji za przewalutowanie

Dodatkowe informację na ten temat w dedykowanych artykułach:

ING wypłata z bankomatu za granicąpłatność kartą ING Banku Śląskiego za granicą 

W mBanku obowiązują takie same zasady przewalutowania zarówno dla klientów posługujących się kartami Visa, jak i Mastercard.

Płatność w obcej walucie jest przeliczana na polskie złote w oparciu o kurs stosowany przez operatora karty (Visa/Mastercard).

mBank zazwyczaj pobiera prowizję za przeliczenie transakcji w wysokości 5,9%. Istnieje kilka sposobów na unikniecie czy obniżenie tej prowizji.

Dodatkowe informację na ten temat w dedykowanych artykułach:

Wypłata pieniędzy za granicą kartami mBank i płatność kartą za granicą mBank

Nest Bank pobiera prowizję za przewalutowanie transakcji dokonanych kartami Visa na poziomie 4,9%.

Przeliczenie na polskie złote jest realizowane zgodnie z kursem stosowanym przez Visa.

Płatności kartą Visa są wymieniane na PLN według tabeli kursowej Visa. Prowizja za przewalutowanie wynosi 3,5%. Karta kredytowa Visa Infinite jest z niej zwolniona.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku korzystania z kart debetowych Mastercard. Jeśli dokonamy transakcji w walucie, dla której bank prowadzi tabelę kursową, wówczas wymiana nastąpi zgodnie z nią. Operacje w innych walutach zostaną początkowo przeliczone na euro według kursu stosowanego przez Mastercard, a potem na złote po kursie banku. Debetówki są zwolnione z prowizji za przewalutowanie.

Dodatkowe informację na ten temat w dedykowanych artykułach:

Wypłata pieniędzy za granicą kartami PKO BP i płatność kartą za granicą PKO BP

Dla kart Visa transakcje w walutach, które bank uwzględnia w swojej tabeli kursowej, wymieniane są zgodnie z nią. Dla pozostałych przeliczenie na polskie złote odbywa się w oparciu o kurs stosowany przez Visa (egzotyczne waluty).

W przypadku kart debetowych Mastercard, płatności w EUR, GBP, USD, DKK, AUD, SEK, NOK są realizowane po tabeli banku. Inne waluty zamieniane są na EUR według tabeli kursowej Mastercard, a następnie na PLN na podstawie kursu banku.

Przewalutowanie transakcji w euro wykonanych kartą kredytową Mastercard następuje stosownie z tabelą kursową banku. Przeliczanie płatności w innych walutach wygląda tak samo, jak przy debetówkach.

Santander Bank Polska pobiera 2,8% prowizji za przewalutowanie. Wyjątek stanowi karta kredytowa Visa Platinum, dla której opłata ta wynosi 2,0%. Karty kredytowe Mastercard World Elite i World Mastercard są zwolnione z prowizji.

Dodatkowe informację na ten temat w dedykowanych artykułach:

Wypłata pieniędzy za granicą kartami Santander i płatność kartą za granicą Santander

Dla kart Mastercard przewalutowanie transakcji w euro realizowane jest w oparciu o tabelę kursową banku.

Jeśli zapłacimy w innej walucie niż euro, kwota najpierw zostanie wymieniona na euro zgodnie z tabelą Mastercard, a kolejno na złote po kursie banku.

Prowizja za płatności w obcej walucie kartami debetowymi poza EOG (Europejki Obszar Gospodarczy) wynosi 1% (min. 5 zł). Opłata nie dotyczy kart kredytowych.

Przewalutowanie z euro realizowane jest po kursie banku (karta Mastercard). W przypadku innych walut kwota transakcji zamieniana jest na euro zgodnie z tabelą Mastercard, a następnie na złote w oparciu o kurs banku.

W BOŚ Banku prowizja za taką operację wynosi 3,0% dla debetówek i 4,0% dla kart kredytowych.

Jeśli zapłacimy kartą Visa w obcej walucie, kwota zostanie wymieniona na złote w oparciu o tabelę kursową Visa.

Natomiast płacąc kartą Mastercard, wszystko zależy od waluty transakcji. Jeżeli będzie to EUR przewalutowanie nastąpi w oparciu o kurs stosowany przez procesora kartowego, tj. Santander Bank Polska. Gdy mamy do czynienia z inną walutą, płatność zostanie przeliczona na euro według tabeli Mastercard i kolejno na złote zgodnie z kursem obowiązującym w Santander Bank Polska.

W Plus Banku nie zostaniemy obciążeni prowizją za tego typu operacje.

Płatności w obcej walucie zrealizowane kartą Visa będą zamienione na polskie złote w oparciu o kurs stosowany przez operatora karty. W Toyota Bank obowiązuje 4-procentowa prowizja za przewalutowanie.

Przewalutowanie transakcji kartami do kont walutowych

Często chcąc uniknąć dodatkowych opłat przy płatnościach w innych walutach, decydujemy się na założenie konta walutowego z kartą debetową. Jednak wszystko jest proste, kiedy wykonujemy płatność w walucie karty. Gorzej w sytuacji, gdy płatność jest w dolarach, a karta w euro. Mechanizm rozliczania takich transakcji zależy od banku i przyjętych zasad. Najczęściej jest tak, że kwota transakcji zostaje przeliczona na walutę karty po kursie operatora VISA/Mastercard. Jednak czasami może się zdarzyć, że rozliczenie nastąpi po kursie tabeli banku, a wtedy koszt przewalutowania wzrośnie. Dlatego planując założenie konta walutowego warto sprawdzić, co będzie w sytuacji, gdy dokonamy płatności w innej walucie niż waluta naszego konta. W naszym rankingu kont osobistych najlepiej w przypadku płatności za granicą wypada Karta Rewolucyjna w banku Pekao. Wynika to z usługi przewalutowań po kursach organizacji VISA/Mastercard bezpośrednio na złotówki i bez dodatkowej prowizji. W przypadku innych instytucji, polecamy wszelkie fintechy typu Revolut czy Aion Bank.

Jednocześnie polecamy kilka artykułów dotyczących wymiany czy wypłaty walut:

Visa czy MasterCard – która karta lepsza?

To zależy, od banku, regulaminów czy tabeli opłat i prowizji. Same kursy wymiany oferowane przez dane organizacje płatnicze, to tylko niewielka część całej układanki. Nimi raczej bym się nie sugerował. Warto przed dokonaniem wyboru zerknąć do regulaminu banku, jak dokładnie wygląda przewalutowanie. Jeśli nie chcę nam się tego robić, a mamy do wyboru VISA i Mastercard, to ja wybierałbym VISA. W przypadku tego operatora mamy statystycznie większa szansę, iż oferta w tym zakresie będzie korzystniejsza. W przypadku większości instytucji finansowych przewalutowanie do złotówki następuje po kursach Visa i ewentualnie dochodzi prowizja za przewalutowanie. Dla Mastercard mamy cały wachlarz różnych sposobów rozliczania transakcji.

Przewalutowanie transakcji VISA/Mastercard – podsumowanie

Generalnie odradzam płatności kartami złotówkowymi w walutach obcych, chyba że mamy specjalny pakiet wielowalutowy np. przewalutowanie po kursach organizacji płatniczej bez dodatkowej prowizji. W przypadku większości instytucji, koszt ewentualnego przewalutowania to min. kilka % wartości transakcji. W obecnych czasach mamy do wyboru szereg rozwiązań, typu fintechy z kartami wielowalutowymi. Nie ma sensu przepłacać za tę operację. Jeśli chcemy się upierać przy tradycyjnych bankach, warto wybrać kartę wielowalutowa/walutową i samemu kontrolować wymianę pieniędzy.

W przypadku banków, najlepszą propozycję ma PEKAO – konto Przekorzystne, zgodnie z ofertą otrzymujemy przewalutowania po kursach organizacji płatniczej (Mastercard/Visa) bez żadnej dodatkowej prowizji. Tu pewna ciekawostka, w weekendy kursy PEKAO będę korzystniejsze od tych oferowanych przez Revoluta. Tą kwestię sami przetestowaliśmy – przykładowo kurs zakupu dolarów w niedziele (12.11.2023) wynosił ok 4,17 zł za 1 USD, gdzie dla Revoluta byłoby to ok 4,175-4,18 zł za 1 USD (ze względu na dodatkową 0,5% prowizje za wymianę pieniędzy w weekend).

Co do samych kursów wymiany, nie da się jednoznacznie określić, która instytucja płatnicza ma korzystniejszą propozycję. Z naszej analizy wynika, iż wszystko zależy od dnia i pary walutowej – raz jedna organizacja wypada lepiej raz druga.

FAQ

Jaka prowizja za przewalutowanie VISA ?

Prowizja za przewalutowanie transakcji jest zależna od naszego banku. Sama organizacja płatnicza zarabia na oferowanych kursach wymiany, w przypadku VISA należy się liczyć z marżą na poziomie ~0,5%.

Jaka prowizja za przewalutowanie Mastercard?

Mastercard nie pobiera prowizji za przewalutowaniem, ta może jednak być pobrana przez bank. Organizacja płatnicza Mastercard zarabia na oferowanych kursach wymiany, gdzie marża instytucji wynosi ok ~0,5%.

Co lepsze karta Visa czy Mastercard (kursy walut)?

To zależy, najistotniejszym punktem jest sposób przewalutowania po stronie banku (i to ten aspekt należy zweryfikować). Jednak, jeśli miała by paść szybka odpowiedz – to statystycznie w przypadku VISA mamy lepsze przewalutowania (na podstawie analizy wybranych banków).

Ile kosztuję przewalutowanie VISA/Mastercard?

Sama marża na kursach wymiany VISA/Mastercard to ~0,5% i z takim kosztem musimy się liczyć. Pamiętajmy jednak, iż bank może naliczyć dodatkową prowizję za przewalutowanie i/lub sam dokonać przeliczenia transakcji po kursach z tabeli (z pominięciem kursów VISA/Mastercard).

Ile walut obsługują karty Mastercard?

W przypadku organizacji płatniczej Mastercard mamy dostęp do prawie 150 walut. Tym samym zapłacimy za zakupy nawet w najdalszych zakątkach świata.

Ile walut obsługują karty VISA?

Posiadają plastik spod znaczka VISA, otrzymujemy dostęp do transakcji nawet w 180 walutach na cały świecie. Bez problemy zapłacimy za zakupy w Tajlandii, Vietnamie, Meksyku czy krajach afrykańskich.

Źródło:

Regulaminy banków oraz tabele opłat i prowizji

Kalkulator kursów Mastercard

Kalkulator kursów VISA

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4/5 (Ilość ocen: 10)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *