Pod koniec marca 2022 roku w Polsce funkcjonowało ok. 9 tys. wpłatomatów. Przyzwyczailiśmy się już, że wpłaty na konto dokonamy w maszynie, posługując się jedynie kartą. To wygodne rozwiązanie. Nie musimy dostosowywać się do godzin pracy placówek bankowych. Teraz klienci niektórych banków nie muszą korzystać nawet z plastiku, by wpłacić gotówkę na konto. Wystarczy kod BLIK. Jak wpłacić pieniądze BLIK-iem? Które banki wprowadziły taką usługę płatności mobilnych? Wyjaśniamy.
Tak, ta operacja jest jest jak najbardziej możliwa, niestety nie jest dostępna we wszystkich bankach mających BLIK’a w swojej ofercie. Wśród banków z naszego rankingu kont osobistych z tej usługi skorzystamy w:
Niestety lista ta jest znacznie węższa niż w przypadku wypłat BLIK, gdzie usługa dostępna jest dla wszystkich banków zaprezentowanych w rankingu.
Wpłata BLIK umożliwia zdeponowanie gotówki na koncie swoim lub innej osoby przy użyciu jednorazowego kodu. Całą operację przeprowadza się bez użycia karty. Potrzebny jest jedynie telefon z aplikacją banku, będącego uczestnikiem systemu. Wpłat można dokonywać 24h/7. Pieniądze księgowane są w czasie rzeczywistym.
Co istotne usługa ta oferowana jest przez wiele wpłatomatów – Wpłatę BLIK zrealizujemy mi.n. we wpłatomatach EURONET czy PlanetCash. Co więcej usługa powinna być dostępna w wybranych urządzeniach banków, które ją oferują, czyli wpłatomatach Banku Millennium, PKO BP, VeloBanku, ING Banku Śląski, Banku Pekao, PKO BP, BNP Paribas czy Nest Banku. Jedna uwaga, nie ze wszystkich urządzeń skorzystamy w poszczególnych bankach, o czym w poniższym akapicie.
PSP nie pobiera opłat za korzystanie z BLIK-a, jednak banki mogą we własnym zakresie ustalać wysokość prowizji. Sprawdzamy, ile zapłacimy za wpłatę BLIK-iem i jak ta usługa działaw poszczególnych instytucjach.
Uwaga! Nie wszystkie wpłatomaty BLIK będą działać dla wybranych instytucji. Przykładowo w urządzeniach Planet Cash nie dokonamy wpłaty na konto w Millennium Bank. Niekiedy wpłata blikiem będzie ograniczona jedynie do urządzen własnych danego banku.
Proces wpłaty za pomocą kodu BLIK jest podobny do wpłaty z użyciem karty. Poniżej opisujemy typowy przebieg operacji. Niektóre podpunkty mogą różnić się w zależności od wybranego urządzenia.
Pamiętaj, żeby banknoty, które wkładasz do maszyny, nie były zniszczone (brudne, porwane itp.). Co zrobić, w przypadku zniszczonych banknotów? To opisywaliśmy w dedykowanym artykule. Wpłatomat może ich nie przyjąć (zostaną nam zwrócone przez urządzenie), przez co nie wpłacimy tyle, ile potrzebujemy.
Wpłaty BLIK są darmowe dla klientów PKO BP. Co ciekawe, w PKO BP można wpłacić pieniądze na swoje konto lub na konto innego użytkownika aplikacji IKO. W tym celu we wpłatomacie wybieramy polecenie Wpłata IKO i wpisujemy kod BLIK. Następnie klikamy albo Wpłata własna, albo Wpłata na telefon. Jeśli zdecydowaliśmy się na drugą opcję, należy dodatkowo podać numer telefonu odbiorcy. Potem przechodzimy przez standardowy proces wpłaty gotówki.
Bank Millennium nie pobiera opłat za wpłatę gotówki BLIK-iem.
Zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy mogą cieszyć się darmowymi wpłatami za pomocą BLIK-a. W tym celu mogą korzystać z bankomatów własnych ING Banku Śląskiego lub maszyn Planet Cash.
Pieniądze można wpłacić na konto osobiste lub oszczędnościowe, jednak wyboru musimy dokonać jeszcze przed rozpoczęciem operacji. Środki wpływają zawsze na konto powiązane z BLIK-iem. Dlatego wcześniej w aplikacji Moje ING należy przypisać do BLIK-a odpowiedni rachunek.
Wpłaty we wpłatomacie są darmowe dla klientów Banku Pekao, o ile korzystają oni z maszyn własnych banku. Wszystkie operacje przeprowadzone w krajowych bankomatach obcych przy użyciu aplikacji PeoPay (wliczając w to BLIK-a) są płatne. Prowizja wynosi 0,4% od kwoty transakcji (min. 2 zł).
Klienci Nest Banku nie poniosą opłat za wpłatę we wpłatomacie bez karty. Usługa jest całkowicie darmowa we wszystkich bankomatach i wpłatomatach sieci Euronet.
W BNP Paribas wpłaty BLIK-iem są darmowe przy korzystaniu z wpłatomatów zlokalizowanych na terenie oddziału.
W VeloBanku darmowe są wpłaty w maszynach własnych banku (w placówce). Jeśli korzystamy z wpłatomatów poza placówką, ponosimy opłatę w wysokości 0,8% kwoty transakcji (min. 1 zł).
Musimy dodać, że w Tabeli opłat i prowizji Nest Banku nie zostały wyszczególnione opłaty tylko dla wpłat BLIK. Możemy się domyślać, że ww. zasady dotyczą także transakcji przy użyciu kodu BLIK.
Wpłaty BLIK to kolejny krok, który w dłuższej perspektywie może wyeliminować z obiegu standardowe karty płatnicze. W przeciwieństwie do „plastiku” – telefon mamy zawsze pod ręką. Obecnie mało kto wyobraża sobie wyjście z domu bez smartfona. Jeśli interesują was alternatywne metody wpłaty na konto warto przeczytać nasz artykuł – Jak wpłacić pieniądze na konto?
Dzięki funkcjom BLIK, nie tylko zapłacimy za zakupy bez użycia karty, ale także zrealizujemy transakcje gotówkowe. Co więcej, transakcje BLIK-iem często są szybsze i bardziej opłacalne niż te przeprowadzone plastikowym pieniądzem.
Wpłaty BLIK są także bezpieczniejsze niż ich tradycyjny odpowiednik. Nie musimy martwić się, że bankomat, z którego korzystamy, stał się pożywką złodziei. Nikt nie zeskanuje naszej karty, ponieważ nie wkładamy jej do maszyny. Być może nawet nie mamy jej przy sobie, więc nie ma możliwości, że zostanie skopiowany. Nie ma także ryzyka, że ktoś podejrzy PIN do karty. Używamy jednorazowego kodu, który jest aktywny tylko 2 minuty. Dodatkowo transakcję potwierdzamy w aplikacji.
Oczywiście wielkim minusem opisywanej usługi jest jej dostępność. Jak na razie tylko 7 banków wdrożyło u siebie tę funkcję. Jednak biorąc pod uwagę tempo rozwoju BLIK-a, możemy być pewni, że z biegiem czasu coraz więcej klientów będzie mogło korzystać z wpłat bez karty. Więcej o wpłacie pieniędzy bez karty pisaliśmy w dedykowanym artykule.
Usługa działa tak samo jak wypłata BLIK. Na ekranie urządzenia wybieramy „wpłata bez karty” / „wpłata blik”, wpisujemy kod BLIK, kwotę wpłaty oraz zatwierdzamy operację. Po wpłacie pieniądze powinny zostać zaksięgowane w czasie rzeczywistym
Po dokonaniu wpłaty BLIK w wybranym wpłatomacie, środki powinny zostać zaksięgowane w czasie rzeczywistym. Czasami może mieć miejsce drobne opóźnienie i na pieniądze będziemy czekać do kilku godzin.
Tak, taka wpłata jest możliwa przy wykorzystaniu BLIK’a. W tym celu musimy posiadać aplikacje mobilną wybranego banku i mieć skonfigurowana funkcje BLIK. Usługa jest dostępna w bankach: Banku Millennium, PKO BP, VeloBanku, ING Banku Śląski, Banku Pekao, BNP Paribas, Nest Banku.
Niestety, w bankomacie nie dokonamy wpłaty BLIKiem. Taka operacja jest możliwa w niektórych wpłatomatach.