Obsługa gotówkowa – wpłata i wypłata gotówki w oddziale Alior Banku

0

W 2012 roku płatności gotówkowe stanowiły 82% wszystkich transakcji (dane z raportu Fundacji Polska Bezgotówkowa). Wystarczyło 10 lat, by ich udział spadł do 38%. Jak widać, z roku na rok coraz więcej osób chętniej wybiera kartę niż gotówkę. Jednak mimo rosnącej popularności płatności elektronicznych ponad 80% Polaków (sondaż IBRIS) nie chce całkowitego wycofania gotówki. Widzimy wady i zalety obu metod. Niemal 81% Polaków (dane z raportu NBP) deklaruje, że korzysta i z jednego, i z drugiego rozwiązania. Warto więc wiedzieć, jak fizyczną formę pieniądza zamieniać na elektroniczną i na odwrót. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jak wygląda wpłata i wypłata gotówki w oddziale Alior Banku.

Wpłata i wypłata gotówki w Alior Banku

Klienci Alior Banku mogą korzystać z różnych form wpłaty i wypłaty gotówki. Jedne są bardziej popularne, np. bankomaty i wpłatomaty, a inne mniej, np. cashback. Oprócz tego bank oferuje także obsługę gotówkową w oddziale i właśnie na tym skupimy się w poniższym wpisie. Sprawdzimy opłaty dla kont osobistych, walutowych i firmowych.

Wpłata i wypłata gotówki w oddziale Alior Banku

Jeszcze jakieś 20 lat temu kolejki do bankowych kas były normą. W oddziale zakładało się konto, płaciło rachunki, zlecało przelewy, wpłacało i wypłacało gotówkę. Niemal każda finansowa sprawa wiązała się z wizytą w placówce. Obecnie można przez lata aktywnie korzystać z rachunku bankowego i ani razu nie odwiedzić placówki. Zawdzięczamy to rozwojowi bankowości internetowej i rozbudowanej sieci urządzeń samoobsługowych.

Mimo wszystko nadal są sprawy, które da się załatwić jedynie w oddziale. Jedną z nich jest wypłata gotówki. W Alior Banku kartą do Konta Jakże Osobistego maksymalnie można wyjąć z bankomatu 15 tys. zł/dziennie. Jeśli chcemy jednorazowo pobrać większą kwotę, musimy odwiedzić oddział. Sprawdźmy więc, na jakich zasadach Alior Bank prowadzi obsługę gotówkową w oddziale.

Wpłata pieniędzy w oddziale Alior Banku

Na wstępie warto wspomnieć o jednej ważnej kwestii. Chociaż Alior Bank nie należy do czołówki banków rezygnujących z obsługi gotówkowej w oddziale, warto przed wizytą upewnić się, jakie usługi oferuje dana jednostka. W tym celu można telefonicznie skontaktować się z placówką lub skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie banku (przycisk Mapa oddziałów na dole strony). Poza tym znaczenie ma także to, czy wybieramy się do oddziału bank, czy do placówki partnerskiej (agencji), ponieważ w placówkach partnerskich mogą obowiązywać limity wpłat gotówkowych.

Kiedy znajdziemy się już przy okienku kasowym, musimy określić kwotę wpłaty oraz wskazać rachunek, na którym mają być zaksięgowane środki. Zanim pracownik banku przyjmie pieniądze, musi sprawdzić naszą tożsamość. Poprosi więc o okazanie dowodu osobistego. Może także pytać, skąd mamy wpłacaną gotówkę lub żądać dokumentów potwierdzających źródło jej pochodzenia. Jeśli nic nie wzbudzi jego wątpliwości, pracownik przyjmie i przeliczy pieniądze. Środki zostaną zaksięgowane na wskazanym rachunku w dniu wpłaty.

Warto wiedzieć!

Wpłat na rachunek może dokonywać nie tylko posiadacz, współposiadacz rachunku, czy pełnomocnik, ale także każda inna osoba, która zna numer rachunku oraz dane posiadacza. Za wpłatę realizowaną przez osobę trzecią trzeba zapłacić 0,5% kwoty, min. 8 zł w oddziale banku lub 1% kwoty, min. 3 zł w placówce partnerskiej (w zależności od agencji prowizja może być niższa). Co ważne, opłata pobierana jest w kasie banku od wpłacającego.

Alior Bank – wypłata gotówki w placówce

Wypłatę gotówki także zrealizujemy wyłącznie w oddziałach i agencjach prowadzących obsługę kasową. Na miejscu musimy, tak jak przy wpłacie, określić kwotę wypłaty, podać numer rachunku, z którego mają być wypłacone środki oraz okazać dokument tożsamości. Pracownik po sprawdzeniu naszych danych wypłaci wskazaną kwotę.

Czasem jednak do wizyty trzeba się przygotować. Jeśli wejdziemy ot tak z ulicy, pracownik banku może odmówić wydania pieniędzy, nawet jeśli mamy żądaną sumę na koncie i weryfikacja tożsamości przebiegnie poprawnie. Chodzi o limity wypłat gotówkowych, które w Alior Banku mogą być różne w zależności od tego, czy odwiedzimy oddział banku, czy placówkę partnerską (agencję). Sprawdźmy więc, ile pieniędzy można wypłacić z Alior Banku.

Alior Bank – wypłata gotówki w oddziale a limit

W oddziałach Alior Banku od ręki wypłacimy maksymalnie 25 tys. zł, natomiast w placówkach partnerskich do 10 tys. zł. Dodatkowo agencje mogą mieć indywidualne górne limity wypłat, dlatego przed wizytą warto dopytać o szczegóły. Skąd wynikają takie ograniczenia?

Banki zmniejszają do niezbędnego minimum ilość gotówki w swoich jednostkach, ponieważ jej przechowywanie jest ryzykowne i drogie. Poza tym zmieniają się preferencje klientów i coraz mniej osób po gotówkę idzie właśnie do oddziału. Bankom bardziej opłaca się dostarczyć gotówkę niż trzymać ją w placówce. Dlatego też wprowadzają limity wypłat, by móc dopasować jej ilość do zapotrzebowania klientów. Zatem, co zrobić, jeśli potrzebujemy wyjąć z konta większą sumę? Wystarczy uprzedzić dany oddział o swoich zamiarach, czyli awizować wypłatę.

Awizowanie wypłaty w Alior Banku

Każdą wypłatę powyżej wskazany wyżej limit należy zgłosić do godz. 14:00 co najmniej dwa dni robocze wcześniej. Można to zrobić nie tylko osobiście w oddziale i na infolinii, ale także przez bankowość elektroniczną Alior Online.

Jak zamówić gotówkę do oddziału Alior Banku?

Po zalogowaniu się do serwisu trzeba rozwinąć zakładkę Usługi i z sekcji Pozostałe wybrać Notyfikacja gotówki. Po kliknięciu polecenia Zamów gotówkę wyświetli się formularz do wypełnienia. Podajemy kwotę i walutę wypłaty oraz datę i miejsce odbioru gotówki (podobne dane należy podać przy awizacji w oddziale lub na infolinii). W zgłoszeniu możemy określić także nominały, w jakich chcielibyśmy wypłacić pieniądze (bank nie gwarantuje, że zapewni wskazaną strukturę nominałową). Na koniec zatwierdzamy zamówienie.

Jak zamówić/awizować gotówkę w Alior banku (PLN, EURO, USD i inne waluty)

Po środki trzeba zgłosić się w wyznaczonym terminie. Jeśli tego nie zrobimy, bank pobierze prowizję w wysokości 0,3% kwoty, min. 100 zł. Opłaty unikniemy, jeśli do godz.11:00 na 1 dzień roboczy przed wizytą odwołamy notyfikację. W tym samym przedziale czasowym możemy zmienić kwotę wypłaty oraz termin lub miejsce odbioru.

Ile kosztuje wpłata i wypłata gotówki w oddziale Alior Banku?

Porozmawiajmy teraz o kosztach. Poniżej prezentujemy, ile za wpłatę i wypłatę gotówki w oddziale zapłacą posiadacze poszczególnych rachunków osobistych.

 Konto Jakże OsobisteKonto internetoweKonto Elitarne
Wpłata gotówki w oddziale0 zł8 zł0 zł
Wypłata gotówki w oddziale
Niepodjęcie zamówionej gotówki0,3% kwoty, min. 100 zł

Użytkownicy flagowego produktu Alior Banku, czyli Konta Jakże Osobistego, tak jak klienci premium, nie muszą przejmować się opłatami za obsługę gotówkową w placówce. Każda wpłata i wypłata jest bezwarunkowo darmowa. Niestety, na takie warunki nie mogą liczyć właściciele Konta internetowego. W tym przypadku każda dyspozycja w oddziale kosztuje 8 zł.

Obsługa gotówkowa dla konta firmowego w Alior Banku

Klienci firmowi Alior Banku (w tym iKonto biznes zaprezentowane w rankingu kont firmowych) mogą realizować wypłaty i wpłaty w formie otwartej oraz – po zawarciu odrębnej umowy – także w formie zamkniętej. Poniżej prezentujemy koszty transakcji otwartych oraz prowizje za dodatkowe czynności związane z obsługą gotówkową w oddziale.

iKonto BiznesRachunek 4×4
Wpłata gotówki w oddziale0,50%, min. 10 zł0 zł*/ 0,50%, min 8 zł
Wypłata gotówki w oddziale0,50%, min. 10 zł
Wpłata w bilonie lub z udziałem bilonu powyżej 5% wartości wpłaty2%, min. 10 zł
Nieawizowana wypłata0,15%, min. 10 zł
Niepodjęcie awizowanej wypłaty0,70%, min. 200 zł
Przeliczenie i zamiana nominałów2%, min. 5 zł
*0 zł – w Pakiecie Gotówkowym, do wpłat o łącznej wartości 10 tys. zł/mies.

Jak widać, nieco lepsze warunki mają posiadacze Rachunku 4×4. Mogą liczyć na darmowe transakcje w oddziale, ale tylko po włączeniu Pakietu Gotówkowego (za 10 zł/mies.) i pod warunkiem że łączna wartość miesięcznych wpłat nie przekroczy 10 tys. zł. Koszt operacji poza pakietem to 0,50%, min. 8 zł. Właściciele iKonta Biznes za każdą wpłatę lub wypłatę w oddziale zapłacą 0,50%, min. 10 zł prowizji. W przypadku obu rachunków obowiązuje dodatkowa opłata za wpłatę samego bilonu lub wpłatę z udziałem bilonu, którego wartość przekracza 5% wpłaty.

Przedsiębiorcy także muszą awizować wypłaty powyżej 25 tys. zł w oddziałach banku lub 10 tys. zł w placówkach partnerskich do godz. 14:00 na co najmniej 2 dni robocze przed planowanym terminem wizyty. Zamówienia mogą składać w jednostkach banku, na infolinii i poprzez bankowość internetową. Nieodebranie gotówki wiąże się z naliczeniem opłaty w wysokości 0,70%, min. 200 zł.

Jeśli w danej placówce będzie wystarczająca ilość gotówki, bank może wypłacić kwotę przekraczającą dzienny limit bez wcześniejszej awizacji. Jednak za taką usługę trzeba dodatkowo zapłacić (0,15%, min. 10 zł).

Alternatywne metody wpłaty i wypłaty gotówki

Wizyta w oddziale to najlepszy sposób, aby pobrać z konta jednorazowo więcej niż 15 tys. zł. Nie jest to jednak najwygodniejsza metoda. Na szczęście klienci Alior Banku mają dostęp także do innych opcji. Na co dzień sprawdzą się takie metody jak:

  • cashback – płacąc za zakupy kartą, przy okazji jednorazowo można wypłacić z konta do 1000 zł (w Alior Bank usługa jest darmowa);
  • wpłata w Żabce (do 500 zł) – trzeba posiadać kartę płatniczą i okazać dowód osobisty;
  • bankomaty i wpłatomaty – temu zagadnieniu poświeciliśmy osobny wpis.

W artykule Alior Bank wpłatomaty i bankomaty podpowiadamy, z jakich urządzeń klienci Alior Banku mogą korzystać za darmo. Poruszamy również kwestie limitów i wyjaśniamy, jak dopasować je do swoich potrzeb.

Poza tym w wyjątkowych sytuacjach można skorzystać także z usług Poczty Polskiej oraz przekazów Western Union i MoneyGram.

Więcej na temat alternatywnych sposobów wpłaty gotówki na konto oraz wypłaty gotówki z rachunku przeczytacie w dedykowanych artykułach.

Alior Bank – wpłata i wypłata walut w oddziale

Wiemy już, na jakich zasadach wpłacimy i wypłacimy gotówkę w placówce na rachunek prowadzony w polskich złotych. W ofercie Alior Banku są jeszcze konta walutowe. Możemy je otworzyć w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich. Jeśli potrzebujemy konta w mniej popularnej walucie, warto zapoznać się z propozycją Kantoru Walutowego. Sprawdźmy zatem, jak wygląda obsługa walutowa w Aliorze.  

Ile kosztuje wpłata i wypłata walut w oddziale Alior Banku?

Zacznijmy od opłat. Jak widać w poniższej tabeli, zarówno wpłata, jak i wypłata walut w placówce jest bezwarunkowo darmowa. Jedyny koszt to prowizja za niepodjęcie awizowanej gotówki. Oczywiście, opłaty można bardzo łatwo uniknąć, odbierając pieniądze w wyznaczonym terminie lub anulując zamówienie z odpowiednim wyprzedzeniem.

 Konto walutowe
Wpłata w oddziale0 zł
Wypłata w oddziale
Niepodjęcie zamówionej gotówki0,3% kwoty, min. 140 zł

Porównując oferty innych banków z naszego rankingu kont osobistych, pod tym względem jest to jedna z lepszych propozycji na rynku.

Jak wpłacić euro na konto walutowe w Alior Banku? Wpłata walut w oddziale

Wpłata euro i innych walut w oddziale przebiega podobnie jak wpłata polskich złotych. Określamy kwotę dyspozycji, wskazujemy rachunek i okazujemy dowód osobisty. Pracownik weryfikuje naszą tożsamość i realizuje wpłatę. Może oczekiwać także wyjaśnień lub dokumentów potwierdzających pochodzenie gotówki. Zanim jednak wybierzemy się do jednostki banku, warto poznać kilka szczegółów.

Po pierwsze – gdzie się udać? Jak już wspominaliśmy kilkukrotnie, pod logo Alior Banku działają nie tylko oddziały banku, ale także placówki partnerskie, zwane agencjami. Jeśli chcemy wpłacić walutę obcą, musimy unikać miejsc z dopiskiem Partner. Placówki partnerskie nie obsługują rachunków walutowych i nie prowadzą obsługi walutowej. Zatem z walutą kierujemy się do oddziałów Alior Banku.

Po drugie – Alior nie realizuje wpłat w bilonie walut obcych. Do oddziału zabieramy tylko banknoty.

Po trzecie – bank przyjmuje gotówkę wyłącznie w EUR, GBP, USD, CHF, NOK, SEK.

Jak wypłacić pieniądze z konta walutowego w Alior Banku?

Wypłata euro z konta walutowego w Alior Banku (lub innych walut) także możliwa jest jedynie w oddziałach. Takiej dyspozycji nie zrealizujemy w placówkach partnerskich. Co ważne, w oddziale otrzymamy wyłącznie banknoty. Jeśli konieczna będzie wypłata bilonu, bank przeliczy kwotę i wypłaci nam monety w PLN.

W przypadku walut obcych także obowiązują limity wypłat. Z dowodem od ręki otrzymamy do 3 tys. EUR oraz 2 tys. USD lub GBP. Jeśli chcemy pobrać większą sumę lub wypłacić NOK, SEK, CHF (niezależnie od kwoty), musimy zgłosić chęć wypłaty do godz. 14:00 co najmniej 2 dni robocze wcześniej. Zamówienia można składać osobiście w oddziale, na infolinii i w serwisie Alior Online.

Jak już wspomnieliśmy, niepodjęcie awizowanej wypłaty niesie za sobą konsekwencje finansowe. Bank naliczy prowizję w wysokości 0,3% kwoty, min. 140 zł. Zatem opłaca się odebrać zamówienie. Opłaty unikniemy także, jeśli anulujemy zgłoszenie do 14:00 min. 2 dni robocze przed wyznaczonym terminem.

Czy da się wypłacić euro w bankomacie Alior Banku?

Wypłata euro z konta walutowego w Alior Banku możliwa jest wyłącznie podczas osobistej wizyty w oddziale. Dlaczego? Przyczyna jest prosta – Alior nie posiada ani bankomatów, ani wpłatomatów obsługujących waluty obce. Takie maszyny mają jedynie dwa banki w Polsce – ING Bank Śląski oraz Citi Handlowy. Niestety, oddają je do dyspozycji wyłącznie swoim klientom.

Teoretycznie, euro da się pobrać w bankomacie Euronetu. Nie polecamy jednak korzystać z tej opcji. Dlaczego? Ponieważ transakcja zawsze odbywa się z zastosowaniem DCC. Oznacza to przewalutowanie z PLN na EUR najczęściej po niekorzystnym kursie. Poza tym wypłatę można zrealizować wyłącznie kartą, której waluta rozliczeniowa jest inna niż euro (obciążenie zawsze będzie w PLN).

Obsługa walutowa dla konta firmowego w Alior Banku

W Alior Banku przedsiębiorcy mogą założyć konto w walucie obcej jako pomocnicze do rachunku głównego. Takie konta dostępne są w: PLN, EUR, USD, GBP, CHF, AUD, MXN, CAD, CZK, HKD, DKK, NOK, SEK, ZAR, HUF, JPY, BGN, RON, TRY, HRK, THB, ILS, CNY. Przy czym rozliczenia gotówkowe bank prowadzi wyłącznie w CHF, EUR, GBP, USD, NOK, SEK. Sprawdźmy, jak wygląda obsługa walutowa w przypadku kont firmowych.

Przedsiębiorcy także muszą pamiętać o awizacji. Dotyczy ona wypłat powyżej 3 tys. EUR; 2 tys. USD lub GBP albo niezależnie od kwoty w innych walutach. Zamówienie trzeba złożyć do 14:00 na co najmniej 2 dni robocze przed planowaną wizytą.

Ile pieniędzy można wypłacić z Alior Banku w oddziale?

W oddziałach Alior Banku bez wcześniejszego zgłoszenia można wypłacić do 25 tys. zł, 3 tys. EUR, 2 tys. USD lub GBP. Niższy limit mają placówki partnerskie. Tam od ręki dostaniemy maksymalnie 10 tys. zł (nie wypłacimy w nich walut obcych). Każdą większą wypłatę należy awizować.

Jak wypłacić euro z konta walutowego w Alior Banku?

By wypłacić euro z konta walutowego w Alior Banku, musimy udać się do oddziału (placówki partnerskie nie obsługują walut obcych). Z dowodem od ręki wypłacimy do 3 tys. EUR. Większe kwoty wymagają awizacji co najmniej 2 dni robocze wcześniej do godz.14:00.

Jak wypłacić USD z konta walutowego w Alior Banku?

W Alior Banku USD z konta walutowego wypłacimy wyłącznie w oddziale (w placówce partnerskiej tylko PLN). Bez wcześniejszego zgłoszenia pobierzemy do 2 tys. USD. Większe wypłaty trzeba zgłosić 2 dni robocze wcześniej (do 14:00).

Czy mogę wpłacić EUR/USD/GBP na konto w Alior Banku?

Tak, na konto w Alior Banku można wpłacić gotówkę w EUR, USD lub GBP. Bank przyjmuje wpłaty w EUR, USD, GBP, CHF, NOK, SEK.

Ile kosztuje wypłata gotówki w Alior Banku?

Posiadacze Konta Jakże Osobistego oraz Konta Elitarnego mogą wypłacać gotówkę w oddziale za darmo. Natomiast użytkownicy Konta internetowego zapłacą 8 zł za każdą dyspozycję.

Jak zamówić wypłatę gotówki w Alior Banku?

Klienci Alior Banku mogą awizować wypłaty osobiście w oddziałach, na infolinii oraz przez bankowość Alior Online (Usługi > Pozostałe > Notyfikacja gotówki > Zamów gotówkę).

Ile kosztuje wpłata gotówki w Alior Banku?

Tak jak wyżej, w przypadku Konta Jakże Osobistego i Konta Elitarnego wpłaty są za 0 zł. Posiadacze Konta internetowego muszą zapłacić 8 zł za każdą transakcję.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *