Wpłata i Wypłata gotówki z konta w oddziale banku

0

Gdy potrzebujemy gotówki, najchętniej kierujemy swoje kroki w stronę bankomatu. To najpopularniejsza w Polsce metoda wypłaty środków z konta. Sprawdza się idealnie w przypadku niewielkich kwot. Co, jeśli chcemy pobrać z konta kilkadziesiąt tysięcy złotych? Wtedy najbezpieczniej udać się do oddziału swojego banku. Czy w placówce dostaniemy bez problemu każdą sumę? Okazuje się, że nie zawsze i nie każdą. Pamiętajmy, że alternatywnych metod na wypłatę gotówki z konta jest naprawdę wiele. Wpłata/wypłata gotówki z konta w oddziale jest sensowna jedynie w przypadku większych kwot.

Wciąż potrzebujemy gotówki

Łatwo zauważyć, że elektroniczny pieniądz stale wypiera swój papierowy odpowiednik. To fakt. Można go łatwo potwierdzić, obserwując nie tylko preferencje osób w swoim środowisku, ale także statystyki.

Według raportu NBP (Informacja o kartach płatniczych – I kwartał 2022 r.)pod koniec marca 2022 roku było o 370 tys. kart płatniczych więcej niż na koniec 2021 rok. Warto dodać do tego jeszcze inne formy bezgotówkowego obrotu pieniądza, np. przelewy, BLIK.

Nie praktykuje się już przekazywania wypłaty do ręki. Również listonosze coraz rzadziej noszą w swojej torbie gotówkę. Obecnie nawet emerytury wpływają na konto. Mało kto trzyma swoje oszczędności w skarpecie.

Mimo wszystko gotówka nadal się przydaje. Wciąż nie wszędzie zapłacimy kartą lub smartfonem. Zdarzają się awarie terminala lub systemu bankowego. W końcu nie wszyscy przekonali się jeszcze do korzystania z „plastiku”, czy aplikacji mobilnych. Plik banknotów w portfelu daje gwarancję pomyślnego sfinalizowania transakcji. To zrozumiałe.

Właśnie dlatego bankomaty w Polsce wciąż trzymają się bardzo mocno. W I kwartale 2022 roku z jednej maszyny skorzystaliśmy średnio 60 razy dziennie. Jednak trzeba zaznaczyć, że do bankomatów wybieramy się tylko, jeśli potrzebujemy niewielkiej kwoty. Średnia wartość pojedynczej transakcji to 792 zł.

Gdy w grę wchodzi gruba kasa, chętniej udajemy się do bankowego oddziału. Czy możemy wejść z biegu do placówki i poprosić o 100 tys. zł? Niestety, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy odprawieni z kwitkiem.

Jaką sumę można wypłacić w bankowej kasie?

Banki kojarzą się z instytucjami, które są wypełnione pieniędzmi. Wydaje nam się, że możemy wejść do placówki powiedzieć dowolną kwotę i zaraz ją otrzymamy. Jeśli ktoś nigdy nie wypłacał więcej niż 20 tys. złotych, rzeczywiście może mieć takie przekonanie. Niestety jest ono błędne.

Większość banków wymaga, aby wcześniej zgłosić chęć podjęcia sumy wyższej niż 20 tys. zł. Możemy to zrobić telefonicznie, przez bankowość elektroniczną lub w punkcie obsługi kasowej. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest banalnie prosta. W placówce nie ma tak dużych pieniędzy, jak nam się wydaje.

W zależności od banku na większe kwoty przyjdzie nam poczekać od 1 do nawet 3 dni roboczych. Na tempo realizacji zlecenia może wpływać lokalizacja oddziału. To zrozumiałe, że w większych miastach szybciej otrzymamy gotówkę. Wynika to głównie z przyczyn logistycznych. Co ciekawe, PKO BP w niektórych lokalizacjach (duże miasta) zwiększa maksymalną kwotę dostępną od ręki nawet do 50 tys. zł.

Konieczność awizowania wypłat nie dotyczy tylko złotówek. W przypadku waluty obcej najwyższy próg jest jeszcze niższy. W większości banków bez problemu pobierzemy jedynie kwotę do 1000 euro lub dolarów amerykańskich. Niektóre instytucje wymagają zgłoszenia chęci wypłaty nawet niewielkiej sumy.

Poniżej prezentujemy, jakie kwoty dostaniemy od ręki w poszczególnych bankach.

Koszt wpłaty/wypłaty gotówki w wybranych bankach

W zależności od banku koszt wpłaty/wypłaty będzie się może sięgnąć nawet 30 zł za operacje. Tylko 3 instytucję z naszego rankingu kont osobistych oferują tą usługę za darmo, jest to Santander, Alior oraz Credit Agricole. Co ważne, w przypadku większych kwot, powyżej 20-25 tyś zł, awizacja jest konieczna w praktycznie wszystkich bankach. Najlepiej w takim przypadku kontaktować się z infolinią lub czatem w aplikacji/bankowości internetowej. Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące wypłaty gotówki:

RachunekKoszt obsługi gotówkowejMaksymalna kwota bez awizacji
Alior Bank (konto jakże osobie)0 zł25 000 zł
BNP Paribas (konto otwarte na Ciebie)10 zł20 000 zł
Credit Agricole (Konto dla Ciebie)0 zł20 000 zł
Citi Bank (Citi Konto)30 zł– zł
ING Bank (Konto z Lwem)10 zł20 000 zł
mBank (eKonto)10 zł20 000 zł
Millennium (konto 360)0 zł (konta otwarte do 24.04.2022)
11 zł (konta otwarte od 25.04.2022)
20 000 zł
Nest Bank (Nest konto)10 zł10 000 zł
Santander (konto jakie chcę)0 zł20 000 zł
PKO BP (konto za Zero)10 zł20 000 – 50 000 zł
PEKAO (konto przekorzystne)8 zł20 000 zł

W przypadku mniejszych kwot, często warto skorzystać z bankomatu, koszt tej operacji dla poszczególnych banków zaprezentowaliśmy w artykule „Jak wypłacić pieniądze z konta bankowego?„. Jednocześnie przy wypłacie pieniędzy z bankomatu warto pamiętać o limicie na naszej karcie oraz limicie w przypadku jednorazowej transakcji w bankomacie. W przypadku większych kwot najlepiej udać się do oddziału, ale należny pamiętać o wcześniejszym awizowaniu środków i ewentualnej prowizji.

Wpłata/Wypłata walut obcych z konta w oddziale

Warto wiedzieć, że poziom opłat i prowizji w przypadku walut obcych może się róznić od tych zaprezentowanych w artykule. Dodatkowo w wybranych bankach mamy dostęp jedynie do wybranych walut, w zależności od instytucji od 2 do nawet kilkunastu różnych walut obcych. Niektóre banki wymagają awizacji nawet najmniejszych kwot. Dlatego jeżeli potrzebujecie waluty obcej warto przeczytać nasz artykuł dotyczący wypłaty walut obcych EUR/USD/GPB/CHF itp. w oddziale. Co ciekawe w niektórych bankach możliwa jest wypłata EUR z bankomatu.

Wpłata i Wypłata gotówki z konta podsumowanie

Jak widać, nie warto zakładać, że w placówce banku pieniądze nigdy się nie kończą. Jeśli nie chcemy czekać kilku dni na gotówkę, musimy z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować wypłatę. Możemy poinformować swój oddział telefonicznie, osobiście lub przez system internetowy banku.

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność elektronicznego pieniądza, coraz większą ilość terminali płatniczych i miejsc akceptujących płatności bezgotówkowe, trzeba liczyć się z tym, że gotówka powoli będzie znikać z obiegu. Być może z czasem obecność kas bankowych starci rację bytu.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *