Santander Bank Polska wpłatomaty i bankomaty

0

Według badań konsumenckich Fundacji Polska Bezgotówkowa w 2022 roku 62% wszystkich transakcji detalicznych stanowiły płatności bezgotówkowe, natomiast transakcje gotówkowe – 38%. Jak widać, coraz chętniej wybieramy kartę lub BLIK-a. Nic dziwnego, to duża oszczędność czasu i wygoda. Nadal jednak nie da się wykluczyć sytuacji, w których zdecydowanie lepiej mieć w swoim portfelu banknoty. Warto więc wiedzieć, jak nasz bank podchodzi do kwestii wpłaty i wypłaty gotówki. W artykule podpowiadamy, które w Santander Bank Polska wpłatomaty i bankomaty są darmowe. Sprawdzamy także limity wypłat w tym BLIK-a.

Santander Bank Polska – wpłatomaty i bankomaty

Mogłoby się wydawać, że skoro mamy kartę i środki na rachunku (lub gotówkę), znamy PIN, a samo urządzenie działa bez zarzutu, to podczas wpłaty lub wypłaty gotówki nie może nas nic zaskoczyć. A jednak może, np. nie wypłacimy gotówki, jeśli przekroczymy dzienny limit transakcji. Co więcej, niespodzianki są możliwe już po zakończeniu operacji, np. gdy bank pobierze prowizję za daną usługę.

Na szczęście, ilość takich zaskoczeń da się ograniczyć niemal do zera. Jak? Wystarczy poznać zasady obowiązujące w naszym banku. By ułatwić to zadanie, w poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat bankomatów i wpłatomatów w Santander Bank Polska. Podpowiadamy, m.in.:

 • z których urządzeń można korzystać bez prowizji;
 • jak obniżyć koszt wypłaty z bankomatu;
 • jaki jest limit domyślny i maksymalny;
 • jak inaczej wpłacać/wypłacać gotówkę.
 • gdzie udać się z walutą obcą.

Zapraszamy do lektury.

Santander Bank Polska – bankomaty

Zacznijmy od bankomatów. Santander Bank Polska jest w czołówce banków posiadających największą sieć bankomatów własnych. W I kwartale 2023 roku miał 1408 urządzeń. Oczywiście, klienci mogą korzystać z tych maszyn za bezwarunkowe 0 zł.

Posiadacze rachunków w Santanderze bez przeszkód wypłacą także w bankomatach Planet Cash, Euronet, PKO BP i innych sieci. Jednak z uwagi na to, że bank nie współpracuje z obcymi operatorami, taka operacja może wiązać się z dodatkową opłatą, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Santander Bank Polska – bankomaty bez prowizji

Oto mini wyciąg z Taryfy opłat i prowizji pobieranych przez Santander Bank Polska S.A. za czynności bankowe dla klientów indywidualnych. Prezentujemy, ile posiadacze poszczególnych kont osobistych zapłacą za wypłatę gotówki z bankomatu.

Rodzaj kontaKonto Santander (powyżej 26 lat)Konto Santander (do 26 lat)Konto Santander MaxKonto SelectKonto Private Banking
Rodzaj kartyDopasowana Mastercard/ Dopasowana VisaVisa SelectVisa Private Banking
Urządzenia własne0 zł
Pozostałe (w tym Planet Cash i Euronet)3 zł0 zł

Jak widać, bankomaty własne banku są bezwarunkowo darmowe dla wszystkich klientów. Natomiast za wypłatę z urządzeń obcych zapłacą jedynie posiadacze Konta Santander, którzy ukończyli 26 rok życia.

Trzeba tutaj pochwalić Santander Bank Polska. Po zmianach oferty wprowadzonych 1 lipca 2023 roku opłata wynosi nie 5 zł, a tylko 3 zł (w innych bankach prowizja sięga nawet 10 zł!). Na tle rachunków z rankingu kont osobistych jest to całkiem sensowna propozycja.

Konto Santander – limit wypłat z bankomatu

Jeśli planujemy pobrać z bankomatu wyższą kwotę, warto najpierw sprawdzić ustawienia naszego konta. Nie każdy wie, że ze względów bezpieczeństwa, banki przekazując klientom nowe karty, nakładają pewne ograniczenia transakcyjne. Mowa o tzw. limicie domyślnym.

I tak w przypadku Karty Dopasowanej Visa lub Mastercard wydawanej do Konta Santander domyślny limit kwotowy wynosi 5 tys. zł, a ilościowy – 10 operacji. Kwotę tę możemy zwiększyć do wartości limitu maksymalnego, który wynosi 15 tys. zł.

Limit domyślnyLimit maksymalnyLimit ilościowy
Karta Dopasowana Mastercard5 000 zł15 000 zł10 transakcji (taki sam domyślny i maksymalny)
Karta Dopasowana Visa

Oprócz powyższej kwestii, polecamy zapoznanie się z kwestią limitu wypłaty z bankomatu, gdzie szerzej poruszamy temat.

Jak zmienić limit wypłat w Santander Bank Polska?

Limity wypłat można w zależności od potrzeb zmniejszać lub zwiększać. Zrobimy to z pomocą doradcy na infolinii oraz w oddziale lub samodzielnie w bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej.

Poniżej podpowiadamy, jak zmienić limity dla kart w Santander internet i Santander mobile.

Santander internet

 1. Na pulpicie przechodzimy do sekcji Twoje karty.
 2. Klikamy przycisk ze strzałką przy karcie, dla której chcemy zmienić limity.
 3. Rozwija się menu, z którego wybieramy opcję Limity transakcyjne.
 4. Przechodzimy do zakładki Bankomaty.
 5. W polu Dzienny limit transakcji gotówkowych podajemy nowe limity kwotowe i ilościowe.
 6. Klikamy Zmień.
 7. Zatwierdzamy zmiany swoim narzędziem do autoryzacji (konieczne tylko jeśli zwiększamy limit).
 8. Gotowe.

Do ustawień limitów można przejść także inaczej:

 1. Ustawienia > Limity > Limity dla kart
 2. Finanse > Karty > klikamy Więcej przy wybranej karcie > Limity transakcyjne

Santander mobile

 1. Przechodzimy do sekcji karty na stronie głównej. Alternatywnie wchodzimy w „menu” –> „twoje produkty” i „karty”.
 2. Klikamy wybraną kartę
 3. Wybieramy polecenie Zmień limity karty, następie bankomaty
 4. Wprowadzamy nowe kwoty.
 5. Zatwierdzamy zmiany.
 6. Gotowe.

Santander Bank Polska – limit jednorazowej wypłaty z bankomatu

Jak już wspomnieliśmy, maksymalny dzienny limit wypłat w Santander Bank Polska wynosi 15 tys. zł. Niestety, jeśli wpiszemy taką kwotę na ekranie bankomatu, maszyna nie zrealizuje naszej dyspozycji (mimo że nie wyczerpaliśmy limitu dziennego). Dlaczego?

Po pierwsze, przez szczelinę bankomatową na raz może przejść 30-40 banknotów. Oznacza to, że większość bankomatów jest w stanie jednorazowo wydać 6-8 tys. zł (banknot o nominale 500 zł jest raczej rzadko spotykany).

Po drugie, swoje limity nakładają także poszczególni operatorzy. Im mniejszy limit jednorazowej wypłaty z bankomatu, tym więcej transakcji. A im więcej transakcji, tym większy zysk po stronie operatora. Takie rozwiązanie stosuje, np. Euronet i Planet Cash, ustawiając ograniczenie na poziomie odpowiednio 800 zł i 1000 zł.

Urządzenia własneEuronetPlanet CashPozostałe
Limit jednorazowej wypłaty8 000 zł800 zł1000 złZależy od operatora urządzenia

Niestety, Santander Bank Polska nie współpracuje z innymi sieciami. Oznacza to, że klienci banku nie mogą liczyć na wyższe limity u obcych operatorów. Dlatego, by wypłacić wyższą kwotę, lepiej udać się do bankomatu Santandera. Dzięki temu zaoszczędzimy i czas, i pieniądze.

Jak obniżyć koszt wypłaty z bankomatu?

W Santander Bank Polska jedynie posiadacze Konta Santander powyżej 26 roku życia płacą prowizję za korzystanie z bankomatów obcych. Jednak w ofercie banku znajdziemy dwa rozwiązania, dzięki którym da się uniknąć tej opłaty.

Pakiet bankomatowy

Pakiet bankomatowy dotyczy Karty Dopasowanej Visa/Mastercard. Za 5 zł/mies. (wcześniej 7 zł/mies.) zyskujemy darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów nie tylko w Polsce, ale i za granicą oraz usługę cashback za 0 zł.

Możemy go włączać i wyłączać w dowolnym momencie w

 • aplikacji mobilnej (Karty, klikamy na wybraną kartę, następnie „twoje skróty” i „Pakiet Bankomatowy” w sekcji oferta)
 • bankowości elektronicznej (Karty > klikamy na wybraną Kartę Dopasowaną i na ekranie wybieramy Pakiet Bankomatowy)
 • na infolinii

Pakiet odnawia się automatycznie do momentu, aż z niego nie zrezygnujemy.

pakiet bankomatowy santander bank polska

BLIK

By uniknąć prowizji za wypłatę z obcego bankomatu, warto zamienić kartę na telefon. Użytkownicy aplikacji Santander mobile mogą korzystać z opcji wypłaty BLIK, która jest darmowa bez względu na wiek klienta oraz operatora urządzenia. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku także obowiązują ograniczenia kwotowe. W Santander Bank Polska maksymalny dzienny limit wypłat BLIK wynosi 10 tys. zł

Santander Bank Polska – wpłatomaty

Wiemy już, na jakich zasadach klienci Santander Bank Polska mogą wypłacać gotówkę z bankomatu. Przejdźmy teraz do omówienia operacji odwrotnej, czyli wpłaty pieniędzy na konto we wpłatomacie.

Santander Bank Polska posiada 900 wpłatomatów własnych. Maszyny są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a środki pojawiają się na rachunku natychmiast po zakończeniu operacji. W zależności od modelu urządzenia na raz można włożyć do wpłatomatu maksymalnie 50 lub 200 banknotów (komunikat dotyczący ilości banknotów pojawia się na ekranie w trakcie wpłaty).

Niestety, bank nie współpracuje z obcymi operatorami. Oznacza to, że klienci nie wpłacą środków na konto w urządzeniach nienależących do Santandera, np. Planet Cash, PKO BP itp. Jedyną „furtką” są maszyny Euronetu, jednak, by móc korzystać z opcji wpłaty, najpierw trzeba zarejestrować się w Euronet Online System.

Santander Bank Polska – wpłatomaty bez prowizji

W tabeli poniżej prezentujemy, ile za wpłatę gotówki zapłacą posiadacze poszczególnych kart i rachunków osobistych w Santanderze.

Rodzaj kontaKonto Santander (powyżej 26 lat)Konto Santander (do 26 lat)Konto Santander MaxKonto SelectKonto Private Banking
Rodzaj kartyDopasowana Mastercard/ Dopasowana VisaVisa SelectVisa Private Banking
Urządzenia własne0 zł
Pozostałe (w tym Planet Cash i Euronet)nie dotyczy

Jak widać, wszyscy klienci Santander Bank Polska mogą za darmo wpłacać gotówkę jedynie we wpłatomatach własnych. W TOiP nie znajdziemy informacji na temat prowizji za ewentualną wpłatę w maszynie innego operatora.

Jak inaczej wpłacać lub wypłacać gotówkę?

Urządzenia samoobsługowe działają przez całą dobę i przez cały tydzień niezależnie od godzin pracy placówek bankowych. Korzystanie z nich jest proste, a cały proces trwa maksymalnie kilka minut. Dlatego z gotówką lub po gotówkę najchętniej udajemy się do wpłatomatu albo bankomatu. Ale co zrobić, kiedy maszyna odmawia posłuszeństwa lub po prostu w pobliżu nie ma żadnego urządzenia?

Można, np. sprawdzić, czy w którymś sklepie, na stacji benzynowej lub w innym punkcie handlowo-usługowym dostępny jest cashback. Jeśli tak – wystarczy poinformować sprzedawcę, że chcemy pobrać pieniądze z konta. Wówczas kasjer doliczy kwotę wypłaty do rachunku i otrzymamy ją wraz z paragonem. Klienci Santander Bank Polska mogą w ten sposób wypłacić do 1000 zł. Za skorzystanie z cashbacku posiadacze Konta Santander (powyżej 26 lat) oraz Konta Select muszą zapłacić 1,50 zł. Dla pozostałych klientów usługa jest darmowa.

Oczywiście, gotówkę można wpłacać i wypłacać w oddziale banku Santander. Ta metoda sprawdzi się, kiedy potrzebujemy pobrać z konta kwotę przewyższającą limit maksymalny. Trzeba jednak pamiętać, że „od ręki” dostaniemy maksymalnie 20 tys. zł. Chęć pobrania wyższej sumy, należy zgłosić do banku. W Santander Bank Polska trzeba to zrobić 2 dni robocze wcześniej. Dla klientów premium oraz użytkowników do 26 lat obsługa gotówkowa w oddziale jest bezpłatna. Natomiast posiadacze Konta Santander, którzy ukończyli 26 rok życia, zapłacą 10 zł za każdą tego typu operację.

Nie każdy pamięta, że wpłaty i wypłaty pieniędzy można realizować także na poczcie. Do wyboru jest kilka terminów realizacji. Oczywiście, za usługę trzeba odpowiednio zapłacić.

Inne metody wpłaty gotówki na konto lub wypłaty pieniędzy z rachunku to, m.in.:

 • przekazy Western Union i MoneyGram;
 • wpłata, np. w Żabce.

Santander Bank Polska – wpłatomaty i bankomaty. Jak wpłacać i wypłacać walutę?

Kiedy chcemy wpłacić lub pobrać z konta złotówki, sprawa jest prosta – idziemy do najbliższego wpłatomatu lub bankomatu. Czy tak samo można zrobić w przypadku euro, dolarów amerykańskich, franków szwajcarskich itp.? Niestety, Santander Bank Polska nie posiada urządzeń samoobsługowych przyjmujących lub wydających banknoty w walucie innej niż polski złoty. Tutaj także jedynym ratunkiem wydaje się Euronet, który oferuje opcję wypłaty EUR. Nie polecamy jednak tej usługi ze względu na niekorzystny kurs.

Zatem najlepszym rozwiązaniem będzie wpłata lub wypłata waluty obcej w oddziale. Santander Bank Polska obsługuje przede wszystkim EUR, USD, GBP oraz CHF, jednak w pojedynczych placówkach można spotkać także inne waluty (AUD, JPY, CAD, CZK, NOK, DKK, SEK).

Co ważne, „od ręki” można wypłacić jedynie równowartość 5 tys. zł w danej walucie. Jeśli chcemy pobrać wyższą kwotę, należy zgłosić ten fakt na 5 dni roboczych przed planowaną wizytą.

Santander Bank Polska nie pobiera opłat za wpłatę/wypłatę waluty w oddziale.

Santander Bank Polska – bankomaty za granicą

W przypadku transakcji w zagranicznych bankomatach prowizja banku za wypłatę gotówki to nie wszystko. Należy uwzględnić jeszcze koszty przeliczenia waluty.

To dość szeroki temat, dlatego poświęciliśmy mu osobny artykuł. We wpisie: Santander wypłata z bankomatu za granicą i przewalutowanie opisujemy, m.in.:

 • ile trzeba zapłacić za zagraniczne operacje kartami debetowymi i kredytowymi;
 • jak wygląda i od czego zależy sposób przewalutowania;
 • jak obniżyć koszt wypłaty z bankomatu za granicą.

Zachęcamy do lektury.

Ile kosztuje wpłata we wpłatomacie Santander?

Wszyscy klienci mogą wpłacać gotówkę za darmo jedynie we wpłatomatach należących do Santander Bank Polska.

Czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie innego operatora niż Santander (np. Euronet)?

Klienci Santander Bank Polska mogą wpłacać gotówkę wyłącznie we wpłatomatach własnych (ewentualnie w maszynach Euronet po wcześniejszej rejestracji). Wpłaty na konto w Santanderze nie zrealizujemy w urządzeniach innych operatorów.

Czy Santander ma darmowe bankomaty?

Tak, Santander Bank Polska posiada ok. 1500 bankomatów własnych, które udostępnia swoim klientom za bezwarunkowe 0 zł.

Jaki jest limit wypłat z bankomatu w Santander Bank Polska?

Limit wypłat z bankomatu zależy od rodzaju karty i konta. Maksymalny kwotowy/ilościowy limit wypłat dla Karty Dopasowanej Visa/Mastercard to 15 tys. zł/ 10 transakcji, a dla kart Visa Select oraz Visa Private Banking – 30 tys. zł/ 20 transakcji.

Ile kosztuje wypłata z bankomatu w Santander?

W Santander Bank Polska wszyscy klienci mają bezwarunkowo darmowe wypłaty z bankomatów własnych. Za korzystanie z maszyn obcych prowizję w wysokości 3 zł płacą jedynie posiadacze Konta Santander, którzy ukończyli 26 rok życia i nie korzystają z pakietu bankomatowego.

Czy można wpłacić pieniądze bez karty w Santander?

Niestety, Santander Bank Polska nie wprowadził u siebie wpłaty BLIK. Nie da się więc wpłacić gotówki we wpłatomacie bez karty. W tym celu należy udać się do placówki banku lub skorzystać z alternatywnych metod wpłaty, np. na poczcie.

Czy Santander ma prowizję w Euronet?

Za wypłatę z bankomatu Euronet muszą zapłacić jedynie posiadacze Konta Santander (powyżej 26 lat). Pozostali klienci mogą wypłacać z tych maszyn za darmo.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.4/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *