Płatność zbliżeniowa BLIK

0

Płatności mobilne jak Apple Pay czy Google Pay to wygodny substytut dla kart płatniczych. Dosłownie wystarczy kilka sekund i płatność jest przeprocesowana. Ciekawą alternatywą może być również BLIK, szczególnie w wersji zbliżeniowej. Co ciekawe samą usługę BLIK’a oferuje większość Banków z naszego rankingu kont osobistych.

Metoda płatności za pomocą BLIKA zbliżeniowego

BLIK jest stosunkowo nową metodą płatności, która jest stale rozwijana. Co ciekawe w swoim pierwotnym założeniu miał służyć jedynie do wykonywania płatności w sklepach stacjonarnych oraz w Internecie, a także do wypłat gotówki w bankomacie. Obecnie funkcjonalność BLIKA została rozszerzona między innymi o możliwość dokonywania wpłat, przelewów na telefon czy wystawiania elektronicznych czeków BLIK. Całkiem ciekawa i mniej znaną funkcją jest możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych, zupełnie jak w przypadku kart debetowych. Sama usług dostępna w wybranych bankach obsługujących BLIK’a.

Płatność zbliżeniowa BLIK – w których bankach?

Usługę płatności zbliżeniowych BLIK oferuje tylko kilka instytucji z ranking kont osobistych. Z tej opcji skorzystamy mi.n. w: mBank, PKO BP, Santander Bank Polska, Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski.

BLIK zbliżeniowy – sposób płatności

BLIK-C („contactless”), czyli płatność BLIKIEM zbliżeniowym możliwa jest po zainstalowaniu na smartfonie aplikacji mobilnej banku udostępniającego usługę. Dodatkowo użytkownik musi posiadać aktywną funkcję NFC oraz zabezpieczenie telefonu w formie blokady ekranu.

Płatność zbliżeniowa BLIK jak działa?

Sposób płatności BLIKIEM zbliżeniowym jest podobny do działania karty płatniczej. W celu dokonania płatności należy odblokować telefon i zbliżyć go do terminala płatniczego. Nie jest wymagane logowanie do aplikacji mobilnej banku. Użytkownik, który chce zapłacić za zakupy zbliżeniowo BLIKIEM musi poinformować o tym kasjera. Jeżeli konfigurowaliśmy inne sposoby płatność NFC, to jeszcze przed dokonaniem transakcji należy sprawdzić, czy aplikacja mobilna danego banku została ustawiona jako domyślna dla operacji NFC.

BLIKIEM zbliżeniowym można płacić w każdym miejscu, w którym akceptowane są karty Mastercard. Co ciekawe usługa również zadziała za granicą, w każdym terminalu obsługującym karty Mastercard.

Przewalutowanie transakcji zbliżeniowych BLIK

Warto wiedzieć, że walutą BLIK’a jest PLN. Tym samym w przypadku transakcji za granicą w walutach obcych, musimy liczyć się z przewalutowaniem. Sama operacja będzie obsługiwana przez organizację płatniczą Mastercard. Co to dla nas oznacza? Operacje zostaną przeliczone po kursach Mastercard, więc sam kurs wymiany za przewalutowane transakcji BLIK będzie bardzo korzystny.

Niestety o ile kurs wymiany będzie uczciwy, to bank naliczy dodatkowa prowizje za przewalutowanie transakcji BLIK. Za operację przyjdzie nam zapłacić nawet kilka %.

BankProwizja za przewalutowanie BLIK
Santander
mBank0 % do końca marca 2023,
Alior Bank0 % do końca stycznia 2023, później 5%
Millennium
ING Bank Śląski0 zł (waluta rozliczeniowa EUR)
PKO BP0 %

Płatności zbliżeniowe BLIK – limity

Płatności zbliżeniowe BLIK mają ograniczenia w postaci limitów. Ich wysokość uzależniona jest od banku oferującego usługę. Przykładowo: mBank i Santander Bank Polska nie narzucają odrębnego limitu dziennego dla transakcji rozliczanych za pomocą BLIKA zbliżeniowego. W obu bankach są one wliczane do wszystkich płatności wykonanych BLIKIEM i wynoszą maksymalnie 10 000 zł. W Alior Banku limit dzienny płatności zbliżeniowych BLIKIEM został określony na 1 000 zł, a w Banku Millennium na 3 000 zł. Najwyższy możliwy limit do 50 000 zł oferuje ING Bank Śląski. Z kolei w PKO BP można ustalić go na 20 000 zł.

BankLimit transakcji zbliżeniowych
Santander10 000 zł
mBank10 000 zł
Alior Bank1 000 zł
Millennium3 000 zł
ING Bank Śląski50 000 zł
PKO BP20 000 zł

Dlaczego BLIK zbliżeniowy?

BLIK zbliżeniowy pozwala płacić za zakupy w wygodny sposób bez stosowania kodów BLIK. Płatność może zostać zrealizowana bez użycia karty bankomatowej. Niestety, usługa nie jest dostępna we wszystkich bankach, które oferują samego BLIKA. Ograniczeniem technologicznym jest system NFC, więc właściele iPhone nie skorzystają z tej funkcji. Szkoda też, że tylko 6 banków posiada go w swojej ofercie. Usługa zbliżeniowa BLIK działa także za granicą, co niewątpliwie jest jej dużym plusem.

Czy można płacić BLIKiem za granicą?

Tak, ale tylko w przypadku funkcji BLIK zbliżeniowy. Taką płatność zrealizujemy we wszystkich terminalach obsługujących karty Mastercard. Jednocześnie pamiętaj o ewentualnym przewalutowaniu, może być to kosztowne!

Czy BLIK zbliżeniowy działa na iPhone?

Niestety, ze względu na technologię. Ta funkcja jest nie dostępna dla użytkowników urządzeń Apple.

Czy BLIK zbliżeniowy jest bezpieczny?

Usługa działa praktycznie tak samo jak Google Pay. Sama funkcje można uznać za jak najbardziej bezpieczną. Transakcje powyżej 50/100 zł wymagają potwierdzenia. Dodatkowo obowiązują limity dla poszczególnych metod płatności – ich wysokość zależy od banku

W których bankach można płacić zbliżeniowo BLIKiem?

Obecnie taką funkcje BLIK’a znajdziemy w następujących bankach: mBank, PKO BP, Santander Bank Polska, Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *