PKO BP przewalutowanie i wypłata z bankomatu za granicą

0

Wakacyjny wyjazd czy biznesowa podróż za granicę. Pilna potrzeba podjęcia gotówki, a w portfelu tylko karta banku PKO BP. Ile nam przyjdzie zapłacić za taką przyjemność? Tu pada jedna z moich ulubionych odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie – to zależy. Taka operacja wiąże się z szeregiem potencjalnych prowizji. Po pierwsze bankomat może naliczyć swoją opłatę – Surcharge i ewentualne DCC. Po drugie Bank naliczy swoją prowizję za wypłatę oraz prowizję za przewalutowanie. Sprawdzamy jakie prowizję przyjdzie nam zapłacić w przypadku PKO BP i wypłaty z bankomatu za granicą.

PKO BP wypłata z bankomatu za granicą – prowizja

W pierwszej kolejności sprawdzamy jaka prowizja obowiązuję za wypłatę z bankomatów dla popularnych kart PKO BP. Tabele podzieliliśmy na wypłatę EURO w strefie EOG oraz wypłatę innych walut np. USD poza strefą EOG.

Rodzaj kontaKonto za zero* Konta walutowe PKO BP*PKO Konto
bez Granic
Konto AurumKonto Platinium II
Wypłata w Strefie EOG (EURO)0 zł0 zł0 zł0 zł0 zł
Wypłata poza Strefą EOG (np. USD)0 zł0 zł0 zł0 zł0 zł
*W przypadku konta za zero dla kont założonych po 1 marca 2020. *Dla kont walutowych wypłata może się odbywać przy użyciu karty wielowalutowej wydanej dla konta za zero – w takim przypadku prowizja 0 zł

Jak widać powyżej, opłaty są takie jakie powinny być, czyli 0 zł dla wszystkich rachunków. To jedne z najniższych prowizji dla rachunków z rankingu kont osobistych.

PKO BP przewalutowanie transakcji w walutach obcych

Dla większości poniższych rachunków, bank wydaje karty VISA. Jedynie dla kont AURUM i Platinium II otrzymamy kartę Mastercard. Jest to o tyle istotne, iż przewalutowanie transakcji kartami VISA następuję bezpośrednio na złotówki, bank jedynie nalicza swoją prowizję. Kursy organizacji płatniczej VISA są bardzo atrakcyjne, niewiele gorsze od kursów wymiany popularnych fintechów typu Revolut. Realny koszt przewalutowania w PKO BP po stronie VISA zamyka się w 0,5%. Gorzej wygląda przewalutowanie w przypadku Mastercard, gdzie to bank dokonuję przewalutowania po kursie z tabeli bankowej (koszt min. 4.5%).

Przykładowy koszt przewalutowania VISA/Mastercard w PKO BP

Rodzaj kontaKonto za zeroKonta walutowe PKO BPPKO Konto
bez Granic
Konto AurumKonto Platinium II
Prowizja za przewalutowanie4% prowizji0*/4%* prowizji4% prowizji4% prowizji dla kart VISA / 0% dla Mastercard4% prowizji dla kart VISA / 0% dla Mastercard
Zastosowane kursy wymianyKurs VISAKurs VISAKurs VISATabela Bankowa (~4,5%) dla Mastercard. Dla VISA Kurs VISATabela Bankowa (~4,5%) dla Mastercard. Dla VISA Kurs VISA
Finalny koszt przewalutowania~4,5%~4,5%~4,5%~4%-4,5%~4%-4,5%
Opcja karty wielowalutowejTakTakTakTakTak
*w przypadku kont walutowych nie ma prowizji, jeśli karta została powiązana z wybranym rachunkiem walutowym oraz saldo rachunku walutowego pozwala na dokonanie płatności. W innym przypadku przewalutowanie nastąpi po kursach VISA i zostanie naliczona prowizja 4%

Jak widać powyżej, najkorzystniejsze przewalutowanie w PKO BP otrzymamy dla podstawowych rachunków, gdzie ewentualne przeliczenie walut następuję po kursach VISA. Realny całkowity koszt przewalutowania wyniesie ok. 4.5%. Dla porównania w przypadku kont premium Aurum i Platinium II koszt wzrasta wynosi od 4% do 4,5% w zależności od posiadanej karty. W przypadku VISA mamy prowizję 4% i kursy przeliczenia VISA (~0,5%). Dla Mastercard nie ma prowizji za przewalutowanie, ale kurs będzie przeliczany po tabeli (~4,5%). Oczywiście dla wszystkich kont możemy skorzystać z karty wielowalutowej i obniżyć koszt do 0, o ile zapewnimy środki na rachunku walutowym powiązanym z kartą płatniczą. Więcej na temat samych przewalutowania płatności kartami PKO BP znajdziecie tu.

Konto za Zero wypłata EURO / USD za granicą

Prowizje w przypadku PKO BP są na bardzo konkurencyjnym poziomie, co więcej, praktycznie dla wszystkich kont są one na tym samym poziomie. Na przykładzie konta za zero w PKO BP koszt wypłaty za granicą wygląda tak

  • 0 zł za wypłatę ze wszystkich bankomatów za granicą
  • 4% prowizji za przewalutowanie
  • Dla kart VISA – Kurs wymiany VISA (Realny koszt poniżej 0,5%)

Dla kont Aurum i Platiniu II zamiast kursu wymiany VISA mamy koszt tabeli bankowej:

  • Dla kart Mastercard – kurs tabeli bankowej (realny koszt 4,5%)

Poniżej przedstawiamy koszt wypłaty 100 jednostek waluty EURO oraz USD dla kart VISA – najbardziej popularne rachunki. Przyjęty kurs walutowy jest powyżej aktualne kursu rynkowego, co wynika z momentu dokonania poniższej analizy.

koszt wypłaty dla kart VISAWypłata 100 EUROWypłata 100 USD
Kurs międzybankowy na rynku FOREX1 EURO = 4,57 zł1 USD = 4,15 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu0 zł0 zł
Prowizja za przewalutowanie VISA (0,45%)2,05 zł1,87 zł
Prowizja za przewalutowanie PKO BP (4%)18,28 zł 16,60 zł
Suma Prowizji 20,33 zł18,47 zł
Obciążenie rachunku477,33 zł433,47 zł
Suma prowizji i finalne obciążenie rachunku będzie zależeć od aktualnych kursów rynkowych.

Jak widać powyżej, suma wszystkich pobranych prowizji za wymianę to ok. 3,95%. Oczywiście finalne obciążenie jak również kwotowa suma prowizji będzie zależeć od aktualnych kursów rynkowych.

Jak wypłacić pieniądze z konta walutowego PKO BP?

Część klientów zastanawia się jak wypłacić pieniądze z konta walutowego PKO BP. Tu możliwości są 2

  • Pieniądze wypłacimy np. w jednym z oddziałów PKO BP. Koszt wypłaty to 0 zł w przypadku pierwszej operacji w danym miesiącu lub 0,5% min. 10 zł dla każdej kolejnej wypłaty. Niestety wpłata zawsze kosztuję 0,5% min. 10 zł. Należy jedynie pamiętać, iż bank prowadzi obsługę walutową w 9 walutach m.in. EURO, Dolarach Amerykańskich(USD), Funtach Brytyjskich (GBP). Więcej na ten temat w dedykowanym artykule.
  • Wypłata pieniędzy z konta walutowego w bankomacie za granicą. Ta opcja wydaję się być lepsza. Wystarczy mieć kartę debetową do konta za zero i powiązać ja z wybranym rachunkiem. W takim scenariuszu prowizja za wypłatę wyniesie 0 zł. jedynie należy uważać na opłaty surcharge i DCC (o których pisaliśmy w artykule).

Wypłata z bankomatu za granicą PKO BP – Karty Kredytowej

Sprawdźmy jak wygląda kwestia wypłaty z bankomatów za granicą dla kart kredytowych prowadzonych przez bank PKO BP.

Rodzaj kontaPrzejrzysta VISAPrzejrzysta MastercardPKO Mastercard PlatinumPKO VISA Infinite
Prowizja za przewalutowanie4% prowizji4% prowizji0 %0%
Zastosowane kursy wymianyKurs VISA (~0,45% prowizji)Tabela bankowa (~ 4,5%)Tabela Bankowa (~ 4,5%)Kurs VISA (~0,45% prowizji)
Prowizja za wypłatę z bankomaty za granicą4% min. 15 zł4% min. 15 zł0 %0 %
Finalna suma prowizji ~8,5% ~12,5%~4,5%~0,45%
Opracowanie własne na podstawie tabeli opłat i prowizji banku PKO BP oraz informacji na stornie VISA

Niestety dla kart Mastercard, efektywnie bank sam przewalutuje transakcje po kursach z tabeli bankowej. Koszt takiej operacji to około 5,0% prowizji (spread miedzy kupnem a sprzedażą dla popularnych walut wynosi 9%).

Jak widać powyżej, wypłata dla karty kredytowej PKO VISA infinie wypada bardzo korzystnie. Nie płacimy bankowi żadnej prowizji, a kurs wymiany to ten stosowany przez VISA (realna marża na poziomie 0,45%). W przypadku podstawowych kart kredytowych, wypłata z bankomatu jest mało korzystna – szczególnie dla karty przejrzystej Mastercard. Tam suma prowizji to nawet ponad 12,5%. Tym samym za wypłatę np. 100 EURO, gdzie kurs rynkowy wynosi 4,6 zł za 1 EURO. Zapłacimy 55,2 zł w prowizjach, finalny koszt zakupu wyniesie 515,2 zł, zamiast rynkowego kosztu na poziomie 460 zł.

PKO BP jak najkorzystniej wypłacić pieniądze z bankomatu za granicą?

Tu odpowiedz jest prosta, najlepiej skorzystać z rachunków walutowych i karty wielowalutowej (dostępna dla wszystkich rodzajów rachunków). Samą walutę możemy wymienić w kantorze internetowym PKO BP. Alternatywnie, to gdzie najtaniej możemy kupić walutę sprawdzaliśmy i opisaliśmy w osobnym artykule. Dla bardziej zamożnych klientów świetnym rozwiązaniem może być karta PKO VISA Infinite, którą przedstawiliśmy w rankingu kart kredytowych. W przypadku tej kredytówki należy mieć albo wysokie dochody i obroty na rachunku, albo musimy się liczyć ze sporą opłatą roczną za prowadzenie produktu. Więc nie jest to opcja dla przeciętnego zjadacza chleba.

Uwaga na dodatkowe prowizję za wypłatę za granicą

Tak jak wspominaliśmy na wstępie, nie tylko bank może naliczyć prowizję za wypłatę z bankomatu. Również operator urządzenia może naliczyć dodatkową opłatę w postaci Surchare (nawet 5 – 10 EUR). Co więcej może nam on zaproponować tzw. DCC (dynamiczne przeliczanie waluty), w tym przypadku to operator bankomatu dokona przewalutowania, a nie nasz bank. Koszt takie operacji w niektórych przypadkach może wynieść nawet do 10%. Wiece o tych zagadnieniach znajdziecie w artykule „wypłata walut z bankomatów za granicą – prowizje i opłaty

PKO BP wypłata z bankomatu za granicą i przewalutowanie- podsumowanie

Bank wypada całkiem nieźle w tej kategorii, wśród instytucji z rankingu kont osobistych. Jedynie trochę lepsza oferta do znalezienia jest w PEKAO czy Citi Handlowym. Jako alternatywę czy konto dodatkowe, warto rozważyć te rachunki dla płatności/wypłat w walutach obcych. Oczywiście, dodatkowo możemy założyć rachunek w jednym z popularnych fintechów typu REVOLUT, WISE. W niektórych przypadkach pozwoli to obniżyć ogólny koszt operacji opisanych w tym artykule. Warto zabrać też trochę gotówki na wyjazd. Pieniądze wypłacimy np. w jednym z oddziałów PKO BP.

FAQ

Jak koszt wypłaty z bankomatu za granicą w PKO BP?

Praktycznie wszystkie karty wydawane do rachunków w PKO BP to VISA. Przy wypłacie pieniędzy w walucie obcej z bankomatu za granicą nie zostanie naliczona opłata za tę operację. Bank pobierze jedynie prowizje za przewalutowanie transakcji w wysokości 4%. Sam kurs wymiany, to ten ze strony VISA – marże stosowane przez organizację to ~ 0,45%. Tym samym finalny koszt takiej wypłaty to ok. 4,5% dla wszystkich kart VISA wydanych w PKO BP (oprócz kart kredytowych). Dla kart Mastercard ten koszt wzrasta do 8,5%.

Czy można wypłacić pieniądze z karty PKO BP za granicą?

Tak, wszystkie karty płatnicze w PKO BP będą działały poza granicami naszego kraju. Zarówno płatności jak i wypłaty z zagranicznych bankomatów zrealizujemy bez problemu.

Czy można wypłacić pieniądze za granicą z karty kredytowej PKO BP?

Tak, taka operację możemy wykonać bez problemu. Sam koszt będzie zależeć od rodzaju posiadanej karty kredytowej. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Dlaczego bank PKO BP naliczył prowizję za wypłatę z bankomatu za granicą?

Chociaż obecnie dla wszystkich podstawowych rachunków i kart debetowych prowizja za wypłatę z bankomatów za granica wynosi 0 zł. To dla kont za Zero założonych przed 1 marca 2020 roku, prowizja za wypłatę z bankomatu wynosi 4%. Tylko konta za Zero założone po 1 marca 2020 roku nie zostaną obciążone prowizją za tą operację.

PKO BP jaka prowizja za przewalutowanie transakcji kartą?

W zależności od karty – dla kart VISA mamy 4% prowizji za przewalutowanie oraz rozliczenie transakcji po kursach VISA (koszt ~0,5%). W efekcie nasz koszt wyniesie ok. 4,5%. W przypadku kart Mastercard nie mamy prowizji za przewalutowanie, ale bank przeliczy transakcje po tabeli bankowej (koszt ok. 4,5%). To dotyczy normalnych kart płatniczych.

Jak PKO BP rozlicza transakcje w walutach obcych z rachunku PLN?

Dla kart VISA mamy przewalutowanie po kursach VISA oraz prowizję za przewalutowanie 4%. W przypadku kart Mastercard nie ma prowizji za przewalutowanie, a transakcja rozliczania jest po tabeli banku (koszt 4,5%).

Czy można wypłacić Euro z bankomatu PKO BP?

Niestety taka operacja nie jest możliwa. Bankomaty PKO BP nie obsługują waluty EURO.

Źródła:

TOiP PKO BP dla konta bez granic, TOiP PKO BP dla konta Aurum, TOiP PKO BP dla konta Platinium II, TOiP dla Konta za Zero PKO BP, TOiP dla Kart Kredytowych, Tabela Bankowa PKO BP, Tabela kursów VISA

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.9/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *