Obsługa gotówkowa – wpłata i wypłata gotówki w oddziale PKO BP

0

Według raportu Fundacji Polska Bezgotówkowa jeszcze w 2016 roku 63% transakcji było finalizowanych przy użyciu gotówki. W 2022 roku ten trend zupełnie się odwrócił – 62% to obecnie płatności bezgotówkowe. Co prawda, popularność gotówki słabnie, nadal jednak operacje te stanowią prawie 40 proc. Dlatego warto wiedzieć, gdzie udać się z lub po papierowe pieniądze. Na blogu znajdziecie już artykuł na temat bankomatów i wpłatomatów PKO BP. W tym wpisie omówimy, jak wygląda wpłata i wypłata gotówki w oddziale PKO BP.

Wpłata i wypłata pieniędzy w PKO BP

Najczęściej do wpłaty i wypłaty pieniędzy wybieramy urządzenia samoobsługowe. Co jednak zrobić w przypadku awarii maszyny albo, jeśli okaże się, że wykorzystaliśmy dzienny limit wypłat? Wówczas naszym kołem ratunkowym może być wizyta w placówce.

W poniższym artykule skupimy się na obsłudze gotówkowej w oddziałach PKO BP. Sprawdzimy, jaką prowizję pobiera bank za dyspozycje złożone w placówce oraz, ile pieniędzy można wypłacić z banku PKO BP, wchodząc z ulicy. Omówimy nie tylko wpłaty/wypłaty w złotówkach, ale także w walutach obcych.

Zapraszamy do lektury.

Wpłata i wypłata gotówki w oddziale PKO BP

Obecnie konto da się założyć online, a gotówkę wpłacić lub wypłacić w bankomacie/wpłatomacie. W związku z tym coraz rzadziej odczuwamy potrzebę, aby odwiedzić placówkę bankową. Z pewnością są osoby, które mają rachunek od lat, a jeszcze nigdy nie były w swoim banku. Zacznijmy więc od omówienia, jak wygląda typowa wpłata i wypłata gotówki w oddziale PKO BP.

Wpłata gotówki w oddziale PKO BP

By wpłacić środki na konto, można:

 • samodzielnie wypełnić formularz;
 • podać niezbędne informacje pracownikowi banku, który wprowadzi je do systemu, a następnie poprosi nas o autoryzację dyspozycji.

Warto także przygotować dokument tożsamości.

PKO BP w Ogólnych warunkach prowadzenia rachunków bankowych i świadczenia usług dla klientów indywidualnych zaznacza, że wpłaconą kwotę udostępnia na rachunku nie później niż w tym samym dniu roboczym, jednak zazwyczaj następuje to natychmiast po przekazaniu środków.

Co ważne, bank ma prawo poprosić nas o udzielenie informacji lub przekazanie dokumentów na temat źródła pochodzenia wpłacanych pieniędzy.

PKO BP – wypłata gotówki w placówce

Natomiast, aby wypłacić środki z ROR-u, należy okazać dokument tożsamości i w sposób jednoznaczny ustnie przekazać dyspozycję. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od kwoty,  jaką chcemy wypłacić, konieczny może być wcześniejszy kontakt z wybranym oddziałem celem zamówienia gotówki. Więcej o tym, ile można wypłacić w kasie PKO BP, piszemy w dalszej części artykułu.

Ile kosztuje wpłata i wypłata gotówki w oddziale PKO BP?

Sprawdźmy teraz, czy w ogóle opłaca się korzystać z obsługi gotówkowej w oddziałach PKO BP. Poniżej prezentujemy, ile za wpłatę/wypłatę pieniędzy w placówce zapłacą użytkownicy poszczególnych rachunków osobistych.

Konto za ZeroKonto DzieckaKonto dla MłodychKonto bez GranicKonto AurumKonto Platinium II
Wpłata gotówki0 zł/ 10 zł*0 zł
Wypłata gotówki0 zł/10 zł*0 zł
*za darmo pierwsza wpłata/wypłata gotówki w danym miesiącu kalendarzowym

Jak widać, klienci premium oraz osoby poniżej 26 lat mogą udać się do oddziału z lub po gotówkę bez obaw o koszty. Natomiast posiadacze Konta za Zero mogą tylko raz w danym miesiącu kalendarzowym wpłacić lub wypłacić pieniądze za darmo. Każda kolejna dyspozycja to koszt 10 zł.

Warto wiedzieć, że za pobranie gotówki z ROR-u przy użyciu karty debetowej bank nie nalicza opłat.

PKO BP – wypłata gotówki w oddziale limit

Wbrew pozorom w bankowych oddziałach nie ma tak dużo pieniędzy, jak mogłoby się wydawać. Gotówka zazwyczaj jest dostarczana do placówki w zależności od zapotrzebowania. Z tego też względu banki wprowadzają limity wypłat gotówki bez awizacji. Sprawdźmy więc, ile pieniędzy można wypłacić z banku PKO BP.

Jeszcze w 2022 roku w PKO BP od ręki można było pobrać do 25 tys. zł, a w większych oddziałach nawet 50 tys. zł. Obecnie limit ten został mocno okrojony. PKO BP realizuje wypłaty gotówkowe do kwoty 5 tys. zł. Jedynie w wybranych agencjach można pobrać do 10 tys. zł.  Bank PKO BP udostępnia listę tych agencji na swojej stronie internetowej.

A co zrobić, kiedy potrzebujemy więcej gotówki? O tym w kolejnym akapicie.

Awizowanie wypłaty w PKO BP

Jeśli potrzebujemy pobrać z konta więcej niż 10 tys. zł, mamy do wyboru dwa wyjścia. Pierwsze to skorzystanie z bankomatu po wcześniejszej zmianie limitu wypłat gotówkowych. Dla większości kart maksymalny limit wynosi 50 tys. zł.

Drugie rozwiązanie to awizacja wypłaty, czyli jej wcześniejsze zamówienie. W PKO BP chęć pobrania większej sumy należy zgłosić z wyprzedzeniem dwóch dni roboczych.

Jak awizować wypłatę w PKO BP?

Można to zrobić, udając się osobiście do oddziału lub telefonicznie (kontakt PKO BP). Niestety nie ma możliwości zamówienia pieniędzy online z poziomu bankowości internetowej/mobilnej (wniosek, chat czy formularz)

Obsługa gotówkowa dla konta firmowego PKO BP

W przypadku kont firmowych obowiązują inne zasady niż dla kont indywidualnych. W tabeli poniżej prezentujemy koszty obsługi gotówkowej dla rachunków firmowych.

PKO Konto FirmowePKO Konto Firmowe Premium
Wpłata gotówki w oddziale0,6%, min. 20 zł
Wypłata gotówki w oddziale
Wpłata do 1000 zł w agencjach2,50 zł
Wpłata powyżej 1000 zł w agencjach0,5% kwoty wpłaty
Wpłata powyżej 50 szt. monet dziennie – opłata dodatkowa5%, min. 10 zł

Jak widać, zarówno za wpłatę, jak i wypłatę gotówki w oddziale klienci firmowi zapłacą prowizję w wysokości 0,6%, min. 20 zł. W przypadku wpłat bardziej opłacalna będzie wizyta w agencji. Dodatkowo należy doliczyć opłatę za wpłatę powyżej 50 monet dziennie.

Alternatywne metody wpłaty i wypłaty gotówki

Oczywiście, skorzystanie z obsługi gotówkowej w oddziale to tylko jedna z wielu metod wpłaty i wypłaty gotówki. Do dyspozycji mamy jeszcze, m.in.:

 • cashback, tj. wypłatę podczas płatności kartą (w PKO BP maks. 1000 zł);
 • usługi Poczty Polskiej.

Jednak zdecydowanie najwygodniejszą i najpopularniejszą opcją są urządzenia samoobsługowe. To zagadnienie szerzej omówiliśmy w artykule PKO BP wpłatomaty i bankomaty. Znajdziecie w nim, m.in.:

 • informacje na temat kosztów i limitów;
 • instrukcję, jak zmienić limity wypłat;
 • podpowiedzi, jak wypłacać taniej.

Zachęcamy do lektury.

PKO BP – wypłata i wpłata walut w oddziale

Bank PKO BP umożliwia otwarcie kont walutowych w 9 walutach:

 • dolarach amerykańskich (USD);
 • euro (EUR);
 • frankach szwajcarskich (CHF);
 • funtach brytyjskich (GBP);
 • koronach szwedzkich (SEK);
 • forintach węgierskich (HUF);
 • koronach duńskich (DKK),
 • koronach czeskich (CZK);
 • koronach norweskich (NOK).

Sprawdźmy więc, czy i na jakich warunkach posiadacze rachunków w ww. walutach mogą wpłacać i wypłacać środki w oddziale.

PKO BP – ile kosztuje wpłata/wypłata walut w oddziale?

Zacznijmy od kwestii opłat. Niestety, posiadacze rachunków walutowych w PKO BP nie mogą liczyć na bezwarunkowo darmową obsługę gotówkową w oddziale.

Wartość prowizji za wpłatę waluty obcej na rachunek walutowy zależy od tego, w jakiej formie ją wnosimy. Jeśli posiadamy wyłącznie banknoty, zapłacimy 0,5% kwoty transakcji, ale nie mniej niż 10 zł. Natomiast wpłata waluty w monetach to dużo droższa operacja. W tym przypadku musimy liczyć się z prowizją na poziomie 50% kwoty wpłaty.

Jeśli chodzi o wypłatę waluty – za 0 zł jest tylko 1 dyspozycja w danym miesiącu kalendarzowym. Za każdą kolejną trzeba zapłacić 0,5% kwoty operacji, jednak minimum 10 zł.

Konto walutowe PKO BP
Wpłata walut w banknotach0,5%, min. 10 zł
Wpłata walut w monetach50%
Wypłata waluty0 zł/ 0,5%, min. 10 zł *
*pierwsza wypłata w danym miesiącu kalendarzowym 0 zł, każda kolejna płatna

Wpłata walut w oddziale – jak wpłacić euro na konto walutowe w PKO BP?

Klienci PKO BP środki na rachunek walutowy mogą wpłacić jedynie, udając się osobiście do oddziału. Bank przyjmuje EUR, USD, GBP, CHF oraz, w zależności od oddziału, także mniej popularne waluty. Środki są księgowane na rachunku najczęściej niezwłocznie po dokonaniu wpłaty, a najpóźniej do końca dnia roboczego.

W tym miejscu warto wspomnieć także o kwestii przewalutowania. Nie dojdzie do niego tylko wtedy, kiedy waluta wpłaty będzie zgodna z walutą, w jakiej prowadzony jest rachunek wskazany w dyspozycji. Natomiast, jeśli zechcemy wpłacić, np. EUR na rachunek w PLN nastąpi przewalutowanie.

Pamiętajmy, że również w przypadku wpłaty waluty bank ma prawo żądać od nas informacji na temat pochodzenia środków.

WAŻNE! W lutym oraz czerwcu 2023 roku bank wydał komunikaty, w których informuje swoich klientów o wstrzymaniu wpłat oraz wypłat gotówki w DKK, NOK oraz SEK. Jak tłumaczy PKO BP, jest to spowodowane ograniczeniami w obrocie gotówkowym w Danii, Szwecji oraz w Norwegii.

Jak wypłacić pieniądze z konta walutowego w PKO BP?

Tak jak w przypadku złotówek, by pobrać z konta walutę, należy okazać dokument tożsamości i złożyć jednoznaczną dyspozycję wypłaty.

W PKO BP możemy podjąć przede wszystkim takie waluty jak EUR, CHF, USD oraz GBP. Poza tym bank oferuje obsługę gotówkową także w bardziej egzotycznych walutach, jednak ich dostępność zależy od oddziału/agencji. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, czasowo w PKO BP nie wypłacimy koron norweskich, szwedzkich oraz duńskich.

Jeśli chodzi o waluty obce, bank PKO BP nie podaje konkretnej kwoty, jaką da się wypłacić bez awizacji. W każdym oddziale może być to inna wartość, dlatego przed wizytą warto zadzwonić na infolinię lub skontaktować się bezpośrednio z wybraną placówką i dopytać o szczegóły.

Czy można wypłacić euro w bankomacie PKO BP lub wpłacić walutę we wpłatomacie?

Bank PKO BP nie oferuje ani bankomatów, ani wpłatomatów obsługujących euro i inne waluty. W Polsce takie urządzenia posiada jedynie ING Bank Śląski oraz Citi Handlowy, jednak mogą z nich korzystać wyłącznie klienci tych instytucji.

Co prawda usługę wypłaty euro mają także niektóre bankomaty Euronetu. Są one oznaczone nadstawką lub naklejką z symbolem waluty EUR. Jednak z uwagi na to, że transakcja odbywa się z zastosowaniem DCC, nie opłaca się korzystać z tej opcji.

Podsumowując, wpłata lub wypłata euro z konta walutowego w PKO BP (lub innych walut) możliwa jest tylko w oddziale banku.

Obsługa walutowa dla kont firmowych w PKO BP

PKO BP oferuje pomocnicze konta walutowe w USD, EUR, CHF, GBP, AUD, BGN, CNY, CZK, HUF, HKD, JPY, DKK, CAD, NOK, NZD, RON, SGD, SEK, TRY. Poniżej prezentujemy, ile w PKO BP kosztuje obsługa gotówkowa w oddziale w przypadku kont firmowych.

PKO Konto FirmowePKO Konto Firmowe Premium
Wpłata w walutach0,7%, min. 20 zł
Wypłata w walutachb.db.d

Poza tym warto także wiedzieć, że:

 • wpłaty i wypłaty w walutach innych niż polski złoty PKO BP realizuje wyłącznie w banknotach;
 • dla walut SEK, NOK i DKK bank prowadzi wyłącznie obsługę bezgotówkową.
Ile pieniędzy można wypłacić z PKO BP w oddziale?

W oddziale PKO BP „od ręki” można wypłacić do 5 tys. zł. Jedynie w wybranych agencjach limit wynosi 10 tys. zł.

Czy w oddziale PKO BP można wpłacić pieniądze?

Tak, klienci PKO BP mogą dokonywać wpłat w oddziałach banku.

Jak zamówić wypłatę gotówki w PKO BP?

W PKO BP chęć wypłaty większej sumy należy zgłosić osobiście lub telefonicznie co najmniej 2 dni robocze wcześniej.

Ile kosztuje wpłata w oddziale PKO BP?

Posiadacze Konta za Zero pierwszą wpłatę i wypłatę w oddziale w danym miesiącu kalendarzowym mają za 0 zł. Natomiast każda kolejna kosztuje 10 zł. W przypadku pozostałych rachunków obsługa gotówkowa w oddziale jest darmowa bez względu na ilość złożonych dyspozycji.

Jak wypłacić euro z konta walutowego PKO BP?

W PKO BP euro z konta walutowego można wypłacić podczas wizyty w oddziale. Maksymalna kwota bez awizacji zależy od oddziału/agencji, dlatego przed wizytą warto upewnić się, czy w danej placówce uda nam się zrealizować wypłatę.

Jak wypłacić USD z konta walutowego PKO BP?

Tak jak wyżej. Dolary amerykańskie wypłacimy z konta walutowego w oddziale PKO BP. Przed wizytą warto skontaktować się z wybraną placówką, ponieważ wartość kwoty bez awizacji zależy od oddziału.

Czy mogę wpłacić EUR/USD/GBP na konto w PKO BP?

Tak, w PKO BP można wpłacać na konto EUR, USD oraz GBP. Poza tym bank prowadzi obsługę gotówkową także w CHF oraz innych walutach, jednak dostępność tych walut zależy od oddziału. Warto wiedzieć, że bank PKO BP wydał komunikat o czasowym wstrzymaniu obsługi gotówkowej dla DKK, NOK i SEK.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
3.9/5 (Ilość ocen: 10)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *