Obsługa gotówkowa – wpłata i wypłata gotówki w oddziale BNP Paribas

0

Według danych z raportu Fundacji Polska Bezgotówkowa jeszcze 10 lat temu płatności bezgotówkowe stanowiły jedynie 20% wszystkich transakcji. Obecnie ich udział wynosi aż 62%. Z jednej strony z roku na rok rośnie popularność płatności bezgotówkowych, z drugiej zaś tylko niecałe 16% Polaków (sondaż IBRIS) chciałoby, aby transakcje kartą, zegarkiem, czy telefonem całkowicie zastąpiły gotówkę. Nawet jeśli na co dzień wybieramy kartę, to w obliczu zagrożenia (np. początek wojny na Ukrainie, pandemia) wolimy mieć przy sobie gotówkę. Zatem dobrze jest wiedzieć, jak przekształcać pieniądz elektroniczny w papierowy i na odwrót. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jak wygląda wpłata i wypłata gotówki w oddziale BNP Paribas.

Wpłata i wypłata gotówki w BNP Paribas

Klienci BNP Paribas mają do dyspozycji bankomaty i wpłatomaty. Mogą wpłacać i wypłacać gotówkę kartą lub BLIK-iem, korzystać z cashbacku oraz innych nieco mniej znanych metod (więcej na ten temat w dalszej części wpisu). Poza tym bank prowadzi także obsługę gotówkową w swoich oddziałach i właśnie na tym skupimy się w poniższym artykule.

Wpłata i wypłata gotówki w oddziale BNP Paribas

Ania 2 lata temu otworzyła przez Internet konto osobiste w BNP Paribas. Kartę otrzymała pocztą. W sprawach gotówkowych zazwyczaj korzystała z wpłatomatów lub bankomatów. W międzyczasie założyła lokatę przez bankowość internetową. Do tej pory nie miała potrzeby, by odwiedzać oddział banku. Zawsze okazywało się, że daną sprawę może załatwić zdalnie.

Ania potrzebuje wyjąć z konta 60 tys. zł, a jak sprawdziła, dziennie może pobrać z bankomatu maksymalnie 20 tys. zł. Jeśli nie chce wypłacać z bankomatu na raty kilka dni z rzędu, musi pofatygować się do placówki.

Jak widać, choć większość spraw da się załatwić poza oddziałem, to nadal jednak nie wszystkie. Sprawdźmy zatem, ile pieniędzy można wypłacić w kasie banku BNP Paribas i ile kosztuje obsługa gotówkowa w oddziale w przypadku rachunków osobistych, walutowych oraz firmowych.

Wpłata pieniędzy w placówce BNP Paribas

Zacznijmy od jednej bardzo ważnej kwestii. Otóż, jeśli zechcemy wybrać się do oddziału, by wpłacić gotówkę, musimy wybrać taki, który prowadzi obsługę gotówkową. W przypadku BNP Paribas nie jest to wcale takie proste zadanie. Na około 400 placówek niemal połowa z nich to punkty, w których nie ma obsługi kasowej. Dlatego, zanim skierujemy swoje kroki do najbliższego oddziału, sprawdźmy, czy rzeczywiście da się w nim wpłacić pieniądze. W tym celu warto wykorzystać wyszukiwarkę dostępną na stronie internetowej banku (przycisk Placówki i bankomaty na dole strony).  

Kiedy znajdziemy się już we właściwej placówce, należy udać się do stanowiska kasjerskiego. Przy „okienku” musimy okazać dokument tożsamości i określić cel wizyty, tj. kwotę wypłaty oraz wskazać konto, na którym mają być zaksięgowane środki. Pracownik banku przyjmie i przeliczy gotówkę. Pieniądze powinny znaleźć się na rachunku niezwłocznie po ich przekazaniu.

Warto wiedzieć!

Jeśli planujemy wpłacić wysoką kwotę, trzeba przygotować się na pytania dotyczące źródła pochodzenia wpłacanych środków. Co ważne, pracownik może oczekiwać nie tylko ustnych wyjaśnień, ale także przedłożenia dokumentów, które potwierdzą nasze słowa. W przypadku braku odpowiedzi bank ma prawo nie przyjąć gotówki. Takie działanie jest zgodne z Ustawą z dn. 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

BNP Paribas – wypłata gotówki w placówce

Wypłatę gotówki także zrealizujemy jedynie w oddziałach, które prowadzą obsługę kasową. Tak jak wyżej, musimy określić kwotę wypłaty i podać numer rachunku oraz przedłożyć dokument tożsamości. Pracownik najpierw zweryfikuje, czy mamy uprawnienia do składania dyspozycji na rachunku. Jeśli tak – wypłaci nam gotówkę.

Jednak nie każda wizyta musi przebiegać tak sprawnie, szczególnie gdy wejdziemy do banku ot tak z ulicy i poprosimy o „grubą kasę”. Czasem wizytę trzeba nie tylko zaplanować, ale i zapowiedzieć. O co chodzi? Odpowiedź poniżej.

BNP Paribas – ile można wypłacić w kasie?

Dopóki wypłacamy niewielkie kwoty, bankomat w zupełności nam wystarcza. Jednak, kiedy chcemy pobrać z konta większą sumę, zaczynamy się zastanawiać, czy da się tyle wypłacić z maszyny i, czy nie bezpieczniej byłoby wybrać się do oddziału. W BNP Paribas maksymalny dzienny limit wypłat z bankomatu to 20 tys. zł, ale jak się okazuje, w placówkach także obowiązują ograniczenia.

W oddziale BNP Paribas od ręki da się wypłacić do 20 tys. zł. Pracownik banku ma prawo odmówić nam wypłaty większej kwoty. Dlaczego? Chociaż placówki kojarzą nam się z instytucjami, w których pieniądze muszą być i to w dużej ilości, to rzeczywistość wygląda inaczej.

Przechowywanie gotówki jest drogie i ryzykowne, a klienci coraz rzadziej korzystają z wypłat w oddziale. Dlatego też banki likwidują obsługę kasową w niektórych placówkach. Natomiast w tych, w których nadal są stanowiska kasjerskie, wprowadzają limity wypłat i obowiązek awizacji. A ilość gotówki dostosowują do aktualnego zapotrzebowania.

Awizowanie wypłaty w BNP Paribas

W związku z tym, jeśli chcemy pobrać z konta więcej niż 20 tys. zł, musimy uprzedzić o swoich planach bank, czyli awizować wypłatę. W BNP Paribas zamówienie trzeba złożyć co najmniej 2 dni robocze wcześniej do godziny 12:00. Można to zrobić jedynie w jednostce banku (w formie pisemnej) bądź za pośrednictwem Centrum Telefonicznego (kontakt BNP Parbias). Niestety klienci detaliczni i przedsiębiorcy nie mogą zamówić gotówki z poziomu bankowości internetowej/mobilnej. Ta opcja dostępna jest jedynie dla klientów korporacyjnych (Systemu BiznesPl@net).

Po gotówkę należy zgłosić się w wyznaczonym dniu po godz. 12:00.

Ile kosztuje wpłata i wypłata gotówki w oddziale BNP Paribas?

Wiemy już, gdzie udać się z lub po gotówkę oraz jak może wyglądać wpłata albo wypłata w placówce. Sprawdźmy teraz, ile trzeba zapłacić za taką usługę. Poniżej prezentujemy koszty dla rachunków osobistych.

Konto Otwarte na CiebieKonto SamodzielniakaKonto Karty SamodzielniakaMoje Konto PremiumKonto na Teraz
Wpłata gotówki w oddziale0/12 zł*0 zł
Wypłata gotówki w oddziale
Niepodjęcie awizowanej kwoty1%
Nieawizowana wypłata
* W przypadku Konta Otwartego na Ciebie pierwsza wpłata i wypłata w danym miesiącu jest darmowa (dotyczy tylko Konta otwartego na Ciebie). Każda kolejna to koszt 12 zł.

Jak widać, w BNP Paribas niemal wszyscy posiadacze kont osobistych za każdą wpłatę lub wypłatę w oddziale zapłacą 12 zł. Chociaż ostatnia zmiana w TOiP pozwala na jedną darmową wpłate i wypłate posiadaczom Rachunku Otwartego na Ciebie. Co ciekawe prowizji nie unikną klienci z segmentu Premium (oni płacą za każda wpłątę/wypłątę). Bank nie pobierze opłaty tylko jeśli przy danym oddziale nie będzie bankomatu lub wpłatomatu. Dodatkowo BNP Paribas nalicza 1% prowizji (od całej kwoty), jeśli klient nie odbierze części lub całości awizowanej lub wypłaci ponad 20 tys. zł bez wcześniejszego zgłoszenia (o ile w oddziale będzie wystarczająca ilość gotówki).

Na brak opłat za obsługę gotówkową mogą liczyć jedynie posiadacze Konta na Teraz. Jest to specjalna oferta dla obcokrajowców, którzy opuścili Ukrainę z powodu działań wojennych.  

Obsługa gotówkowa dla konta firmowego w BNP Paribas

Osoba prowadząca, m.in. jednoosobową działalność gospodarczą może założyć w BNP Paribas Konto Otwarte na Biznes w 1 z 3 planów taryfowych. Wybór planu, a co za tym idzie wysokość opłat, zależy od miesięcznych wpływów na rachunek. Sprawdźmy teraz, na jakich zasadach BNP Paribas prowadzi obsługę gotówkową dla posiadaczy tego rachunku.

Przedsiębiorcy mogą realizować wypłaty i wpłaty w formie otwartej lub zamkniętej (forma zamknięta wymaga zawarcia odrębnej umowy). Poniżej prezentujemy koszty dla transakcji otwartych.

 Konto Otwarte na Biznes
 wpływy poniżej 20 tys. złwpływy 20 tys. zł-100 tys. złwpływy powyżej 100 tys. zł
Wpłata gotówki w oddziale0,60%, min. 10 zł0 zł/ 0,40%, min. 10 zł *
Wypłata gotówki w oddziale
Wpłata bilonu powyżej 100 zł (dodatkowa opłata)1% wartości wpłaty w bilonie, min. 50 zł
Wpłata nieuporządkowana1,50% wartości całej wpłaty, min. 50 zł
Niepodjęcie awizowanej wypłaty0,20% wartości niepodjętej kwoty
Nieawizowana wypłata60 zł
Wymiana na inne nominały1% wartości wymienianej kwoty
*0 zł za pierwsze 2 wpłaty i 2 wypłaty w miesiącu, każda kolejna płatna

Przedsiębiorcy, których miesięczne wpływy na konto wynoszą mniej niż 100 tys. zł, za każdą wpłatę lub wypłatę w oddziale zapłacą 0,60%, min. 10 zł. Natomiast ci z wpływami powyżej 100 tys. zł mają po 2 wpłaty i wypłaty w miesiącu za darmo. A po wykorzystaniu pakietu mogą liczyć na niższe opłaty (0,40%, min. 10 zł).

Poza tym bank nalicza także dodatkowe opłaty za szereg innych czynności związanych z obsługą gotówkową, np. za wpłatę bilonu powyżej 100 zł.

Co ważne, klienci firmowi także muszą awizować wypłaty powyżej 20 tys. zł co najmniej 2 dni robocze wcześniej. Mogą to zrobić telefonicznie lub osobiście (na piśmie) w jednostce banku.

Jak inaczej wpłacać i wypłacać gotówkę?

Wizyta w oddziale banku nie jest najwygodniejszą metodą wpłaty lub wypłaty gotówki. Już samo znalezienie placówki z obsługą kasową może być nie lada wyzwaniem. Na szczęście, istnieją też inne rozwiązania. Oto kilka sposobów:

  • cashback „Płać kartą i wypłacaj” – możemy pobrać do 1000 zł, robiąc zakupy w sklepie i płacąc za nie kartą (prowizja 1 zł w BNP Paribas);
  • wpłata w Żabce – opcja dostępna dla posiadaczy kart Mastercard, przy kasie należy okazać dowód osobisty;
  • usługi Poczty Polskiej – opłata zależy od kwoty transakcji i czasu realizacji;
  • przekazy MoneyGram oraz Western Union.

Szerszy opis tych metod znajdziecie w dedykowanych artykułach na temat wpłaty gotówki na konto i wypłaty pieniędzy z konta.

Poza tym nie sposób nie wspomnieć o najpopularniejszym sposobie, czyli bankomatach i wpłatomatach. Klienci BNP Paribas mogą korzystać za darmo z urządzeń znajdujących się na terenie oddziału banku oraz maszyn Planet Cash, a także z bankomatów Euronetu (w zależności od karty). Rozwinięcie tematu znajdziecie w artykule: BNP Paribas wpłatomaty i bankomaty. Opisujemy w nim nie tylko koszty. Podpowiadamy także, m.in.: ile wynoszą limity oraz jak je zmienić. Zachęcamy do lektury.

Wpłata i wypłata walut w oddziale BNP Paribas

W BNP Paribas klienci indywidualni mogą założyć rachunek walutowy w dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich, euro oraz frankach szwajcarskich. Sprawdźmy więc, jak wygląda obsługa walutowa w oddziale.

BNP Paribas – ile kosztuje obsługa walutowa w placówce?

Zacznijmy od kwestii opłat. Posiadacze rachunków walutowych w BNP Paribas otrzymują pierwszą wypłatę w miesiącu za 0 zł i każdą kolejną za 12 zł. W przypadku wypłat nie ma żadnych bezpłatnych transakcji. Za każdą wypłatę trzeba zapłacić 12 zł. Wyjątkiem są klienci Private Bankingu, którzy tej prowizji nie ponoszą (za wpłatę czy wypłatę).

Trzeba przyznać, że są to jedne z wyższych opłat. Dlatego, zanim zdecydujemy się otworzyć rachunek walutowy, warto porównać oferty. Nie wszystkie banki każą sobie płacić za obsługę walutową w oddziale. Niektóre instytucje z naszego rankingu kont osobistych w ogóle nie pobierają prowizji za wpłatę lub wypłatę walut w oddziale.

 Rachunek walutowy
Wpłata gotówki0 zł/ 12 zł*
Wypłata gotówki12 zł
Niewizowana wypłata lub niepodjęcie awizowanej gotówki1%
*0 zł – dla posiadaczy kont w ramach Private Bankingu. Pozostali pierwsza wypłata za 0 zł, każda kolejna 12 zł.

Dodatkowo, tak jak w przypadku wypłat w PLN, BNP Paribas pobiera 1% prowizji za nieodebranie zamówionej gotówki (całości lub części) lub pobranie kwoty ponad limit bez wcześniejszego zgłoszenia (jeśli w oddziale będzie wystarczająca ilość danej waluty).

Jak wpłacić euro na konto walutowe w BNP Paribas? Wpłata walut w oddziale

Wpłata euro lub innych walut możliwa jest wyłącznie w oddziale. Oczywiście, musi być to placówka, która prowadzi obsługę kasową. Do banku należy zabrać ze sobą nie tylko gotówkę, ale także dokument tożsamości. Co ważne, wpłacać można jedynie banknoty. Bank nie przyjmuje bilonu walut obcych. Środki powinny znaleźć się na rachunku chwilę po ich przekazaniu.

Warto wiedzieć!

  • W przypadku wpłat dużych kwot w walutach obcych (tak jak w PLN), należy przygotować się na to, że pracownik może oczekiwać wyjaśnień i/lub dokumentów potwierdzających pochodzenie gotówki. Jeśli nie będziemy w stanie udzielić odpowiedzi, bank ma prawo odmówić przyjęcia pieniędzy.
  • Jeśli na konto prowadzone, np. w euro zechcemy wpłacić dolary amerykańskie, złotówki, bądź inną walutę, dojdzie do przewalutowania transakcji.

Jak wypłacić pieniądze z konta walutowego w BNP Paribas?

Analogicznie, wypłata euro z konta walutowego w BNP Paribas (bądź innej waluty) możliwa jest tylko w placówce z obsługą gotówkową. W przypadku walut obcych także obowiązują dziennie limity wypłat. Z dowodem bez awizacji możemy wypłacić do 1000 jednostek waluty (USD, EUR, GBP lub CHF).

By pobrać większą kwotę, należy złożyć zamówienie do godz. 12:00 na minimum 2 dni robocze przed planowanym terminem wypłaty. Bank przyjmuje zgłoszenia w jednostkach banku w formie pisemnej lub telefonicznie.

Czy w bankomacie BNP Paribas można wypłacić euro?

W Polsce bankomaty obsługujące waluty obce posiadają jedynie ING Bank Śląski (EUR), Citi Handlowy (EUR, USD, GBP) oraz Euronet (EUR). Niestety, z urządzeń należących do wymienionych banków mogą korzystać wyłącznie klienci tych instytucji.

Co prawda, maszyny Euronetu są ogólnodostępne, jednak nie polecamy wypłacać euro w ten sposób. Dlaczego? Ponieważ podczas transakcji operator zawsze stosuje DCC (Dynamic Currency Conversion). Decydując się na taką operację, narażamy się na niemałe koszty. Poza tym wypłata możliwa jest jedynie kartą, której walutą rozliczeniową nie jest euro.

Dla klientów BNP Paribas oznacza to jedno – mogą wypłacać euro ze swojego konta walutowego wyłącznie osobiście w oddziale banku.

Obsługa walutowa dla kont firmowych w BNP Paribas

W BNP Paribas do Konta Otwartego na Biznes przedsiębiorca może otworzyć rachunki pomocnicze w PLN i nawet w 17 walutach obcych (EUR, USD, GPB, CHF, AUD, ZAR, BGN, CAD, CNY, CZK, DKK, HUF, JPY, SEK, NOK, RON, RSD). Sprawdźmy zatem, ile kosztuje wpłata i wypłata walut w oddziale.

 Konto Otwarte na Biznes
 wpływy poniżej 20 tys. złwpływy 20 tys. zł-100 tys. złwpływy powyżej 100 tys. zł
Wpłata EUR/USD/GBP/CHF w oddziale *0,60% min. 3 EUR/USD/ CHF lub 2 GBP0 zł/ 0,40% min. 3 EUR/USD/CHF lub 2 GBP **
Wypłata EUR/USD/GBP/CHF w oddziale z rachunku w danej walucie0,60% min. 3 EUR/USD/ CHF lub 2 GBP0 zł/ 0,60% min. 3 EUR/USD/ CHF lub 2 GBP **
Wpłata pozostałych walut w oddziale *1%0 zł/ 1% **
Wypłata pozostałych walut w oddziale (o ile są dostępne)0,60%0 zł/ 0,60% **
Niepodjęcie awizowanej wypłaty0,20% wartości niepodjętej kwoty
Nieawizowana wypłata60 zł
*w walucie rachunku lub z przewalutowaniem
**za 0 zł pierwsze 2 wpłaty i pierwsze 2 wypłaty w każdej walucie, kolejne transakcje są płatne

W BNP Paribas klienci firmowi, których wpływy przekraczają 100 tys. zł/mies., mogą liczyć na 2 darmowe wpłaty i 2 darmowe wypłaty w miesiącu. Pozostali muszą ponosić koszty już od 1 transakcji. Wysokość opłat zależy nie tylko od planu taryfowego, ale także od waluty operacji.

Przedsiębiorcy (w zależności od oddziału banku) od ręki mogą wypłacić od 1 do 3 tys. jednostek danej waluty (CHF, GBP, EUR, USD). Większe wypłaty należy zgłosić do 12:00 na 2 dni robocze przed planowanym terminem wypłaty.

Ile pieniędzy można wypłacić z banku BNP Paribas w oddziale?

W oddziale BNP Paribas bez wcześniejszego zgłoszenia można wypłacić do 20 tys. zł i/lub do 1000 jednostek danej waluty (USD, EUR, GBP, CHF). Większe kwoty wymagają awizacji.

Jak wypłacić euro z konta walutowego banku BNP Paribas?

BNP Paribas nie posiada bankomatów obsługujących euro, a wypłata w maszynach Euronetu jest nieopłacalna. Dlatego jedyną opcją jest wizyta w placówce banku. W ten sposób od ręki (z dowodem) można wypłacić do 1000 EUR. Wyższe kwoty wymagają awizacji co najmniej 2 dni robocze wcześniej.

Jak wypłacić USD z konta walutowego banku BNP Paribas?

BNP Paribas nie posiada także bankomatów obsługujących USD. Oznacza to, że wypłata dolarów amerykańskich z konta walutowego możliwa jest wyłącznie w oddziale. Bez wcześniejszego zgłoszenia da się pobrać maksymalnie 1000 USD. Większe wypłaty trzeba awizować co najmniej na 2 dni robocze przed planowaną wizytą.

Czy mogę wpłacić EUR/USD/GBP na konto w banku BNP Paribas?

Dla klientów detalicznych ze standardowym planem taryfowym BNP Paribas prowadzi obsługę gotówkową w EUR, USD, GBP oraz CHF. Oznacza to, że w placówkach banku bez problemu wpłacimy EUR, USD lub GBP na rachunek.

Ile kosztuje wypłata gotówki w BNP Paribas?

Za każdą wypłatę gotówki w oddziale BNP Paribas posiadacze wszystkich rachunków osobistych ze standardowej oferty banku (oprócz Konta na Teraz) zapłacą 12 zł.

Ile kosztuje wpłata w BNP Paribas?

W przypadku kont osobistych każda wpłata w oddziale BNP Paribas kosztuje 12 zł (dotyczy standardowej oferty, oprócz Konta na Teraz).

Jak zamówić gotówkę do oddziału w BNP Paribas?

Można to zrobić jedynie w jednostce banku bądź za pośrednictwem Centrum Telefonicznego. Niestety klienci detaliczni i przedsiębiorcy nie mogą zamówić gotówki z poziomu bankowości internetowej/mobilnej. Ta opcja dostępna jest dla klientów korporacyjnych (Systemu BiznesPl@net).

Źródło

TOiP dla klientów indywidualnych

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
3/5 (Ilość ocen: 2)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *