BNP Paribas wpłatomaty i bankomaty

0

Skoro możemy opłacić rachunki przelewem, płacić kartą, a ze znajomymi rozliczać się BLIK-iem, to po co nam gotówka? A jednak się przydaje. Nie każdy korzysta przecież z BLIK-a. Nie da się także wykluczyć sytuacji losowych, np. awarii terminala. Wówczas, albo musimy zrezygnować z transakcji, albo poszukać bankomatu. Oczywiście działa to też w drugą stronę. Po co czekać w kolejkach na poczcie, skoro można zrobić przelew. Zatem dobrze jest mieć zarówno środki na koncie, jak i w gotówce. A co za tym idzie, warto wiedzieć, jak do kwestii wpłaty i wypłaty gotówki podchodzi nasz bank. W artykule podpowiadamy, które w BNP Paribas wpłatomaty i bankomaty są darmowe. Sprawdzamy także limity i wyjaśniamy, jak je zmienić.

BNP Paribas – wpłatomaty i bankomaty

Taryfa opłat i prowizji, umowa oraz regulaminy, dotyczące użytkowania rachunku i karty – to najważniejsze dokumenty, z którymi powinien zapoznać się każdy posiadacz konta w banku. Niestety, często są one długie, nieczytelne i napisane trudnym językiem. Nic więc dziwnego, że sporo osób zerka do nich już po fakcie, np. kiedy bank naliczy prowizję za skorzystanie z bankomatu lub kiedy okaże się, że nic już dzisiaj nie wypłacimy, bo wyczerpaliśmy limit.

Dlatego przestudiowaliśmy dla Was wspomniane dokumenty, a poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na temat korzystania z wpłatomatów i bankomatów w BNP Paribas. Podpowiadamy także, jak inaczej wpłacić lub wypłacić gotówkę i, gdzie udać się z/po walutę.

BNP Paribas – bankomaty

W pierwszej kolejności zajmiemy się kwestią bankomatów. BNP Paribas posiada 545 wpłatomatów i 567 bankomatów, z których klienci mogą korzystać za darmo. Są to maszyny zlokalizowane najczęściej na terenie oddziałów banku. Dodatkowo bank współpracuje także z siecią Planet Cash, posiadającą ok. 2300 bankomatów oraz 2000 bankomato-wpłatomatów w Polsce.

Poza tym klienci BNP Paribas mogą wypłacać także z innych bankomatów, np. Euronet, PKO BP itp. Warto mieć jednak świadomość, że taka transakcja nie zawsze i nie dla każdego będzie darmowa.

BNP Paribas – bankomaty bez prowizji

Oto mini wyciąg z Taryfy Prowizji i Opłat Rachunków bankowych, Kart oraz Elektronicznych Kanałów Dostępu dla Klientów detalicznych, obowiązującej w BNP Paribas od 1 lipca 2023 roku. Prezentujemy, ile za skorzystanie z bankomatu zapłacą użytkownicy poszczególnych kart debetowych.

Rodzaj kontaKonto Otwarte na CiebieMoje Konto PremiumKonto SamodzielniakaKonto Karty SamodzielniakaKonto na Teraz
Rodzaj kartyKarta Otwarta na Dzisiaj MastercardKarta Otwarta na Świat MastercardKarta Otwarta na eŚwiat MastercardKarta Visa FilmowaKarta MastercardKarta Mastercard DebitKarta Mastercard MultiwalutowaMoja Karta PremiumKarta do DorosłościKarta SamodzielniakaMikrokarta SamodzielniakaKarta Otwarta na Dzisiaj Mastercard
Urządzenia własne/ znajdujące się na terenie oddziału0 zł0 zł  
Planet Cash0 zł8 zł0 zł
Euronet0 zł/7 zł*0 zł0 zł/7 zł*8 zł0 zł
Pozostałe
*użytkownicy poniżej 26 lat – 0 zł, pozostali – 7 zł

Jak widać, bezwarunkowo darmowe dla wszystkich klientów są wypłaty z bankomatów własnych banku/ znajdujących się na terenie oddziału. Bezprowizyjne są także maszyny Planet Cash (nie dotyczy posiadaczy Karty Mastercard).

W przypadku urządzeń należących do Euronetu lub innych sieci znaczenie ma rodzaj karty, konta oraz wiek. Za 0 zł wypłacą użytkownicy Mojego Konta Premium i Konta na Teraz oraz osoby do 18 roku życia.

Do Konta Otwartego na Ciebie można wybrać jedną z kilku kart. Jeśli posiadamy Kartę Otwartą na Świat, Kartę Otwartą na eŚwiat lub Kartę Multiwalutową – to mamy za darmo wszystkie bankomaty w Polsce. A jeśli postawiliśmy na inną kartę, opłata wyniesie 7-8 zł.

Korzystne warunki mają także osoby poniżej 26 roku życia. Mogą cieszyć się bezprowizyjnymi wypłatami ze wszystkich bankomatów w Polsce (nie dotyczy Karty Mastercard i Karty Mastercard Debit).

Konto Otwarte na Ciebie – limit wypłat z bankomatu

Bank, wydając kartę i przekazując klientowi dostęp do rachunku, automatycznie ustawia określone dzienne limity na poszczególne transakcje. Dla przykładu w BNP Paribas limit domyślny na transakcje gotówkowe do Rachunków w BNP zwykle wynosi od 2 do 5 tyś zł. Użytkownik może w dowolnej chwili zwiększyć lub zmniejszyć tę kwotę, jednak tylko do granicy określonej przez bank.

BNP Paribas określił następujące limity maksymalne:

 Konto Otwarte na Ciebie
Karta Otwarta na DzisiajKarta Otwarta na eŚwiatKarta Otwarta na ŚwiatKarta Visa FilmowaKarta Mastercard MultiwalutowaKarta MastercardKarta Mastercard Debit
Limit kwotowy20 000 zł
Limit ilościowy10 transakcji5 transakcji

Pamiętajmy, że ze względów bezpieczeństwa nie warto utrzymywać zbyt wysokich limitów. Najlepiej jest ustawić najniższą akceptowalną dla nas kwotę. Dzięki temu ograniczamy straty na wypadek, gdy zgubimy kartę lub zostanie nam skradziona.

Jak zmienić limit wypłat w BNP Paribas?

Limity można modyfikować na infolinii lub w oddziale banku, a także w bankowości internetowej oraz w aplikacji mobilnej. Co ważne, BNP Paribas informuje, że zmiany zaczynają obowiązywać nie później niż następnego dnia roboczego od dnia złożenia dyspozycji. Dlatego nie warto robić tego na chwilę przed planowaną wypłatą.

Poniżej podpowiadamy, jak zmienić ustawienia samodzielnie bez wychodzenia z domu.

Serwis GOonline

 1. Po zalogowaniu się do serwisu klikamy Moje finanse.
 2. Przechodzimy do zakładki Karty.
 3. Przy karcie, dla której chcemy wprowadzić zmiany, klikamy Szczegóły.
 4. Wybieramy Limity transakcyjne.
 5. Klikamy Zmień limity.
 6. Podajemy nowe wartości w polu Dzienny gotówkowy.
 7. Zatwierdzamy zmiany.

Aplikacja GOmobile

 1. Po zalogowaniu do aplikacji z dolnego menu wybieramy zakładkę Finanse lub Produkty/Konto Osobiste.
 2. Klikamy Karty, a następnie Zmień limity.
 3. Wpisujemy nowe wartości.
 4. Zatwierdzamy zmiany.

BNP Paribas – limit jednorazowej wypłaty z bankomatu

Posiadacz Konta Otwartego na Ciebie dziennie może wypłacić z bankomatu maksymalnie 20 tys. zł. Warto jednak wiedzieć, że nie da się pobrać takiej kwoty na raz. Dlaczego? Ze względu na limit jednorazowej transakcji. Jego wartość zależy od polityki danego operatora i/lub od budowy urządzenia – przez szczelinę bankomatową przejdzie nie więcej niż 30-40 banknotów.

Urządzenia własnePlanet CashEuronetPozostałe
Limit jednorazowej wypłaty8 000 zł8 000 zł800 złZależy od operatora urządzenia

Jak widać, klienci BNP Paribas, by wypłacić wyższą kwotę, powinni wybierać urządzenia własne banku lub Planet Cash. Jeśli udamy się po wspomniane 20 tys. zł do bankomatu Euronet, będziemy musieli ponawiać operację nie 3, a aż 25 razy. Oczywiście, za każdą wypłatę zostanie naliczona prowizja i w zależności od karty oraz wieku posiadacza opłata wyniesie albo 0 zł, albo nawet 175-200 zł.

Jak obniżyć koszt wypłaty z bankomatu?

W BNP Paribas koszt pobrania gotówki z bankomatu zależy od rodzaju konta, karty oraz wieku klienta i wynosi od 0 zł do 7-8 zł. W ofercie banku nie znajdziemy żadnego pakietu wypłat. Jedynym sposobem na nieco niższą prowizję jest BLIK.

Jednak to rozwiązanie będzie korzystne wyłącznie dla klientów, którzy chcą wypłacić środki z maszyn innych niż te należące do BNP Paribas (znajdujące się na terenie oddziału) lub Planet Cash i posiadają:

 • Kartę Otwartą na Dzisiaj i Kartę Visa Filmową (jeśli ukończyli 26 roku życia)
 • Kartę Mastercard Debit;
 • Kartę Mastercard (także z Planet Cash).

Wówczas zapłacą nie 7-8 zł, a jedynie 5 zł.

Równocześnie przypominamy, że w BNP Paribas bezprowizyjne dla niemal wszystkich klientów są bankomaty Planet Cash, a spora część klientów nie zapłaci ani grosza także za wypłaty z pozostałych urządzeń, pod warunkiem że użyje karty. Niestety, wypłata BLIK jest darmowa tylko, jeśli korzystamy z maszyn własnych/zlokalizowanych na terenie banku. Natomiast w przypadku innych urządzeń bank pobiera 5 zł prowizji bez względu na to, jakie konto/kartę posiadamy.

Jeśli zdecydujemy się skorzystać z BLIK-a w bankomacie, warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii – limitach. W BNP Paribas limit maksymalny dla wypłat BLIK wynosi 2 000 zł.

Na tle rachunków z rankingu kont osobistych, BNP Paribas wypada średnio w kwestii wypłat. Więc jeśli jest to dla nas ważna kwestia, może warto sprawdzić inne opcje.

BNP Paribas – wpłatomaty

Wiemy już, o czym przy wypłacie gotówki z bankomatu muszą pamiętać posiadacze rachunków w BNP Paribas. Sprawdźmy teraz, jak wygląda kwestia wpłaty pieniędzy na konto we wpłatomacie.

Klienci BNP Paribas mają do dyspozycji nie tylko 545 wpłatomatów własnych banku, ale także ok. 3 300 urządzeń Euronetu oraz ok. 2000 maszyn Planet Cash. Łącznie daje to ponad 5500 wpłatomatów w Polsce. Niestety nie wszystkie są darmowe, o czym więcej piszemy w dalszej części artykułu. Nie da się natomiast wpłacić gotówki w urządzeniu Santandera, PKO BP, czy innego banku.  

Co ważne, w Ogólnych Warunkach Umowy Rachunków bankowych, Kart oraz Elektronicznych Kanałów Dostępu BNP Paribas informuje, że w dni robocze kwota wpłacona we wpłatomacie jest księgowana na rachunku natychmiast po dokonaniu wpłaty. Natomiast, jeśli zrealizowaliśmy ją w dzień świąteczny, środki zostaną udostępnione na rachunku w najbliższym dniu roboczym.

Warto wiedzieć!

Wpłatomaty przyjmują wyłącznie banknoty. Przy czym nie mogą być one uszkodzone, związane gumką, czy spięte spinacze. W zależności od budowy maszyny podczas jednej transakcji można wpłacić od 50 do 200 banknotów (informacja ta najczęściej wyświetla się na ekranie urządzenia).

BNP Paribas – wpłatomaty bez prowizji

Wspomnieliśmy już, że klienci BNP Paribas mogą korzystać z rozbudowanej sieci wpłatomatów, ale nie z wszystkich za darmo. Bezprowizyjne są jedynie urządzenia własne banku i/lub te zlokalizowane na terenie oddziału. Natomiast za możliwość wpłaty w maszynach Euronet lub Planet Cash trzeba zapłacić 0,5% kwoty transakcji, ale nie mniej niż 10 zł.

Na lepsze warunki mogą liczyć jedynie posiadacze Konta na Teraz, którzy mają darmowe także wpłatomaty Planet Cash i Euronet.

Rodzaj kontaKonto Otwarte na CiebieMoje Konto PremiumKonto SamodzielniakaKonto Karty SamodzielniakaKonto na Teraz
Rodzaj kartyKarta Otwarta na Dzisiaj MastercardKarta Otwarta na Świat MastercardKarta Otwarta na eŚwiat MastercardKarta Visa FilmowaKarta MastercardKarta Mastercard DebitKarta Mastercard MultiwalutowaMoja Karta PremiumKarta do DorosłościKarta SamodzielniakaMikrokarta SamodzielniakaKarta Otwarta na Dzisiaj Mastercard
Urządzenia własne/zlokalizowane na terenie oddziału0 zł0 zł
Planet Cash0,5%, min. 10 zł
Euronet

Wpłata BLIK w BNP Paribas

Pieniądze we wpłatomacie można wpłacać także bez użycia karty – wystarczy jedynie telefon z aplikacją mobilną banku. Jest to możliwe dzięki usłudze BLIK. BNP Paribas jako jeden z 8 banków w Polsce udostępnia swoim klientom wpłaty BLIK-iem. Jak to działa?

Podchodzimy do urządzenia i wybieramy opcję Transakcje bez karty i BLIK, potem Wpłata BLIK. Generujemy kod BLIK, wpisujemy go we wpłatomacie i zatwierdzamy w aplikacji. Dalej wszystko przebiega tak, jak przy transakcji kartą: podajemy kwotę, wkładamy banknoty, sprawdzamy i potwierdzamy wpłatę.

Wpłaty BLIK są darmowe w bankomatach zlokalizowanych na terenie oddziału banku.

Alternatywne sposoby wpłaty i wypłaty gotówki

Zdecydowanie najwygodniejszą i najszybszą metodą wpłaty/wypłaty gotówki są urządzenia samoobsługowe, tj. wpłatomaty i bankomaty. Jednak wszyscy doskonale wiemy, że życie pisze różne scenariusze – zdarzają się awarie lub inne sytuacje losowe. Warto więc znać także inne sposoby. Prezentujemy kilka przykładów.

Pierwszy z nich zaliczymy do grona tradycyjnych. Chodzi oczywiście o wizytę w placówce. Z tego rozwiązania będziemy zmuszeni skorzystać, jeśli zechcemy pobrać z konta więcej niż 20 tys. zł, czyli kwotę przekraczającą limit maksymalny. Decydując się na wypłatę w oddziale banku, musimy wiedzieć, że w BNP Paribas „od ręki” dostaniemy jedynie 20 tys. zł. Chęć wypłaty większej sumy należy zgłosić (osobiście, telefonicznie lub przez bankowość internetową) na 2 dni robocze przed planowaną wizytą. Co ważne, obsługa gotówkowa w placówce nie jest darmowa. Bank liczy sobie 12 zł za każdą wpłatę/wypłatę środków. BNP nie pobierze tej prowizji jedynie w przypadku, gdy na terenie oddziału nie ma wpłatomatu/bankomatu.

Mniej oczywistym rozwiązaniem jest cashback, czyli wypłata pieniędzy w czasie zakupów. Polega na tym, że kasjer dolicza nam do rachunku kwotę, którą chcemy pobrać z konta i wypłaca nam ją z kasy. W ten sposób klienci BNP Paribas mogą wypłacić maksymalnie 1000 zł, a posiadacze Karty Samodzielniaka i Mikrokarty Samodzielniaka – 50 zł.

Po lub z gotówką można udać się także na pocztę. Mimo że jest to już zapomniana metoda, to nadal funkcjonuje.

W artykułach: Jak wpłacić pieniądze na konto bankowe? oraz Jak wypłacić pieniądze z konta bankowego? znajdziecie:

 • opis, jak działa wpłata/wypłata na poczcie;
 • więcej szczegółów na temat cashbacku;
 • inne ciekawe metody wpłaty/wypłaty gotówki.

BNP Paribas – wpłatomaty i bankomaty. Jak wpłacać i wypłacać walutę?

Chcąc wpłacić, czy wypłacić złotówki, wiemy, co robić. Najczęściej po prostu kierujemy się w stronę bankomatu/wpłatomatu. Czy tak samo możemy postępować z walutą obcą? Niestety nie. Jedynie 2 banki w Polsce (i Euronet) umożliwiają wypłatę w bankomacie innej waluty niż PLN, ale usługa jest dostępna wyłącznie dla klientów danej instytucji. Nie ma w ich gronie BNP Paribas. Z wpłatomatami do EUR, USD itp. jest jeszcze gorzej – ma je tylko 1 bank.

W związku z tym klientom BNP pozostaje jedna opcja – wizyta w oddziale. Bank udostępnia 4 główne waluty: EUR, USD, CHF, GBP. Bez awizacji można pobrać do 1 000 jednostek danej waluty. Jednak, jeśli potrzebujemy większej kwoty lub innej waluty, fakt ten należy zgłosić 2 dni robocze wcześniej.

Tutaj warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii – opłatach. W BNP Paribas pierwsza wpłata w miesiącu na rachunek walutowy jest darmowa. Natomiast za każdą kolejną wpłatę oraz za wypłaty waluty w oddziale BNP Paribas, bank pobiera 12 zł prowizji.

BNP Paribas wpłatomaty i bankomaty – bankomaty za granicą

Zasady dotyczące krajowych wypłat z bankomatu nie zawsze odnoszą się także do wypłat za granicą. W przypadku zagranicznych transakcji opłata za skorzystanie z bankomatu to nie wszystko. Dochodzi jeszcze prowizja banku za przewalutowanie oraz koszt przeliczenia waluty.

O tym, ile BNP Paribas pobiera za operacje w zagranicznym bankomacie, pisaliśmy w osobnym artykule (wypłata z bankomat za granicą BNP paribas). Wyjaśniamy w nim także, jak wygląda kwestia przeliczenia waluty i ile kosztuje przewalutowanie. Sprawdzamy zarówno karty debetowe, jak i kredytowe. Zachęcamy do lektury.

Z jakich bankomatów można wypłacać bez prowizji w BNP Paribas?

W BNP Paribas bezprowizyjne dla wszystkich klientów są bankomaty zlokalizowane na terenie oddziału banku oraz maszyny Planet Cash.

Ile kosztuje wypłata z bankomatu w BNP Paribas?

Wszyscy klienci mogą za darmo korzystać z urządzeń znajdujących się przy oddziałach banku oraz maszyn Planet Cash. W przypadku innych bankomatów prowizją nie muszą przejmować się klienci premium, użytkownicy poniżej 26 lat oraz posiadacze Karty Otwartej na Świat, Karty Otwartej na eŚwiat i Karty Multiwalutowej. Dla pozostałych klientów opłata wynosi 7-8 zł.

Gdzie mogę wpłacić pieniądze na konto w BNP Paribas?

Klienci BNP Paribas mogą wpłacać pieniądze we wpłatomatach własnych banku, urządzeniach Planet Cash i Euronet oraz w oddziałach banku.

Ile kosztuje wpłata we wpłatomacie dla kont w BNP Paribas?

Wpłata we wpłatomatach zlokalizowanych przy oddziałach BNP Paribas jest darmowa. Natomiast za skorzystanie z maszyny Planet Cash lub Euronet trzeba zapłacić prowizję – 0,5% kwoty wpłaty, min. 10 zł. Obsługa gotówkowa w oddziale kosztuje 12 zł.

Czy w BNP Paribas można korzystać z wpłatomatów Euronet?

Tak, ale w przypadku większości rachunków zostanie naliczona prowizja 0,5% min. 10 zł. Wyjątkiem jest konto na teraz, gdzie prowizją za tą operację wynosi 0 zł.

Czy mogę korzystać z wpłatomatów Planet Cash mając konto w BNP Paribas?

Tak, ale dla praktycznie wszystkich rachunków jest to operacja płata i prowizja wynosi 0,5% min. 10 zł. Bez opłat z tych urządzeń mogą korzystać klienci posiadający rachunek Konto na Teraz.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.5/5 (Ilość ocen: 6)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *