Obsługa gotówkowa – wpłata i wypłata gotówki w oddziale Pekao

0

Korzystanie z bankomatu czy wpłatomatu jest proste i wygodne, a cały proces wypłaty lub wpłaty przebiega szybko i sprawnie. Nic więc dziwnego, że w sprawach gotówkowych chętniej wybieramy urządzenia samoobsługowe niż wizytę w placówce. Jednak ze względu na dzienny limit wypłat, nie każdą kwotę da się pobrać w bankomacie. A czy w bankowej kasie można wypłacić dowolną sumę? Sprawdzamy, jak wygląda w Pekao wpłata i wypłata gotówki w oddziale.

Wpłata i wypłata gotówki w Pekao

Bank Pekao SA udostępnia różne formy wpłaty i wypłaty gotówki. Do dyspozycji mamy oczywiście sieć bankomatów i wpłatomatów własnych oraz urządzenia obce. Poza tym bank oferuje także obsługę gotówkową w oddziale i to właśnie na tym skupimy się w poniższym artykule. Odpowiemy, m.in. na pytania:

  • ile kosztuje wpłata i wypłata gotówki w oddziale;
  • ile pieniędzy można wypłacić z banku Pekao;
  • jak wpłacić i wypłacić walutę.

Zapraszamy do lektury.

Wpłata i wypłata gotówki w oddziale Pekao

Obecnie coraz rzadziej odwiedzamy bankowe placówki. Wynika to z faktu, że większość spraw da się załatwić przez Internet – założyć konto, wziąć kredyt, wnioskować o kartę itp. A odkąd pojawiły się wpłatomaty, nawet środki na konto możemy wpłacić bez konieczności wizyty w oddziale.

Dlatego też rzadziej interesujemy się tym, jak wygląda i ile kosztuje obsługa gotówkowa w oddziale. A niestety, może nas tu spotkać sporo niespodzianek, zwłaszcza jeśli zgłosimy się do banku po większą sumę. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć o wpłatach i wypłatach gotówki w oddziale Pekao.

Pekao – wpłata pieniędzy w placówce

By wpłacić gotówkę na konto w Pekao, należy udać się do oddziału banku lub placówki partnerskiej i złożyć jednoznaczną dyspozycję. Jak informuje bank w Regulaminie rachunków bankowych Banku Pekao S.A. dla osób fizycznych, środki są udostępniane na rachunku bezpośrednio po dokonaniu wpłaty.  

Bank Pekao przyjmuje wpłaty i realizuje wypłaty zarówno w złotych, jak i w walutach obcych. O tym jak wygląda obsługa walutowa, piszemy w dalszej części artykułu.

Bank Pekao – wypłata gotówki w placówce

Środki z konta także pobierzemy w oddziałach banku oraz placówkach partnerskich, prowadzących obsługę gotówkową. Znajdując się już przy kasowym okienku, musimy jednoznacznie określić, jakiej kwoty potrzebujemy. Po zweryfikowaniu naszej tożsamości za pomocą dowodu osobistego i/lub karty płatniczej pracownik banku wypłaci nam pieniądze.

Co ważne, jeśli potrzebujemy większej sumy, musimy najpierw „zapowiedzieć” swoją wizytę. Dlaczego to konieczne i o jakiej kwocie mowa? Czytajcie dalej.

Bank Pekao – ile można wypłacić w kasie?

Ku zaskoczeniu wielu, bankowe oddziały nie są wypełnione pieniędzmi po brzegi. Przechowywanie w placówkach dużej gotówki jest nieopłacalne i niebezpieczne, dlatego banki ograniczają jej ilość. Pieniądze są dostarczane na bieżąco zgodnie z zapotrzebowaniem. Oznacza to, że nie da się wypłacić w kasie każdej kwoty, wchodząc ot tak z ulicy.

W Banku Pekao od ręki pobierzemy z konta maksymalnie 20 tys. zł. Co zrobić, jeśli potrzebujemy więcej gotówki?

Awizowanie wypłaty w Pekao

To zależy od kwoty. Maksymalny limit wypłat dla kart wydanych do Konta Przekorzystnego to 50 tys. zł/dziennie. Możemy więc zmienić ustawienia karty i udać się do bankomatu. Natomiast, jeśli chcemy pobrać kwotę powyżej 50 tys. zł, nie obędzie się bez wizyty w placówce.

Jednak zanim udamy się do danej jednostki banku, musimy awizować wypłatę, czyli zgłosić chęć wypłaty. Należy to zrobić co najmniej dwa dni robocze wcześniej.

Jak awizować wypłatę w Pekao

Zamówienia można składać albo osobiście w oddziale, w którym ma zostać zrealizowana wypłata, albo dzwoniąc na infolinię (kontakt Pekao). Co ciekawe zamówienie gotówki jest również możliwe na chacie z poziomu bankowości internetowej/mobilnej (online). Wystarczy się zalogować, kliknąć ikonę kontaktu i wybrać chat. Następnie napisać na czacie prośbę o zamówienie gotówki do konkretnego oddzialu.

Ile kosztuje wpłata i wypłata pieniędzy w oddziale Pekao?

Przejdźmy teraz do kwestii kosztów. W tabeli poniżej prezentujemy, ile za obsługę gotówkową w oddziale zapłacą posiadacze poszczególnych rachunków osobistych w Banku Pekao.

Konto PrzekorzystneKonto Przekorzystne dla młodych (do 26 lat)Konto Świat Premium
Wpłata/wypłata w Oddziale Banku8 zł0 zł
Wpłata w Placówce Partnerskiej0 zł/ 0,5% kwoty wpłaty, min. 3 zł *
Wypłata w Placówce Partnerskiej0 zł
*opłata jest pobierana, jeśli identyfikacja klienta nie dokonuje się przy użyciu karty debetowej wydanej wraz z PIN do rachunku

W Banku Pekao SA na wysokość opłaty wpływa nie tylko rodzaj rachunku, ale także miejsce,  w którym złożymy dyspozycję. W przypadku wizyty w oddziale banku posiadacze Konta Przekorzystnego bez względu na wiek zapłacą 8 zł za każdą wpłatę lub wypłatę. Oczywiście, klienci premium mogą liczyć na lepsze warunki, czyli obsługę za 0 zł w oddziale banku.

Dużo korzystniej jest odwiedzić placówkę partnerską. Wówczas możemy wpłacać (pod warunkiem identyfikacji kartą debetową) i wypłacać gotówkę za darmo. Niestety, placówek partnerskich jest dużo mniej (ok. 80) niż oddziałów (ponad 500), więc siłą rzeczy większość klientów Pekao zapłaci 8 zł prowizji.

Konto firmowe w Pekao – wpłata i wypłata gotówki w oddziale

Sprawdźmy teraz, jakie warunki w Banku Pekao mają przedsiębiorcy. I tak posiadacze Konta Przekorzystnego Biznes mogą dokonywać wypłat i wpłat gotówki w formie otwartej lub zamkniętej (na podstawie odrębnej umowy).

W tabeli poniżej prezentujemy koszty wpłat i wypłat gotówki w oddziale realizowanych w formie otwartej.

 Konto Przekorzystne Biznes
Wpłata gotówki w banknotach0,4%, min. 10 zł
Wpłata gotówki w monetach, min. 50 sztuk5%, min. 20 zł
Wypłata gotówki0,4%, min. 10 zł
Nieodebranie zamówionej gotówki0,35%, min. 100 zł, max. 5 tys. zł

Zarówno za wpłatę, jak i wypłatę gotówki w banknotach klienci firmowi muszą zapłacić 0,4% kwoty wypłaty, ale nie mniej niż 10 zł. Wpłaty w monetach są dużo droższe. Tutaj opłata wynosi 5%, min. 20 zł.

W przypadku klientów firmowych także obowiązuje limit wypłat. Od ręki można wypłacić maksymalnie 20 tys. zł, a każdą większą ilość gotówki należy zamówić na 2 dni robocze przed planowanym terminem wypłaty. Co ważne, bank pobiera prowizję za nieodebranie zamówionej kwoty w wysokości 0,35%, jednak nie mniej niż 100 zł i nie więcej niż 5 tys. zł.

Jak inaczej można wpłacić lub wypłacić gotówkę?

Obsługa gotówkowa w oddziale to tylko jedna z wielu opcji wpłaty i wypłaty gotówki. Nie każdy wie, że z gotówką możemy udać się także na pocztę. Koszt wpłaty/wypłaty zależy od kwoty operacji i wybranego trybu realizacji.

Do mniej znanych metod wypłaty należy cashback. Dzięki tej usłudze możemy pobrać środki z konta przy okazji zakupów. Należy podać sprzedawcy kwotę wypłaty, a płatność zrealizować za pomocą karty płatniczej. Gotówkę otrzymamy razem z paragonem.

Natomiast najpopularniejszą metodą są oczywiście bankomaty i wpłatomaty. Temu zagadnieniu poświęciliśmy osobny artykuł. We wpisie Pekao wpłatomaty i bankomaty, podpowiadamy, m.in.:

  • z których urządzeń klienci Pekao mogą korzystać bez prowizji;
  • ile wynosi i jak zmienić limit wypłat;
  • jak obniżyć koszt wypłaty z bankomatu.

Zachęcamy do lektury.

Bank Pekao – wpłata i wypłata walut w oddziale

Wiemy już, na jakich zasadach możemy wpłacać i wypłatach złotówki. Czas sprawdzić, jak wygląda obsługa gotówkowa w przypadku walut obcych.

Jak wpłacić euro na konto walutowe w Pekao?

By wpłacić, np. euro na konto walutowe w Pekao, należy udać się osobiście do oddziału. Bank przyjmuje takie waluty jak: euro, franki szwajcarskie, dolary amerykańskie i funty brytyjskie. Wpłacone środki księgowane są na rachunku natychmiast po wpłacie.

Jak wypłacić pieniądze z konta walutowego w Pekao?

Wypłata euro z konta walutowego Pekao lub innych walut (GBP, CHF, USD) także możliwa jest jedynie w oddziałach banku. Pracownik najpierw zweryfikuje naszą tożsamość, a następnie wypłaci nam żądaną kwotę. Jednak tak jak w przypadku złotówek nie każdą sumę otrzymamy od ręki.

Jeśli chcemy pobrać z konta walutowego kwotę przewyższającą 2 tys. EUR lub USD albo 500 GBP lub CHF, należy to zgłosić na 5 dni roboczych przed planowanym terminem wypłaty. Takie zamówienie można złożyć na infolinii Pekao lub osobiście w oddziale, który ma zrealizować wypłatę.

Ile kosztuje wpłata i wypłata walut w oddziale Pekao?

W Banku Pekao klienci detaliczni mogą otworzyć rachunki walutowe w USD, GBP, EUR oraz CHF. Ile zapłacą, jeśli zechcą wpłacić lub wypłacić walutę w oddziale? Odpowiedź w tabeli poniżej.

Konto walutowe w USD, CHF, EUR, GBP
Wpłata waluty obcej0 USD, CHF, EUR, GBP*  lub 2 USD, CHF, EUR, GBP**
Wypłata waluty obcej
*dotyczy kont prowadzonych z ujemną stopą depozytową właściwego Banku Centralnego, których średnie saldo miesięczne wynosi co najmniej 20 tys. jednostek waluty (obecnie brak takich walut)
**dotyczy kont prowadzonych w walutach z zerową lub dodatnią stopą depozytową właściwego Banku Centralnego lub kont z ujemną stopą, których średnie saldo miesięczne jest niższe niż 19 999,99 jednostek waluty

Warto wiedzieć, że prowizje za obsługę gotówkową dosową w bankomatach/wpłatomatach?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, posiadacze rachunków walutowych w Pekao mogą dokonywać wpłat lub wypłat tylko w oddziale. Dlaczego?

Jedynie 2 banki w Polsce – ING Bank Śląski oraz Citi Handlowy – posiadają bankomaty/wpłatomaty obsługujące waluty obce. Niestety, usługa dostępna jest wyłącznie dla klientów tych instytucji.

Teoretycznie wypłatę euro kartami Pekao możemy zrealizować w bankomatach Euronetu. Jednak są tu dwa „haczyki”. Po pierwsze – środki da się pobrać jedynie przy użyciu karty, której walutą rozliczeniową nie jest euro. Po drugie – operacja odbywa się z zastosowaniem DCC. Jest to nieopłacalne, dlatego nie polecamy korzystać z tej opcji.

Obsługa walutowa dla kont firmowych w Banku Pekao

Klienci firmowi także mogą wpłacać środki w walucie obcej. Poniżej prezentujemy, jak wygląda i ile kosztuje obsługa walutowa w przypadku Konta Przekorzystnego Biznes.

 Konto Przekorzystne Biznes
Wpłata gotówki w walucie obcej1%, min. 15 zł – waluty EUR, USD, CHF, GBP 1,5%, min. 15 zł – pozostałe waluty
Wypłata gotówki w walucie obcej
Nieodebranie awizowanej wypłaty w walucie obcej0, 35%, min. 300 zł, max. 5 tys. zł

Każda wpłata lub wypłata waluty to koszt minimum 15 zł. Ostateczna wysokość prowizji zależy od kwoty i waluty transakcji.

Klienci firmowi również muszą pamiętać o awizacji wypłat. Chęć pobrania kwot powyżej 2 tys. EUR lub USD oraz 500 GBP lub CHF należy zgłosić 5 dni roboczych wcześniej. Warto zgłosić się w terminie po gotówkę, ponieważ za nieodebranie zamówionej gotówki przedsiębiorca zostanie obciążany prowizją w wysokości od 300 zł do nawet 5 tys. zł.

Bank Pekao w regulaminie prowadzenia rachunków bankowych dla biznesu zastrzega, że nie prowadzi obsługi walutowej w monetach.

Bank Pekao – wpłata na rachunek dokonywana przez osoby trzecie

Oprócz posiadacza/współposiadacza środki na konto osobiste prowadzone w Banku Pekao mają prawo wpłacać także:

  • pełnomocnik z pełnomocnictwem do dysponowania rachunkiem;
  • przedstawiciel ustawowy posiadacza rachunku.

Wówczas bank traktuje taką operację tak, jak gdyby zrealizował ją właściciel rachunku.

Oprócz tego wpłat na nasz rachunek w Pekao mogą dokonywać także osoby trzecie. W takim przypadku obowiązują jednak inne opłaty.

Wpłata gotówki w Oddziale Banku0,5%, min. 5 zł
Wpłata gotówki w Placówce Partnerskiej0,5%, min. 3 zł

Co ważne prowizją za wpłatę obciążany jest wpłacający, a nie posiadacz konta.

Ile pieniędzy można wypłacić z Banku Pekao w oddziale?

W oddziale Banku Pekao od ręki można wypłacić do 20 tys. zł; 2 tys. EUR lub USD; 500 GBP lub CHF. Każdą większą wypłatę trzeba awizować.

Jak wypłacić euro z konta walutowego w Banku Pekao?

Euro z konta walutowego w Pekao można wypłacić jedynie w oddziale. Bez wcześniejszego zgłoszenia da się pobrać maksymalnie 2 tys. EUR. Jeśli potrzebujemy większej sumy, należy to zgłosić na 5 dni roboczych przed planowaną wypłatą.

Jak wypłacić USD z konta walutowego w Banku Pekao?

Wypłata USD w Banku Pekao jest możliwa wyłącznie w oddziale. Bez awizacji wyjmiemy z konta do 2 tys. USD. Większą sumę należy zamówić co najmniej 5 dni roboczych wcześniej.

Czy mogę wpłacić EUR/USD/GBP na konto w Banku Pekao?

Tak, Bank Pekao prowadzi obsługę gotówkową w EUR, USD, GBP, CHF. Zatem bez problemu wpłacimy na konto środki w tych walutach.

Jak zgłosić wypłatę gotówki w Pekao?

Każda wypłata w oddziale Pekao powyżej 20 tys. zł wymaga awizacji. By złożyć zamówienie, należy albo udać się osobiście do placówki, w której ma być zrealizowana transakcja, albo zadzwonić na infolinię banku.

Ile kosztuje wpłata pieniędzy na konto Pekao?

Za każdą wpłatę pieniędzy w oddziale Pekao posiadacze Konta Przekorzystnego zapłacą 8 zł. Natomiast użytkownicy Konta Świat Premium mogą korzystać z obsługi gotówkowej w oddziale za darmo.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *