Wypłata z Bankomatu Blik -iem, jak to zrobić?

0

Kiedy w 2015 roku BLIK pojawił się na rynku, szybko zyskał pokaźne grono zwolenników. Obecnie w 2024 korzysta z niego ponad 16,3 mln aktywnych użytkowników, a liczba ta stale rośnie. Nic dziwnego, dzięki niemu możemy zupełnie uwolnić się od karty. BLIK-iem zapłacimy za zakupy w sklepie czy w Internecie, przelejemy środki na numer telefonu, a nawet wypłacimy pieniądze w bankomacie. Warto zaznaczyć, iż jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów wypłaty pieniędzy z konta bankowego. W artykule skupimy się na tej ostatniej funkcji. Sprawdzimy jak działa wypłata z Bankomatu Blik, ile kosztuje i jakie są limity.

jak wypłacić Blikiem z bankomatu?

BLIK-iem możemy wypłacać gotówkę bez użycia karty. Potrzebny będzie jedynie telefon z aplikacją mobilną banku. Jak to zrobić?

 1. W bankomacie oznaczonym logo BLIK wybieramy opcję Wypłata BLIK lub Wypłata bez karty.
 2. Generujemy 6-cyfrowy kod BLIK w aplikacji mobilnej.
 3. Wpisujemy kod BLIK w bankomacie.
 4. Podajemy kwotę, jaką chcemy wypłacić.
 5. Zatwierdzamy operację w telefonie np. przez podanie PIN do aplikacji mobilnej.
 6. Gotowe. Bankomat powinien wypłacić gotówkę.

Co ważne, kod BLIK jest aktywny przez 2 minuty. Aplikacje niektórych banków (np. PeoPay od Banku Pekao) umożliwiają potwierdzenie operacji do 120 zł, nie PIN-em, a odciskiem palca lub skanem twarzy.

Z wypłat BLIK-iem mogą skorzystać klienci większości banków w Polsce, tj.:

 • Banku Millennium;
 • Alior Banku;
 • Santander Bank Polska;
 • Banku Pekao;
 • BNP Paribas;
 • Citi Handlowy;
 • ING Banku Śląskiego;
 • Getin Banku;
 • PKO BP;
 • Spółdzielczej Grupy Bankowej;
 • Banku Pocztowego;
 • Banku BPS;
 • BOŚ Banku;
 • mBanku;
 • Credit Agricole;
 • Banku Spółdzielczego w Brodnicy;
 • Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Krakowie;
 • Noble Banku;
 • Nest Banku.

Ile kosztuję wypłata Blikiem z Bankomatu?

Regułą jest, że korzystanie z bankomatów własnych banku jest darmowe. Dotyczy to także BLIK-a. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku obcych maszyn. Tutaj znowu musimy użyć stwierdzenia: wszystko zależy od banku (dodatkowo także od rodzaju konta).

Możemy wyróżnić następujące procedury:

 1. Darmowe wypłaty BLIK-iem ze wszystkich bankomatów – Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pocztowy, BOŚ Bank, Credit Agricole, SGB-Bank, PKO BP, Nest Bank, mBank, Santander Bank Polska.
 2. Stała opłata dla wypłat BLIK-iem z bankomatów obcych (tzn. takich, z którymi dany bank nie współpracuje) – Bank BPS (3 zł), BNP Paribas (5 zł), Bank Spółdzielczy w Brodnicy (5 zł).
 3. Procent od wypłaconej kwoty–takie rozwiązanie stosuje, m.in. Getin Bank. Obowiązuje 3,5-procentowa prowizja od kwoty wypłaty (min. 5 zł).
 4. Określona ilość darmowych wypłat, np. w Citi Handlowym pierwsze 4 wypłaty (kartą i BLIK-iem) są bezpłatne, koszt każdej kolejnej to 8 zł. W ING Banku Śląskim 0 zł zapłacimy jedynie za pierwszą wypłatę w obcej maszynie.

ile można wypłacić Blikiem z bankomatu?

Wypłacając gotówkę kartą płatniczą, musimy liczyć się z limitami narzuconymi przez banki. Ograniczenia dotyczą także transakcji BLIK-iem. Tu możemy wyróżnić 2 limity, jeden narzucany przez instytucje, drugi to ten, który sami ustawimy w aplikacji/bankowości. Z tym że nasz limit, nie będzie mógł być większy od maksymalnego limitu narzucanego przez bank.

Najczęściej domyślnie ustawiona kwota waha się w granicach od 1 tys. do 3 tys. zł. W razie potrzeby możemy samodzielnie zwiększyć narzucony limit. Tutaj także maksymalne wartości są różne dla każdej instytucji. Najwięcej, czyli 20 tys. zł oferuje PKO BP oraz Citi Handlowy (ta kwota będzie wspólna dla wszystkich transakcji BLIK).

Warto dodać, że banki stosują kilka rozwiązań.

 1. Jeden ogólny limit na operacje BLIK-iem bez podziału na rodzaj transakcji (np. ING Bank Śląski, Credit Agricole, Alior Bank).
 2. Oddzielny limit przeznaczony tylko na wypłaty z bankomatu BLIK-iem (np. Santander Bank Polska, BNP Paribas, Bank Pocztowy).
 3. Limit kwotowy w połączeniu z limitem ilościowym, np. w BOŚ Banku możemy wypłacić BLIK-em maksymalnie 5 tys. zł, wykonując przy tym nie więcej niż 25 operacji.
 4. Wspólny limit dla wszystkich płatności aplikacją (np. Bank Pekao).

W kolejnym akapicie przedstawiamy limity jednorazowej transakcji oraz te dzienne. Warto pamiętać, iż niektóre urządzenia jak np. Euronet czy Planete Cash mogą narzucać swoje limity dla wybranych operacji. Najczęściej możliwość jednorazowej wypłaty ograniczona jest do 800 lub 1000 zł. Więcej o tym zagadnieniu przeczytacie w artykule – limit jednorazowej wypłaty z bankomatu.

Blik wypłata z bankomatu – Limit i prowizje

Sprawdzamy jak wygląda kwestia limitów oraz prowizji dla kont zaprezentowanych w naszym rankingu kont osobistych. Dane dotyczą kont flagowych (widocznych w naszym rankingu).

BankMaksymalny LimitKoszt wypłaty
Alior Bank20 000 zł 0 zł
BNP Paribas2000 zł0 / 5 zł
Citi Bank20 000 zł0 / 8 zł
Credit Agricole5 000 zł 0 zł
ING Bank Śląski10 000 zł (domyślny 2000 zł) 0 / 5 zł
mBank10 000 zł (domyślny 1000 zł)0 / 2,5 zł
Nest Bank5 000 zł 0 zł
Millennium Bank5 000 zł (domyślny 1000 zł)0 zł
PEKAO3 000 zł (domyślny 1000 zł)0 / 5 zł
PKO BP20 000 zł (domyślny 3000 zł)0 zł
Santander Bank10 000 zł (domyślny 1000 zł)0 zł

Jak widać powyżej, dużych kwot raczej nie wypłacimy. Warto zaznaczyć, iż w niektórych bankach może obowiązywać limit jednorazowej transakcji. Przykładowo w Nest Banku wypłacimy w jednej operacji maksymalnie 1 000 zł. W przypadku, gdy potrzebujemy większych ilości gotówki, tak naprawdę jedyną opcją jest wizyta i wypłata w oddziale. Należy pamiętać o wcześniejszym awizowaniu wypłaty. Więcej informacji w artykule „Wpłata i Wypłata gotówki z konta w oddziale banku„.

Bankomat BLIK

Nie istnieje coś takiego jak bankomaty BLIK. BLIK jest rodzajem płatności, a nie instytucją finansową. Nie funkcjonuje samodzielnie. Jego działanie opiera się o aplikację mobilną banku, konieczna jest jej instalacja, a sam bank musi być uczestnikiem tego systemu. Wówczas w swoich bankomatach wdraża transakcje BLIK-iem.

Wypłaty BLIK są dostępne w urządzeniach należących do:

 • banków spółdzielczych SGB i BPS;
 • Santander Bank Polska;
 • Banku Pekao;
 • mBanku
 • BNP Paribas;
 • PKO BP;
 • Banku Millennium;
 • ING Banku Śląskim
 • Planet Cash;
 • IT Card;
 • Euronet.

Czy można wypłacić gotówkę BLIK-iem za granicą?

W 2019 roku BLIK podjął współpracę z Mastercard. Dla klientów oznacza to możliwość płatności zbliżeniowych BLIK-iem na całych świecie. Nie dotyczy to jednak bankomatów. Jak na razie nie da się zrealizować wypłaty BLIK-iem w bankomacie za granicą.

Czy BLIK-iem można dokonać wpłaty we wpłatomacie?

Przy użyciu BLIK-a da się także wpłacić środki na konto. Jak to zrobić?

 1. Wybieramy we wpłatomacie opcję Wpłata BLIK.
 2. W aplikacji generujemy 6-cyfrowy kod.
 3. Wpisujemy kod na maszynie.
 4. Zatwierdzamy transakcję PIN-em w aplikacji.
 5. Wkładamy pieniądze do szczeliny we wpłatomacie.
 6. Sprawdzamy, czy kwota się zgadza i zatwierdzamy na ekranie.

Usługa dostępna jest w: Getin Banku, Banku Millennium, BNP Paribas, Banku Pekao, Nest Banku, PKO BP, Vevo Banku, ING Banku Śląskim.

Wypłata blik z bankomatu – podsumowanie

BLIK umożliwia wypłatę gotówki bez użycia karty. Dzięki temu nie musimy nosić przy sobie portfela ani „plastiku”. Jedyne czego potrzebujemy to telefon z aplikacją mobilną swojego banku, z którym większość z nas i tak nigdy się nie rozstaje. Co istotne sama usług BLIK jest bezpieczna, co zweryfikowaliśmy. Ciekawym rozwiązaniem na wypłatę, jest również czek BLIK, wystarczy nam kod otrzymany od znajomego i już możemy realizować transakcję. Więcej o wypłacie z bankomatu bez karty pisaliśmy w dedykowanym artykule. Tam znajdziecie również inne sposoby.

FAQ

Czy można wypłacić pieniądze Blikiem za granicą?

Niestety, system BLIK działa jedynie na terenie kraju. Tym samym wypłata BLIK możliwa jest jedynie z krajowych bankomatów. Jedyną usługą BLIK’a, działająca za granicą są płatności zbliżeniowe BLIK, które są oferowane we współpracy z Mastercard.

Czy można wypłacić pieniądze z bankomatu bez kodu BLIK?

Taka wypłata jest możliwa przy użyciu czeku BLIK, w takim przypadku potrzebujemy nr Czeku oraz kod PIN. Więc teoretycznie można wypłacić pieniądze BLIK’iem bez kodu BLIK.

Ile można wypłacić BLIK’iem z Bankomatu?

To zależy, od naszego banku i ustalonych limitów. Maksymalny pułap dla wybranych instytucji to 20 000 zł. Część banków jako domyślny limit ustawia 1 000 zł, ale możliwe jest podniesienie tego

Ile kosztuję wypłata BLIK z Bankomatu?

Koszt usługi to w większości banków 0 zł, choć niektóre instytucje mogą naliczać prowizję – BNP Paribas, Citi Bank, PEKAO czy ING. Więcej o opłatach w naszym artykule.

Ile jednorazowo można wypłacić BLIKiem z Bankomatu?

To zależy od urządzenia. Bankomaty EURONET czy PlanetCash mają ustawiony limit jednorazowej wypłaty BLIK na poziomie 1 000 zł lub 800 zł. W przypadku urządzeń własnych banków, limit ten może wynosić nawet kilka tyś zł.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *