Obsługa gotówkowa – wpłata i wypłata gotówki w oddziale Santander

0

Coraz chętniej wybieramy płatności bezgotówkowe. To zrozumiałe – dzięki nim płacimy szybciej i wygodniej. Jednak ta metoda zawsze niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia. Wystarczy awaria terminala, by karta w danym momencie stała się bezużytecznym kawałkiem plastiku. Dlatego zawsze warto mieć w portfelu także gotówkę. Ostatnio pisaliśmy o wpłatomatach i bankomatach w Santanderze. Teraz sprawdzimy, jak wygląda wpłata i wypłata gotówki w oddziale Santander Bank Polska.

Wpłata i wypłata gotówki w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska posiada jedną z największych sieci bankomatów i wpłatomatów w Polsce. Klienci banku mogą korzystać z tych maszyn za darmo. Urządzenia działają 24h na dobę także w weekendy i święta. Poza tym jest ich zdecydowanie więcej niż bankowych placówek. Nic więc dziwnego, że kiedy potrzebujemy pobrać środki z konta, od razu myślimy o bankomacie, a kiedy musimy je wpłacić na konto – o wpłatomacie.

Choć urządzenia samoobsługowe są najpopularniejszą, to nie jedyną metodą wpłaty i wypłaty gotówki. Bank oferuje także obsługę gotówkową w oddziale i właśnie na tym skupimy się w poniższym artykule.

Wpłata i wypłata gotówki w oddziale Santander Bank Polska

Jeśli założyliśmy konto przez Internet, karta przyszła pocztą, a gotówkę wpłacamy i wypłacamy w urządzeniach samoobsługowych, to najczęściej przez lata nie mamy po co odwiedzać placówki. Zacznijmy więc od omówienia, jak może przebiegać typowa wpłata i wypłata gotówki w oddziale Santander.

Wpłata pieniędzy w oddziale Santander Bank Polska

By wpłacić pieniądze w oddziale na swój rachunek w Santander Bank Polska, wystarczy ustnie złożyć zlecenie płatnicze i je autoryzować.

W praktyce wygląda to tak: informujemy pracownika banku, że chcemy wpłacić środki na swoje konto. Ten prosi nas o dokument tożsamości, przyjmuje gotówkę i ją przelicza, a następnie drukuje pokwitowanie. Środki powinny natychmiast pojawić się na koncie.

Co ważne, warto przygotować się także na pytania dotyczące pochodzenia gotówki, zwłaszcza jeśli wpłacamy większą kwotę.

Warto wiedzieć!

Pieniądze na rachunek może wpłacić także osoba niebędąca posiadaczem tego rachunku.

Santander Bank Polska – wypłata gotówki w placówce

Dyspozycje wypłaty pieniędzy można składać w placówkach, które prowadzą obsługę gotówkową. By pobrać środki z konta, należy złożyć zlecenie płatnicze (można to zrobić w formie pisemnej lub ustnej) i je autoryzować. Zgodę można wyrazić poprzez:

  • złożenie własnoręcznego podpisu na odpowiednim formularzu (podpis musi być zgodny ze wzorem, jaki posiada bank) LUB;
  • podanie smsKodu – metoda dostępna w niektórych oddziałach i dotyczy wypłat do 20 tys. zł (to czy nasza placówka obsługuje tego typu autoryzację, możemy sprawdzić na stronie banku w wyszukiwarce placówek i bankomatów).

Pracownik banku ma prawo wymagać także okazania dokumentu tożsamości.

Warto wiedzieć, że nie każdą wypłatę da się zrealizować od razu. Niektóre musimy najpierw zgłosić. O tym, z czego to wynika i jakich sum dotyczy, piszemy w dalszej części artykułu.

Santander Bank Polska – wypłata gotówki w oddziale a limit wypłat

Sporo osób uważa, że w bankach pieniądze się nie kończą. Że można wejść do każdej placówki, powiedzieć dowolną kwotę i pracownik bez problemu wyda nam gotówkę. Niestety, rzeczywistość jest inna. Z uwagi na bezpieczeństwo i względy ekonomiczne, banki nie przechowują już dużych ilości pieniędzy w placówkach. Są one dostarczane w zależności od zapotrzebowania. W związku z tym banki wprowadzają dzienne limity wypłat w oddziałach. Zatem ile pieniędzy można wypłacić z banku Santander bez awizacji?

Dziennie da się pobrać z konta maksymalnie 20 tys. zł. I tutaj pojawia się pytanie. Biorąc pod uwagę fakt, że wypłaty z bankomatów również mają swoje limity, to co zrobić, jeśli potrzebujemy większej kwoty? Odpowiedź poniżej.

Awizowanie wypłaty w Santander Bank Polska

Powyższy limit dotyczy sytuacji, kiedy wchodzimy do banku ot tak z ulicy i chcemy wyjąć pieniądze. Zanim wybierzemy się do placówki, by pobrać większą sumę, najpierw musimy uprzedzić dany oddział o swoich zamiarach (tj. awizować wypłatę).

W Santander Bank Polska chęć wypłaty kwoty powyżej 20 tys. zł należy zgłosić co najmniej 2 dni robocze przed planowaną wizytą.

Jak zamówić większa gotówkę do oddziału Santander banku (awizować wypłatę)?

Oczywiście zrobimy to na infolinii banku (kontakt Santander) lub w oddziale zgłaszając taki wniosek pracownikowi. Oprócz tych 2 metod, możemy zamówić gotówkę online z poziomu bankowości internetowej/mobilnej. Wystarczy po zalogowaniu wybrać opcje Chat lub VideoChat i wystosować odpowiednią prośbę do pracownika. Aby przejść do Chat’u wystarczy wybrać w „menu” ->”centrum pomocy”, następnie z listy pod „doradcą online” wybieramy interesującą nas opcję.

Ile kosztuje wpłata i wypłata gotówki w oddziale Santander?

Sprawdźmy teraz, ile kosztuje obsługa gotówkowa w Santander Bank Polska w przypadku poszczególnych kont osobistych.

Konto SantanderKonto Santander (do 26 lat)Konto Santander MaxKonto Select
Wpłata gotówki w oddziale10 zł0 zł
Wypłata gotówki w oddziale

Jak widać, jedynie posiadacze Konta Santander, którzy ukończyli 26 rok życia, zapłacą za każdą wpłatę i wypłatę pieniędzy w oddziale. Natomiast osoby poniżej 26 lat oraz klienci premium mogą bez obaw o koszty korzystać z obsługi gotówkowej w placówkach Santandera.

Warto wiedzieć!

Jeśli środki na rachunek wpłaca osoba niebędąca jego posiadaczem, wówczas bank pobiera opłatę w wysokości 1% kwoty transakcji, ale nie mniej niż 15 zł.

Konto firmowe – wpłata i wypłata gotówki w oddziale Santander Bank Polska

Do firm kierowana jest oddzielna oferta. Klienci firmowi mogą dokonywać wypłat i wpłat w formie otwartej lub zamkniętej. Transakcje w formie zamkniętej realizowane są na podstawie odrębnych regulacji, dlatego skupimy się wyłącznie na operacjach otwartych.

Poniżej prezentujemy koszty dla wpłat i wypłat otwartych.

Konto Firmowe Godne PoleceniaKonto Firmowe Godne Polecenia Premium
Wpłata gotówki w oddziale (banknoty)0,65%, min. 20 zł
Wpłata bilonu powyżej 50 sztuk5%, min. 10 zł
Wypłata gotówki w oddziale0,65%, min. 20 zł
Niepodjęcie awizowanej gotówki0,3%, min. 100 zł

Zarówno za wpłatę, jak i wypłatę banknotów w oddziale przedsiębiorcy zapłacą 0,65% kwoty transakcji, ale nie mniej niż 20 zł. Poza tym Santander nalicza dodatkową prowizję (5%, min. 10 zł) za wpłatę powyżej 50 monet.

Co ważne, przedsiębiorcy także muszą awizować większe kwoty (chyba że umowa stanowi inaczej) 2 dni robocze przed planowanym terminem wypłaty. W tym przypadku limit jest nieco wyższy i wynosi on 30 tys. zł. Warto zgłosić się po zamówioną gotówkę, ponieważ za jej nieodebranie bank pobiera prowizję w wysokości 0,3%, jednak nie mniej niż 100 zł. Pozostałe prowizję dla konta firmowego Santander prezentujemy w na

Inne metody wpłaty i wypłaty pieniędzy

By skorzystać z obsługi gotówkowej w oddziale, trzeba najpierw do tego oddziału dotrzeć. A jeszcze wcześniej trzeba tak rozplanować sobie dzień, by wstrzelić się w godziny otwarcia danej placówki. Poza tym nie w każdej miejscowości jest oddział banku. Jak widać (choć nadal potrzebna) nie jest to najwygodniejsza metoda wpłaty lub wypłaty gotówki. Na szczęście, do dyspozycji mamy także inne opcje.

Wygodniejszym i bardziej dostępnym sposobem są bankomaty i wpłatomaty. Temu tematowi poświęciliśmy osobny artykuł a w nim

  • jaki limit wypłat obowiązuje w Santander i jak go zmienić;
  • z których bankomatów i wpłatomatów można korzystać bez prowizji;
  • jak obniżyć koszt wypłaty z bankomatu.

Ciekawą metodą, dzięki której da się wypłacić pieniądze przy okazji, jest cashback. Jak to działa? Trzeba zrobić zakupy w sklepie (lub innym punkcie) i zapłacić za nie kartą. Jednak zanim przyłożymy „plastik”, musimy poinformować kasjera, że chcemy pobrać środki z konta. Gotówkę otrzymamy razem z paragonem. W ten sposób da się wypłacić do 1000 zł.

Nie każdy wie, że wpłatę i wypłatę gotówki można zrealizować także w placówkach Poczty Polskiej. Oczywiście, nie są to usługi darmowe. Ich koszt zależy, m.in. od czasu realizacji oraz kwoty zlecenia.

Co ciekawe, opcja wpłaty pieniędzy dostępna jest także w sklepach Żabka. Więcej na ten temat piszemy w artykule „jak wpłacić pieniądze na konto?

Santander Bank Polska – wypłata i wpłata walut w oddziale

W Santander Bank Polska klienci indywidualni mogą otwierać konta dewizowe w EUR, GBP, USD oraz CHF. Sprawdźmy więc, jak w tym banku wygląda wpłata i wypłata walut.

Santander Bank Polska – ile kosztuje obsługa walutowa w oddziale?

Zacznijmy od kosztów (a w zasadzie ich braku).

 Konto24 walutowe
Wpłata w oddziale0 zł
Wypłata w oddziale

Jak widać w powyższej tabeli, posiadacze rachunków walutowych w Santander Bank Polska mogą udać się do oddziału z lub po walutę bez obaw o koszty. Warto dodać, że brak opłat za tego rodzaju dyspozycje nie jest regułą. Porównując inne banki, znajdujące się w naszym rankingu kont osobistych, Santander wypada bardzo korzystnie.

Wpłata walut w oddziale – jak wpłacić euro na konto walutowe w Santander Bank Polska?

By wpłacić euro lub inną walutę na rachunek walutowy, należy osobiście odwiedzić placówkę bankową. Cały proces przebiega podobnie jak w przypadku wpłaty PLN. Wystarczy ustnie autoryzować dyspozycję i okazać dokument tożsamości. Pracownik przyjmie i przeliczy gotówkę, a następnie wydrukuje potwierdzenie. Może również pytać, skąd pochodzą wpłacane pieniądze. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, środki natychmiast będą udostępnione na rachunku.

Santander Bank Polska prowadzi obsługę gotówkową głównie w EUR, USD, GBP i CHF. Jednak w niektórych oddziałach można spotkać także mniej popularne waluty, np. AUD, CAD, CZK, DKK, JPY, NOK, SEK. Listę placówek wraz z wykazem dostępnych walut można znaleźć na stronie banku i tutaj.

Jak wypłacić pieniądze z konta walutowego w Santander Bank Polska?

Wypłatę euro z konta walutowego w Santander Bank Polska (lub innych ww. walut) można zrealizować w oddziałach banku na podobnych zasadach jak wypłatę PLN. Informujemy pracownika banku (ustnie lub pisemnie), że chcemy pobrać z konta walutę. Autoryzujemy zlecenie, pracownik weryfikuje naszą tożsamość, a następnie przekazuje nam gotówkę.

Co ważne, awizacja dotyczy także walut obcych. Bez zgłoszenia można wypłacić równowartość 5 tys. zł w danej walucie. Co prawda, Santander udostępnia na swojej stronie internetowej listę placówek wraz z obsługiwanymi walutami, jednak przed wizytą warto upewnić się, czy dana waluta rzeczywiście będzie dostępna w konkretnym oddziale.

Jeśli potrzebujemy wyjąć z konta więcej gotówki i tak będziemy musieli skontaktować się z bankiem. Wypłatę waluty obcej należy zgłosić minimum 5 dni roboczych wcześniej.

Santander Bank Polska – wypłata euro w oddziale czy w bankomacie?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta. Klienci Santander Bank Polska wpłacą/wypłacą euro lub inną walutę jedynie w oddziale. Wynika to z faktu, że Santander nie posiada maszyn obsługujących waluty obce. Takie urządzenia mają jedynie dwa banki w Polsce – Citi Handlowy oraz ING Bank Śląski – jednak udostępniają je wyłącznie swoim klientom.

Ktoś mógłby powiedzieć: Jak to? Przecież Euronet oferuje wypłaty w euro. Racja. Euronet ma kilkaset takich bankomatów w całej Polsce, ale… Wpłat można dokonywać jedynie kartami, których walutą rozliczeniową nie jest euro. Poza tym cała transakcja odbywa się z zastosowaniem DCC, więc nie opłaca się korzystać z tej opcji.

Zatem po euro, bądź inną walutę posiadacze Konta24 walutowego muszą udać się osobiście do placówki Santander.

Konto firmowe w Santander Bank Polska a obsługa walutowa w placówce

Santander Bank Polska oferuje firmowe konto walutowe w 14 walutach: USD, EUR, GBP, CHF, CZK, AUD, TRY, CAD, HUF, CNY, RON, RUB, MXN, JPY.  

Sprawdźmy więc, ile za obsługę walutową w oddziale zapłacą klienci firmowi.

Konta walutowe (Taryfa Biznes Pakiet Optimum)
Wpłata gotówki w oddziale (banknoty)0,65%, min. 20 zł
Wpłata bilonu w walutach wymienialnych60%
Wypłata gotówki w oddziale0,65%, min. 20 zł
Niepodjęcie awizowanej gotówki0,3%, min. 100 zł

Wpłata i wypłata walut kosztuje tyle samo, co wpłata i wypłata polskich złotych, czyli 0,65%, ale nie mniej niż 20 zł. Natomiast w przypadku wpłaty w monetach przedsiębiorca zapłaci aż 60% kwoty wpłaty.

Klienci firmowi także muszą liczyć się z limitem wypłat gotówki w oddziale (o ile umowa nie stanowi inaczej). Od ręki mogą pobrać z konta równowartość 30 tys. zł w walucie obcej. Natomiast, chęć wypłaty większej sumy, należy zgłosić na 5 dni roboczych przed planowanym terminem wypłaty.

Powyższe zasady dotyczą jedynie euro, dolarów amerykańskich i funtów brytyjskich. Jeśli klientowi zależy na innej walucie, musi poinformować o tym bank co najmniej 14 dni roboczych wcześniej niezależnie od kwoty transakcji.

Co ważne, dla walut: CNY, RON, MXN, RUB, TRY Santander Bank Polska nie prowadzi obsługi gotówkowej.

Ile pieniędzy można wypłacić z banku Santander Bank Polska w oddziale?

W oddziałach Santander Bank Polska bez awizacji można wypłacić 20 tys. zł lub równowartość 5 tys. zł w innej walucie.

Jak wypłacić euro z konta walutowego banku Santander Bank Polska?

W Santander Bank Polska euro można wypłacić wyłącznie w oddziale. Od ręki dostaniemy maksymalnie równowartość 5 tys. zł w EUR. Jeśli potrzebujemy większej kwoty, musimy to zgłosić na 5 dni roboczych przed planowanym terminem wypłaty.

Jak wypłacić USD z konta walutowego w Santander Bank Polska?

Tak jak powyżej – USD z konta walutowego w Santander wypłacimy jedynie w oddziale banku. Bez awizacji otrzymamy równowartość 5 tys. zł w USD. Wypłatę większej sumy należy zgłosić 5 dni roboczych wcześniej.

Czy mogę wpłacić EUR/USD/GBP na konto w Santander Bank Polska?

Klienci Santander Bank Polska mogą bez problemu wpłacać EUR, USD lub GBP na rachunki walutowe. Bank prowadzi obsługę gotówkową w EUR, USD, GBP, CHF, a w niektórych oddziałach także w mniej popularnych walutach, np. AUD, SEK, JPY.

Ile kosztuje wypłata gotówki w oddziale Santander?

Posiadacze Konta Santander, którzy ukończyli 26 lat, za każdą wypłatę gotówki w oddziale zapłacą 10 zł. Natomiast osoby poniżej 26 lat, a także użytkownicy Konta Santander Max oraz Konta Select mają obsługę gotówkową za darmo.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
3.4/5 (Ilość ocen: 5)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *