Obsługa gotówkowa – wpłata i wypłata gotówki w oddziale mBank

0

Według raportu Fundacji Polska Bezgotówkowa w 2022 roku 62% wszystkich transakcji odbyło się bez udziału gotówki. Cenimy szybkość i wygodę, jaką dają nam płatności kartą, BLIK-iem, telefonem, czy zegarkiem. Jednak gotówkę także cenimy – głównie za poczucie niezależności i bezpieczeństwa. To właśnie po nią sięgamy w niepewnych czasach (czyt. pandemia, wojna w Ukrainie). Jak wynika z sondażu IBRIS, ponad 80% Polaków nie chce wycofania gotówki z obiegu. Warto więc wiedzieć, jak zamieniać elektroniczny pieniądz na papierowy i na odwrót. Na blogu pisaliśmy już o bankomatach i wpłatomatach. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jak wygląda wpłata i wypłata gotówki w oddziale mBank.

Wpłata i wypłata gotówki w mBanku

Klienci mBanku z lub po gotówkę mogą udać się do bankomatów albo wpłatomatów. Bank współpracuje z takimi sieciami jak: Euronet, Planet Cash, Cashline oraz Santander Bank Polska. Jednak to nie jedyna oferowana przez bank metoda wpłaty/wypłaty gotówki. mBank prowadzi także obsługę gotówkową w niektórych swoich placówkach. I właśnie na tym zagadnieniu skupimy się w poniższym wpisie.

Wpłata i wypłata gotówki w oddziale mBank

Systemy bankowości internetowej i mobilnej cały czas się rozwijają. Za ich pośrednictwem możemy zrealizować coraz więcej dyspozycji. Nic więc dziwnego, że nie odwiedzamy placówek bankowych tak często jak kiedyś. Warto jednak wiedzieć, na jakich zasadach można zlecać podstawowe operacje w oddziale swojego banku.

Zacznijmy od jednej ważnej kwestii – nie wszystkie placówki mBanku prowadzą obsługę gotówkową. Dlatego, zanim wybierzemy się z lub po gotówkę, warto sprawdzić, czy w danej placówce da się zrealizować wpłatę albo wypłatę. Można to zrobić, kontaktując się bezpośrednio z daną placówką lub skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie mBanku (zakładka Placówki, bankomaty i wpłatomaty).

Wpłata pieniędzy w oddziale mBank

By wpłacić pieniądze, musimy udać się do placówki prowadzącej obsługę gotówkową i poinformować pracownika, że chcemy wpłacić gotówkę na konto. Pracownik poprosi o dowód osobisty, a następnie przeliczy i przyjmie gotówkę.

Co ciekawe, nie musimy odwiedzać placówki osobiście. Wpłaty może dokonać także osoba trzecia, pod warunkiem że zna nasz numer rachunku.

Jak informuje mBank w Regulaminie usług płatniczych dla osób fizycznych i klientów Private Banking w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. środki są udostępniane na rachunku natychmiast po ich przyjęciu.

mBank – wypłata gotówki w placówce

W celu wypłaty gotówki także musimy wybrać się do placówki, która prowadzi obsługę gotówkową. Zanim pracownik banku wypłaci nam pieniądze, musi mieć pewność, że mamy uprawnienia do składania dyspozycji na rachunku. Poprosi nas zatem o dowód osobisty i zweryfikuje naszą tożsamość. W tym wypadku sama znajomość numeru rachunku nie wystarczy.

Co ważne, nie każdą wypłatę da się zrealizować od ręki. Czasem wizytę w placówce należy zaplanować z kilkudniowym wyprzedzeniem i dodatkowo poinformować o niej bank. Dlaczego? Odpowiedź poniżej.

mBank – wypłata gotówki w oddziale a limit

Do bankowych oddziałów udajemy się najczęściej po duże sumy. Warto jednak wiedzieć, że pracownik mBanku ma prawo odmówić nam wypłaty powyżej 20 tys. zł, nawet jeśli mamy taką kwotę na swoim rachunku. Z czego to wynika? 

Najczęściej z tego, że tych pieniędzy nie ma po prostu w placówce lub są one przeznaczone dla innego klienta. Przechowywanie góry gotówki nie jest ani bezpieczne, ani opłacalne. Dlatego banki ograniczają do niezbędnego minimum ilość gotówki w swoich placówkach. Z tego też względu wprowadzają limity wypłat. Zatem, ile pieniądze można wypłacić z mBanku?

W mBanku od ręki wypłacimy do 20 tys. zł. Jednak jak dodaje mBank we wspomnianym wyżej regulaminie, w każdej placówce może obowiązywać inna kwota graniczna, dlatego przed wizytą warto skontaktować się z daną placówką.

Awizowanie wypłaty w mBanku

Oczywiście, nie jest tak, że aby wypłacić, powiedzmy, 100 tys. zł, musimy odwiedzać bank 5 dni z rzędu. Wystarczy jedna wizyta, pod warunkiem że uprzedzimy bank o zamiarze wypłaty takiej kwoty.

W mBanku każdą wypłatę powyżej 20 tys. zł trzeba wcześniej awizować, czyli zamówić. Najlepiej zrobić to ok. 2-3 dni robocze wcześniej. Jeśli już zamówimy gotówkę, warto zgłosić się po jej odbiór, ponieważ bank pobiera 0,5% prowizji za niepodjęcie pieniędzy w wyznaczonym terminie.

Co prawda, mBank zaznacza, że może wypłacić więcej niż 20 tys. zł bez awizacji, o ile w placówce będzie odpowiednia ilość gotówki. Może, ale nie musi. Dlatego nie zawsze warto ryzykować. Lepiej skontaktować się wcześniej z konkretną placówką i dopytać lub awizować wypłatę.

Jak zgłosić chęć wypłaty większej gotówki (PLN lub walut) w mBanku?

Pieniądze możemy awizować standardowo – czyli w wybranym oddziale u pracownika lub kontaktując się z infolinią banku (kontakt mBank). Gotówkę zamówimy również online z poziomu bankowości internetowej mobilnej. Co prawda, trzeba wiedzieć gdzie kliknąć i nie jest to intuicyjne, ale zrobimy to dość szybko.

Po zalogowaniu się do bankowości internetowej wybieramy „pomoc” i w kolumnie pod „załatw swoje sprawy” klikamy „inna sprawa”. Jak na screenie poniżej:

Jak wypłacić większa ilość gotówki w mBanku ( złotówki i walut EURO, USD, GBP i CHF)

W kolejnej zakładce w polu wyszukiwarki wpisujemy „zamówienie gotówki” i klikamy dalej.

jak awizować wypłate PLN i walut w mBanku (EURO, USD, GBP, PLN)

Myślę, iż kolejne kroki są bardzo intuicyjne, wybieramy oddział, konto z którego wypłacamy czy kwotę. To tyle, teraz tylko pamiętajmy o odebraniu pieniędzy.

Ile kosztuje wpłata i wypłata gotówki w oddziale mBank?

Przejdźmy teraz do kwestii opłat. W tabeli poniżej prezentujemy, ile za obsługę gotówkową w oddziale zapłacą posiadacze poszczególnych rachunków osobistych w mBanku.

eKonto i eKonto możliwości osobisteeKonto JuniormKonto Intensive
Wpłata gotówki w oddziale10 zł0 zł
Wypłata gotówki w oddziale
Niepodjęcie awizowanej gotówki0,5% kwoty niezrealizowanej wypłaty

Z darmowych wpłat i wypłat w oddziale mogą korzystać klienci eKonta Junior oraz użytkownicy mKonta Intensive. Natomiast posiadacze flagowego produktu mBanku, czyli eKonta osobistego i eKonta możliwości zapłacą 10 zł za każdą wpłatę lub wypłatę w placówce. Są jednak 2 sytuacje, w których bank nie pobierze opłaty. Pierwsza dotyczy wpłat w placówce, w której nie ma wpłatomatu lub maszyna ma awarię. Druga – wypłaty awizowanej powyżej 50 tys. zł.

Konto firmowe mBank a obsługa gotówkowa w oddziale

Poniżej prezentujemy, jak w przypadku klientów firmowych wygląda i ile kosztuje wypłata lub wpłata gotówki w formie otwartej w placówce mBanku. W tabeli znajduję się m.in. konto mBiznes zaprezentowany w rankingu kont firmowych.

Wpłat może dokonywać każdy, kto zna numer rachunku. Natomiast wypłat – jedynie właściciel konta lub jego pełnomocnik.

mBiznes konto ProstemBiznes konto StartmBiznes konto StandardmBiznes konto KomfortmBiznes konto Premium
Wpłata lub wypłata w placówce0,5% kwoty transakcji, min. 9 zł
Przeliczenie bilonu w kasie (dziennie)do 20 szt. – 0 zł
21-50 szt. – 10 zł
51-99 szt.  – 20 zł
powyżej 100 szt. – 2%, min. 30 zł
Niepodjęcie awizowanej gotówki w umówionym terminie0,5% kwoty niezrealizowanej wypłaty, min. 9 zł

Opłaty dotyczące obsługi gotówkowej w oddziale są jednakowe dla wszystkich rachunków firmowych. Każda wpłata lub wypłata wiąże się z prowizją 0,5% kwoty operacji, ale nie mniej niż 9 zł. Bank nie naliczy wspomnianej prowizji, tylko wtedy, kiedy w danej placówce nie ma wpłatomatu lub urządzenie ma awarię. Za przeliczenie monet mBank pobiera dodatkową opłatę. Jej wysokość zależy od ilości bilonu.

Przedsiębiorcy, tak jak klienci indywidualni muszą pamiętać o awizacji wypłat powyżej 20 tys. zł.

Jak inaczej wpłacać i wypłacać gotówkę?

Wizyta w placówce nie jest najwygodniejszą metodą wpłaty lub wypłaty gotówki. Trzeba dopasować się do godzin pracy danego oddziału oraz do niego dotrzeć. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nie w każdej miejscowości znajduje się placówka. Na szczęście, istnieją też inne metody.

Zacznijmy od tych mniej oczywistych. Jeśli chcemy wypłacić do 1000 zł, możemy skorzystać z cashbacku. Jak to działa? Wystarczy zrobić zakupy w sklepie, na stacji benzynowej lub w innym miejscu oferującym tę usługę i zapłacić za nie kartę Visa albo Mastercard. Przed zrealizowaniem płatności należy poinformować sprzedawcę, że chcemy pobrać środki z konta. Gotówkę otrzymamy razem z paragonem.

Wypłacać pieniądze można także na poczcie, za pomocą przekazów Western Union, czy  MoneyGram. Natomiast wpłat dokonamy: w placówkach Poczty Polskiej lub w sklepach, np. Żabka.

Oczywiście, nie można zapomnieć o najpopularniejszej metodzie – czyli bankomatach i wpłatomatach. Ten temat opisaliśmy w odrębnym artykule: mBank wpłatomaty i bankomaty. Podpowiadamy w nim, m.in.:

  • z jakich urządzeń i pod jakimi warunkami można wpłacać lub wypłacać bez prowizji;
  • ile wynosi limit wypłat z bankomatów i jak go zmienić.

Zachęcamy do lektury.

mBank – wpłata i wypłata walut w oddziale

Klienci indywidualni mBanku mogą otwierać darmowe konta walutowe w 10 walutach: JPY, GBP, CHF, NOK, CZK, SEK, HUF, DKK, USD, EUR. Sprawdźmy, czy każdą z nich da się wpłacić lub wypłacić w placówce, a jeśli tak to na jakich warunkach.

Wpłata walut w oddziale – jak wpłacić euro na konto walutowe mBanku?

Gotówkę na konto walutowe w mBanku da się wpłacić jedynie podczas wizyty w placówce. Pracownik przyjmie pieniądze, jeśli podamy numer rachunku i/lub okażemy dowód osobisty. Niestety, nie każdą z ww. walut można w ten sposób wpłacić. mBank prowadzi obsługę walutową jedynie dla euro i dolarów amerykańskich. Warto też wiedzieć, że bank nie przyjmuje walut obcych w bilonie.

Jak wypłacić pieniądze z konta walutowego mBanku?

Gotówkę z konta walutowego również pobierzemy tylko w placówce. Pracownik najpierw zweryfikuje naszą tożsamość, a potem wypłaci środki. Należy więc wziąć ze sobą dowód osobisty.

Jak już wspomnieliśmy, mBank realizuje wypłaty wyłącznie w EUR oraz USD i tylko w banknotach. Co ważne, awizacja dotyczy także walut obcych. Od ręki pobierzemy do 500 jednostek waluty. Każdą większą wypłatę należy zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem (ok. 2-3 dni robocze).

mBank dodaje, że jeśli w placówce będzie wystarczająca ilość waluty, wypłaci kwotę powyżej 500 USD/EUR bez awizacji. Warto więc przed wizytą skontaktować się z konkretną placówką i sprawdzić dostępność danej waluty.  

Czy da się wypłacić euro w bankomacie mBanku?

W akapitach dotyczących wpłaty i wypłaty walut pisaliśmy, że te dyspozycje da się zrealizować wyłącznie w placówce. Dlaczego? Powód jest prosty.

mBank nie posiada urządzeń, obsługujących waluty obce. Takie bankomaty i/lub wpłatomaty mają jedynie ING Bank Śląski oraz Citi Handlowy, jednak udostępniają te maszyny wyłącznie swoim klientom.

Co prawda, wypłaty euro oferuje także Euronet, ale transakcji nie można realizować kartami, których walutą rozliczeniową jest euro. Poza tym cała operacja staje się nieopłacalna przez zastosowanie DCC.

Podsumowując, wypłata euro z konta walutowego w mBanku możliwa jest wyłącznie w placówce.

Ile kosztuje wpłata i wypłata walut w placówce mBanku?

Przejdźmy teraz do kwestii opłat.

 eKonto walutowe
Wpłata walut w oddziale9 zł
Wypłata walut w oddziale
Niepodjęcie awizowanej gotówki0,5% kwoty niezrealizowanej wypłaty

Niestety, posiadacze konta walutowego nie mogą liczyć na darmową obsługę walutową w placówce. Za każdą wpłatę lub wypłatę waluty w oddziale zapłacą 9 zł. Bank nie oferuje żadnych bonusowych operacji ani pakietów obniżających tę prowizję. W naszym rankingu kont osobistych da się znaleźć instytucje, które oferują obsługę walutową w oddziale za 0 zł.

Warto też dodać, że bank przewidział karę za nieodebranie zamówionej gotówki. Niezgłoszenie się po pieniądze w umówionym terminie wiąże się z naliczeniem prowizji w wysokości 0,5% kwoty wypłaty.

Konto firmowe w mBanku – obsługa walutowa w oddziale

Na koniec sprawdźmy, na jakich zasadach mBank prowadzi obsługę walutową dla klientów firmowych.

mBiznes konto walutowe
Wpłata lub wypłata w placówce0,5% kwoty transakcji, min. 9 zł
Niepodjęcie awizowanej gotówki0,5% kwoty niezrealizowanej wypłaty, min. 9 zł

W mBanku przedsiębiorcy mogą otwierać rachunki w 10 walutach: EUR, HUF, JPY, GBP, CHF, NOK, USD, CZK, SEK, DKK. Jednak bank prowadzi obsługę walutową w oddziale jedynie w euro i dolarach amerykańskich. Co ważne, mBank nie przyjmuje wpłat i wypłat w bilonie walut obcych.

Jeśli chodzi o opłaty, są one na takim samym poziomie, jak w przypadku złotówek. Każda wpłata/wypłata kosztuje 0,5%, min. 9 zł.

Klienci firmowi również muszą pamiętać o awizacji kwot powyżej 500 USD lub EUR.

Ile pieniędzy można wypłacić z mBanku w oddziale?

W placówkach mBanku bez awizacji można wypłacić do 20 tys. zł oraz do 500 USD lub EUR. Chęć wypłaty większej sumy, należy zgłosić ok. 2-3 dni robocze wcześniej.

Jak wypłacić euro z konta walutowego mBanku?

By wypłacić euro z konta walutowego mBanku, należy udać się do placówki. Od ręki można pobrać do 500 EUR. Każdą większą wypłatę trzeba awizować.

Jak wypłacić USD z konta walutowego mBanku?

Również po USD należy wybrać się osobiście do placówki mBanku. Bez awizacji da się wypłacić do 500 USD. Chęć wypłaty większej kwoty należy zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem (ok. 2-3 dni robocze).

Czy mogę wpłacić EUR/USD/GBP na konto w mBanku?

W placówkach mBanku można wpłacać jedynie euro i dolary amerykańskie. Niestety, bank nie prowadzi obsługi gotówkowej w funtach brytyjskich.

Ile kosztuje obsługa gotówkowa w placówce mBanku dla konta osobistego?

Posiadacze eKonta osobistego za każdą wpłatę lub wypłatę w placówce muszą zapłacić 10 zł. Natomiast użytkownicy pozostałych rachunków osobistych mogą cieszyć się darmową obsługą gotówkową.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 12)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *