Jak wypłacić pieniądze z konta bankowego?

0

Kiedy chcemy wypłacić pieniądze z konta, od razu rozglądamy się za bankomatem. Co, jeśli w okolicy nie ma żadnej maszyny, a pilnie potrzebujemy gotówki? Jak podjąć środki, kiedy zapomnieliśmy karty? Nie każdy wie, że istnieją alternatywne metody na wypłatę pieniędzy z rachunku bankowego. Poniżej podpowiadamy, jak wypłacić pieniądze z konta?

Bankomaty ciągle królują

W I kwartale 2023 roku z jednego bankomatu korzystaliśmy średnio 61 razy dziennie, wypłacając przy tym za każdym razem średnio 793 zł. Sama liczba urządzeń na terenie kraju wynosi 21 434!

Jak widać, bankomaty nadal trzymają się mocno i nie mają sobie równych w porównaniu z innymi metodami.

Niestety, czasem taka transakcja może być utrudniona. Przykładowo operator Euronet zmniejszył jednorazową kwotę wypłaty z 1 000 zł do 800 zł. Co przy wypłacie większych kwot znacznie wydłuża cały proces.

Aby nie było zaskoczeń, polecamy zapoznanie się z artykułami limit wypłat z bankomatów oraz limit jednorazowej wypłaty z bankomatu.

Czy da się wypłacić pieniądze w bankomacie bez użycia karty?

Nie trzeba mieć przy sobie plastiku, by podjąć środki z rachunku. Co ciekawe, nie trzeba w ogóle posiadać karty. Jak to możliwe? Z pomocą przychodzą płatności mobilne i BLIK. Metody wpłaty i wypłaty środków z Bankomatu/wpłatomatu bez użycia karty opisaliśmy w dedykowanym artykule

Płatności mobilne

Po dodaniu karty do Google Pay lub Apple Pay wystarczy, że zbliżymy urządzenie mobilne do wyznaczonego miejsca na bankomacie, a maszyna przeprowadzi nas krok po kroku przez całą procedurę.

Jeśli w aplikacji mamy podpiętych kilka kart, pamiętajmy, by przed rozpoczęciem operacji sprawdzić, czy aktywna jest właśnie ta, z której chcemy skorzystać.

Przykładowo taka usługa dostępna jest w bankomatach Euronet czy Planet Cash. Oczywiście na urządzeniu powinna być odpowiednia informacja oraz panel jak na poniższym zdjęciu.

Wypłata BLIK

To rozwiązanie jest jeszcze ciekawsze, ponieważ do wypłaty pieniędzy z bankomatu nie musimy w ogóle posiadać debetówki. Niezbędna jest jedynie aplikacja mobilna banku, w którym mamy konto.

Po wygenerowaniu kodu BLIK klikamy odpowiednią opcję na bankomacie (np. Wypłata BLIK). Podajemy kod, kwotę, jaką chcemy wypłacić i zatwierdzamy transakcję w smartfonie. Dodatkowo wszystko potwierdzamy PIN-em do aplikacji i czekamy na gotówkę.

W większości banków wypłaty BLIKI-em z bankomatów nie wiążą się z dodatkowymi opłatami. Zazwyczaj prowizje naliczane są tylko przy korzystaniu z bankomatów sieci obcej lub po przekroczeniu limitu darmowych wypłat. Poszczególne prowizje w wybranych bankach można sprawdzić w naszym rankingu kont osobistych.

Z powyższych metod, nie musimy na co dzień korzystać, ale jak widać, dobrze jest orientować się, o co chodzi w płatnościach mobilnych. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale także ratunek w kryzysowej sytuacji np. pilnie potrzebujemy gotówki, a karta, która przecież zawsze była w portfelu została w domu.

Czym jest cashback?

Usługa cashback umożliwia wypłatę gotówki poza bankomatem, np. w supermarkecie, na stacji benzynowej, czy w hotelu. Oznacza to, że robiąc zakupy, przy okazji możemy pobrać pieniądze z konta. Tutaj konieczne jest przeprowadzenie transakcji przy użyciu karty lub płatności mobilnych. Użytkownicy kart Mastercard jednorazowo mogą wypłacić maksymalnie 500 zł, a w przypadku kart Visa – 300 zł.

Co ważne nie trzeba kupować konkretnych produktów lub wydawać w punkcie określonej kwoty. Nie musimy także aktywować wcześniej tej usługi. Wystarczy powiedzieć kasjerowi, że zechcemy wypłacić gotówkę (najlepiej, zanim ten zacznie kasować produkty). Wskazana przez nas kwota zostanie doliczona do rachunku i otrzymamy ją razem z paragonem za zakupy.

Warto dodać, że usługa cashback nie jest dostępna w każdym sklepie (szukajmy logo Visa Cashback, Mastercard Cashback lub spytajmy sprzedawcę), jednak coraz więcej miejsc ją oferuje. Obecnie jest to ponad 274 tys. punktów. Dla porównania liczba bankomatów to tylko ok. 21 tys.

Choć usługa cashback funkcjonuje w Polsce już od 2006 roku i ma bardziej rozbudowaną infrastrukturę, przez co jest łatwiej dostępna, to nadal niewiele osób o niej wie i z niej korzysta. W I kwartale 2023 roku średnia liczba dziennych wypłat wynosiła zaledwie 61,5 tyś.

Wizyta w placówce banku

Jedną z dość oczywistych metod wypłaty gotówki jest wizyta w oddziale banku. Chociaż rozbudowana sieć bankomatów, rosnąca popularność płatności mobilnych i bezgotówkowych wpływa na stale zmniejszające się kolejki przy kasach bankowych, to nie zmienia to faktu, że nadal najczęściej po bankomatach wybieramy właśnie ten sposób, ale tylko wtedy, gdy chcemy wypłacić większą sumę.

To zrozumiałe. Mało kto będzie fatygował się przez pół miasta, żeby pobrać 50 zł. Jednak jeśli w grę wchodzi duża kwota, czujemy się bezpieczniej, gdy to pracownik banku, a nie maszyna poda nam przeliczony plik banknotów. W tym przypadku należy jednak pamiętać o konieczności wcześniejszego awizowania większych kwot.

Ile zapłacimy za wypłatę gotówki?

To, ile przyjdzie nam zapłacić za wyjęcie gotówki z konta, zależy od oferty banku i metody, jaką wybierzemy. Prowizje dla wybranych banków znajdziecie w naszym m.in w naszym rankingu kont osobistych.

RachunekWypłata w oddzialeBankomaty własnebankomaty obcecashback
Alior Bank (konto jakże osobie)0 zł0 zł2,5 zł0 zł
BNP Paribas (konto otwarte na Ciebie)12 zł0 zł0 zł planet cash i 7 zł pozostałe1 zł
Credit Agricole (Konto dla Ciebie)0 zł0 zł 0 zł* dla aktywnych2 zł
Citi Bank (Citi Konto)30 zł0 zł0 zł – 4 pierwsze wypłaty0 zł – 4 pierwsze wypłaty
ING Bank (Konto z Lwem)10 zł0 zł0 zł planet cash i 1 wypłata z innych w miesiącu0 zł
mBank (eKonto)10 zł0 zł (wypłata powyżej 100 zł)0 zł (wypłata powyżej 100 zł)0 zł
Millennium (konto 360)0 zł (konta otwarte do 24.04.2022)
11 zł (konta otwarte od 25.04.2022)
0 zł0 zł po spełnieniu warunku aktywności0 zł
Nest Bank (Nest konto)10 zł0 zł0 zł Euronet i 6 zł pozostałe0 zł
Santander (konto jakie chcę)10 zł**0 zł5 zł 0 zł
PKO BP (konto za Zero)10 zł0 zł10 zł2 zł
PEKAO (konto przekorzystne)8 zł0 zł2,3% min 5 zł2 zł
*w przypadku spełnienia warunku aktywności (min. 5 transakcji kartą w msc) ** 10 zł osoby powyżej 26 lat i 0 zł poniżej 26 lat

Jak widać mamy cały przekrój opłat wśród banków, co ciekawe darmowa obsługa gotówkowa w oddziale dostępna jest jedynie dla klientów Credit Agricole oraz Aliora. Dodatkowo „starzy” klienci Millennium mogą podejmować środki bez dodatkowej opląty.

Bankomat sieci własnej

Większość banków nie pobiera opłat za korzystanie z własnych bankomatów. Klienci mogą podejmować dowolne kwoty, nie przejmując się prowizją. Wyjątkiem jest mBank. Użytkownicy eKonta osobistego za wypłaty poniżej 100 zł muszą liczyć się z opłatą w wysokości 2,50 zł, nawet przy wypłacie środków w maszynach należących do mBanku.

Bankomat sieci obcej

Zdarza się, że bank nie posiada własnych bankomatów. Wówczas korzysta z operatorów zewnętrznych, np. Planet Cash, Euronet. Takie operacje w niektórych przypadkach są płatne. Prowizja za tak standardową operację może wynosić nawet 10 zł. Poziom prowizji w łatwy sposób zweryfikujecie w naszym rankingu kont osobistych.

Warto wcześniej zapoznać się z Taryfą opłat i prowizji dla swojego konta, by uniknąć zaskoczenia. Dzięki takiej wiedzy z odpowiednim wyprzedzeniem będziemy mogli poszukać bardziej opłacalnej alternatywy.

Cashback

Pobranie gotówki cashbackiem najczęściej jest darmowe. Niektóre banki pobierają niewielką prowizję (do 2 zł) lub limitują ilość darmowych wypłat w miesiącu tą metodą (Citi Handlowy).

Wypłata z kasy banku

Mogłoby się wydawać, że wypłata gotówki bezpośrednio w banku zawsze powinna byćdarmową opcją. Rzeczywiście w większości banków właśnie tak jest.

Niestety, również przy korzystaniu z tak tradycyjnej metody, nie możemy opierać się na przekonaniu, że każda instytucja działa tak samo. Nie opłaca się iść w ciemno, ponieważ taka usługa może nas kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Jeśli nie wiemy, czy nasz bank pobiera prowizję za wypłatę gotówki w kasie, lepiej przed rozpoczęciem operacji spytać o to pracownika banku lub sprawdzić Taryfę opłat i prowizji.

Poziom opłat za obsługę gotówkową w walutach obcych zaprezentowaliśmy w artykule wpłata/wypłata walut obcych w oddziale.

Warto dodać, że konta premium dedykowane klientom z grubszym portfelem (np. Konto dla Ciebie VIP w Credit Agricole; rachunek Select w Santander Banku; Konto Świat Premium w Pekao SA) zazwyczaj zwolnione są z opłat za wypłatę gotówki niezależnie od wybranej metody.

Użytkownicy standardowych kont, aby korzystać z darmowych bankomatów, muszą np. spełnić określone warunki. Czasem konieczne jest zrezygnowanie z wygodniejszej opcji na rzecz bardziej opłacalnej, np. wybranie dłuższej trasy do bankomatu sieci własnej w przypadku użytkowników Konta za Zero w PKO BP. Ponieważ skorzystanie z maszyny Euronetu, znajdującej się tuż za rogiem przyjdzie mu zapłacić aż 10 zł.

Czeki BLIK

Dzięki czekom BLIK gotówkę z bankomatu możemy wypłacać, nawet jeśli nie posiadamy własnego rachunku bankowego lub karty pod warunkiem, że znajdzie się ktoś, kto zechce nam przekazać środki. Wówczas w bankomacie (lub podczas zakupów) wpisujemy otrzymany kod czeku i hasło.

Czek BLIK należy wykorzystać w określonym czasie. Jeśli się nie wyrobimy, pieniądze powrócą do nadawcy.

Nieoczywiste metody wypłaty gotówki

Opisane powyżej metody to nie wszystko. Do dyspozycji mamy także przekazy pieniężne oferowane przez Pocztę Polską lub firmy prywatne oraz aplikacje.

Western Union

By korzystać z usług Western Union, trzeba być osobą pełnoletnią i założyć profil na stronie. Konieczne będzie także posiadanie debetówki lub kredytówki. Oto krótka instrukcja, jak wypłacić gotówkę w ten sposób.

  1. Zaloguj się na konto Western Union.
  2. Wejdź w zakładkę Wyślij pieniądze.
  3. Podaj kwotę, jaką chcesz wypłacić.
  4. Wybierz sposób odbioru (gotówka) i zapłaty (karta kredytowa lub debetowa).
  5. Podaj dane karty. Opłać przekaz.
  6. Wskaż miejsce odbioru gotówki.

Zlecenie realizowane jest w ciągu kilku minut, a po pieniądze możemy zgłosić się do jednego z setek tysięcy punktów odbioru funkcjonujących w ponad 200 krajach i obszarach na całych świecie.

Szybkość realizacji i ogólna dostępność to zdecydowane zalety tej metody, jednak zawsze jest jakieś „ale”. W tym przypadku będzie nim prowizja. Za przelewy wewnątrzkrajowe przyjdzie nam zapłacić 9,90 zł. Koszt przekazów zagranicznych jest dużo wyższy i może wynosić kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset złotych. Składa się na to nie tylko prowizja firmy (9,90 zł), ale także koszt wynikający z różnic kursowych. Western Union sam dodaje, że zarabia również na wymianie walut.

MoneyGram

MoneyGram działa podobnie jak Western Union. By przekazać środki przez Internet, musimy zalogować się na konto, wskazać komu chcemy wysłać pieniądze i jaką kwotę oraz opłacić przekaz kartą lub przelewem bankowym. Po gotówkę możemy zgłosić się do jednego z 350 tys. punktów już po kilku minutach. MoneyGram obsługuje 50 walut i działa w 200 krajach na całym świecie.

Tutaj wartość prowizji uzależniona jest od kwoty, jaką przelewamy i kraju docelowego. Oznacza to, że za usługę zapłacimy od kilku do kilkuset złotych. Koszt najtańszego przelewu krajowego to 8 zł, a zagranicznego – 18,90 zł.

Poczta Polska

By wyjąć pieniądze z konta za pośrednictwem Poczty Polskiej, możemy skorzystać z usługi Ekspres Pieniężny. Co ciekawe, by nadać pojedynczy przekaz krajowy, nie trzeba się nawet logować. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę Poczty Polskiej. Następnie wybieramy zakładki Finanse>Przekazy i usługi płatnicze>Przekazy krajowe>Ekspres Pieniężny. Wypełniamy formularz i wskazujemy czas realizacji i miejsce:

  • „NA TERAZ” – w ciągu 10 minut w wybranej placówce;
  • „NA DZIŚ” –w ciągu 6h pod wskazany adres,
  • „NA JUTRO” – w ciągu 24h pod wskazany adres.

Potem opłacamy zlecenie i udajemy się po gotówkę lub czekamy na doręczyciela.

Koszt takiej usługi zaczyna się od 9,50 zł i uzależniony jest od sposobu nadania, kwoty oraz miejsca odbioru. Możliwe są także przelewy zagraniczne.

Kiedy chcemy wypłacić gotówkę, zwłaszcza podczas zagranicznych pobytów, warto także rozważyć skorzystanie z aplikacji takich jak: Revolut, czy DiPocket.

Jak wypłacić pieniądze z konta bankowego Podsumowanie

Obecnie częściej i chętniej posługujemy się wirtualnym pieniądzem, jednak czasem sytuacja wymaga posiadania jego papierowej wersji. Są także osoby, które czują się pewniej, posługując się gotówką.

Jak pokazaliśmy, bankomat to nie jedyna metoda na pobranie środków z konta. Wiemy już, że pieniądze da się podjąć nawet bez użycia karty.Możemy skorzystać z usługi cashback, użyć BLIK-a, płatności mobilnych, odwiedzić placówkę banku lub zrealizować przekaz pieniężny. Która metoda jest najlepsza?

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy ona od wielu czynników, np.: od tego, czy jesteśmy w Polsce, czy za granicą, czy mamy przy sobie kartę, czy lubimy korzystać z aplikacji i płatności mobilnych, czy posiadamy dodatkowe fundusze na prowizję itp. Na szczęście, sposobów jest tak wiele, że możemy je zmieniać i na bieżąco dopasowywać do naszych preferencji i aktualnej sytuacji.

FAQ

jak wypłacić pieniądze z banku?

Sposobów jest przynajmniej kilka. Możemy skorzystać z Bankomatu, dokonać wypłaty w oddziale, zrealizować wypłatę BLIKiem (kod lub czek BLIK). Oprócz tego możemy skorzystać z innych instytucji – WesternUnion, MoneyGram czy Poczty Polskiej.

Co jest potrzebne do wypłaty pieniędzy z banku?

W przypadku wypłaty pieniędzy w oddziale niezbędny będzie dowód osobisty. Jeśli chcemy skorzystać z bankomatu mamy kilka opcji do wyboru – Kartę debetową, Aplikację mobilną i kod BLIK, ewentualnie możemy skorzystać z Czeku BLIK (wystarczy nam wtedy KOD Czeku oraz PIN).

Czy na stacji benzynowej można wypłacić pieniądze?

Realizacja takie operacji będzie możliwa, jeśli dana stacja paliw oferuję usługę cash back. Wtedy przy okazji płatności za paliwo czy produkty wystarczy powiedzieć kasjerowi, że chcemy skorzystać z usługi Cash back.

Czy można wypłacić pieniądze oddziale innego banku?

„W Okienku” tego nie zrobimy, ewentualnie możemy dokonać takiej wypłaty w bankomacie znajdującym się na terenie tej placówki. Jeśli nie mamy karty, alternatywnie można skorzystać z wypłaty BLIK lub Czeku BLIK.

Czy można wypłacić pieniądze w sklepie (w kasie)?

Tak, taka operacja jest możliwa, gdy sklep oferuję usługę cash backu. Wystarczy zaznaczyć sprzedawcy, że chcemy skorzystać z funkcji cash back przy płatności za produkty.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.5/5 (Ilość ocen: 11)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *