Obsługa gotówkowa – wpłata i wypłata gotówki w oddziale ING

0

Jedynie 7,5% Polaków deklaruje, że płaci wyłącznie bezgotówkowo, a 11,7%, że płaci tylko gotówką – takie dane możemy znaleźć w Raporcie o obrocie gotówkowych w Polsce w 2022 roku (NBP). Jak łatwo można wywnioskować, zdecydowana większość Polaków ceni obie formy płatności. Warto więc wiedzieć, z jakich możliwości wpłaty i wypłaty pieniędzy możemy korzystać w swoim banku. Temat bankomatów i wpłatomatów już poruszaliśmy. Dzisiaj, sprawdzimy, jak wygląda wpłata i wypłata gotówki w oddziale ING Banku Śląskiego.

Wpłata i wypłata gotówki w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski oferuje swoim klientom kilka metod wpłaty i wypłaty gotówki. Oczywiście mogą oni korzystać z urządzeń samoobsługowych, ale nie tylko. Dostępne są także mniej popularne rozwiązania, o których piszemy w dalszej części artykułu.

Teraz skupimy się na obsłudze gotówkowej. Sprawdzimy, ile kosztuje i jak wygląda wpłata i wypłata w przypadku rachunków osobistych, walutowych oraz firmowych.

Zapraszamy do lektury.

Wpłata i wypłata gotówki w oddziale ING Banku Śląskiego

Jeszcze jakieś dwie dekady temu do bankowych placówek szliśmy w niemal każdej sprawie: by założyć konto, opłacić rachunki, zlecić przelew, wypłacić pieniądze, czy założyć lokatę. W związku z tym trzeba było odstać swoje w kolejkach.

Dzięki rozwojowi bankowości internetowej oraz wzrostowi liczby bankomatów i wpłatomatów liczba odwiedzających banki znacznie spadła. Dzisiaj większość spraw da się załatwić przez Internet. Dlatego bardziej interesują nas opłaty za bankomaty i przelewy, niż za obsługę gotówkową w oddziale. Nie warto jednak pomijać tej kwestii. Wbrew pozorom zwykła wpłata lub wypłata pieniędzy może sprawić sporo niespodzianek. A jak jest w ING Banku Śląskim? Sprawdźmy.

Wpłata pieniędzy w oddziale ING

Zacznijmy od jednej bardzo ważnej kwestii. Nie w każdym miejscu oznaczonym logo ING da się wpłacić środki na konto. W większych miastach funkcjonuje od kilku do nawet kilkunastu placówek ING, jednak najczęściej tylko jeden lub dwa punkty prowadzą obsługę kasową. Dlatego, zanim wybierzemy się z wizytą, warto albo skontaktować się bezpośrednio z daną placówką, albo sprawdzić w wyszukiwarce dostępnej na stronie banku (zakładka Placówki, oddziały i bankomaty), jakie usługi oferuje dany punkt.  

Kiedy już znajdziemy się w placówce, która przyjmuje gotówkę, musimy złożyć dyspozycję wypłaty i ją autoryzować. Zgodę można wyrazić poprzez:

 • złożenie własnoręcznego podpisu na przygotowanym dla danego zlecenia dokumencie;
 • podanie kodu SMS (jeśli bank udostępnia taką opcję, a wpłacający jest użytkownikiem bankowości internetowej);
 • podpis na urządzeniu elektronicznym.

Pracownik poprosi nas także o okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu, umożliwiającego potwierdzenie danych, jakie podaliśmy w zleceniu. Następnie przyjmie i przeliczy gotówkę.

Jak informuje bank w Regulaminie świadczenia przez ING Bank Śląski S.A. usług w ramach prowadzenia rachunków płatniczych dla osób fizycznych, środki zostaną udostępnione na rachunku natychmiast po ich otrzymaniu, nie później niż w tym samym dniu roboczym.

ING Bank Śląski – wypłata gotówki w placówce

Pieniądze wypłacimy także tylko w punktach z obsługą gotówkową. Przy okienku kasowym musimy poinformować pracownika o celu swojej wizyty, tj. złożyć zlecenie płatnicze, w którym określimy kwotę i walutę wypłaty, podamy swoje dane i numer rachunku. Następnie takie zlecenie trzeba jeszcze autoryzować. Możemy to zrobić, wykorzystując jeden ze sposobów, które opisaliśmy wyżej.

Pracownik poprosi nas także o okazanie dokumentu tożsamości. Kiedy zyska pewność, że mamy uprawnienia do składania dyspozycji na rachunku, wypłaci nam gotówkę.

ING Bank Śląski – wypłata gotówki w oddziale a limit

Przechowywanie dużej ilości gotówki w oddziałach jest drogie i zwiększa ryzyko, np. napadu. Dlatego też banki powoli likwidują obsługę kasową w placówkach, a w tych, w których można jeszcze wypłacić gotówkę, wprowadzają limity.

ING Bank Śląski ma 224 placówki (dane na II kwartał 2023 r.), jednak tylko ok. 50 punktów w całej Polsce prowadzi obsługę kasową. Niestety nawet w tych punktach ilość gotówki jest ograniczona. Jeśli wejdziemy do placówki ot tak z ulicy, to wypłacimy maksymalnie 50 tys. zł. Co ważne, limit dotyczy klienta, a nie rachunku. Zatem z wszystkich rachunków, jakie mamy w danej walucie, możemy pobrać łącznie 50 tys. zł.

Pracownik ma prawo odmówić nam wypłaty większej kwoty i nie jest to jego zła wola. Tych pieniędzy po prostu może nie być w oddziale. Zatem co zrobić, by pobrać z konta więcej niż 50 tys. zł dziennie? Odpowiedź poniżej.

Awizowanie wypłaty w ING Banku Śląskim

Na szczęście, nie musimy odwiedzać placówki kilka dni z rzędu, by wypłacić dużą sumę. Możemy jednorazowo wyjąć z konta, np. 200 tys. zł, pod warunkiem że awizujemy (zgłosimy) wypłatę z odpowiednim wyprzedzeniem.

W ING Banku Śląskim należy złożyć zamówienie do godz. 11:00 na jeden dzień roboczy przed planowanym terminem wypłaty (zgłoszenia złożone po 11:00 realizowane są w ciągu dwóch dni roboczych). Możemy to zrobić:

 • osobiście w dowolnym punkcie obsługi kasowej;
 • telefonicznie na infolinii;
 • w Moim ING (bankowość internetowa lub aplikacja mobilna), w tym przypadku wybieramy chat i przedstawiamy naszą prośbę pracownikowi.

Po zamówioną gotówkę trzeba zgłosić się w wyznaczonym dniu po godz. 11:00 do punktu wskazanego w awizacji. Warto odebrać pieniądze w terminie lub anulować awizację dzień (roboczy) wcześniej do 15:00. Jeśli tego nie zrobimy, bank pobierze z naszego konta 150 zł prowizji.

Ile kosztuje wpłata i wypłata gotówki w oddziale ING Banku Śląskiego?

Przejdźmy teraz do kwestii opłat. W poniższej tabeli prezentujemy m.in. Konto Direct z naszego rankingu kont firmowych, ile za obsługę gotówkową w oddziale zapłacą posiadacze poszczególnych rachunków osobistych w ING Baku Śląskim.

Konto DirectKonto MobiKonto FutureKonto KomfortKonto Active
Wpłata gotówki w oddziale10 zł0 zł
Wypłata gotówki w oddziale
Wpłata bilonu powyżej 500 sztuk dziennie (opłata dodatkowa)30 zł za każde 500 sztuk
Nieodebranie awizowanej wypłaty150 zł

W przypadku kont: Direct i Mobi każda wpłata i wypłata kosztuje 10 zł. Natomiast użytkownicy kont: Future, Komfort oraz Active mogą realizować te dyspozycje za darmo. Co ważne, zasady te dotyczą jedynie banknotów. Jeśli klient, bez względu na rodzaj rachunku, zechce wpłacić monety, a ich ilość przekroczy 500 sztuk, to zapłaci dodatkowo 30 zł.

Warto wiedzieć!

Powyższe opłaty odnoszą się do tzw. wpłaty własnej, czyli realizowanej przez posiadacza, współposiadacza lub pełnomocnika rachunku. Jednak środki na rachunek mogą wpłacać także osoby trzecie. Taka transakcja kosztuje 15 zł, a opłata jest pobierana od osoby wpłacającej.

Konto Direct dla Firmy – wpłata i wypłata gotówki w oddziale ING

W rankingu kont firmowych prezentujemy rachunek Firmowy – Konto Direct, sprawdzmy więc jak wygląda w tym przypadku taka obsługa. W ING Banku Śląskim klienci firmowi mogą dokonywać wpłat w formie otwartej i zamkniętej oraz wypłat gotówkowych. Wpłaty zamknięte są realizowane dopiero po zawarciu odrębnej umowy zgodnie z jej zapisami. Dlatego poniżej prezentujemy koszty tylko dla transakcji w formie otwartej.

 Konto Direct dla Firmy
Wpłata gotówki w oddziale0,6% kwoty transakcji i 10 zł
Wypłata gotówki w oddziale
Opłata dodatkowa za wpłatę z udziałem bilonu powyżej 500 sztuk30 zł za każde 500 sztuk
Nieodebranie awizowanej wypłaty          200 zł

Każda wpłata lub wypłata w placówce kosztuje nie tylko 0,6% kwoty operacji, ale jeszcze dodatkowo 10 zł. Poza tym, jeśli przedsiębiorca zechce wpłacić monety (powyżej 500 dziennie), to oprócz wspomnianej opłaty zapłaci także 30 zł za każde 500 sztuk bilonu.

Klientów firmowych również dotyczy obowiązek awizacji kwot powyżej 50 tys. zł dziennie co najmniej 1 dzień roboczy przed wypłatą (do godz. 11:00). Mogą to zrobić na infolinii lub w punkcie obsługi kasowej. Co ważne, za nieodebranie zamówionej gotówki, bank pobiera 200 zł prowizji.

Alternatywne metody wpłaty i wypłaty pieniędzy

Z uwagi na niewielką ilość placówek ING Banku Śląskiego, które prowadzą obsługą kasową, warto znać także inne metody wpłaty i wypłaty gotówki. Bez wątpienia, najpopularniejszym sposobem jest wizyta przy bankomacie lub wpłatomacie. Jak wspomnieliśmy na wstępie, ten temat opisaliśmy już w osobnym wpisie. Poruszyliśmy w nim, m.in. kwestie opłat i limitów wypłat. Zachęcamy więc do zapoznania się z artykułem: ING Bank Śląski wpłatomaty i bankomaty.

A jeśli do bankomatu nam nie po drodze, do dyspozycji mamy jeszcze inne sposoby, takie jak:

 • cashback (tzw. wypłata sklepowa);
 • wpłata i wypłata na poczcie;
 • przekazy Western Union i MoneyGram;
 • wpłata, np. w Żabce.

Każdą z ww. metod opisaliśmy szerzej w artykułach: Jak wpłacić pieniądze na konto bankowe? oraz Jak wypłacić pieniądze z konta bankowego?

ING Bank Śląski – wpłata i wypłata walut w oddziale

ING Bank Śląski oferuje konta walutowe w euro, funtach brytyjskich oraz w dolarach amerykańskich. Sprawdźmy, na jakich zasadach posiadacze tych rachunków mogą wpłacać i wypłacać walutę w oddziale.

Ile kosztuje wpłata i wypłata walut w oddziale ING

Niestety, posiadacze kont walutowych w ING Banku Śląskim muszą płacić 10 zł za każdą transakcję gotówkową w placówce. Nie ma dodatkowej prowizji za operacje z udziałem monet, ponieważ bank nie realizuje wpłat i wypłat w bilonie waluty obcej.

Konto walutowe
Wpłata walut w oddziale10 zł
Wypłata walut w oddziale
Nieodebranie awizowanej wypłaty150 zł

Warto wiedzieć, że nie każdy bank pobiera prowizję za obsługę walutową w oddziale. W naszym rankingu kont osobistych da się znaleźć instytucje, w których darmowa jest każda wpłata i wypłata w oddziale.

Wpłata walut w placówce – jak wpłacić euro na konto walutowe w ING Banku Śląskim?

ING Bank Śląski nie posiada wpłatomatów obsługujących waluty obce. Takie urządzenia posiada jedynie Citi Handlowy, jednak udostępnia je jedynie swoim klientom. Zatem jeśli mamy euro, dolary amerykańskie lub funty brytyjskie w gotówce i chcemy je wpłacić na swoje konto walutowe, to jedynym rozwiązaniem będzie wizyta w placówce. Oczywiście, musi być to punkt z obsługą kasową.

Cała operacja przebiega podobnie, jak w przypadku wpłaty PLN. Składamy dyspozycję, autoryzujemy ją wybranym sposobem i przekazujemy gotówkę pracownikowi banku. Pracownik weryfikuje naszą tożsamość i realizuje wpłatę. Środki natychmiast (nie później niż w tym samym dniu roboczym) są księgowane na rachunku.

Jak wypłacić pieniądze z konta walutowego w ING Banku Śląskim?

Ilość dostępnych metod wypłaty z konta walutowego w ING zależy od waluty, w jakiej prowadzony jest rachunek. Jeśli transakcja dotyczy USD lub GBP, możemy ją zrealizować wyłącznie w placówce. Natomiast EUR wypłacimy i w placówce, i w bankomacie. Bankomaty EUR omówimy za chwilę. Teraz skupmy się na obsłudze walutowej w oddziale.

ING Bank Śląski – ile można wypłacić w kasie?

Tak jak w przypadku polskich złotych, waluty obce także dostępne są w placówkach w ograniczonej ilości. Z dowodem osobistym od ręki wypłacimy dziennie do 5 tys. EUR/USD i do 1 tys. GBP. Większe kwoty wymagają awizacji. Zamówienie trzeba złożyć do 11:00 na dwa dni robocze przed planowaną wypłatą. Można to zrobić:

 • w Moim ING;
 • na infolinii;
 • w wybranym punkcie obsługi kasowej.

By odebrać gotówkę, należy zgłosić się do wskazanego punktu po godzinie 11:00. Jeśli tego nie zrobimy, bank obciąży nas prowizją (150 zł).

Co ważne, zamówienie można anulować najpóźniej w dniu roboczym poprzedzającym wypłatę do 15:00.

Warto wiedzieć!

W ING Banku Śląskim można wypłacić także inne waluty niż GBP, EUR, czy USD. By skorzystać z tej opcji, należy udać się osobiście do punktu obsługi kasowej i na piśmie ustalić kwotę oraz termin wypłaty. Bank na swojej stronie internetowej (Informacje, notowania > Kursy walut > Tabela gotówkowa) udostępnia listę walut, dla których realizuje operacje gotówkowe.

Wypłata euro z konta walutowego ING Banku Śląskiego a bankomat

Jak już wspomnieliśmy, w ING Banku Śląskim wypłata euro w oddziale to nie jedyna metoda. ING jest jednym z dwóch banków (drugi to Citi Handlowy) w Polsce, który posiada bankomaty w euro. W całej Polsce ma kilkadziesiąt tego typu urządzeń. Ich lokalizację można sprawdzić na stronie internetowej banku, przechodząc do zakładki Placówki, oddziały i bankomaty. Co ważne, jest to usługa darmowa.

Teoretycznie, jeśli w naszej miejscowości nie ma bankomatu ING w euro, możemy poszukać urządzeń Euronetu. Ten operator także umożliwia wypłaty EUR. Nie zachęcamy jednak do korzystania z tej opcji. Dlaczego? Ponieważ cała operacja odbywa się z zastosowaniem DCC, przez co jest nieopłacalna.

Obsługa walutowa dla konta firmowego w ING

W ING Banku Śląskim konto firmowe może być prowadzone także w dolarach amerykańskich, euro oraz w funtach brytyjskich. Sprawdźmy, ile przedsiębiorcy zapłacą za obsługę walutową w oddziale.

 Konto walutowe dla firmy
Wpłata w oddziale0,7% kwoty wpłaty i 10 zł
Wypłata w oddziale0,6% kwoty wypłaty i 10 zł
Nieodebranie awizowanej wypłaty300 zł

Wpłata na konto firmowe w walucie obcej zrealizowana w placówce kosztuje 0,7% kwoty transakcji i jeszcze dodatkowo 10 zł. Wypłata jest nieco tańsza. Trzeba za nią zapłacić 0,6% i 10 zł. Co ważne, transakcje walutowe w oddziale mogą być przeprowadzane jedynie w banknotach. Bank nie przyjmuje bilonu.

Oczywiście, przedsiębiorcy także muszą liczyć się z dziennymi limitami wypłat. Wypłaty powyżej 5 tys. EUR/USD lub 1 tys. GBP muszą zgłosić na dwa dni robocze wcześniej (do 11:00) na infolinii lub osobiście w placówce. W przypadku innych walut zamówienia należy składać osobiście na piśmie w punkcie obsługi kasowej niezależnie od kwoty wypłaty.

Ile pieniędzy można wypłacić z ING Banku Śląskiego w oddziale?

W ING Banku Śląskim od ręki można wypłacić do 50 tys. zł, 5 tys. EUR/USD i/lub 1 tys. GBP. Większe wypłaty należy zgłosić do godz. 11:00 na jeden (PLN) lub dwa (inne waluty) dni robocze przed planowanym terminem wypłaty.

Jak wypłacić euro z konta walutowego w banku ING?

W ING Banku Śląskim euro z konta walutowego można wypłacić w placówce prowadzącej obsługę kasową (z dowodem) lub w bankomacie ING obsługującym euro. W placówce od ręki da się pobrać do 5 tys. EUR dziennie. Chęć wypłaty większej kwoty należy zgłosić dwa dni robocze wcześniej do 11:00.

Jak wypłacić USD z konta walutowego w banku ING?

W ING Banku Śląskim USD da się wypłacić wyłącznie w placówkach, które prowadzą obsługę gotówkową. Z dowodem od ręki dostaniemy maksymalnie 5 tys. USD dziennie. Większe sumy wymagają awizacji na dwa dni robocze (do 11:00) przed planowanym terminem wypłaty.

Czy mogę wpłacić EUR/USD/GBP na konto w ING Banku Śląskim?

Tak, ING Bank Śląski przyjmuje wpłaty i realizuje wypłaty w EUR, USD oraz GBP. Możliwa jest także wypłata innych walut, jeśli wcześniej osobiście w punkcie obsługi kasowej złożymy zamówienie na piśmie.

Ile kosztuje wypłata gotówki w oddziale ING?

Posiadacze Konta Direct i Konta Mobi za wypłatę pieniędzy w oddziale ING zapłacą 10 zł. Natomiast użytkownicy pozostałych rachunków osobistych mogą korzystać z obsługi gotówkowej za 0 zł.

Jak zgłosić wypłatę gotówki w ING?

Klienci indywidualni ING Banku Śląskiego mogą zgłosić wypłatę gotówki osobiście w punkcie obsługi kasowej, na infolinii, a także w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej Moje ING. Zamówienie można anulować na infolinii, w placówce lub na czacie w Moim ING.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.3/5 (Ilość ocen: 10)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *