Wpłata BLIK we wpłatomacie–na czym polega?

0

Pod koniec marca 2022 roku w Polsce funkcjonowało ok. 9 tys. wpłatomatów. Przyzwyczailiśmy się już, że wpłaty na konto dokonamy w maszynie, posługując się jedynie kartą. To wygodne rozwiązanie. Nie musimy dostosowywać się do godzin pracy placówek bankowych. Teraz klienci niektórych banków nie muszą korzystać nawet z plastiku, by wpłacić gotówkę na konto. Wystarczy kod BLIK. Jak wpłacić pieniądze BLIK-iem? Które banki wprowadziły taką usługę płatności mobilnych? Wyjaśniamy.

Czym jest BLIK?

Twórcą BLIK-a jest Polski Standard Płatności. W skład PSP wchodzi 6 banków: PKO BP, Santander Bank Polska, Alior Bank, Bank Millennium, mBank, ING Bank Śląski. Z możliwości BLIK-a oficjalnie możemy korzystać od 2015 roku.

BLIK jest metodą płatności opartą na jednorazowych 6-cyfrowych kodach generowanych z poziomu aplikacji mobilnej banku. Dzięki temu możemy płacić telefonem, nie wiążąc transakcji z kartą płatniczą.

Oprócz płatności (w tym zbliżeniowych) za zakupy w sklepach stacjonarnych z BLIK-iem wyślemy także przelew na telefon lub prośbę o przelew, opłacimy internetowe zamówienie oraz wystawimy czek BLIK.

BLIK umożliwia również przeprowadzenie transakcji gotówkowych oprócz wypłat BLIK, zrealizujemy wpłaty – o czym więcej w naszym artykule.

Wpłata BLIK – co to jest?

Wpłata BLIK umożliwia zdeponowanie gotówki na koncie swoim lub innej osoby (w PKO BP) przy użyciu jednorazowego kodu. Całą operację przeprowadza się bez użycia karty. Potrzebny jest jedynie telefon z aplikacją banku, będącego uczestnikiem systemu.

Wpłat można dokonywać 24h/7. Pieniądze księgowane są w czasie rzeczywistym.

Które banki obsługują wpłatę BLIK?

Wpłaty BLIK są możliwe od 2017 roku, jednak nadal tylko kilka banków wprowadziło je u siebie. Pierwszymi bankami, które wdrożyły to rozwiązanie były: ING Bank Śląski, PKO BP i Bank Millennium. W czerwcu 2019 roku do tej listy dołączył Getin Bank (obecnie VeloBank). Obecnie usługa dostępna jest w następujących bankach z rankingu kont osobistych: Banku Millennium, PKO BP, VeloBanku, ING Banku Śląski, Banku Pekao, BNP Paribas, Nest Banku.

Tylko klienci ww. instytucji mogą korzystać z tej funkcji. Warto dodać, że BLIK stale się rozwija. Możemy się spodziewać, że z czasem więcej banków umożliwi swoim klientom wpłacanie pieniędzy za pomocą kodu BLIK.

Jak wpłacić BLIK-iem do wpłatomatu? Instrukcja krok po kroku

Proces wpłaty za pomocą kodu BLIK jest podobny do wpłaty z użyciem karty. Poniżej opisujemy typowy przebieg operacji. Niektóre podpunkty mogą różnić się w zależności od wybranego urządzenia.

  1. Udajemy się do wpłatomatu, który posiada funkcję wpłaty BLIK-iem. Listy urządzeń powinniśmy szukać na stronie banku lub w aplikacji mobilnej.
  2. Na ekranie wpłatomatu klikamy przycisk Wpłata BLIK/Wpłata bez karty lub inne podobne polecenie.
  3. Uruchamiamy aplikację banku i generujemy kod BLIK (jest aktywny przez 2 minuty).
  4. Wpisujemy kod we wpłatomacie.
  5. Transakcję zatwierdzamy PIN-em w aplikacji.
  6. Wkładamy pieniądze do urządzenia.
  7. Powinno wyświetlić się podsumowanie z wyszczególnieniem nominałów włożonych banknotów, ich ilością oraz łączną kwotą wpłaty. Jeśli wszystko się zgadza, klikamy Zatwierdź na ekranie wpłatomatu.
  8. Gotowe. Środki są już na właściwym koncie.

Pamiętajmy, żeby banknoty, które wkładamy do maszyny, nie były zniszczone (brudne, porwane itp.). Co zrobić, w przypadku zniszczonych banknotów? To opisywaliśmy w dedykowanym artykule. Wpłatomat może ich nie przyjąć (zostaną nam zwrócone przez urządzenie), przez co nie wpłacimy tyle, ile potrzebujemy.

Wpłatomat BLIK – które urządzenia

Co istotne usługa ta oferowana jest przez wiele wpłatomatów – Wpłatę BLIK zrealizujemy mi.n. we wpłatomatach EURONET czy PlanetCash. Co więcej usługa powinna być dostępna w wybranych urzązeniach banków, które ją oferują, czyli wpłatomatach Banku Millennium, PKO BP, VeloBanku, ING Banku Śląski, Banku Pekao, BNP Paribas czy Nest Banku.

Czy można wpłacić pieniądze bez karty – sytuacja poszczególnych banków

PSP nie pobiera opłat za korzystanie z BLIK-a, jednak banki mogą we własnym zakresie ustalać wysokość prowizji. Sprawdzamy, ile zapłacimy za wpłatę BLIK-iem i jak ta usługa działaw poszczególnych instytucjach.

Uwaga! Nie wszystkie wpłatomaty BLIK będą działać dla wybranych instytucji. Przykładowo w urządzeniach Planet Cash nie dokonamy wpłaty na konto w Millennium Bank. Niekiedy wpłata blikiem będzie ograniczona jedynie do urządzen własnych danego banku.

Wpłata bez karty(BLIK) w PKO BP

Wpłaty BLIK są darmowe dla klientów PKO BP. Co ciekawew PKO BP można wpłacić pieniądze na swoje konto lub na konto innego użytkownika aplikacji IKO. W tym celu we wpłatomacie wybieramy polecenie Wpłata IKO i wpisujemy kod BLIK. Następnie klikamy albo Wpłata własna, albo Wpłata na telefon. Jeśli zdecydowaliśmy się na drugą opcję, należy dodatkowo podać numer telefonu odbiorcy.Potem przechodzimy przez standardowy proces wpłaty gotówki.

Wpłata BLIK w Banku Millennium

Bank Millennium nie pobiera opłat za wpłatę gotówki BLIK-iem.

ING Bank Śląski – wpłata bez karty we wpłatomacie

Zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy mogą cieszyć się darmowymi wpłatami za pomocą BLIK-a. W tym celu mogą korzystać z bankomatów własnych ING Banku Śląskiego lub maszyn Planet Cash.

Pieniądze można wpłacić na konto osobiste lub oszczędnościowe, jednak wyboru musimy dokonać jeszcze przed rozpoczęciem operacji. Środki wpływają zawsze na konto powiązane z BLIK-iem. Dlatego wcześniej w aplikacji Moje ING należy przypisać do BLIK-a odpowiedni rachunek.

Bank Pekao – wpłata BLIK

Wpłaty we wpłatomacie są darmowe dla klientów Banku Pekao, o ile korzystają oni z maszyn własnych banku. Wszystkie operacje przeprowadzone w krajowych bankomatach obcych przy użyciu aplikacji PeoPay (wliczając w to BLIK-a) są płatne. Prowizja wynosi 0,4% od kwoty transakcji (min. 2 zł).

Wpłata gotówki BLIK-iem w Nest Banku

Klienci Nest Banku nie poniosą opłat za wpłatę we wpłatomacie bez karty. Usługa jest całkowicie darmowa we wszystkich bankomatach i wpłatomatach sieci Euronet.

BNP Paribas – wpłata BLIK-iem

W BNP Paribas wpłaty BLIK-iem są darmowe przy korzystaniu z wpłatomatów zlokalizowanych na terenie oddziału.

VeloBank – wpłata bez karty

W VeloBanku darmowe są wpłaty w maszynach własnych banku (w placówce). Jeśli korzystamy z wpłatomatów poza placówką, ponosimy opłatę w wysokości 0,8% kwoty transakcji (min. 1 zł).

Musimy dodać, że w Tabeli opłat i prowizji Nest Banku nie zostały wyszczególnione opłaty tylko dla wpłat BLIK. Możemy się domyślać, że ww. zasady dotyczą także transakcji przy użyciu kodu BLIK.

Czy warto korzystać z wpłat BLIK?

Wpłaty BLIK to kolejny krok, który w dłuższej perspektywie może wyeliminować z obiegu standardowe karty płatnicze. W przeciwieństwie do „plastiku” – telefon mamy zawsze pod ręką. Obecnie mało kto wyobraża sobie wyjście z domu bez smartfona. Jeśli interesują was alternatywne metody wpłaty na konto warto przeczytać nasz artykuł – Jak wpłacić pieniądze na konto?

Dzięki funkcjom BLIK, nie tylko zapłacimy za zakupy bez użycia karty, ale także zrealizujemy transakcje gotówkowe. Co więcej, transakcje BLIK-iem często są szybsze i bardziej opłacalne niż te przeprowadzone plastikowym pieniądzem.

Wpłaty BLIK są także bezpieczniejsze niż ich tradycyjny odpowiednik. Nie musimy martwić się, że bankomat, z którego korzystamy, stał się pożywką złodziei. Nikt nie zeskanuje naszej karty, ponieważ nie wkładamy jej do maszyny. Być może nawet nie mamy jej przy sobie, więc nie ma możliwości, że zostanie skopiowany. Nie ma także ryzyka, że ktoś podejrzy PIN do karty. Używamy jednorazowego kodu, który jest aktywny tylko 2 minuty. Dodatkowo transakcję potwierdzamy w aplikacji.

Oczywiście wielkim minusem opisywanej usługi jest jej dostępność. Jak na razie tylko 7 banków wdrożyło u siebie tę funkcję. Jednak biorąc pod uwagę tempo rozwoju BLIK-a, możemy być pewni, że z biegiem czasu coraz więcej klientów będzie mogło korzystać z wpłat bez karty. Więcej o wpłacie pieniędzy bez karty pisaliśmy w dedykowanym artykule.

Jak działa wpłata pieniędzy BLIK (wpłatomat BLIK)?

Usługa działa tak samo jak wypłata BLIK. Na ekranie urządzenia wybieramy „wpłata bez karty” / „wpłata blik”, wpisujemy kod BLIK, kwotę wpłaty oraz zatwierdzamy operację. Po wpłacie pieniądze powinny zostać zaksięgowane w czasie rzeczywistym

Ile czas trwa wpłata pieniędzy BLIKiem?

Po dokonaniu wpłaty BLIK w wybranym wpłatomacie, środki powinny zostać zaksięgowane w czasie rzeczywistym. Czasami może mieć miejsce drobne opóźnienie i na pieniądze będziemy czekać do kilku godzin.

Czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie bez karty?

Tak, taka wpłata jest możliwa przy wykorzystaniu BLIK’a. W tym celu musimy posiadać aplikacje mobilną wybranego banku i mieć skonfigurowana funkcje BLIK. Usługa jest dostępna w bankach: Banku Millennium, PKO BP, VeloBanku, ING Banku Śląski, Banku Pekao, BNP Paribas, Nest Banku.

Czy można wpłacić pieniądze BLIKiem w Bankomacie?

Niestety, w bankomacie nie dokonamy wpłaty BLIKiem. Taka operacja jest możliwa w niektórych wpłatomatach.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
3.9/5 (Ilość ocen: 11)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *