Santander wypłata z bankomatu za granicą i przewalutowanie

0

Krótki city break w Europie czy dłuższe wakacje na innym kontynencie. Oprócz bagażu, musimy zabrać ze sobą pieniądze lub karty płatnicze. Co jeśli w portfelu mamy jedynie kartę Santander Bank Polska? Ile zapłacimy za przewalutowanie transakcji czy wypłatę z bankomatów za granicą? Sprawdzamy koszty i ewentualne opcję ich obniżenia, by wakacyjny wypad nie zrujnował naszego budżetu.

Santander wypłata z bankomatu za granicą

Na wstępie warto zaznaczyć, iż oprócz prowizji po stronie banku, możemy zapłacić prowizję operatorowi terminalu płatniczego czy bankomatu. W przypadku płatności możemy się naciąć na DCC (dynamiczne przeliczanie walut). W przypadku bankomatu, może zostać naliczona oplata Surcharge oraz ewentualnie DCC (więcej o zagadnieniu w artykule – wypłata pieniędzy z bankomatu za granicą). Dlatego polecamy zapoznanie się z tymi wpisami.

Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą w Santanderze

Poniżej przedstawiamy koszt wypłaty dla Konta Santander, kont walutowych oraz rachunków premium. Opłaty dotyczą standardowej oferty, bez włączonych pakietów wypłaty (o tym w dalszej części artykułu).

Rodzaj kontaKonto Santander <26 latKonto Santander <26 latKonta walutowe (karta walutowa) Konto SelectKonto Private Banking
Wypłata EURO0 zł3 zł*2,5 jednostek waluty**0 zł0 zł
Wypłata innych walut0 zł10 zł*2,5 jednostek waluty**0 zł0 zł
*oplata za bankomaty obce. W przypadku wypłaty z urządzeń Banco Santander opłata wynosi 0 zł **w przypadku bankomatów sieci Santander opłata wynosi 0,25 jednostek danej waluty

W przypadku standardowej oferty, klienci do 26 roku życia mają istotnie lepsze warunki – prowizję na poziomie 0 zł. Niestety starsi klienci zapłacą 3 zł za wypłatę EURO i 10 zł za wypłatę innych walut. Co prawda można tej prowizji uniknąć, wypłacając walutę z urządzeń należących do grupy Santander (Banco Santander). Sam bank posiada placówki w szeregu Europejskich krajów, jak również obu Ameryk czy w Azji. Jeśli planujemy wypłacić jednorazowo większa kwotę, prowizja nie powinna nas aż tak boleć.

konto walutowe Santander wypłata z bankomatu za granicą

Warto zaznaczyć jedną kwestię, karta wydawana do konta Santander ma funkcję wielowalutową i można ją powiązać z rachunkami walutowymi. W takim przypadku obowiązuję opłata jak dla Konta Santander, a nie kont walutowych (karta walutowa). Jest to bardziej opłacalne, niż korzystanie z dedykowanych kart walutowych. Przykładowo w ramach Unii Europejskiej, wystarczy korzystać z bankomatów Banco Santander by prowizja wyniosła 0 zł przy wypłacie EURO. Tych urządzeń jest bardzo dużo np. w Hiszpanii i trochę mniej w Portugalia czy Niemczech. Co ciekawe, bank działa również na terenie Wielkiej Brytanii, tym samym GBP możemy podjąć bez dodatkowej prowizji.

Santander przewalutowanie transakcji za granica w walutach obcych

Rodzaj kontaKonto SantanderKonta walutowe SantanderKonto SelectKonto Private Banking
Prowizja za przewalutowanie2,8% 2,8% 2,8% 2,8%
Zastosowane kursy wymianyTabela Bankowa* (>3,5%)Tabela Bankowa* (>3,5%)Tabela Bankowa* (>3,5%)Tabela Bankowa* (>3,5%)
Finalny koszt przewalutowania>6,3%>6,3%>6,3%>6,3%
*Dla kart Mastercard oraz VISA, dla których dostępna jest tabela kursowa banku (np. EURO, USD, GBP, CHF, NOK, CZK etc.)

Niestety, w tym aspekcie Santander ma jedne z najwyższych prowizji na rynku. Oprócz samej prowizji za przewalutowanie – 2,8%, transakcja będzie przeliczona po kursach z tabeli bankowej. To przeliczenie tyczy się wszystkich walut w przypadku karty Mastercard oraz dla VISA, tych walut dla których Santander prowadzi tabele kursową. Tu ciekawostka, w przypadku VISA, dla bardziej egzotycznych walut, przewalutowanie zostanie wykonane po kursach VISA. Jest to dużo bardziej korzystne dla klienta. Taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku bardziej egzotycznych walut np. brazylijskiego reala, chilijskiego peso, indyjskiej rupii etc.

Poniżej przedstawiamy uproszczony mechanizm działania przewalutowania transakcji w Santander Bank Polska. W regulaminie debetowych kart płatniczych Santander’a, mamy trochę więcej szczegółów oraz rozróżnienia na rożne typy kart Mastercard. Generalnie będzie to działać mniej więcej, jak w tabeli poniżej:

Rodzaj kartyVISAMastercard
Waluty z tabeli kursowej bankuPrzeliczenie po tabeli (>3,5% prowizji)Przeliczenie po tabeli (>3,5% prowizji)
Waluty spoza tabeliPrzeliczenie kursami VISA (~0,5% prowizji)Przeliczenie na EURO po kursach Mastercard, następnie z EURO na PLN po tabeli banku (>4,0% prowizji)

Jak widać sam mechanizm jest dość skomplikowany. A jak coś jest skomplikowane, to zwykle jest drogie. Generalnie koszt przewalutowania wyniesie w 99% przypadków powyżej 6% (biorąc pod uwagę, iż większość transakcji w walutach obcych dotyczy EURO i USD – grubo ponad 95% volumenu). Więcej na temat przewalutowania transakcji kartą Santandera znajdziecie tu.

Santander wypłata EURO/USD z bankomatu za granicą

Sprawdzamy, ile nam przyjdzie zapłacić za wypłatę EURO lub USD z bankomatu za granicą. Przedstawiony koszt wypłaty jest orientacyjny i może się nieznacznie różnić.

Wypłata 100 EUROWypłata 100 USD
Kurs międzybankowy na rynku FOREX1 EURO = 4,57 zł1 USD = 4,15 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu0 zł lub 3 zł*0 zł lub 10 zł*
Prowizja za przewalutowanie Tabela (3,5%)19,22 zł 14,60 zł
Prowizja za przewalutowanie Santander (2,8%)13,33 zł 12,02 zł
Suma Prowizji 31,24 zł – 34,24 zł*26,62 zł – 36,62 zł*
Obciążenie rachunku488,24 zł -493,24 zł*441,62 zł -451,62 zł*
* w zależności od posiadanego rachunku i urządzenia (bankomaty obce lub grupy Santander)

Jak widać w standardowej ofercie, jest bardzo drogo. Nie zalecamy dokonywania takich wypłat z żadnego konta złotówkowego/karty złotówkowej. Najlepiej skorzystać z opcji obniżenia tego kosztu, opisanych poniżej.

Santander jak obniżyć koszt wypłaty z bankomatu za granicą?

Bank ma szereg rozwiązań pozwalających obniżyć koszt wypłaty. Po pierwsze, karta debetowa do konta Santander ma usługę wielowalutową. Możemy ją powiązać z rachunkami walutowymi w EUR, USD, GBP. Dzięki temu unikniemy głównego kosztu – jakim jest przewalutowanie. Samą walutę możemy kupić/wymienić w internetowym kantorze Santandera.

Jeśli chodzi o bankomaty, to osoby powyżej 26 roku życia mogą korzystać z urządzę Banco Santander (brak prowizji). Ewentualnie przed wyjazdem możemy wykupić pakiet darmowych wypłat z bankomatów za granicą w cenie 5 PLN/m-c. Wystarczy włączyć tzw. pakiet bankomatowy. Dzięki niemu, wszystkie wypłaty otrzymamy bez prowizji.

To tyle, korzystając z powyższych opcji obniżamy koszt prawie do 0 zł.

Wypłata z bankomatu za granicą z Karty Kredytowej Santander

Niestety, w przypadku kart kredytowych, taka operacja jest jeszcze droższa. Santander Bank nie jest wyjątkiem. Jeśli mamy potrzeba podjęcia gotówki z karty kredytowej, lepiej skorzystać z darmowych sposobów wypłaty pieniędzy z rachunku karty kredytowej. Sam koszt wypłaty i ewentualnego przewalutowania transakcji wygląda jak poniżej:

Rodzaj kontaVISA SilverMastercard SilverMastercard WordMastercard 123Visa Platinum
Prowizja za przewalutowanie2,8%2,8%0 %2,8%2%
Zastosowane kursy wymiany (waluty z tabeli)Przeliczenie po tabeli (>3,5% prowizji)Przeliczenie po tabeli (>3,5% prowizji)Przeliczenie po tabeli (>3,5% prowizji)Przeliczenie po tabeli (>3,5% prowizji)Przeliczenie po tabeli (>3,5% prowizji)
Zastosowane kursy wymiany (waluty spoza tabeli)Przeliczenie kursami VISA (~0,5% prowizji)Kursy Mastercard do EURO, następnie po tabeli (>4,0% prowizji)Kursy Mastercard do EURO, następnie po tabeli (>4,0% prowizji)Kursy Mastercard do EURO, następnie po tabeli (>4,0% prowizji)Przeliczenie kursami VISA (~0,5% prowizji)
Prowizja za wypłatę z bankomaty za granicą4% min. 10 zł4% min. 10 zł4% min. 10 zł4% min. 10 zł4% min. 10 zł
Finalna suma prowizji ~10,3%~10,3%~8,3%~10,3%~9,5%
Opracowanie własne na podstawie toip Santander Bank Polska

Co ciekawe, Santander reklamuję swoją kartę Mastercard Word jako „bez prowizji za przewalutowanie”. Jednak bank nie wspomina, iż transakcja jest przeliczana po tabeli bankowej, co wiążę się z ewentualnym kosztem przewalutowania na poziomie >3,5%. Analizując powyższe dane, wysuwa się jeden wniosek – nie opłaca się wypłacać pieniędzy z karty kredytowej Santander za granicą, co więcej nie opłaca się również dokonywać płatności w innych walutach niż PLN. Jeśli już musimy płacić kredytówka, najlepiej wybrać Mastercard Word, która opisaliśmy w rankingu kart kredytowych.

Santander wypłaty z bankomatu za granicą – podsumowanie

Choć nie jest to najtańsza opcja w tej kategorii, na tle rachunków z rankingu kont osobistych, to mamy kilka opcji na obniżenie ewentualnego koszty wypłaty czy przewalutowania. Warto wcześniej, przed podróżną, zapewnić walutę na rachunku powiązanym z kartą wielowalutową czy włączyć pakiet wypłat z bankomatu. Dzięki temu unikniemy negatywnych niespodzianek. Troce gotówki warto zabrać ze sobą, Same pieniądze wypłacimy w oddziale Santander’a.

Podobnie jak w przypadku wszystkich banków, przewalutowanie transakcji kartami VISA jest generalnie trochę korzystniejsze. Wynika to ze sposobu przewalutowania transakcji kartami VISA/Mastercard. Jeśli mamy wybór, zawsze lepiej korzystać z karty VISA.

FAQ

Ile kosztuję wypłata z bankomatów za granicą w Santanderze?

W zależności od wieku oraz destynacji koszt samej wypłat to od 0 zł do 10 zł. Dla flagowego konta Santander – osoby młode do 26 roku życia otrzymują wszystkie bankomaty za darmo. Osoby starsze zapłacą 5 zł za wypłatę EURO i 10 zł w przypadku pozostałych walut. Santander umożliwia wykupienie pakietu darmowych wypłat w cenie 7 zł/m-c. Powyższy koszt nie uwzględnia prowizji za przewalutowanie.

Czy karta Santander Banku działa za granicą?

Tak, karta Santander’ będzie działać za granicą, wszędzie tam gdzie akceptowane są plastiki VISA/Mastercard. Na dobrą sprawę, możemy płacić na całym świecie.

Czy kartą Santander’a wypłacimy pieniądze z bankomatu za granicą?

Tak, jak najbardziej taka operacja jest możliwa. Jedynie warto pamiętać o ewentualnej prowizji za przewalutowanie czy opłaty za wypłatę z bankomatu za granicą. Koszt takie operacji może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych dla kart rozliczanych w złotówkach.

Santander jaka prowizja za przewalutowanie?

Koszt przewalutowania w Santanderze dla kart złotówkowych to >6%. Jeśli chodzi o poszczególne opłaty to zapłacimy 2,8% prowizji za przewalutowanie oraz sama transakcja zostanie przeliczona po kursach z tabeli bankowej Santander’a (koszt >3,5%).

Źródło:

  • https://www.santander.pl/przydatne-informacje/oplaty-i-prowizje#3=1
  • https://www.santander.pl/przydatne-informacje/kalkulator-marzy
  • https://www.mastercard.pl/pl-pl/klient-indywidualny/pomoc/kalkulator-walut.html
  • https://www.visa.pl/wsparcie-visa/konsument/uslugi-podrozne-visa/exchange-rate-calculator.html
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 4)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *