Wpłata i Wypłata gotówki z konta w oddziale banku

0

Gdy potrzebujemy gotówki, najchętniej kierujemy swoje kroki w stronę bankomatu. To najpopularniejsza w Polsce metoda wypłaty środków z konta. Sprawdza się idealnie w przypadku niewielkich kwot. Co, jeśli chcemy pobrać z konta kilkadziesiąt tysięcy złotych? Wtedy najbezpieczniej udać się do oddziału swojego banku. Czy w placówce dostaniemy bez problemu każdą sumę? Okazuje się, że nie zawsze i nie każdą. Pamiętajmy, że alternatywnych metod na wypłatę gotówki z konta jest naprawdę wiele, podobnie sprawa wygląda w przypadku wpłaty pieniędzy na konto. W naszym artykule sprawdzimy kwestię obsługi gotówkowej w wybranych bankach.

Wciąż potrzebujemy gotówki

Łatwo zauważyć, że elektroniczny pieniądz stale wypiera swój papierowy odpowiednik. To fakt. Można go łatwo potwierdzić, obserwując nie tylko preferencje osób w swoim środowisku, ale także statystyki.

Według raportu NBP (Informacja o kartach płatniczych – IV kwartał 2022 r.) pod koniec grudnia 2022 roku było o 2,2 mln kart płatniczych więcej niż na koniec 2021 rok. Warto dodać do tego jeszcze inne formy bezgotówkowego obrotu pieniądza, np. przelewy, BLIK.

Nie praktykuje się już przekazywania wypłaty do ręki. Również listonosze coraz rzadziej noszą w swojej torbie gotówkę. Obecnie nawet emerytury wpływają na konto. Mało kto trzyma swoje oszczędności w skarpecie.

Mimo wszystko gotówka nadal się przydaje. Wciąż nie wszędzie zapłacimy kartą lub smartfonem. Zdarzają się awarie terminala lub systemu bankowego. W końcu nie wszyscy przekonali się jeszcze do korzystania z „plastiku”, czy aplikacji mobilnych. Plik banknotów w portfelu daje gwarancję pomyślnego sfinalizowania transakcji. To zrozumiałe.

Właśnie dlatego bankomaty w Polsce wciąż trzymają się bardzo mocno. W I kwartale 2023 roku z jednej maszyny skorzystaliśmy średnio 61 razy dziennie. Jednak trzeba zaznaczyć, że do bankomatów wybieramy się tylko, jeśli potrzebujemy niewielkiej kwoty. Średnia wartość pojedynczej transakcji to 793 zł.

Gdy w grę wchodzi gruba kasa, chętniej udajemy się do bankowego oddziału. Czy możemy wejść z biegu do placówki i poprosić o 100 tys. zł? Niestety, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy odprawieni z kwitkiem.

Jaką sumę można wypłacić w bankowej kasie?

Banki kojarzą się z instytucjami, które są wypełnione pieniędzmi. Wydaje nam się, że możemy wejść do placówki powiedzieć dowolną kwotę i zaraz ją otrzymamy. Jeśli ktoś nigdy nie wypłacał więcej niż 20 tys. złotych, rzeczywiście może mieć takie przekonanie. Niestety jest ono błędne.

Większość banków wymaga, aby wcześniej zgłosić chęć podjęcia sumy wyższej niż 20 tys. zł. Możemy to zrobić telefonicznie, przez bankowość elektroniczną lub w punkcie obsługi kasowej. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest banalnie prosta. W placówce nie ma tak dużych pieniędzy, jak nam się wydaje.

W zależności od banku na większe kwoty przyjdzie nam poczekać od 1 do nawet 3 dni roboczych. Na tempo realizacji zlecenia może wpływać lokalizacja oddziału. To zrozumiałe, że w większych miastach szybciej otrzymamy gotówkę. Wynika to głównie z przyczyn logistycznych. Co ciekawe, PKO BP w niektórych lokalizacjach (duże miasta) zwiększono maksymalną kwotę dostępną od ręki nawet do 50 tys. zł.

Konieczność awizowania wypłat nie dotyczy tylko złotówek. W przypadku wypłaty waluty obcej najwyższy próg jest jeszcze niższy. W większości banków bez problemu pobierzemy jedynie kwotę do 1000 euro lub dolarów amerykańskich. Niektóre instytucje wymagają zgłoszenia chęci wypłaty nawet niewielkiej sumy.

Poniżej prezentujemy, jakie kwoty dostaniemy od ręki w poszczególnych bankach.

Koszt wpłaty/wypłaty gotówki w wybranych bankach

W zależności od banku koszt wpłaty/wypłaty będzie się może sięgnąć nawet 30 zł za operacje. Tylko 2 instytucję z naszego rankingu kont osobistych oferują tą usługę za darmo, jest to Alior oraz Credit Agricole. Co ważne, w przypadku większych kwot, powyżej 20-25 tyś zł, awizacja jest konieczna w praktycznie wszystkich bankach. Najlepiej w takim przypadku kontaktować się z infolinią lub czatem w aplikacji/bankowości internetowej. Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące wypłaty gotówki:

RachunekKoszt obsługi gotówkowejMaksymalna kwota wypłaty bez awizacji
Alior Bank (konto jakże osobie)0 zł10 000 zł lub 25 000 zł
BNP Paribas (konto otwarte na Ciebie)12 zł20 000 zł
Credit Agricole (Konto dla Ciebie)0 zł20 000 zł
Citi Bank (Citi Konto)30 zł– zł
ING Bank (Konto z Lwem)10 zł50 000 zł
mBank (eKonto)10 zł20 000 zł
Millennium (konto 360)0 zł (konta otwarte do 24.04.2022)
11 zł (konta otwarte od 25.04.2022)
30 000 zł
Nest Bank (Nest konto)10 zł10 000 zł
Santander (konto jakie chcę)0 zł20 000 zł
PKO BP (konto za Zero)0/10 zł*20 000 – 50 000 zł
PEKAO (konto przekorzystne)8 zł20 000 zł
* 0 zł pierwsza wpłata w miesiącu, każda kolejna 10 zł

W przypadku mniejszych kwot, często warto skorzystać z bankomatu, koszt tej operacji dla poszczególnych banków zaprezentowaliśmy w artykule „Jak wypłacić pieniądze z konta bankowego?„. Jednocześnie przy wypłacie pieniędzy z bankomatu warto pamiętać o limicie na naszej karcie oraz limicie w przypadku jednorazowej transakcji w bankomacie. W przypadku większych kwot najlepiej udać się do oddziału, ale należny pamiętać o wcześniejszym awizowaniu środków i ewentualnej prowizji.

Poniżej prezentujemy dodatkowe informację dla wybranych banków:

W przypadku Konta Jakże Osobistego wpłata oraz wypłata w oddziale kosztuje 0 zł, niestety dla konta internetowego prowizja za ta wynosi już 8 zł. Sam bank posiada niecałe 600 oddziałów otwartych najczęściej miedzy 9 a 17. Bez wcześniejszej awizacji podejmiemy do 25 000 zł lub do 10 000 zł w przypadku placówek partnerskich. Większa gotówkę możemy zamówić na kilka sposobów:

  • Poprzez bankowość internetową (Usługi → Pozostałe → Notyfikacja Gotówki → Utwórz nową notyfikację. lub w przypadku firmy Przelewy → Notyfikacja wypłaty gotówkowej.)
  • Kontaktując się z infolinią (19 502 lub 12 370 70 00)
  • Udając się do oddziału banku i zamawiając pieniądze u doradcy

UWAGA! w przypadku nie podjęcia zamówionej kwoty, bank naliczy prowizje w wysokości 0,3% min. 100 zł

Więcej informacji na temat wpłaty i wypłaty walut w oddziale Alior Banku znajdziecie w dedykowanym artykule

Lista oddziałów dostępna na stronie. 

 

Ogólny poziom opłat i prowizji w przypadku Millennium Bank jest naprawdę dobry. Tym samym wpłata czy wypłata środków w oddziale jest darmowa, ale dla kont otwartych do 24.04.2022. Dla nowych klientów opłata wynosi 11 zł, co ciekawe w przypadku walut obcych prowizja wynosi 0 zł dla wszystkich klientów. Do dyspozycji mamy ok. 500 oddziałów najczęściej otwartych miedzy 9.30 a 17.00.

W Millennium banku, maksymalnie bez awizacji podejmiemy do 30 000 zł. Większe kwoty musimy zamówić, do godziny 15.30 dzień wcześniej. Zamówione pieniądze będą dostępne w kolejnym dniu od 12.30. Nie odebranie zamówionej gotówki wiąże się z prowizją 0,15% min. 50 zł. 

Więcej informacji na temat wpłaty i wypłaty walut w oddziale Millennium Banku znajdziecie w dedykowanym artykule

Lista oddziałów Millennium po kliknięciu w link. 

W przypadku Santander Banku prowizja zależy od naszego wieku, dla osób młodych do 26 roku życia, prowizja za wpłatę oraz wypłatę gotówki w oddziale wynosi 0 zł. Niestety osoby starsze za wpłatę czy wypłatę pieniędzy zapłacą 10 zł.

W przypadku Santander Banku, wypłata większej gotówki trwa, pieniądze powyżej 20 000 zł musimy zamówić co najmniej 2 dni przed planowanym terminem wypłaty.

Więcej informacji na temat wpłaty i wypłaty walut w oddziale Santander Banku znajdziecie w dedykowanym artykule

Same pieniądze możemy wpłacić w jednym z ok. 580 oddziałów, otwartych najczęściej miedzy 9 a 17. Lista placówek na stronie Santandera. 

W mBanku obsługa gotówkowa dla eKonta jest płatna 10 zł, możemy uzyskać zwolnienie z opłaty, jeśli w placówce nie ma wpłatomatu lub jest nieczynny. Dla osób młodych oraz rachunku mIntensive, wpłata czy wypłata pieniędzy w oddziale jest darmowa.

Wybrane oddziały mogą mieć ustalone swoje limity dla wypłat bez awizacji, najlepiej przyjąć że jest to kwota w okolicach 20 000 zł. Celem awizacji najwygodniej skontaktować się z infolinią lub skorzystać z chatu w bankowości internetowej. Brak podjęcia awizowanej kwoty wiąże się z prowizją 0,5%.

Więcej informacji o obsłudze gotówkowej (wpłata/wypłata) w mBanku w dedykowanym artykule. 

Same pieniądze możemy wpłacić w jednym z ok. 100 oddziałów otwartych najczęściej otwartych miedzy 9 a 18.00. Lista placówek mBanku na stronie. 

Zarówno za wpłatę jak i wypłatę gotówki przyjdzie nam zapłacić 8 zł. Jedynie użytkownicy rachunku konto Świat Premium są zwolnieni z tej prowizji.

Bez wcześniejszej awizacji, zgodnie z limitem opisanym w regulaminie świadczonych przez bank usług – wypłacimy do 20 000 zł. Pieniądze możemy zamówić, kontaktując się z wybranym oddziałem banku lub poprzez ogólnodostępną infolinię. Samą wypłatę należy zgłosić min. 2 dni robocze przez realizacją operacji.

Więcej informacji na temat wpłaty i wypłaty walut w oddziale PEKAO znajdziecie w dedykowanym artykule

Gotówkę możemy wpłacić w jednym z ponad 650 oddziałów otwartych miedzy godziną 9 a 17.00. Lista placówek PEKAO na stronie banku. 

W przypadku PKO BP mamy ciekawą sytuację. W pakiecie z kontem otrzymujemy po jednej wpłacie i wypłacie gotówki w oddziale w danym miesiącu. Każda kolejna operacja to koszt 10 zł.

W zależności od oddziału możemy wypłacić do 25 000 zł lub nawet do 50 000 zł w przypadku większych placówek na terenie miast wojewódzkich. W przypadku agencji banku PKO BP limit wypłat wynosi tylko 5 000 zł. Sam termin awizacji zależy od wybranego oddziału, tu najlepiej ustalić możliwość i czas wypłaty z interesującym nas oddziałem. W przypadku nieodebrania gotówki bank może pobrać od klienta opłatę.

Więcej informacji na temat wpłaty i wypłaty walut w oddziale PKO BP znajdziecie w dedykowanym artykule

Plusem tej instytucji jest największa liczba oddziałów – ok. 1000. Pracują one najczęściej miedzy 9 a 17.00, natomiast lista placówek dostępna jest na stronie banku. 

W przypadku ING Banku Śląskiego wypłata jak i wpłata obarczona jest prowizją w wysokości 10 zł. Co więcej, w przypadku nie odebrania awizowanej wypłaty, klient zostanie obciążony prowizją w wysokości 150 zł.

Zgodnie z komunikatem banku, bez wcześniejszego zamówienia wypłacimy do 50 000 zł. Powyżej tej kwoty, pieniądze należy zamówić co najmniej 1 dzień roboczy wcześniej do godziny 11.00. Możemy to zrobić w następujący sposób:

  • w Moje ING (po zalogowaniu do aplikacji wybierz Kontakt i pomoc a następnie wpisz słowo awizacja),
  • na infolinii ING Banku Śląskiego S.A
  • w kasie banku

Więcej informacji na temat wpłaty i wypłaty walut w oddziale ING Banku Śląskim znajdziecie w dedykowanym artykule

Do dyspozycji klientów jest prawie 300 oddziałów otwartych miedzy 9 a 17.00. Lista placówek ING na stronie banku. 

W BNP Paribas dla Konta otwartego na Ciebie, prowizja za wpłatę czy wypłatę wynosi 12 zł za każdą operację. Jedynie rachunek „Konto na Teraz” i rachunki Private Bankingu są zwolnione z tej prowizji.

Zgodnie z komunikatem banku, bez wcześniejszej awizacji wypłacimy do 20 000 zł. Zgłoszenie należy złożyć na 2 dni robocze przed wypłatą, nie później niż do godz.: 12.00. Odbiór gotówki jest możliwy od godz.: 12:00 wybranego dnia. W przypadku nie podjęcia awizowanej kwoty bank naliczy prowizje w wysokości 1% (dla rachunku Konto na teraz i Private Bankingu prowizja wynosi 0 zł).

Więcej informacji na temat wpłaty i wypłaty walut w oddziale BNP Paribas znajdziecie w dedykowanym artykule

Pieniądze wpłacimy w jednym z ok. 450 oddziałów otwartym miedzy 9.00 a 17.00. Lista placówek dostępna na stronie banku.

W przypadku flagowego rachunku Credit Agricol nie zapłacimy nic za wpłatę czy wypłatę pieniędzy w oddziale.

Tu mamy ciekawą sytuację, za darmo bez wcześniejszej awizacji podejmiemy do 20 000 zł. Jeśli będziemy chcieli wypłacić powyżej tego limitu, bank zrealizuję operację ale zostanie naliczona prowizja 0,5% min. 150 zł maks. 300 zł.

Operacje możemy zrealizować w jednym z ok. 400 oddziałów na terenie kraju (lista dostępna tu).

Tu nie mamy dobrych informacji, nie dość że obsługa gotówkowa (wpłata) kosztuje, aż 30 zł, to bank ma tylko kilkanaście placówek na terenie Polski. W praktyce dla części klientów, zrealizowanie tej operacji będzie nie dość, że nieopłacalne to praktycznie niemożliwe. Alternatywnie można korzystać z wpłatomatów.

Wpłata czy wypłata w oddziale to koszt 10 zł, operacje zrealizujemy w jednej z ok. 50 placówek na terenie kraju.

Wpłata/Wypłata walut obcych z konta w oddziale

Warto wiedzieć, że poziom opłat i prowizji w przypadku walut obcych może się róznić od tych zaprezentowanych w artykule. Dodatkowo w wybranych bankach mamy dostęp jedynie do wybranych walut, w zależności od instytucji od 2 do nawet kilkunastu różnych walut obcych. Niektóre banki wymagają awizacji nawet najmniejszych kwot. Dlatego jeżeli potrzebujecie waluty obcej warto przeczytać nasz artykuł dotyczący wypłaty walut obcych EUR/USD/GPB/CHF itp. w oddziale. Co ciekawe w niektórych bankach możliwa jest wypłata EUR z bankomatu.

Wpłata i Wypłata gotówki z konta podsumowanie

Jak widać, nie warto zakładać, że w placówce banku pieniądze nigdy się nie kończą. Jeśli nie chcemy czekać kilku dni na gotówkę, musimy z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować wypłatę. Możemy poinformować swój oddział telefonicznie, osobiście lub przez system internetowy banku.

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność elektronicznego pieniądza, coraz większą ilość terminali płatniczych i miejsc akceptujących płatności bezgotówkowe, trzeba liczyć się z tym, że gotówka powoli będzie znikać z obiegu. Być może z czasem obecność kas bankowych starci rację bytu.

FAQ

Jak wygląda wyplata dużej gotówki z banku?

W zależności od banku, bez wcześniejszej awizacji możemy wypłacić zwykle od 10 000 zł do nawet 50 000 zł. Podjęcie większej kwoty w oddziale, wymaga wcześniejszego zamówienia pieniędzy (1-2 dni robocze przez realizacją operacji). Przy wypłacie bank może nas zapytać, na co potrzebne nam są pieniądze (wielu klientów zgłaszało takie pytania przy próbie podjęcia większej ilości środków).

Co to jest awizacja wypłaty w oddziale banku?

Jest to operacja polegająca na wcześniejszym zamówieniu pieniędzy np. poprzez kontakt z infolinią, oddziałem banku czy odpowiedni wniosek w bankowości internetowej. Bez wykonania tej czynności, podjęcie większej sumy pieniędzy (zwykle powyżej 20 tyś zł) w oddziale banku może nie być możliwe.

ile można wypłacić w kasie PKO BP?

Z zależności od oddziału limit ten wynosi 5 000 zł (placówki agencyjne) lub 25 000/50 000 zł (zwykłe oddziały). Wypłata większej kwoty wymaga wymaga wcześniejszego zamówienia pieniędzy do konkretnego oddziału.

Jak wygląda wypłata gotówki w oddziale Santander banku?

Koszt przeprowadzenia tej operacji to 10 zł, a bez wcześniejszej awizacji wypłacimy maksymalnie 20 000 zł. Większe kwoty należy zamówić co najmniej 2 dni robocze wcześniej.

Jak wypłacić większe pieniądze w mBanku?

W zależności od rachunku koszt wypłaty pieniędzy w oddziale to 0 zł dla rachunku mIntensive oraz 10 zł dla eKonta. Bez wcześniejszej awizacji wypłacimy do 20 000 zł. Jeśli potrzebujemy większy pieniędzy, możemy je zamówić poprzez np. kontakt z infolinią.

Jak dużo można wypłacić w oddziale banku?

Generalnie nie ma odgórnego limitu wypłaty, możemy zamówić nawet 1 mln złotych. Jednak wypłata kwoty powyżej 10-50 tyś (w zależności od oddziału i banku) wymaga wcześniejszego zamówienia pieniędzy. Bez tego nie wypłacimy większych kwot.

Czy bank może odmówić wypłaty gotówki?

To zależy, jeśli się pojawią wątpliwości co do pochodzenia środków lub ich przeznaczenia. Bank może wstrzymać wypłatę pieniędzy do czasu wyjaśnienia sprawy. Wynika to m.in z ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Dodatkowo Bank może zawiadomić o sprawie odpowiednie organy. Gdy nie ma uzasadnionego powodu, taka wypłata nie może być zatrzymana.

Źródła:

Informacje o kartach płatniczych – raport NBP

Tabele opłat i prowizji oraz regulaminy usług wybranych banków

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.1/5 (Ilość ocen: 8)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *